Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Να ρωτήσω λίγο κάτι για να κάνουμε συζήτηση:

Αν δεν πάρουμε την επόμενη δόση τι θα γίνει;

Έχει ειπωθεί κάποια εναλλακτική βιώσιμη, ρεαλιστική λύση;

Θέλω να δω αν έχουμε καμία ελπίδα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

¨Ολα τα προβλήματα μας είναι η σαπίλα του ελληνικού ποδοσφαίρου και όχι τι μας φοράν κάθε μέρα....

Guess what Ο ΒΕνιζέλος το είπε ανοίξτε το και άλλο έρχονται και άλλα μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ας σκύψουμε όλοι μαζί.

in.gr - Ανοικτό το ενδεχόμενο λήψης επιπλέον μέτρων αφήνει ο Ευάγγελος Βενιζέλος - Ειδήσεις - Ελλάδα

«Δεν μπορεί να ερχόμαστε κάθε λίγο με νέα μέτρα. Όμως δεν μπορώ να σας κάνω δήλωση ότι δεν θα ξαναεισηγηθώ να επιβληθούν νέα πρόσθετα μέτρα. Μπορώ, όμως, να σας διαβεβαιώσω ότι, μαζί με τους συνεργάτες μου, θα καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να εκτελέσουμε τον προϋπολογισμό χωρίς πρόσθετα μέτρα, αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα της φορολογικής διοίκησης».
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION],

Νεο νομισμα (με χαλια ισοτιμια προς ευρω, δολαριο κλπ) οποτε και οι εισαγωγες θα πανε κατα διαολου. Με την αποσταθεροποιηση που θα παιχτει οι χωρες της Ε.Ε διαδοχικα θα εξερχονται και αυτες, οποτε το € μας χαιρεταει. Το ντομινο θα συνεχιστει σε Αμερικη και Ασια. Παγκοσμια οικονομικη (τραπεζικη μαλλον) κριση round 3.

Τα εσοδα του κρατους φτανουν για να πληρωθουν μισθοι/συνταξεις οποτε κανονικα ΔΕΝ θα πρεπει να παμε σε σταση πληρωμων. Βεβαια θα εχουμε θεμα γιατι παρα μα παρα πολλα προιοντα θα ακριβυνουν εξαιρετικα (μιας και θα ερχονται/κατασκευαζονται απ'εξω) ετσι οπως τα καναμε μανταρα ολα αυτα τα χρονια με το ισοζυγιο εισαγωγων/εξαγωγων.

Θα υπαρξουν πολλα ευτραπελα ενδιαμεσα βεβαια. Θα τρεξουν ολοι στις τραπεζες να τραβηξουν λεφτα οποτε αυτες ξαφνικα θα βρεθουν ταπι και ψυχραιμες κλπ κλπ.

Αυτο που εχω καταλαβει δηλαδη, ειναι οτι μονο η Ελλαδα θα επωφεληθει απο αυτη την εξοδο μιας και δεν εχει να χασει τιποτα πλεον. Ολοι οι υπολοιποι θα προσγειωθουν πολυ αποτομα ομως και γι'αυτο δεν θελουν να παρουν τετοια τροπη τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Guess what Ο ΒΕνιζέλος το είπε ανοίξτε το και άλλο έρχονται και άλλα μέτρα...

Τα ξέρουμε dellman, όλοι μας τα παρακολουθούμε αυτές τις μέρες...

Παιξαμε και χασαμε συνολικα σαν χωρα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάσαμε σαν χώρα διότι δεν παίξαμε ποτε

Ξεπουληθήκαμε σαν χώρα έχει διαφορά

Μεσα στο παιχνιδι ειναι και αυτο...

Τουλάχιστον θα εχουμε youtube να ακουμε ενα relax song! Σκέψου οτι σε άλλες χώρες δεν τους αφήνουν ούτε και αυτο....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=awH_oqctSXQ&NR=1&feature=fvwp]YouTube - ‪The Best Relaxing Sounds Ever vol1 - The Ocean‬‏[/ame]

Link to comment
Share on other sites

EΠειδή είμαστε ήδη πολύ εκτός θέματος θα σου απαντήσω και το κλείνω

Δεν είανι μέρος του παιχνιδιού το ξεπούλημα.

