Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

ψαχουλευα τον νομο 4021/2011 για το ΕΤΗΔΕ ακα χαρατσι ΔΕΗ,και τι ειδα στο αρθρο 9????

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΡΥΘΜΙΣΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΟΠΙΣΤΩΤΙΚΟΥ

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄

ΑΝΑΛΗΨΗ, ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ

ΤΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ

ΧΡΗΜΑΤΟΣ (ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΟΔΗΓΙΑΣ 2009/110/ΕΚ)

Αρθρο 9

Σκοπός

Με τις διατάξεις των άρθρων 10 έως 30 του παρόντος Κεφαλαίου σκοπείται η

ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία των διατάξεων της Οδηγίας 2009/110/ΕΚ του

Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 16ης Σεπτεμβρίου 2009 «για την

ανάληψη, άσκηση και προληπτική εποπτεία της δραστηριότητας ιδρύματος

ηλεκτρονικού χρήματος, την τροποποίηση των Οδηγιών 2005/60/ΕΚ και 2006/48/ΕΚ

και την κατάργηση της Οδηγίας 2000/46/EK (EEL 267)».

αυτο φυσικα ειναι το πρωτο απο τα σχετικα αρθρα...δεν εχει σχεση με πιστωτικες...ποιος ξερει τι επεμβασεις ετοιμαζονται στην οικονομια..

Link to comment
Share on other sites

αυτο φυσικα ειναι το πρωτο απο τα σχετικα αρθρα...δεν εχει σχεση με πιστωτικες...ποιος ξερει τι επεμβασεις ετοιμαζονται στην οικονομια..

Ε τι ? πανε για υλοποίηση του άυλου χρήματος.

ΕΕ 46/2000

στις 27-10-2000:

Για τους σκοπούς της παρούσας οδηγίας, το ηλεκτρονικό

χρήµα µπορεί να θεωρηθεί ως ηλεκτρονικό υποκατάστατο

των κερµάτων και χαρτονοµισµάτων, αποθηκευµένο σε ηλεκ-

τρονικό υπόθεµα, όπως κάρτα µε τσιπ ή µνήµη ηλεκτρονι-

κού υπολογιστή, και προοριζόµενο κατά κανόνα για

πληρωµές µικροποσών.

Η υιοθετηθείσα προσέγγιση αποσκοπεί µόνο στην επίτευξη

της βασικής εναρµόνισης που είναι αναγκαία και επαρκής

για την εξασφάλιση της αµοιβαίας αναγνώρισης της άδειας

λειτουργίας και της προληπτικής εποπτείας των ιδρυµάτων

ηλεκτρονικού χρήµατος, ώστε να καταστεί δυνατή η

χορήγηση ενιαίας άδειας λειτουργίας αναγνωρισµένης σε

όλη την Κοινότητα και στοχεύουσας στην εξασφάλιση της

εµπιστοσύνης των κοµιστών, καθώς και η εφαρµογή της

αρχής της προληπτικής εποπτείας από το κράτος µέλος

καταγωγής.

Στο ευρύτερο πλαίσιο του ταχέως αναπτυσσόµενου ηλεκ-τρονικού εµπορίου, είναι επιθυµητό να θεσπιστεί ένα ρυθµι-στικό πλαίσιο που θα επιτρέπει την πλήρη αξιοποίηση των

πλεονεκτηµάτων του ηλεκτρονικού χρήµατος και δεν θα

εµποδίζει ιδίως την τεχνολογική καινοτοµία η παρούσα οδη-γία εισάγει κατά συνέπεια ένα τεχνολογικώς ουδέτερο

νοµικό πλαίσιο που εναρµονίζει την προληπτική εποπτεία

των ιδρυµάτων ηλεκτρονικού χρήµατος στον αναγκαίο

βαθµό έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η υγιής και συνετή λει-τουργία αυτών των ιδρυµάτων και ιδίως η χρηµατοοικονο-µική τους ακεραιότητα.

