Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

^^ ακριβώς αυτό, εδώ υπάρχουν ελληνες που νομίζουν οτι το επιλεκτικό κούρεμα 50/60/70% (που παπαγαλίζουν τόσες μέρες τα κολοκάναλα της tv) θα είναι καλό για την χώρα. Δεν έχει τύχει να ακούσουν τον Καζάκη ή άλλους που μιλούω ορθά, όπως και τον Σάλα εδώ : kathimerini.gr - Μιχ. Σάλλας: Οι επιπτώσεις ενός κουρέματος άνω του 21%

Μόλις τώρα ο ΣΚΑΙ, για δικούς του λόγους προφανώς, εξηγεί αναλυτικά ότι το κούρεμα είναι κυρίως εσωτερική παύση πληρωμών. Πράγμα που ήδη γνωρίζαμε.

Αληθινά συγχαρητήρια στους Έλληνες που βγάζουν τα λεφτά τους(τα νομίμως αποκτηθέντα) στο εξωτερικό, γιατί είναι μάγκες και προσπαθούν να προστατέψουν την περιουσία τους νομίμως, από μία κυβέρνηση παρανόμων που επιδιώκει να περάσουν όλες ανεξαιρέτως οι καταθέσεις και τα ακίνητα στους ξένους. Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στην αυτοπροστασία.

Όχι δεν είμαστε τόσο ζωντόβολα για να πιστέψουμε πως αν πλήρωναν όλοι κανονικά τους φόρους, το ΠΑΣΟΚ δεν θα έκανε λυσαλέα επίθεση στη μεσαία τάξη. Μιας και το δήλωσαν και οι ίδιοι ότι θέλουν να κάνουν την Ελλάδα μια εξαγωγική χώρα χαμηλών μεροκάματων όπως η Βουλγαρία. Και σαν να μην έφτανε αυτό προσθέτουν τεχνητά βάρη σε χιλιοφορολογημένα σπίτια για να μας αναγκάσουν να τα χάσουμε, όπως το παραδέχτηκε δημόσια ο Μόσιαλος.

Ας μου απαντήσει κάποιος με ειλικρίνεια. Θα έβαζε τα λεφτά του στην Ελλάδα, πλην των Γερμανών με την προνομιακή μεταχείριση στα μεροκάματα και στους φόρους, αν έβλεπε στην καρέκλα της εξουσίας μια κυβέρνηση καταστροφέα;

Link to comment
Share on other sites

"Aν πλήρωναν όλοι κανονικά τους φόρους".

Λοιπόν...επειδή εγώ πλήρωνα κανονικά τους φόρους ως μισθωτός, (βλέπετε δεν είμαι ο ελεύθερος μεγαλοεπαγγελματίας που παίρνω 60 ευρώ για να δώ ένα αυτί χωρίς απόδειξη και 200 ευρώ για να βάλω μια υπογραφή για ένα διαζύγιο επίσης ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ), θα επιδιώκω πια να μην πληρώνω τους φόρους. Είτε αυτό λέγεται αγορά προιόντων χωρίς απόδειξη αν είναι σε μειωμένη τιμή, είτε μίσθωμα ενοικίου με πλασματικό ποσο, αφού εξυπηρετεί και εμένα και τον ιδιοκτήτη. Διότι εκεί που κατεβάσανε το αφορολόγητο, ΝΑ και η απόδειξη, ΝΑ και όλα. Τον μήνα θα προσπαθώ να βγάλω, με κομμένα delivery, κομμένα κινητά, κομμένα ρούχα για τα παιδιά (ευτυχώς μεγάλωσαν και δεν αλλάζουν κάθε χρόνο μέγεθος), κομμένα περιττά δρομολόγια με αυτοκίνητο.

Συγχαρητήρια κύριοι....Μας βάλατε στον ίσιο δρόμο.

Για να πείθονται μερικοί που ακόμα πιστεύουν ότι για όλα φταίει ο λαός και η νοοτροπία μας. Επίτηδες γίνονται όλα. Δεν είναι ηλίθιοι αυτοί εκεί πάνω ώστε να μην βλέπουν το αδιέξοδο στα έσοδα που ισχυρίζονται ότι θα επιφέρει αυτή η πολιτική. Δεν τους ενδιαφέρουν να έσοδα, αλλά η εξαθλίωση του λαού.

