Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Σας ηρθε η ΔΕΗ? Εμας μας ανεβασαν 3 συντελεστες πανω (ητοι 300€) το οποιο ανεβασμα εγινε πολυ περιεργα...

(Οι περιοδοι στο περιπου)

Q3 2011: Τιμη ζωνης 1400, Συντελεστης 5

Q1 2012: Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 5 (θα επρεπε να ηταν 8)

Q3 2012 (νεος γυρος χαρατσιου): Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 8

Ερωτησεις:

Α) Γιατι δεν μας ανεβασαν τον συντελεστη απο πιο πριν, αφου ηδη ειχε ανεβει η τιμη ζωνης?

Β) Οι τιμες ζωνης αυξομειωνονται τοσο συχνα, σε τοσο μεγαλο βαθμο (γιατι ανεβηκαμε 2 κατηγοριες σε μια μερα)?

Γ) Αν με δειτε να κανω κανα ντου στην Βουλη ζωσμενος με ΤΝΤ θα με κανετε V.I.P?

Δεν προκειται να βοηθησω γερο στο δρομο ακομα και αν ειναι κατω απο ροδες και ψυχορραγει...

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

Σας ηρθε η ΔΕΗ? Εμας μας ανεβασαν 3 συντελεστες πανω (ητοι 300€) το οποιο ανεβασμα εγινε πολυ περιεργα...

(Οι περιοδοι στο περιπου)

Q3 2011: Τιμη ζωνης 1400, Συντελεστης 5

Q1 2012: Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 5 (θα επρεπε να ηταν 8)

Q3 2012 (νεος γυρος χαρατσιου): Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 8

Ερωτησεις:

Α) Γιατι δεν μας ανεβασαν τον συντελεστη απο ποιον πριν, αφου ηδη ειχε ανεβει η τιμη ζωνης?

Β) Οι τιμες ζωνης αυξομειωνονται τοσο συχνα, σε τοσο μεγαλο βαθμο (γιατι ανεβηκαμε 2 κατηγοριες σε μια μερα)?

Γ) Αν με δειτε να κανω κανα ντου στην Βουλη ζωσμενος με ΤΝΤ θα με κανετε V.I.P?

Δεν προκειται να βοηθησω γερο στο δρομο ακομα και αν ειναι κατω απο ροδες και ψυχορραγει...

Και που εισαι ακομα !!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Σας ηρθε η ΔΕΗ? Εμας μας ανεβασαν 3 συντελεστες πανω (ητοι 300€) το οποιο ανεβασμα εγινε πολυ περιεργα...

(Οι περιοδοι στο περιπου)

Q3 2011: Τιμη ζωνης 1400, Συντελεστης 5

Q1 2012: Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 5 (θα επρεπε να ηταν 8)

Q3 2012 (νεος γυρος χαρατσιου): Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 8

Ερωτησεις:

Α) Γιατι δεν μας ανεβασαν τον συντελεστη απο ποιον πριν, αφου ηδη ειχε ανεβει η τιμη ζωνης?

Β) Οι τιμες ζωνης αυξομειωνονται τοσο συχνα, σε τοσο μεγαλο βαθμο (γιατι ανεβηκαμε 2 κατηγοριες σε μια μερα)?

Γ) Αν με δειτε να κανω κανα ντου στην Βουλη ζωσμενος με ΤΝΤ θα με κανετε V.I.P?

Δεν προκειται να βοηθησω γερο στο δρομο ακομα και αν ειναι κατω απο ροδες και ψυχορραγει...

Αν σκασεις στη βουλη με TNT σου υποσχομαι τη δημιουργια ενος forum ολοκληρου για παρτη σου!

Θα σε κανω admin για να σε θυμομαστε...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ λεγόμενα άλλων.. αλλά ο φίλος @Galioni τα λέει όμορφα...

http://www.thelab.gr/1063319618-post10958.html

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ 1Μ δημοσίους υπαλλήλους (σε στενό και ευρύτερο)...Όσο κρατάνε αυτοί οι άεργοι άχρηστοι την δουλειά τους, χάνονται δουλειές στον ιδιωτικό τομέα γιατί οι εταιρείες πληρώνουν φόρους που δεν πρέπει και εμείς σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να δώσουμε τον μισθό μας στην αγορά (αν έχουμε) γιατί πληρώνουμε φόρους ώστε να πληρωθούν οι χωρίς αντικείμενο εργαζόμενοι στον δημ. τομέα... Έχω αναφέρει πως θα επανέλθει η ανεργία μετά την απόλυση 150Κ δημ. υπαλλ. (και παραπάνω λέω εγώ αλλά τέσπα)

Θεωρώ πως έχω ψιλιαστεί τι γίνεται..