(6) Στα πιστωτικά ιδρύµατα επιτρέπεται ήδη, δυνάµει του

σηµείου 5 του παραρτήµατος Ι της οδηγίας 2000/12/ΕΚ,

να εκδίδουν και να διαχειρίζονται µέσα πληρωµής, συµπερι-λαµβανοµένου του ηλεκτρονικού χρήµατος, και να ασκούν

αυτές τις δραστηριότητες σε όλη την Κοινότητα στο πλαίσιο

της αµοιβαίας αναγνώρισης και του συνολικού συστήµατος

προληπτικής εποπτείας που εφαρµόζεται στα πιστωτικά

ιδρύµατα σύµφωνα µε τις ευρωπαϊκές τραπεζικές οδηγίες

το υπόλοιπο εδώ:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2000:275:0039:0043:EL:PDF

και απο την οδηγία που αναφέρεται στο νόμο που κοίταγες:

(1) Η οδηγία 2000/46/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και

του Συμβουλίου, της 18ης Σεπτεμβρίου 2000, για την

ανάληψη, την άσκηση και την προληπτική εποπτεία της δρα*

στηριότητας ιδρύματος ηλεκτρονικού χρήματος ( 4 ), εγκρί*

θηκε με αφορμή την εμφάνιση νέων προπληρωμένων προϊ*

όντων ηλεκτρονικών πληρωμών αποσκοπώντας στη δημιουρ*

γία σαφούς νομικού πλαισίου το οποίο θα ενίσχυε την εσω*

τερική αγορά και θα τόνωνε τον ανταγωνισμό, ενώ ταυτό*

χρονα θα διασφάλιζε και ένα κατάλληλο επίπεδο προληπτι*

κής εποπτείας.

(2) Η Επιτροπή παρουσίασε έκθεση στην οποία τονίζει την

ανάγκη αναθεώρησης της οδηγίας 2000/46/ΕΚ καθώς ορι*

σμένες από τις διατάξεις της θεωρείται ότι παρεμποδίζουν τη

δημιουργία πραγματικής ενιαίας αγοράς υπηρεσιών ηλεκτρο*

νικού χρήματος και την ανάπτυξη φιλικών προς τον χρήστη

υπηρεσιών.

τα υπόλοιπα εδώ:

http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/DIRECTION%202009_110_%CE%95%CE%9A.pdf

που είναι τροποποίηση της προαναφερόμενης οδηγίας που παραθέτω πρώτη (46/2000)

για να ευθυμήσουμε και λίγο.... χρήμα να είναι και ότι να είναι.... θα μείνουν άνεργοι και οι πορτοφολάδες !

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

ψαχουλευα τον νομο 4021/2011 για το ΕΤΗΔΕ ακα χαρατσι ΔΕΗ,και τι ειδα στο αρθρο 9????

αυτο φυσικα ειναι το πρωτο απο τα σχετικα αρθρα...δεν εχει σχεση με πιστωτικες...ποιος ξερει τι επεμβασεις ετοιμαζονται στην οικονομια..

Περίμενε,έρχεται και το τσιπάκι!Ουρές θα κάνουν να τους το βάλουν όπως κάνουν ουρές έξω από τη ΔΕΗ να πληρώσουν το χαράτσι... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

@Tsakonas, @colt3003

http://www.thelab.gr/1063128729-post6793.html

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=YGAaPjqdbgQ]Reflections And Warnings - An Interview With Aaron Russo {Full Film} - YouTube[/ame]

Δείτε στο ξεκίνημα.

Πρώτα θα σε γονατίσουν οικονομικά ώστε να μην έχεις αντιστάσεις και μετά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα ωριμοτητας του πολιτη να ξερει ποτε χρειαζεται η αμεση ψηφος του και ποτε οχι. Αν δεν θελουμε η δημοκρατια μας να κατανταει οχλοκρατια.

Δημοκρατια δια αντιπροσωπων και η αξια των ειδημονων ή Γιατι τα Δημοψηφισματα ειναι για Σπανιες Περιπτωσεις « αναΜορφωση – συνΙστολογιο

Και πράγματι,τρομάζω στην ιδέα να αποφασίζει ο όχλος,χωρίς γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα ωριμοτητας του πολιτη να ξερει ποτε χρειαζεται η αμεση ψηφος του και ποτε οχι. Αν δεν θελουμε η δημοκρατια μας να κατανταει οχλοκρατια.