Όπως είπε ο Λεβέντης, να πάνε στον διάολο όλοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα ο ΣΚΑΙ, για δικούς του λόγους προφανώς, εξηγεί αναλυτικά ότι το κούρεμα είναι κυρίως εσωτερική παύση πληρωμών. Πράγμα που ήδη γνωρίζαμε.

Αληθινά συγχαρητήρια στους Έλληνες που βγάζουν τα λεφτά τους(τα νομίμως αποκτηθέντα) στο εξωτερικό, γιατί είναι μάγκες και προσπαθούν να προστατέψουν την περιουσία τους νομίμως, από μία κυβέρνηση παρανόμων που επιδιώκει να περάσουν όλες ανεξαιρέτως οι καταθέσεις και τα ακίνητα στους ξένους. Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στην αυτοπροστασία.

Όχι δεν είμαστε τόσο ζωντόβολα για να πιστέψουμε πως αν πλήρωναν όλοι κανονικά τους φόρους, το ΠΑΣΟΚ δεν θα έκανε λυσαλέα επίθεση στη μεσαία τάξη. Μιας και το δήλωσαν και οι ίδιοι ότι θέλουν να κάνουν την Ελλάδα μια εξαγωγική χώρα χαμηλών μεροκάματων όπως η Βουλγαρία. Και σαν να μην έφτανε αυτό προσθέτουν τεχνητά βάρη σε χιλιοφορολογημένα σπίτια για να μας αναγκάσουν να τα χάσουμε, όπως το παραδέχτηκε δημόσια ο Μόσιαλος.

Ας μου απαντήσει κάποιος με ειλικρίνεια. Θα έβαζε τα λεφτά του στην Ελλάδα, πλην των Γερμανών με την προνομιακή μεταχείριση στα μεροκάματα και στους φόρους, αν έβλεπε στην καρέκλα της εξουσίας μια κυβέρνηση καταστροφέα;

Οχι εισαστε τοσο ζωντοβολα, νομιζετε οτι η χωρα ειναι κατι ξενο προς το ατομο σας και οτι ειναι μαγκια να επιταχυνεις τις εξελιξεις ή να επαληθευσεις τις προφητειες

Τοσα χρονια τα λεφτα που βγαζατε εδω ηταν καλα? τωρα λακιζουμε ε? ειναι αυτο που λενε "στον αγωνα μαζι και στη μασα χωρια". Προτυπο στη χωρα αυτη ο μαγκας, ο βαρυς ο ελληνας ο "πετυχημενος", με τα δανεικα παντα :p.

Τελικα πρεπει να βουλιαξουμε για να αλλαξουμε και το συμπερασμα μου ειναι επισης ειναι οτι 400 χρονια ραγιας θελει αλλα τοσα για να φυγει η ρετσινια

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι κατι μου λεει οτι θα παμε σε εκλογες μεχρι τον δεκεμβρη? μεχρι και μεσα στο πασοκ αρχισε η εντονη γκρινια..

και στις ειδησεις που ειδα σημερα, ο καρατζαφυρερ ψοφαει να βγει..(αποθημενο?)

Link to comment
Share on other sites

Οχι εισαστε τοσο ζωντοβολα, νομιζετε οτι η χωρα ειναι κατι ξενο προς το ατομο σας και οτι ειναι μαγκια να επιταχυνεις τις εξελιξεις ή να επαληθευσεις τις προφητειες

Τοσα χρονια τα λεφτα που βγαζατε εδω ηταν καλα? τωρα λακιζουμε ε? ειναι αυτο που λενε "στον αγωνα μαζι και στη μασα χωρια". Προτυπο στη χωρα αυτη ο μαγκας, ο βαρυς ο ελληνας ο "πετυχημενος", με τα δανεικα παντα :p.