δεν έχω στην άκρη λεφτά για να μιλάω εκ του ασφαλούς. Δεν ψήφισα ΝΔ που μου αναφέρεις τον Βρούτση ή όπως διάολο τον λένε τον καραγκιοζάκο....

Δεν έχει γίνει κανένα social engineering...πήγαινε σε μια δημόσια υπηρεσία και αν δεν δεις μερικούς τύπους με λουκουμά και sportday και δεν κάνουν τίποτα, να μου τρυπήσεις την μύτη..Εκεί αρχίζεις και τρελαίνεσαι και σκέφτεσαι σαν εμένα.

Η ελεύθερη αγορά στις τηλεπικοινωνίες έχει πετύχει (Ελλάδα).. Επίσης και σε χώρες του εξωτερικού.

Ανάλογο μοντέλο πρέπει να ακολουθηθεί..

Αν θες μονοπώλεια (ΟΤΕ π.χ.) και να σε χρεώνουν 100Ε για isdn...δικαίωμα σου. Εγώ δεν θέλω πάντως...

Η λύση δεν είναι να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Η λύση βρίσκεται στην εξής ερώτηση:" Ένας δημόσιος και ένας ιδιωτικός υπάλληλος με 1800 € καθαρά, είναι το ίδιο μισθολογικά;"

Είναι σαν να ρωτάς :" Δύο επενδύσεις με 20% απόδοση για το ίδιο κεφάλαιο είναι το ίδιο καλές;

Η απάντηση είναι "εξαρτάται", από τη στιγμή που δεν έχουμε σταθμίσει τις αποδόσεις με τον κίνδυνο".

Αν κάνουμε μια ανάλογη στάθμιση για τους δύο υπαλλήλους θα καταλήξουμε ότι ο δημόσιος λόγω της σιγουριάς που απολαμβάνει(και χαμηλότερης παραγωγικότητας) δικαιούται αρκετά χαμηλότερο μισθό.

Εκεί είναι το πρόβλημα για μένα. Γιατί αν προσαρμοστούν οι μισθοί των δημόσιων υπαλλήλων στα επίπεδα που πρέπει δεν θα σκέφτονται κάτοχοι Phd πώς να χωθούν στο δημόσιο και να γίνουν λιγούρηδες. Και αυτό προϋποθέτει και κατάργηση του δικαιώματος απεργίας.

Αφού λοιπόν μειώσεις τους μισθούς όλων και περιορίσεις τις προσλήψεις μετά μπορείς να προχωρήσεις και σε outsourcing χωρίς να αφήσεις ανθρώπους στο δρόμο.

Όσο για τις ιδιωτικοποιήσεις δες απλά τις απάνωτές αυξήσεις στα τιμολόγια των ΔΕΚΟ. Το κάνουν για τους ιδιώτες. :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Σας ηρθε η ΔΕΗ? Εμας μας ανεβασαν 3 συντελεστες πανω (ητοι 300€) το οποιο ανεβασμα εγινε πολυ περιεργα...

(Οι περιοδοι στο περιπου)

Q3 2011: Τιμη ζωνης 1400, Συντελεστης 5

Q1 2012: Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 5 (θα επρεπε να ηταν 8)

Q3 2012 (νεος γυρος χαρατσιου): Τιμη ζωνης 2050, Συντελεστης 8

Ερωτησεις:

Α) Γιατι δεν μας ανεβασαν τον συντελεστη απο πιο πριν, αφου ηδη ειχε ανεβει η τιμη ζωνης?

Β) Οι τιμες ζωνης αυξομειωνονται τοσο συχνα, σε τοσο μεγαλο βαθμο (γιατι ανεβηκαμε 2 κατηγοριες σε μια μερα)?

