Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τις πήρανε τις αποφάσεις.

Ετοιμαστείτε πλέον για ΑΓΡΙΟ ΣΕΞ... Νόμιζαν τα παπαγαλάκια ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι έφταιγαν για όλα και μάλιστα μερικοί κοκορόμυαλοι, χάρηκαν κιόλας που κόπηκαν οι μισθοί τους.

Τώρα που θα μας ιππεύσουν ασάλιωτα κι εμάς, τους ιδιωτικούς λόγο ανταγωνιστικότητας να δω τι θα έχουν να λένε... 479€ βασικός. Τέλος οι κλαδικές, τέλος οι Συλλογικές συμβάσεις...

Από αύριο όλοι στα Σούπερ Μάρκετ, προμηθευτείτε βαζελίνη...

Link to comment
Share on other sites

debtocracy στο alter.

παλι τα διπλα θα παιρνουν οι δημοσιοι λες και εχουν τον καλο μπροστα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι το αλλοθί σας για να διατηρήσετε τους όποιους μισθούς σας έχουν μείνει και όχι ο λόγος που σας τους κόβουν. Εκτός και αν ακόμα πιστεύετε αυτά που σας λένε.

Εγώ τα έλεγα πάντως

http://www.thelab.gr/1063115281-post6041.html

46448d1319563034-xrewkopia-elladas-asd.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος συγκεντρωτικός πίνακας, τι έχει γίνει με μισθούς/συντάξεις και φόρους από το 2010 μέχρι σήμερα, τι λέγανε ότι θα εξοικονομηθεί, και τι κατάφεραν κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι το αλλοθί σας για να διατηρήσετε τους όποιους μισθούς σας έχουν μείνει και όχι ο λόγος που σας τους κόβουν. Εκτός και αν ακόμα πιστεύετε αυτά που σας λένε.

Εγώ τα έλεγα πάντως

http://www.thelab.gr/1063115281-post6041.html

46448d1319563034-xrewkopia-elladas-asd.jpg

ακόμα πιστεύεις οτι ο δημόσιος είναι πιο παραγωγικός από τον ιδιωτικό τομέα?

και οτι χρήζει άνισης μεταχείρισης?

υπάρχει κάποιος συγκεντρωτικός πίνακας, τι έχει γίνει με μισθούς/συντάξεις και φόρους από το 2010 μέχρι σήμερα, τι λέγανε ότι θα εξοικονομηθεί, και τι κατάφεραν κλπ;

δεν έχει εφευρεθεί πίνακας μεταβλητής μακακίας..

τόσα "λάθη" δεν χωράνε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα πιστεύεις οτι ο δημόσιος είναι πιο παραγωγικός από τον ιδιωτικό τομέα?

και οτι χρήζει άνισης μεταχείρισης?

Και αυτό το έγραψα στο post νούμερο......νούμερο....κάτσε να το θυμηθώ......χχχμμμμμμμ..... ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΟ οπότε αν δεν σου είναι κόπος μην διαστρευλώνεις αυτά που γράφω για να πεις τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το έγραψα στο post νούμερο......νούμερο....κάτσε να το θυμηθώ......χχχμμμμμμμ..... ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΟ οπότε αν δεν σου είναι κόπος μην διαστρευλώνεις αυτά που γράφω για να πεις τα δικά σου.

τοτε πως προκυπτει δικαιολογειται η μισθολογικη ψαλιδα απο ιδιωτικο σε δημοσιο και εντος του δημοσιου απο υπηρεσια σε υπηρεσια;

δεν εχω μισθο να σωσω,αλλα αυτο ειναι τελειως ασχετο.

το να αμοιβεις το δημοσιο περισσοτερο, βολευε αλλα δεν οδηγησε σε παραγωγικοτητα, ουτε θωρακισε υπαλληλους ωστε να παραμενουν αδιαβλητοι βλεπε εφορεια, ελεγκτικα σωματα και.δικαιοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Άει καλά, ο Έλληνας και να τον πάρεις με έναν γερανό και να τον πετάξεις στην Κίνα, πάλι για δημοσίους, ιδιοτικούς και εμφυλίους θα μιλάει.

Το 'χει μέσα του( ; )

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=130]DarkSaga[/MENTION]

ρε φιλος,δεν εχει καμια σχεση η μισθολογικη ψαλιδα απο δημοσιο υπαλληλο,σε αντιστοιχο δημοσιο υπαλληλο,αλλα και απο δημοσιο υπαλληλο σε ιδοτικο υπαλληλο με την παραγωγικοτητα....

μετα απο οσα εχουν δει τα ματια σας,μπορει να πιστευετε κατι τετοιο?