Δημοκρατια δια αντιπροσωπων και η αξια των ειδημονων ή Γιατι τα Δημοψηφισματα ειναι για Σπανιες Περιπτωσεις « αναΜορφωση – συνΙστολογιο

Και πράγματι,τρομάζω στην ιδέα να αποφασίζει ο όχλος,χωρίς γνώση.

Προσπάθησε να τιθασεύσεις τον τρόμο σου.

Πρωτίστως όμως προσπάθησε να ξεχωρίζεις τα κείμενα που σε υποβιβάζουν κατάμουτρα με ανύπαρκτα επιχειρήματα.

Εν τέλει αν θεωρείς τον εαυτό σου ανίκανο να παίρνει αποφάσεις που τον αφορούν, παρηγορήσου με την σκέψη ότι είσαι εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αποφεύγεις και εσύ το "δασκαλίστικο" ύφος,γιατί εκτός του ότι είναι προσβλητικό προς το συνομιλητή σου,υποβιβάζει και εσένα σαν σκεπτόμενο άνθρωπο που μπορεί να συζητήσει.

Είμαι υπέρ της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας,δεν είμαι βλάκας και γνώμη δε θα μου αλλάξεις ούτε θα μου την υποτιμήσεις έτσι προσβλητικά.

Για συμαζευτείτε λίγο ... πολλά μποφόρ πιάσανε!

Δε θεωρώ τον εαυτό μου ανίκανο να λαμβάνω αποφάσεις γενικά,αλλά ΝΟΜΙΚΕΣ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ κτλπ δε γεννηθήκαμε όλοι τόσο γνώστες να τις πάρουμε.

:getlost:

Ας βάλουμε την προγιαγιά μου να τις πάρει αυτές τις αποφάσεις λέω εγώ...ξέρει καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να τιθασεύσεις τον τρόμο σου.

Πρωτίστως όμως προσπάθησε να ξεχωρίζεις τα κείμενα που σε υποβιβάζουν κατάμουτρα με ανύπαρκτα επιχειρήματα.

Εν τέλει αν θεωρείς τον εαυτό σου ανίκανο να παίρνει αποφάσεις που τον αφορούν, παρηγορήσου με την σκέψη ότι είσαι εξαίρεση.

Το δημοψήφισμα είναι μακράν η πιο βρώμικη διαδικασία για μια δημοκρατία. Ποιός θα θέσει το ερώτημα, για ποιό ζήτημα, τί πιθανές απαντήσεις θα έχει, ποιός θα το ερμηνεύσει, θα είναι δεσμευτικό για το λαό στο μέλλον; Μικρολεπτομέρειες έτσι;

Το δημοψήφισμα είναι σαν να ορίζεις έναν μάνατζερ να σου διευθύνει την εταιρεία και αντί να τον αξιολογείς από τα αποτελέσματα που σου φέρνει, να μπλέκεσαι συνέχεια στα πόδια του υποδεικνύοντάς του τί πρέπει να κάνει. Ή να σε ρωτάει ο μάνατζερ διάφορα πονηρά για το τί θα πράξει ώστε να πάρει τη συγκατάθεσή σου σε βλαπτικές για σένα αποφάσεις.

Αν υπάρχει λαϊκή δυσαρέσκεια δύο λύσεις υπάρχουν, εκλογές ή ξεσηκωμός. Τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

Στο θέμα μας:

Η μεγάλη μάχη για τη σωτηρία της Ευρωζώνης | οικονομια | ethnos.gr

Το νέο αυτό Σύμφωνο θα στηθεί στα πρότυπα της Συμφωνίας Σένγκεν (για την ελεύθερη διακίνηση των προσώπων), δηλαδή θα βασίζεται σε διακυβερνητικές συμφωνίες και θα περιορίζεται μόνο στις χώρες που πρεσβεύουν τη δημοσιονομική ορθοδοξία.

Οι χώρες που θα μετέχουν στο νέο Σύμφωνο θα δεσμεύονται για σκληρή δημοσιονομική πειθαρχία, εφαρμόζοντας αυστηρούς κανόνες για το έλλειμμα και τους εθνικούς προϋπολογισμούς.

Το νέο σύμφωνο θα είναι "εθελοντικό". Μαντέψε ποιοί θα είναι μεσα στους εθελοντές.