Τελικα πρεπει να βουλιαξουμε για να αλλαξουμε και το συμπερασμα μου ειναι επισης ειναι οτι 400 χρονια ραγιας θελει αλλα τοσα για να φυγει η ρετσινια

Δεν βοηθάει όμως και το κράτος ρε George.

Εγώ που είχα την επιλογή να κρατήσω τα σέηβινγκς Ελλάδα με 2% ή Αγγλία με 2.5%, τι νομίζεις ότι προτίμησα? (σε ίδιου τύπου λογαριασμό και αντίστοιχου σχετικά κύρους τράπεζες).

Και δεν είναι ότι έχω και πολλά σέηβινγκς, όσο στοιχίζει ένα MBA π.χ. πάνω κάτω.

Φαντάσου εγώ που με τα σέηβίνγκς μου δεν αγοράζω ούτε ... περίπτερο, και φοβάμαι. Για σκέψου κάποιον που ΝΟΜΙΜΑ έχει τα χρήματά του Ελλάδα! Γιατί όσοι έχουν παράνομα χρήματα, σπανίως να τα έχουν Ελλάδα.

Ποιος θα την πληρώσει πάλι αν γίνει η στραβή? Ο κλασσικός ο μ...ς ο έλληνας!

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα να τα πας οπου θελεις, ομως αν τα πας εξω να σε φορολογησουν αλυπητα, τοσο που να μην σε συμφερει να τα βγαλεις ή να γινει ελκυστικο να τα επενδυσεις εδω. Δεν γινεται ο πλουτος της χωρας αυτης να ειναι στην Ελβετια και να παρακαλαμε ξενους για κανα Φ/Β κανενα αιολικο παρκο. ΔΗλαδη λιγη τσιπα δεν υπαρχει, ΟΧΙ δεν υπαρχει για αυτο και το κρατος πρεπει να επιβαλει μετρα που θα χτυπησουν αλυπητα τετοιες πρακτικες.

Παρεπιπτοντως το κρατος ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα "μας" . Δεν βοηθαει αυτο εμας και εμεις αυτο. επιβεβαιωση τα παραπανω ποστ.

Η ιστορια θα επαναληφθει πολυ φοβαμαι, 1922, 1945, 1966-1967, 1974, 1981, θελει ψυχραιμια απο ολες τις πλευρες ειδαλως δεν μας σωζει κανενα πακετο βοηθειας.

Link to comment
Share on other sites

Τζωρτζιο σορρυ αλλα το μοναδικο πραγμα που σεβομαι στον (παναρχαιο και παναχρηστο) θεσμο του στρατου (ή του Π.Ν. :p ) ειναι οτι ο καπετανιος εγκαταλειπει τελευταιος το πλοιο ή ο στρατηγος "οδηγει" την μαχη. Και οταν τρωγανε οι Αμερικανοι πρωτα τους αξιωματικους το 1700-τοσο μετα ηταν ευκολη λεια, τα ανοργανωτα φανταρακια.

Ετσι και σε μια χωρα το καλο παραδειγμα το δινει ο ηγετης. Οταν 30 χρονια σε εχουν μαθει ετσι, (γιατι κι αυτοι ετσι κανουνε) πρωτος θα πηδηξεις απο το πλοιο που βουλιαζει.

Γιατι ρε φιλε ομως?

Γιατι, στην τελικη, το μονο που σου ασχοληθηκαν να σου μαθουνε (και το εμαθες καλα) ειναι οτι το πλοιο δεν ειναι δικο σου. Εσυ απλα εργατης εισαι.

Μην παρεξηγηθω, δεν εχω βγαλει φραγκο εξω και δηλωνω οτι μεχρι και το Σωτηρακι εχει απαρεντλυ πιο πολλα savings απο μενα. Αλλα αν ειχα, ανερυθριαστα θα τα εβγαζα οξω. Βασικα, το μονο που μπορω να κανω (και κανω) ειναι ποτε να μην αφηνω λεφτα στην τραπεζα απο την πρωτη μερα πληρωμης. Ειναι το μοναδικο κακο που μπορω να τους κανω και με αυτο πολεμαω. Πρωτα να ψοφησουνε οι τραπεζιτες και μετα οι πολιτικοι, οι δικηγοροι, οι φαρμακοβιομηχανοι και οι λοιποι...