το ότι μπορείς να ακούς ένα τραγούδι δε μου λέει κάτι...

¨Οταν έχω μια defacto κυβέρνηση και έχω πρακτικά χούντα εσύ κάτσε να ακούς τα χαλαρωτικά τραγούδια σου....

και εγώ θα κάνω αυτό που ξέρω θα βάλω το σώμα μου μπροστά για να αλλάξω την κατάσταση...

Εγώ θα μπορώ να ατενίζω τα παιδιά μου με καμάρι...

Έγινε επεξεργασία από dellman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9665]z3et[/MENTION]

Άρα καταλήγουμε ότι δεν γίνεται να μην πάρουμε την επόμενη δόση σωστά;

Αν θέλουμε τόσο την επόμενη δόση τι πρέπει να κάνουμε; Να ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο; Αυτοί που δεν θέλουν να ψηφιστεί, έχουν άλλη εναλλακτική λύση για να μην φτάσουμε στα σενάρια που δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κανουμε λιγο-πολυ (παρα πολυ) οτι μας λενε. Τα παιχνιδακια προ ημερων του τυπου "παιρνουμε δε παιρνουμε τη δοση" ειναι για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι εν τελη (και οι κακοι και οι καλοι της υποθεσης).

Τωρα ποιες ειναι οι εναλλακτικες, πολλες. Καμια ομως δεν φαινεται να ειναι η ιδανικη.

Link to comment
Share on other sites

EΠειδή είμαστε ήδη πολύ εκτός θέματος θα σου απαντήσω και το κλείνω

Δεν είανι μέρος του παιχνιδιού το ξεπούλημα.

το ότι μπορείς να ακούς ένα τραγούδι δε μου λέει κάτι...

¨Οταν έχω μια defacto κυβέρνηση και έχω πρακτικά χούντα εσύ κάτσε να ακούς τα χαλαρωτικά τραγούδια σου....

και εγώ θα κάνω αυτό που ξέρω θα βάλω το σώμα μου μπροστά για να αλλάξω την κατάσταση...

Εγώ θα μπορώ να ατενίζω τα παιδιά μου με καμάρι...

Εγω ειμαι υπερ των αλλαγων που πανε να γινουν, αλλαγες που επρεπε να ειχαν γινει εδω και πολλα χρονια θα γινουν μεσα σε μια 3ετια...

Η μεγάλη φοροδιαφυγή και το κρατικό λειτουργικο κόστος σε χτυπάνε πολύ σε φορολογία...

Οι Γερμανοι θελουν πριν ξανα δωσουν λεφτα για αναπτυξη να καθαρίσουμε την χωρα μας, οχι αλλα λεφτα στον κουβά!

Δεν μου αρέσει να χαϊδεύομαι με θεωρίες συνωμοσίας τύπου Debtocracy...

....όταν θα αποφασίσω να ξανα έρθω πίσω θέλω να βρω μια οικονομία λειτουργική (σε καμιά 10ετια)

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

"Γιατι δεν ειμαστε αργεντινη"

Επειδη ακουω πολλους να θελουνε να γινουμε αργεντινη, νομιζω ειναι χρησιμο να ανφερθουν τα παρακατω......

Καταρχας η αργεντινη ειχε ηδη δικο της νομισμα δεν ηταν σε ενωση οποτε εμεις δε μπορουμε να κανουμε υποτιμηση

Καταδευτερον η αργεντινη εκανε 10-11 χρονια να ανακαμψει οπου αυτα τα χρονια ηταν του στυλ ληστευω για να φαω, οχι του στυλ αγοραζω φθηνοτερο κινητο που ειμαστε προς το παρoν εμεις . Φυσικα πολλοι ειναι σε τραγικη κατασταση,δυστυχως, αλλα δεν ειναι (ακομα?) η πλειοψηφια.