Ευρωβουλευτής του ΛΑΟΣ. Ας καεί η Ελλάδα αν είναι να προχωρήσει η οικονομική διακυβέρνηση.

Και τέλος για τις cashless payments. Ένα παλιό βίντεο από την ίδια την ΕΕ, έλεγε για όσα αναφέρετε πιο πάνω. Μάλλον έχει διαγραφεί τώρα.

Έδειχνε ανθρωπους να ψωνίζουν αγαθά ευρείας κατανάλωσης(π.χ. εφημερίδες) με ειδικές κάρτες που τις περνούσες μπροστά από το σκάνερ του εμπόρου χωρίς κωδικό.

Πιστεύω ότι η απόλυτα αχρήματη κοινωνία θα αργήσει λίγο, μέχρι να βρουν σοβαρά πρωτόκολλα ασφάλειας.

Διαβάστε και αυτό: Is a cashless society on the cards? - Telegraph

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Y1jsU8StIVo]The Real Face of the European Union: Preview of a North American Union? - YouTube[/ame]

Ένα ντοκυμαντέρ κατά της ΕΕ από τους Άγγλους. Ενδιαφέρον έχουν οι ιστορικές πληροφορίες για την σχέση της ΕΟΚ με το όραμα του Χίτλερ.

Link to comment
Share on other sites

Το δημοψήφισμα είναι μακράν η πιο βρώμικη διαδικασία για μια δημοκρατία. Ποιός θα θέσει το ερώτημα, για ποιό ζήτημα, τί πιθανές απαντήσεις θα έχει, ποιός θα το ερμηνεύσει, θα είναι δεσμευτικό για το λαό στο μέλλον; Μικρολεπτομέρειες έτσι;

Το δημοψήφισμα είναι σαν να ορίζεις έναν μάνατζερ να σου διευθύνει την εταιρεία και αντί να τον αξιολογείς από τα αποτελέσματα που σου φέρνει, να μπλέκεσαι συνέχεια στα πόδια του υποδεικνύοντάς του τί πρέπει να κάνει. Ή να σε ρωτάει ο μάνατζερ διάφορα πονηρά για το τί θα πράξει ώστε να πάρει τη συγκατάθεσή σου σε βλαπτικές για σένα αποφάσεις.

Αν υπάρχει λαϊκή δυσαρέσκεια δύο λύσεις υπάρχουν, εκλογές ή ξεσηκωμός. Τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

Ποιος θα θέση το ερώτημα θα πρέπει δημοκρατικά να το καθορίζει το σύνταγμα.

Αν ο μάνατζερ σε ρωτάει διάφορα πονηρά ώστε να πάρει βλαπτικές για σένα αποφάσεις τι θα τον σταματήσει να τις πάρει όταν θα έχει το ελεύθερο με την αντιπροσωπευτική;

Οι εκλογές είναι κάθε τέσσερα χρόνια και ο ξεσηκωμός δεν είναι συνταγματική πρακτική.

Τα δημοψηφίσματα δεν είναι πανάκεια.

Μπορεί να ψηφίσεις λανθασμένα αλλά θα είναι δικό σου το λάθος με πιθανότητα να μάθεις και να βελτιωθείς.

Δεν θα είναι ένα εσκεμμένο λάθος για προσωπικό όφελος που θα επαναλαμβάνετε κάθε μερικά χρόνια από όποιον κατάφερε και άρπαξε την ψήφο σου

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αποφεύγεις και εσύ το "δασκαλίστικο" ύφος,γιατί εκτός του ότι είναι προσβλητικό προς το συνομιλητή σου,υποβιβάζει και εσένα σαν σκεπτόμενο άνθρωπο που μπορεί να συζητήσει.

Είμαι υπέρ της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας,δεν είμαι βλάκας και γνώμη δε θα μου αλλάξεις ούτε θα μου την υποτιμήσεις έτσι προσβλητικά.

Για συμαζευτείτε λίγο ... πολλά μποφόρ πιάσανε!

Δε θεωρώ τον εαυτό μου ανίκανο να λαμβάνω αποφάσεις γενικά,αλλά ΝΟΜΙΚΕΣ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ κτλπ δε γεννηθήκαμε όλοι τόσο γνώστες να τις πάρουμε.