γενικοτερα μιλωντας,η ψαλιδα μεταξυ δημοσιου-ιδιοτικου τομεα,εχει να κανει με τα κεκτημενα δικαιωματα του καθε τομεα

επειδη καποιες συγκεκριμενες μικρες ομαδες δημοσιων υπαλληλων μπορει να αμοιβονται καλα,αυτο δεν σημαινει πως η πληοψηφια τους αμοιβεται το ιδιο καλα

απλα στον ιδιοτικο τομεα υπαρχει η ασφαλιστικη δεικλιδα "ανασφαλια+απολυση" για τον εργοδοτη,που μπορει και πιεζει στην συμπιεση των μισθων

το μοναδικο μαξιλαρακι ασφαλειας για τους μισθους στον ιδιοτικο τομεα,ειναι αυτοι του δημοσιου,αλλα δεν το εχεις παρει χαμπαρι προφανως...

οταν μειωνωνται οι παροχες στο Δημοσιο,αυτοματα περιοριζονται περισσοτερο στον Ιδιωτικο

τοσα χρονια με αυτην την καραμελα της ανταγωνιστικοτητας και της παραγωγικοτητας,ολοι τα βαζουν με τους δημοσιους υπαλληλους,οι οποιοι απρεπιπτοντως ειναι και οι χαμηλοτερα αμιβωμενοι στην Ευρωπη των 15...

αντι να ζητατε καλυτερους μισθους,βγαζετε χολη για τους καλυτερους μισθους καποιων αλλων,στην προκειμενη περιπτωση,των καποιων λιγων Δημοσιων υπαλληλων...

το εχω ξαναπει και το ξαναλεω

αν ειχατε μαι ευχη να πραγματοποιησετε,θα ζητουσατε να ψοφησει ο γαιδαρος του γειτονα,αντι να ζητησετε εσεις Αλογο ή τουλαχιστον γαιδαρο...:wall::wall::wall:

tragique....

πρεπει ολοι μας να κατανοησουμε πως ολοι οι εργαζομενοι εχουν κοινες αναγκες δικαιωματα και απαιτησεις και πως οι εργοδοτες,ειτε ειναι το Δημοσιο,ειτε ο Ιδιωτης ειναι αυτοι που μας τα στερουν ολα αυτα

με το που αρθηκε η μονιμοτητα στο Δημοσιο (de facto) αμεσως στον Ιδιωτικο τομεα δημιουργηθηκαν ελαστικοτερες σχεσεις εργασιας...

τι λεμε τωρα δηλαδη?

λες και στον Ιδιωτικο Τομεα υπαρχει πληρης αξιοκρατεια...

εχουν δει καρεκλοκενταυρους και αχρηστους τα ματια μου...:fist:

Link to comment
Share on other sites

τοτε πως προκυπτει δικαιολογειται η μισθολογικη ψαλιδα απο ιδιωτικο σε δημοσιο και εντος του δημοσιου απο υπηρεσια σε υπηρεσια;

δεν εχω μισθο να σωσω,αλλα αυτο ειναι τελειως ασχετο.

το να αμοιβεις το δημοσιο περισσοτερο, βολευε αλλα δεν οδηγησε σε παραγωγικοτητα, ουτε θωρακισε υπαλληλους ωστε να παραμενουν αδιαβλητοι βλεπε εφορεια, ελεγκτικα σωματα και.δικαιοσυνη.

Κοίτα, σε έναν βαθμό έχει απαντήσει ο [MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION]. Μην συνεχίζεις να βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Σου είπα ότι δεν τα γράφω αυτά που υποθέτεις. Είναι εκνευριστικό να υποχρεώνεις τον άλλον να απολογηθεί επειδή εσύ κατάλαβες λάθος. Σε κανένα σημείο δεν λέω ότι ο δημόσιος υπάλληλος αξίζει περισσότερα χρήματα διότι ξέρω γω είναι ποιο άξιος. Αυτά τα λες εσύ.

Αυτό που ξέρω είναι ότι οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων χρησιμοποιούνται ως δικαιολογία για απολύσεις και περικοπές και στην συνέχεια η ανταγωνιστικότητα χρησιμοποιείται με τον ίδιο τρόπο για τον ιδιωτικό τομέα. Δες λίγο το πινακάκι ξανά. Δεν θα δεις πουθενά να αναφέρω περί δίκαιου ή άδικου μισθού και στην τελική αυτό (τους) είναι εντελώς άσχετο. Η ουσία είναι οι μισθοί και των μεν και των δε να πάνε κάτω. Αυτό τους ενδιαφέρει.