Η αργεντινη παρηγαγε το συνολο των τροφιμων που καταναλωνε ο πληθυσμος. Εμεις καταναλωνουμε 90% ξενα τροφιμα. Εψαχνα τοσην ωρα προχθες στον βασιλοπουλο να βρω ελληνικα ροδακινα και εβρισκα μονο κονγκο,ζιγκουελας ή δεν ξερω γω τι.....

Η αργεντινη ειχε/εχει τεραστια αποθεματα μεταλλων τα οποια μαλιστα τα εξαγει σε τιμες 50% πιο πανω απο οτι 10 χρονια πριν. Εμεις δεν εχουμε τετοιο "ευκολο" τροπο να αυξησουμε το αεπ.

Η αργεντινη εχει τεραστιο ανθρωπινο δυναμικο. Εργατες. Ατομα που θελουν να πανε στα χωραφια να καλλιεργουν ντοματες και πατατες και δεν ξερω εγω τι. Εμεις σα συνολο ειμαστε "επιστημονες" που μεγαλωσαμε περιμενοντας θεση στο δημοσιο.

Εν ολιγοις μπρος γκρεμος (μνημονιο) και πισω ρεμα (χρεοκοπια-σταση πληρωμων).

Το μονο που οσον αφορα εμενα παντα, θα μας εβγαζε απο αυτη τη θεση ειναι αμεσο κουρεμα του χρεους και των δανειων τα οποια οι τοκοι που πληρωσαμε ξεπερνανε ηδη το ποσο που δανειστηκαμε. Οποιο δανειο παρθηκε με επιτοκιο ανω της γερμανιας να "κουρευτει".

Το εσπα να χρηματοδοτηθει ολο απο την ΕΕ και αμεσα να προχωρησουν ολα τα δημοσια εργα ωστε να αρχησει να κινειται η αγορα.

Μειωση φορολογιας σε τεραστιο ποσοστο για οποια επιχειρηση εξαγει.

Κτλ κτλ αλλα τα πανω ειναι τα πιο βασικα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1098]morfeas-dsl-[/MENTION]

Ποσο δυσκολο ειναι να γυρισουμε και εμεις στα χωραφια? Να αρχισουμε να παραγουμε παλι? Οσο για τα μεταλλευματα, υπαρχουν και αλλες χωρες με πολυ πιο αδυναμο νομισμα ωστε να μας παρεχουν κατι (Ρωσια, Κινα, Καναδας).

Οσο για τη σταση πληρωμων, κατα 99% δεν προκειται να εφαρμοστει.

Οκ, θα σφυξουμε το ζοναρι για καμποσο καιρο, αλλα τουλαχιστον ΔΕΝ θα χρωσταμε, ουτε θα βασιζομαστε, ουτε θα ελεγχομαστε απο κανενα (μη ξεχναμε πως εχουμε παραδωσει την αυτοκυριαρχια στους δανειστες μας με το μνημονιο).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ των αλλαγων που πανε να γινουν, αλλαγες που επρεπε να ειχαν γινει εδω και πολλα χρονια θα γινουν μεσα σε μια 3ετια...

Αλλαγες να γίνουν ΕΚΕΙ που πρεπει να γινουν και ΟΧΙ σε ολο τον ελληνικο λαο! Δεν ειναι δυνατο να παιρνουμε δανεια και ολα να πηγαινουν στους τοκους των προηγουμενων δανειον και απολυοντας 100 υπαλληλους θα παμε καλα σαν χωρα... εγω δεν προλαβαινω να περνω 800 ευρο το μηνα και σε 10 μερες μου εχουν φυγει σε λογαριασμους και μου βαζεις και αλλους φορους? και μετα μου λες οτι αν απολυσεις ολο το δημοσιο εγω πρεπει να σκασω ? Και γιατι ολο αυτο επειδη καποιοι πλουτιζουν απ ολη αυτη την κριση που μας βαλανε

Oi Γερμανοί???? Αυτοι περνουν τα λεφτα απο την τραπεζα με 1% επιτοκιο και μας τα δινουν με 4% αρα βγαζουν λεφτα απο μας με τους τοκους...αρα μην μας λες οτι μας βοηθανε κιολας

Έγινε επεξεργασία από kalwdios
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.