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα να τα πας οπου θελεις, ομως αν τα πας εξω να σε φορολογησουν αλυπητα, τοσο που να μην σε συμφερει να τα βγαλεις ή να γινει ελκυστικο να τα επενδυσεις εδω. Δεν γινεται ο πλουτος της χωρας αυτης να ειναι στην Ελβετια και να παρακαλαμε ξενους για κανα Φ/Β κανενα αιολικο παρκο. ΔΗλαδη λιγη τσιπα δεν υπαρχει, ΟΧΙ δεν υπαρχει για αυτο και το κρατος πρεπει να επιβαλει μετρα που θα χτυπησουν αλυπητα τετοιες πρακτικες.

Παρεπιπτοντως το κρατος ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα "μας" . Δεν βοηθαει αυτο εμας και εμεις αυτο. επιβεβαιωση τα παραπανω ποστ.

Η ιστορια θα επαναληφθει πολυ φοβαμαι, 1922, 1945, 1966-1967, 1974, 1981, θελει ψυχραιμια απο ολες τις πλευρες ειδαλως δεν μας σωζει κανενα πακετο βοηθειας.

Αν είμασταν στο 1950 ας φορολογούσανε βαρύτατα, αλλά να γινότανε δουλειά στην χώρα, και όχι να τρώγανε τα λεφτά οι 300 κατεργαρέοι, τα σόγια τους και οι βολευμένοι ψηφοφόροι τους.

Τώρα, τα τελευταία 5-10 χρόνια που η "χώρα" είναι ένα ατελείωτο μπιπ, και δεν υπάρχει η παραμικρή προοπτική αυτό να αλλάξει και να γίνει η χώρα "βιώσιμη" και "καλλιεργήσιμη" να κάνεις όνειρα και ξανοίγματα επιχειρηματικά, να με συγχωρείς, αλλά αν θέλει να φορολογήσει σκληρά τα λεφτά που βγαίνουνε έξω να φορολογήσει σκληρά αυτούς που τα βγάλανε παράνομα και αυτούς που έχουνε πολλά, και όχι τον Μήτσο, τον Κίτσο και τον Γιούτσο που όλα κι όλα έχουνε 10.000 ευρώ στην τράπεζα έπειτα από οικονομίες 20 ετών.

Να επενδύσω τώρα π.χ. 10.000€ που λέμε αν έχω στην άκρη στην Ελλάδα ? Και ΤΟ ΜΥΑΛΟ να ήμουν, και ΤΗΝ ΙΔΕΑ να είχα, το 90% των πιθανοτήτων είναι απλά να χανότανε το ποσό και να αποτύγχανε το οποιοδήποτε εγχείρημα.

Ας πάνε να τα πάρουνε από τους εφοπλιστές που ποτέ δεν έδωσαν κάτι ( πλήν ελαχίστων, και αυτοί λίγα δώσανε τότες πάλι ).

Ας τα πάρουνε από τον κολλητό τους τον Μάκη τον αγαπούλη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εισαστε τοσο ζωντοβολα, νομιζετε οτι η χωρα ειναι κατι ξενο προς το ατομο σας και οτι ειναι μαγκια να επιταχυνεις τις εξελιξεις ή να επαληθευσεις τις προφητειες

Τοσα χρονια τα λεφτα που βγαζατε εδω ηταν καλα? τωρα λακιζουμε ε? ειναι αυτο που λενε "στον αγωνα μαζι και στη μασα χωρια". Προτυπο στη χωρα αυτη ο μαγκας, ο βαρυς ο ελληνας ο "πετυχημενος", με τα δανεικα παντα :p.