:getlost:

Ας βάλουμε την προγιαγιά μου να τις πάρει αυτές τις αποφάσεις λέω εγώ...ξέρει καλύτερα.

Η προγιαγιά σου δεν έχει δικαίωμα ψήφου ανά τετραετία?

Η γιαγιά σου?

Οι γονείς σου?

Ξέρεις πόσο μας έχουν κάψει παππούδες / γιαγιάδες που ψηφίζουν Παπανδρέο και Καραμανλή λόγω ονόματος?

Ξεχνάς ένα μικρό μειονέκτημα της δημοκρατίας δι' αντιπροσώπου, κι εσύ, και ο κειμενογράφος της μπούρδας:

όσο τα πρόσωπα εξουσίας δεν ελέγχονται από το λαό, τόσο ανεβαίνει τάξη η διαπλοκή των συμφερόντων. Δηλαδή οι πολιτικοί ενώ φαίνεται να έχουν αλισβερίσι με το λαό, αυτό δεν είναι η καθημερινότητά τους, αλλά η εξαίρεση της τετραετίας. Καθημερινώς έχουν τα αλισβερίσια με τις μίζες, τους κουμπάρους κλπ.

Εγώ διαφωνώ κάθετα με τη Δημοκρατία δι' αντιπροσώπου και με την ύπαρξη πολιτικών δικαιωμάτων σε ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης και μόρφωσης. Για να μην πω ότι για να δούμε προκοπή θα έπρεπε να αφαιρεθούν τα πολιτικά δικαιώματα από όσους είναι γραμμένοι σε κομματικούς καταλόγους.

Τέλος είναι σαφές ότι παγκοσμίως έχουν εκχωρηθεί τα δικαιώματα των πολλών σε (κ)ολίγους. Η λύση θα είναι μοιραία δυστυχώς, αφού δεν μπορεί να υπάρξει ένας απλός έλεγχος ανά τακτά χρονικά διαστήματα (που να ΤΙΜΩΡΕΙ τους ανίκανους βουλευτές, δεν είναι παιχνίδι η τύχη της χώρας, with great power comes great responsibility), θα συνεχίσουν να υπάρχουν σύνθετοι έλεγχοι (δια της βίας προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ξεκαθαρα μαζι με τον Petrossortep παντως.Ρε παιδια,μιλατε με ορους δημοκρατιας ετσι οπως την εφηυραν στην Αθηνα οταν εμεις ειχαμε χοληστερινη και οι υπολοιποι λαοι τρωγανε βελανιδια.Εχει αλλαξει η ζωη κ εχει γινει περιπλοκη,δεν μπορει ο καθενας να αποφασιζει για τα παντα.Η λυση του σωτηρη ειναι δηλαδη να διαλεξουμε ποιος θα ψηφιζει για τι?Δηλαδη ποιος θα το βγαλει αυτο το κριτηριο?Εκει δεν υπαρχει προβλημα?"Ειναι αδυνατον να τεθουν τετοια κριτηρια και να ειναι αντικειμενικα,να ειναι λιγοτερα απο 500 σελιδες (το καθενα) ,και να υπαρχει ενας που να τα ξερει καλα και να μπορει να τα εφαρμοσει.

Επειδη εχω καρτα γραφικων nvidia,δεν σημαινει οτι μπορω να εχω γνωμη για το πως θα γραφτει ενας driver.Εγω μονο το αποτελεσμα (εικονα) μπορω να δω και να κρινω.Προγραμματιστης δεν ειμαι,οπως και ο προγραμματιστης,επειδη πχ θα δικαστει απο δικαστηριο αν παρανομησει,δεν μπορει να εχει γνωμη για το ποσους βαθμους δικαιοδοσιας πρεπει να εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το 'ηλεκτρονικο χρημα' -λογικο ειναι να θελουν να εξαφανισουν το χρημα σε υλικη μορφη !

ΑΝ το εχει ο καθενας μας στην τσεπη του (χαρτια και κερματα να κανουν ντριγκι ντριγκι!!) τοτε δεν εχουν την δυνατοτητα να το ελεγξουν και να μας ελεγξουν ολοκληρωτικα..