Αυτό που λέω είναι ότι η καραμέλα της ανταγωνιστικότητας πουλάει καλύτερα όταν συγκρίνεις έναν ιδιωτικό υπάλληλο των π.χ. 800€ με τον δημόσιο υπάλληλο των 1000€ σε σχέση με τον ίδιο δημόσιο υπάλληλο στα 1300€. Προσπάθησε να καταλάβεις το πινακάκι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
total edit
Link to comment
Share on other sites

soz αμα χαλαω το κλιμα αλλα

γενικοτερα μιλωντας,η ψαλιδα μεταξυ δημοσιου-ιδιοτικου τομεα,εχει να κανει με τα κεκτημενα δικαιωματα του καθε τομεα

Αυτα τα κεκτημενα δικαιωματα κατακτηθηκαν απο αγωνες επειδη για καποιο λογο οι δ/υ ηταν πιο μαχητικοι απο τους ιδιωτικους? Για να καταλαβουμε δηλαδη. Ο Φωτοπουλος και οι υπολοιποι δεητζιδες εγιναν ιδιοκτητες της ΔΕΗ επειδη ηταν μαχητες? Της ΔΕΗ που θα επρεπε να ανηκει το ιδιο και στους αλλους Ελληνες πολιτες φορολογουμενους? Που βγαινει ο Φωτοπουλος και λεει οτι δε θα αφησουν τη ΔΕΗ να γυγει απο το δημοσιο? Ποιο δημοσιο φιλε μου? Γιατι δημοσιο ειμαστε ολοι κ οχι μονο οι δεητζιδες. Διοτι εχω την εντυπωση οτι αυτο το καθεστως προεκυψε απο ψηφοθηρικες συναλλαγες των πολιτικων κ οχι για το δημοσιο συμφερον.

επειδη καποιες συγκεκριμενες μικρες ομαδες δημοσιων υπαλληλων μπορει να αμοιβονται καλα,αυτο δεν σημαινει πως η πληοψηφια τους αμοιβεται το ιδιο καλα

Αν εχεις τα νουμερα, πες τα μας. Εγω δε τα χω. Αυτο που γνωριζω σιγουρα ειναι οτι οι δ/υ απο ΔΕΗ, Υπ.Οικ. αμοιβονται αρκετα πανω απο το μεσο ορο. Κ κανεις δε λεει οτι ολοι αμοιβονται το ιδιο καλα, αυτο ειναι σιγουρο, γ αυτο σκοτωνονται για μεταταξεις σε αλλα υπουργεια.

απλα στον ιδιοτικο τομεα υπαρχει η ασφαλιστικη δεικλιδα "ανασφαλια+απολυση" για τον εργοδοτη,που μπορει και πιεζει στην συμπιεση των μισθων

Ή οτι το ιδιωτικο μαγαζι αν μπει μεσα θα το πληρωσει ο ιδιωτης απο την τσεπη του ενω στο δημοσιο μαγαζι θα τσονταρουν κ αλλοι

το μοναδικο μαξιλαρακι ασφαλειας για τους μισθους στον ιδιοτικο τομεα,ειναι αυτοι του δημοσιου,αλλα δεν το εχεις παρει χαμπαρι προφανως...

οταν μειωνωνται οι παροχες στο Δημοσιο,αυτοματα περιοριζονται περισσοτερο στον Ιδιωτικο

Αυτο μου θυμιζει το σλογκαν "οταν μειωνονται οι επενδυσεις μεγαλωνει η ανεργια κτλ κτλ κτλ. εκβιαστικα διλληματα των πολιτικων που τελευταια ειναι της μοδας...

Δεν ειμαστε χαζοι φιλε μου. Το εχουμε καταλαβει. Αυτο συμβαινει γιατι στο δημοσιο τρωνε πολλοι "δικοι μας" και δε συμφερει να τους στενοχωρησουμε και χασουμε τα ψηφαλακια. Οσο λοιπον θα εχουμε τα δικα μας παιδια εκει παντα θα εχουμε τον ιδιωτικο τομεα πιο κατω. Απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το θεωρεις φυσιολογικο.

τοσα χρονια με αυτην την καραμελα της ανταγωνιστικοτητας και της παραγωγικοτητας,ολοι τα βαζουν με τους δημοσιους υπαλληλους,οι οποιοι απρεπιπτοντως ειναι και οι χαμηλοτερα αμιβωμενοι στην Ευρωπη των 15...

Να τους ανεβασουμε λιγο τοτε και να ριξουμε τους ιδιωτικους που εχουν ακομα περιθωριο για μην αισθανονται μειονεκτικα.