Τελικα πρεπει να βουλιαξουμε για να αλλαξουμε και το συμπερασμα μου ειναι επισης ειναι οτι 400 χρονια ραγιας θελει αλλα τοσα για να φυγει η ρετσινια

Ωραια ολα αυτα τα πατριωτικα για την χωρα,αλλα η αληθεια ειναι πιο πικρη.Στην ελλαδα δεν συμφερει τελικα να μην εισαι υπαλληλος.Γιατι πες οτι ξεπερνας την γραφειοκρατια,πες οτι πετυχαινεις,οταν αρχισεις να εισπραττεις θα αρχισει να σου τρωει πολλα λεφτα το κρατος.Να φορολογηθουν φυσικα τα εισοδηματα αλλα οχι κι ετσι!Αυτος που βγαζει πιο πολλα λεφτα απο εναν υπαλληλο (και θελει ναειναι νομιμος) 7/10 φορες καταληγει να πλερωνει τα πιο πολλα σε φορους.Αμα ειναι ετσι,τσαμπα το στρες,τσαμπα ο κοπος,τσαμπα η προσπαθεια,να παμε ολοι να γινουμε υπαλληλοι να κατεβαζουμε ρολλα στο 8ωρο και μετα στα @@ μας.Η αναπτυξη ομως απαιτει επιχειρησεις και οχι υπαλληλους...

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Υπαλλήλους για να τους εκμεταλλεύονται οι επιχειρηματίες χρειάζεται η ανάπτυξη που οραματίζονται.

Και λιγότερους κανόνες, φόρους κ.τ.λ.

Το πρώτο υπάρχει σε αφθονία.

Το δεύτερο είναι υπο διεκδίκηση (ασυδοσίας ?), και αυτή εκφράζεται με απόψεις σαν την παραπάνω.

Οι διαφωνούντες και αντιστεκόμενοι που προσπαθούν να γκρεμίσουν τη φιλανθρωπική στέγη του εργοδότη τους, μπορεί και να τιμωρηθούν βέβαια.

Χάνοντας τη θέση τους κάτω από αυτή.

Άλλωστε σε μια σύγκρουση όλοι έχουν κάτι να χάσουν.

Θα δούμε ποιος θα χάσει τα πιο πολλά.

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα να τα πας οπου θελεις, ομως αν τα πας εξω να σε φορολογησουν αλυπητα, τοσο που να μην σε συμφερει να τα βγαλεις ή να γινει ελκυστικο να τα επενδυσεις εδω. Δεν γινεται ο πλουτος της χωρας αυτης να ειναι στην Ελβετια και να παρακαλαμε ξενους για κανα Φ/Β κανενα αιολικο παρκο. ΔΗλαδη λιγη τσιπα δεν υπαρχει, ΟΧΙ δεν υπαρχει για αυτο και το κρατος πρεπει να επιβαλει μετρα που θα χτυπησουν αλυπητα τετοιες πρακτικες.

Παρεπιπτοντως το κρατος ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα "μας" . Δεν βοηθαει αυτο εμας και εμεις αυτο. επιβεβαιωση τα παραπανω ποστ.

Η ιστορια θα επαναληφθει πολυ φοβαμαι, 1922, 1945, 1966-1967, 1974, 1981, θελει ψυχραιμια απο ολες τις πλευρες ειδαλως δεν μας σωζει κανενα πακετο βοηθειας.

Γιώργο εντός ευρωπαϊκής ένωσης είναι ελεύθερη η μετακίνηση των ανθρώπων... οπότε υποθέτω και των σέηβίνγκς τους. Ελβετία που είναι εκτός Ε.Ε. ναι, θα μπορούσαν να έχουν φόρους (αν και σου λέω, πάλι ο ΤΙΜΙΟΣ θα τους πληρώσει, αυτός με την off-shore θα σκεφτεί κάποιο κόλπο να την αποφύγει).