περα απο το χρημα που θελουν να μαζεψουν λογω χρεους, πιστευω οτι αυτη η καταιγιδα φορων εχει και σαν σκοπο να στεγνωσουν τον πολιτη απο την 'ασφαλεια' του - να αδειασουν τα κομποδεματα....

εχει προσεξει κανεις την διαφημιση της εθνικης για το πλαστικο χρημα??

Εγώ διαφωνώ κάθετα με τη Δημοκρατία δι' αντιπροσώπου και με την ύπαρξη πολιτικών δικαιωμάτων σε ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης και μόρφωσης. Για να μην πω ότι για να δούμε προκοπή θα έπρεπε να αφαιρεθούν τα πολιτικά δικαιώματα από όσους είναι γραμμένοι σε κομματικούς καταλόγους.

ΕΕΛΛΛΛΛΕΕΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣ!!!!

δεκτη αγαπητε Σωτηρη η αποψη σου και σεβαστη !!

αλλα για πες μου ...σ αυτο το μαυρο χαλι μας εφεραν οι αμορφωτοι και οι αναξιοι??? (να ζουν? ν αναπνεουν?...μηπως μυριζουν κι ασχημα?)

οι 300 εχουν βγαλει δημοτικο?? ολοι αυτοι οι λεμεδες της μιζας και των δις ειναι τσοπανηδες ??

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι βρε παιδιά δε θα υπήρχαν οι δικηγόροι να με αντιπροσωπεύσουν ενώπιον του δικαστηρίου,δε θα υπήρχαν οι λογιστές να με βοηθήσουν στα οικονομικά μου και δε θα υπήρχε ο γεωπόνος να μου πει πώς και τί πρέπει να κάνω με την x,y σοδειά.

Πιστεύω ότι η μεγάλη αγανάκτιση των πολιτών ,τους οδηγεί σε θολές σκέψεις.

Η προγιαγιά σου δεν έχει δικαίωμα ψήφου ανά τετραετία?

Η γιαγιά σου?

Οι γονείς σου?

Ξέρεις πόσο μας έχουν κάψει παππούδες / γιαγιάδες που ψηφίζουν Παπανδρέο και Καραμανλή λόγω ονόματος?

Και σαφώς δε διαφωνώ,αλλά ποιά είναι η λύση; Να τα καταργήσω και να εφαρμόσω ένα σύστημα ,που δε μπορεί να έχει μέλλον,για χίλιους δυό λόγους;

Και το κακό δεν είναι να κάνουμε μια τέτοια πρόταση.Το κακό είναι να την κάνει ο καθένας,που νομίζει ότι θα γυρίσουμε στην Εκκλησία του Δήμου,χωρίς μάλιστα να κατανοεί ότι από τότε μέχρι τώρα έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια και η πολιτική έχει γίνει πλέον κάτι που απαιτεί γνώσεις που θα βοηθήσουν σε θέματα δικαίου,οικονομίας κ.ο.κ.

Και μη ξαναλέμε τα ίδια.Τις γνώσεις τις έχουν οι δικοί μας,τα @@ ,την αξιοπρέπεια και την έννοια του λαού δεν έχουν.Οπότε τα άτομα φταίνε.Αυτά και οι κομματικοί σχηματισμοί πρέπει να αλλάξουν...

Ξεχνάς ένα μικρό μειονέκτημα της δημοκρατίας δι' αντιπροσώπου, κι εσύ, και ο κειμενογράφος της μπούρδας:

όσο τα πρόσωπα εξουσίας δεν ελέγχονται από το λαό, τόσο ανεβαίνει τάξη η διαπλοκή των συμφερόντων. Δηλαδή οι πολιτικοί ενώ φαίνεται να έχουν αλισβερίσι με το λαό, αυτό δεν είναι η καθημερινότητά τους, αλλά η εξαίρεση της τετραετίας. Καθημερινώς έχουν τα αλισβερίσια με τις μίζες, τους κουμπάρους κλπ.

Βεβαίως δε δέχομαι το Σύνταγμα όπως είναι και πιστεύω χρειάζονται κάποιες αλλαγές σχετικά με αυτό που λές.Τι φταίει πάλι λοιπόν; Όχι το σύστημα αυτό καθαυτό,αλλά πράγματα ,τα οποία μπορούν να αλλάξουν.