αντι να ζητατε καλυτερους μισθους,βγαζετε χολη για τους καλυτερους μισθους καποιων αλλων,στην προκειμενη περιπτωση,των καποιων λιγων Δημοσιων υπαλληλων...

Ξερεις αυτο ειναι το τυρακι του καπιταλισμου. Μη κοιτας ποσα βγαζει ο bill gates, σκεψου τι μπορεις να κανεις για να γινεις κ συ σαν αυτον. Μονο που ξεχασαν να ενημερωσουν οτι για καθε bill gates πρεπει να υπαρχουν και 1000000 απ αυτο που εισαι τωρα....

το εχω ξαναπει και το ξαναλεω

αν ειχατε μαι ευχη να πραγματοποιησετε,θα ζητουσατε να ψοφησει ο γαιδαρος του γειτονα,αντι να ζητησετε εσεις Αλογο ή τουλαχιστον γαιδαρο...:wall::wall::wall:

tragique....

Φιλε μου το προβλημα ειναι οτι τρωει ο γειτονας, τρωνε και 10 γαιδαροι που εχει μαζεψει για να ειναι ευκολη η ζωη του απο το ΚΟΙΝΟ μας χωραφι και δε μενει μαρουλι για μαρουλι να φαμε κ μεις. Εκει ξεκιναει το προβλημα...

Κατα τ'αλλα εγω λεω ελευθερη εισοδος στο δημοσιο και κατωτατος μισθος 10000€ Νατο κανουμε ρε φιλε. Δε λεει κανεις οχι. Αν γινεται να το κανουμε.

πρεπει ολοι μας να κατανοησουμε πως ολοι οι εργαζομενοι εχουν κοινες αναγκες δικαιωματα και απαιτησεις και πως οι εργοδοτες,ειτε ειναι το Δημοσιο,ειτε ο Ιδιωτης ειναι αυτοι που μας τα στερουν ολα αυτα

με το που αρθηκε η μονιμοτητα στο Δημοσιο (de facto) αμεσως στον Ιδιωτικο τομεα δημιουργηθηκαν ελαστικοτερες σχεσεις εργασιας...

Να παμε να τους δαγκωσουμε το λαιμο, και τους Ιδιωτες εργοδοτες και το Δημοσιο. Αλλα ποιοι ακριβως να παμε ρε φιλε? Αυτοι που μπηκαν για βολεμα στους δημους και τον ευρυτερο δημοσιο τομεα διπλα στη νοσηλευτρια που φτυνει αιμα καθε μερα στα νοσοκομεια? Ο Φωτοπουλος και οι ΔΕΗτζιδες που καναν τη ΔΕΗ απο δημοσια, ιδιωτικη επιχειρηση δικη τους διπλα με τα παιδακια που δουλευουν delivery στους δρομους για 3 ευρω την ωρα?

Ασε ρε φιλε. Ας γινουν ολοι οι υπαλληλοι του ιδιωτικου και δημοσιου τομεα ισοι και μετα τους βαζουμε διπλα διπλα στους αγωνες.

τι λεμε τωρα δηλαδη?

λες και στον Ιδιωτικο Τομεα υπαρχει πληρης αξιοκρατεια...

εχουν δει καρεκλοκενταυρους και αχρηστους τα ματια μου...:fist:

Τι να πουμε φιλε μου. Κανεις δε τα εχει με τον δημοσιο τομεα οπως θα πρεπε να ειναι. Τα εχει με τον δημοσιο τομεα οπως τον εχουν κανει οι πολιτικοι που βολευουν τους μαχητες συνδικαλιστες για τα ψηφαλακια ασχετα ποιος πληρωνει. Που εχει γεμισει με παρασιτα που πληρωνουν ολοι.

Κ μη μπεις στον κοπο να μου πεις για τον ιδιωτικο τομεα και τη φοροδιαφυγη κτλ. Δεν τους υπαρσπιστηκα. Αλλα κ εκει οι ιδιοι φταινε. Εκτος κι αν ο Γαβαλας τα εκατομμυρια ευρω ΦΠΑ τα εκανε σε ενα τιμολογιο...

Το κρατος με τη σημερινη μορφη που ταιζει τοσους βολεμενους ψηφοφορους, τοσους παπαγαλους δημοσιογραφους, τοσους αχρηστους πολιτικους, ΜΜΕ, νταβατζηδες εργολαβους και δεν εχει τελειωμο η λιστα, δεν μπορει να βγει. Ειτε ετσι ειτε αλλιως ολα τα παραπανω παρασιτα δε μπορουν να το αφησουν να κανει πλεονασμα, αναπτυξη κ κοινωνικη πολιτικη. Τελεια παυλα και τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.