Μου λες να επενδύσω τα τρελά savings μου στον τόπο... Ποιον τόπο ρε George, αυτόν που με είχε ανασφάλιστο 3 μήνες (μεταξύ master και phd), ή αυτόν που αλλάζει τους νόμους κάθε 2 και 3 μήνες? (παράδειγμα -> δεν έχω πάει στρατό (βλακεία μου που δεν πήγα όταν είχα χρόνο) και το κράτος αποφάσισε ότι ακόμη κι αν διαμένεις στο εξωτερικό, θα σου στείλει βεβαίωση στην εφορία για οφειλή - προσωπικά και να μου διαγραφεί το ελληνικό ΑΦΜ δεν με ενδιαφέρει (εννοείται δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία..), αλλά πες μου, θα κρατήσω εγώ τα λεφτά μου στην Ελλάδα με τους νόμους να αλλάζουν κάθε 2η μέρα? Αύριο μπορεί να σου πει έκτακτη εισφορά όποιος έχει πάνω από 500 ευρώ στην τράπεζα να δίνει 5 (1%). Τους εμπιστεύεσαι? Εμπιστεύεσαι αυτή την κυβερνητική πολιτική? Εμπιστεύεσαι τους ψεύτες που λένε 30 χρόνια ψέμματα? Εγώ όχι. Προτιμώ να πληρώνω ένα σωρό φόρους για να το χτενίζει η Kate και να το ξυρίζει η Pippa παρά να τα δίνω στους ψεύτες και στους κλέφτες, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά είναι να βολεύουν ημέτερους, και πιο συγκεκριμένα τους υμέτερούς τους.)

Ωραια ολα αυτα τα πατριωτικα για την χωρα,αλλα η αληθεια ειναι πιο πικρη.Στην ελλαδα δεν συμφερει τελικα να μην εισαι υπαλληλος.Γιατι πες οτι ξεπερνας την γραφειοκρατια,πες οτι πετυχαινεις,οταν αρχισεις να εισπραττεις θα αρχισει να σου τρωει πολλα λεφτα το κρατος.Να φορολογηθουν φυσικα τα εισοδηματα αλλα οχι κι ετσι!Αυτος που βγαζει πιο πολλα λεφτα απο εναν υπαλληλο (και θελει ναειναι νομιμος) 7/10 φορες καταληγει να πλερωνει τα πιο πολλα σε φορους.Αμα ειναι ετσι,τσαμπα το στρες,τσαμπα ο κοπος,τσαμπα η προσπαθεια,να παμε ολοι να γινουμε υπαλληλοι να κατεβαζουμε ρολλα στο 8ωρο και μετα στα @@ μας.Η αναπτυξη ομως απαιτει επιχειρησεις και οχι υπαλληλους...

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.

Στον κλάδο μου (και του Σόλωνος) συνέφερε πιο πολύ να πας να γίνεις καθηγητής (1200+ με το καλημέρα στην τσέπη, όλη μέρα χαβαλέ στο σχολείο - και μη μου πει κανείς ότι να κάνεις μάθημα στα πιτσιρίκια ενώ είσαι 30 χρονών είναι δύσκολη δουλειά - μετά τα 50 ζορίζει) με 22 45λεπτα τη βδομάδα -μπορεί να λέω και πολλά, παρά να πας να λιώσεις σε μια φαρμακευτική π.χ. πάλι υπάλληλος 8ωρο με 1000 ευρώ το μήνα, που μπορεί να φας και κάνα 6μηνο με 700 ως 'εκπαιδευόμενος'. Μας έλεγαν στο Δημόκριτο ότι έφευγαν ερευνητές και γίνονταν καθηγητές μέσης εκπαίδευσης, φυσικά 1200 >>>>> 600 μιας απλής PhD υποτροφίας.

Ακόμη και στις πιο προνομιακές θέσεις που υπήρχαν για χημικούς (Γενικό Χημείο - επίδομα εφοριακών) τα λεφτά / εργατοώρα δύσκολα πέρναγαν τα των καθηγητών.

Ποια ανάπτυξη λοιπόν? Ποιος θα κάτσει να δουλέψει? Και αν ανοίξεις δική σου επιχείρηση που λέει ο Τσάκω, για να φτάσεις να καθαρίζεις 3000 και 4000 το μήνα ως κέρδος (και όχι ως έσοδα), θέλει τόση δουλειά που δεν άξιζε τον κόπο για έναν ΜΕΣΟ εργαζόμενο (εκτός αν πραγματικά ήσουν φιλόδοξος κλπ.).