Τώρα για τον κειμενογράφο της μπούρδας :

Sotiris Georganas - Assistant Professor - Economics - Auctions, Experiments, Bounded Rationality

Εγώ διαφωνώ κάθετα με τη Δημοκρατία δι' αντιπροσώπου και με την ύπαρξη πολιτικών δικαιωμάτων σε ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης και μόρφωσης. Για να μην πω ότι για να δούμε προκοπή θα έπρεπε να αφαιρεθούν τα πολιτικά δικαιώματα από όσους είναι γραμμένοι σε κομματικούς καταλόγους.

Και κατά τ'άλλα θα αποφασίζει η γιαγιά μας και ο αμόρφωτος για θέματα που χρειάζονται σοβαρές γνώσεις. (με την άμεση δημοκρατία) .Μάλιστα....καθόλου παράδοξο. :/

Και αυτοί που λες ότι θα πρέπει να διαγραφούν από λίστες κομμάτων,συνδικαλιστές κτλπ θα είναι που θα παίρνουν τις άμεσες αποφάσεις...Όχι ότι είναι αμόρφωτοι,αλλά να σου δώσω ένα παράδειγμα του ποίοι θα αποφασίζουν "άμεσα".

Μπορεί να ψηφίσεις λανθασμένα αλλά θα είναι δικό σου το λάθος με πιθανότητα να μάθεις και να βελτιωθείς.

Τί λες φίλε μου;;;

Να το παίξουμε κορώνα - γράμματα καλύτερα;;;

Υ.Γ: Το ότι συγχέουμε τις εποχές είναι σύνηθες φαινόμενο τελευταία.Εκτός της αμεσοδημοκρατίας που θέλουμε να ζήσουμε σαν αρχαίοι Αθηνάιοι,για παράδειγμα βγαίνει ο καθένας και λέει άλλα τόσα για την εποχή εκείνη ,με τα πρίσματα και τα δεδομένα της δικής του. Οι αρχαίοι ήταν μισογύνηδες,οι αρχαίοι ήταν στρατόκαβλοι,οι αρχαίοι ήταν φούστες,οι αρχαίοι ήταν παιδεραστές....

Η ημιμάθεια είναι ότι χειρότερο.

Πού είναι η σοφία που χάσαμε μέσα στη γνώση;

Πού είναι η γνώση που χάσαμε μέσα στις πληροφορίες;

T.S.Eliot

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το πρόσφατο δημοψήφισμα του Γιωργάκη μια στημένη μπούρδα, που εξυπηρέτησε την έλευση Παπαδήμου.

Ωστόσο θα υποθέσω ότι θα γινόταν ενα δημοψήφισμα με θέμα : ευρώ ή δραχμή.

Εγω θα ψήφιζα δραχμή, γιατί σε αυτό τον πλανήτη εχω το τομάρι μου, τα ρούχα μου και ενα αυτοκίνητο 15ετίας.

Και αυτά θα τα διατηρήσω χωρίς τις θυσίες που μου ζητάει η ΕΕ για να μείνω στο ευρώ.

Με το δημοψήφισμα θα μπορούσα να εκφραστώ.

Κάποιος άλλος έχει περιουσία, εισοδήματα, καταθέσεις και είναι ανθρώπινο να φοβάται.

Με το δημοψήφισμα θα μπορούσε να εκφραστεί.

Κάποιος άλλος μπορεί να φοβάται την απότομη και βαθιά βουτιά στη φτώχεια.

Με το δημοψήφισμα θα μπορούσε να εκφραστεί.

Κάποιος άλλος μπορεί να έχει καταθέσεις στο εξωτερικό και να θέλει τη δραχμή, για να έρθει να αγοράσει κοψοχρονιάς τα πάντα.

Με το δημοψήφισμα θα μπορούσε να εκφραστεί.

Φοβόμαστε το διπλανό μας, και δε φοβόμαστε τους αδίστακτους εκπροσώπους των εταιριών και των τραπεζών ;

Θεωρώ πως θα επερχόταν μιας μορφής κάθαρση στην κοινωνία.