Και φυσικά πάντα υπήρχαν οι τεράστιες ανισορροπίες του συστήματος να βλέπεις υπαλλήλους στις ΔΕΚΟ με απολυτήριο δημοτικού να καθαρίζουν 2 και 3 φορές πάνω από τα δικά σου που στο κάτω κάτω χαράμισες και κάποιες απολαύσεις και ελεύθερες ώρες για να σπουδάσεις (άλλοι λιγότερες, άλλοι περισσότερες).

edit:

να προσθέσω και βιβλιογραφία:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=318289

και μια σημείωση: δεν είμαι υπέρ των μειώσεων. Είμαι υπέρ των αυξήσεων. Θα έπρεπε όποιος δουλεύει να αμοίβεται ανάλογα, ώστε όνειρο να είναι η εργασία, όχι το βόλεμα.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Τζωρτζιο σορρυ αλλα το μοναδικο πραγμα που σεβομαι στον (παναρχαιο και παναχρηστο) θεσμο του στρατου (ή του Π.Ν. :p ) ειναι οτι ο καπετανιος εγκαταλειπει τελευταιος το πλοιο ή ο στρατηγος "οδηγει" την μαχη. Και οταν τρωγανε οι Αμερικανοι πρωτα τους αξιωματικους το 1700-τοσο μετα ηταν ευκολη λεια, τα ανοργανωτα φανταρακια.

Ετσι και σε μια χωρα το καλο παραδειγμα το δινει ο ηγετης. Οταν 30 χρονια σε εχουν μαθει ετσι, (γιατι κι αυτοι ετσι κανουνε) πρωτος θα πηδηξεις απο το πλοιο που βουλιαζει.

Γιατι ρε φιλε ομως?

Γιατι, στην τελικη, το μονο που σου ασχοληθηκαν να σου μαθουνε (και το εμαθες καλα) ειναι οτι το πλοιο δεν ειναι δικο σου. Εσυ απλα εργατης εισαι.

Μην παρεξηγηθω, δεν εχω βγαλει φραγκο εξω και δηλωνω οτι μεχρι και το Σωτηρακι εχει απαρεντλυ πιο πολλα savings απο μενα. Αλλα αν ειχα, ανερυθριαστα θα τα εβγαζα οξω. Βασικα, το μονο που μπορω να κανω (και κανω) ειναι ποτε να μην αφηνω λεφτα στην τραπεζα απο την πρωτη μερα πληρωμης. Ειναι το μοναδικο κακο που μπορω να τους κανω και με αυτο πολεμαω. Πρωτα να ψοφησουνε οι τραπεζιτες και μετα οι πολιτικοι, οι δικηγοροι, οι φαρμακοβιομηχανοι και οι λοιποι...

Πηδωντας απο το πλοιο ομως να ξερεις οτι μπορει να πνιγεις, μπορει να σε φανε οι καρχαριες ή ακομα και να πεθανεις απο το φοβο σου, δεν μπορω να πιστευω οτι το πηδας απο το πλοιο ειναι ΟΚ, ζορικες καταστασεις,

Εκτος και αν εννοεις να φυγεις απο τη χωρα οποτε πασο

Link to comment
Share on other sites

snip

απο που προκυπτει οτι εγω εμπιστευομαι τους πολιτικους, που μας κυβερνησαν 30 χρονια ? και αν τους κραζω οσο καιρο ειμαι εδω, διπλα και στα παραδιπλα φορα. Για τους πολιτες της χωρας αυτης που μας φερανε εδω(γιατι αυτοι τους ψηφισαν σε ποσοστο 80%) και τωρα φωναζουν και το παιζουν επαναστατες ταχα μου δηθεν και δεν πληρωνουν τωρα γιατι το ειδαν αμαρετι. ΠΛΕΡΩ τωρα ξυλωθειτε :p

Link to comment
Share on other sites

απο που προκυπτει οτι εγω εμπιστευομαι τους πολιτικους, που μας κυβερνησαν 30 χρονια ? και αν τους κραζω οσο καιρο ειμαι εδω, διπλα και στα παραδιπλα φορα. Για τους πολιτες της χωρας αυτης που μας φερανε εδω(γιατι αυτοι τους ψηφισαν σε ποσοστο 80%) και τωρα φωναζουν και το παιζουν επαναστατες ταχα μου δηθεν και δεν πληρωνουν τωρα γιατι το ειδαν αμαρετι. ΠΛΕΡΩ τωρα ξυλωθειτε :p