Εγω προσωπικά θα αποσυρόμουν από το δρόμο, αν ήξερα ότι αυτό για το οποίο διαμαρτύρομαι το αποφάσισε ο sotiris, ο Tsakonas, ο Hydra κτλ.

Στην ερώτηση :

α) προτιμάς τη δόλια γνώση

ή

β) την άδολη άγνοια

εγω διαλέγω το β.

Παραδέχομαι ωστόσο ότι και δεν είναι εύκολο να απαντήσεις,

και η απάντηση που επέλεξα δεν έχει ενα (σκληρό έστω) μαξιλάρι ασφαλείας σε μια ενδεχόμενη 'στραβή'.

Το ζήτημα δεν είναι μόνο να αποφασίσουμε.

Είναι και να είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε το όποιο τίμημα της απόφασης μας.

Και εκεί είναι κατα τη γνώμη μου που κάνουμε πίσω, αφήνουμε άλλους να αποφασίσουν για εμάς, και στο τέλος χάνουμε πάντα εμείς το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Η προγιαγιά σου δεν έχει δικαίωμα ψήφου ανά τετραετία?

Η γιαγιά σου?

Οι γονείς σου?

Ξέρεις πόσο μας έχουν κάψει παππούδες / γιαγιάδες που ψηφίζουν Παπανδρέο και Καραμανλή λόγω ονόματος?

Ξεχνάς ένα μικρό μειονέκτημα της δημοκρατίας δι' αντιπροσώπου, κι εσύ, και ο κειμενογράφος της μπούρδας:

όσο τα πρόσωπα εξουσίας δεν ελέγχονται από το λαό, τόσο ανεβαίνει τάξη η διαπλοκή των συμφερόντων. Δηλαδή οι πολιτικοί ενώ φαίνεται να έχουν αλισβερίσι με το λαό, αυτό δεν είναι η καθημερινότητά τους, αλλά η εξαίρεση της τετραετίας. Καθημερινώς έχουν τα αλισβερίσια με τις μίζες, τους κουμπάρους κλπ.

Εγώ διαφωνώ κάθετα με τη Δημοκρατία δι' αντιπροσώπου και με την ύπαρξη πολιτικών δικαιωμάτων σε ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης και μόρφωσης. Για να μην πω ότι για να δούμε προκοπή θα έπρεπε να αφαιρεθούν τα πολιτικά δικαιώματα από όσους είναι γραμμένοι σε κομματικούς καταλόγους.

Τέλος είναι σαφές ότι παγκοσμίως έχουν εκχωρηθεί τα δικαιώματα των πολλών σε (κ)ολίγους. Η λύση θα είναι μοιραία δυστυχώς, αφού δεν μπορεί να υπάρξει ένας απλός έλεγχος ανά τακτά χρονικά διαστήματα (που να ΤΙΜΩΡΕΙ τους ανίκανους βουλευτές, δεν είναι παιχνίδι η τύχη της χώρας, with great power comes great responsibility), θα συνεχίσουν να υπάρχουν σύνθετοι έλεγχοι (δια της βίας προφανώς).

και ελεγα τι μου θυμιζει το παραπανω ποστ ..... :hmm::hmm:

http://www.thelab.gr/off-topic/ekloges-2009-poll-and-thread-67665-32.html#post1062694984

Let's make a deal shall we ? Οταν θα εχουμε παλι εκλογες ΕΣΥ θα γυρισεις σουμπιτος με το πρωτο αεροπλανο απο Αγγλια και εγω θα σου δωσω τα δικα μου σταυρουδακια για να μην λες οτι αισθανεσαι αδικημενος γιατι δεν εχεις παραπανω "βαρυτητα" ψηφου απτους υπολοιπους κοινους θνητους, που ετυχε να μην σπουδασουν να μην γινουν επιστημονες/γιατροι/δικηγοροι να μην βγαλουν πανω απο 140 σε IQ test κλπ, τωρα αμα δεν σου φτανουν τα δικα μου σου δινω και τα σταυρουδακια της φουκαριαρας μανας μου, στην τελικη θα ψησω και το υπολοιπο σοι, πατα λιγο Ελλαδα και τα βρισκουμε :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.