Εγώ που τους κράζω λοιπόν μαζί με σένα, πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να νιώσουνε είναι να κοπούν τα λεφτά. Αυτό που γίνεται τώρα. Γιατί για ΤΙΠΟΤΑ άλλο δεν νοιάζεται ο μέσος ψηφοφόρος, πλην των χρημάτων και του βολέματος (σωστό μέχρι ενός σημείου, δεν λέω, αλλά το θέμα είναι που βάζει ο καθένας το σημείο).

Προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτό που γίνεται και που υπάρχει αναβρασμός.

2 σημεία όμως θέλουν extra care:

Α) χρειάζεται προσοχή διότι στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται (δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει κοινώς)

Β) δεν είναι πολύ ευχάριστο να βιώνεις την καθημερινότητα αυτής της αναμπουμπούλας.

Και φυσικά το χειρότερο απ'όλα είναι ότι υπάρχει τεράστιο χάσμα απαιτήσεων μεταξύ των διάφορων κοινωνικών ομάδων. Εδώ ακόμη και στις ίδιες κοινωνικές ομάδες υπάρχουν ανισότητες π.χ. ο πρόεδρος του ΣΑΤΑ που μπορεί να έχει 100 ταξί ίσως να μη θέλει να χάσει μερικά εκατομμύρια ευρώ (λύκος), και να υπάρχουν όμως ένα σωρό κακομοίρηδες που πήρανε άδεια με δανεικά και θα μείνουνε με χρέη (πρόβατα). Θα πρέπει λοιπόν τα βέλη να στραφούν ΠΡΩΤΑ στους συνδικαληστές, και μετά να αρχίσουν να ανεβαίνουν προς τα πάνω. Διότι μαζεύονται όλοι 'αγανακτισμένοι' στο Σύνταγμα, όμως πρώτα πρέπει να μαζεφτούν τα του οίκου του καθενός, που σε συνδυασμό με την γενικότερη ανοχή τα έχουν κάνει όλα οίκο ανοχής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ συμφωνουμε, τα λεφτα ομως πρεπει να συνεχισουν να ερχονται στα ταμεια γιατι απο αυτα πληρωνομαστε ολοι μας, ΔΥ&ΙΥ. Απορω τι θα γινει της επομενης της χρεωκοπιας στην ΑΘηνα, που το μαρουλακι θα παει 20 ευρω το τεμαχιο...δεν ειμαστε λαος και κρατος να διαχειριστουμε εκτακτες καταστασεις, πανικος θα γινει.

Αυτο που λεω ειναι οτι οσοι βγαλανε λεφτ;α εξω, λεφτα που τα παρηγαγε ο λαος αυτος να ερθουν αντιμετωποι με 2 καταστασεις:

1. ΔΙατηρηση τους στο εξωτερικο αλλα 50% αμεση φορολογια

2. επαναπατρισμος και επενδυση αυτων

Επισης για οσους θιασωτες των ευρωπαικων χωρων, ας πανε να πουνε εκει ΔΕΝ πληρωνω να δουμε τι θα γινει, ή για να το κανω πιο λιανα δεν θα μπορουσαν τοσα χρονια να φοροδιαφευγουν θα τους ειχανε κοψει το λωκο...α και μη μου πει κανεις τοτε το κρατος δεν με σεβοταν και ηταν χαλια γιατι ολοι ζητανε τωρα να παμε πισω στις καταστασεις αυτες ΟΠΟΤΕ το συμπερασμα ειναι οτι καλα περνουσαμε τοτε. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

"Ας λήξουν"

Ποίηση-Απαγγελία

Μανόλης Πολέντας

Ακούστε το όλοι.Λέει τόσα ,όσα δε θα βρίσκαμε σε αρκετά άρθρα που μιλούν για την εποχή μας. Ας λήξουν τα σάπια,ας ανθίσουμε εμείς οι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.