Γ) Αν με δειτε να κανω κανα ντου στην Βουλη ζωσμενος με ΤΝΤ θα με κανετε V.I.P?

Δεν προκειται να βοηθησω γερο στο δρομο ακομα και αν ειναι κατω απο ροδες και ψυχορραγει...

Ο ΣΥΡΙΖΑ έβγαλε καμία ανακοίνωση ή έκανε την πάπια γιατί η ΔΕΗ είναι δημόσια και δεν τον συμφέρει να κατηγορήσει τα τερατουργήματα της ιδεολογίας του;

Link to comment
Share on other sites

Η λύση δεν είναι να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Η λύση βρίσκεται στην εξής ερώτηση:" Ένας δημόσιος και ένας ιδιωτικός υπάλληλος με 1800 € καθαρά, είναι το ίδιο μισθολογικά;"

Είναι σαν να ρωτάς :" Δύο επενδύσεις με 20% απόδοση για το ίδιο κεφάλαιο είναι το ίδιο καλές;

Η απάντηση είναι "εξαρτάται", από τη στιγμή που δεν έχουμε σταθμίσει τις αποδόσεις με τον κίνδυνο".

Αν κάνουμε μια ανάλογη στάθμιση για τους δύο υπαλλήλους θα καταλήξουμε ότι ο δημόσιος λόγω της σιγουριάς που απολαμβάνει(και χαμηλότερης παραγωγικότητας) δικαιούται αρκετά χαμηλότερο μισθό.

Εκεί είναι το πρόβλημα για μένα. Γιατί αν προσαρμοστούν οι μισθοί των δημόσιων υπαλλήλων στα επίπεδα που πρέπει δεν θα σκέφτονται κάτοχοι Phd πώς να χωθούν στο δημόσιο και να γίνουν λιγούρηδες. Και αυτό προϋποθέτει και κατάργηση του δικαιώματος απεργίας.

Αφού λοιπόν μειώσεις τους μισθούς όλων και περιορίσεις τις προσλήψεις μετά μπορείς να προχωρήσεις και σε outsourcing χωρίς να αφήσεις ανθρώπους στο δρόμο.

Όσο για τις ιδιωτικοποιήσεις δες απλά τις απάνωτές αυξήσεις στα τιμολόγια των ΔΕΚΟ. Το κάνουν για τους ιδιώτες. :yes4:

σαφώς και ένας Δ.Υ. που απολαμβάνει μονιμότητα και τον ίδιο μισθό με έναν ιδιωτικό δικαιούται λιγότερα λεφτά. Εξ άλλου οι εισφορές που πληρώνουν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι αυτές που δημιουργούν ένα μέρος του μισθού του Δ.Υ. .

Για μένα ο Ι.Τ. έπρεπε με τις εισφορές που πληρώνει να μπορεί να συντηρήσει (μισθολογικά τουλάχιστον) μισθούς δημοσίου και συντάξεις. (αυτό όμως απαιτεί ανεργία 3%, οι εταιρείες να πληρώνουν όλες φόρους κανονικά και να κόβονται αποδείξεις). Στην ελληνική παράνοια όμως δεν το βλέπω. Τελοσπάντων.

Για τις ΔΕΚΟ τώρα ναι πάνε για να τις πουλήσουν, ξεπουλήσουν όπως θέλετε πείτε το. Αλλά στο παράδειγμα της ΔΕΗ (νερό δεν αύξησαν ακόμα νομίζω, ας με επιβεβαιώσει κάποιος ή διαψεύσει), η ΔΕΗ αντιμετώπιζε (και αντιμετωπίζει) σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα, τα οποία οφείλονται κυρίως στους εργαζόμενους τις (τους κακόβουλους συνδικαληστές imho) που υπερχρέωσαν τον οργανισμό με meetings, ταξίδια, διανυκτερεύεσεις, υπερωρίες κλπ κλπ. Το κράτος έκοψε τις επιχορηγήσεις (λόγο μνημονίου), τις οποίες πληρώναμε εμείς με φόρους, και αποφάσισε να αυξήσει το κόστος των λογαριασμών για να καλύψει την χασούρα των επιχορηγήσεων.

Χάλια μαύρα δηλαδή. 2-3 ποστ πιο πάνω λέω πως θα μπορούσε να ήταν συμφέρουσα μια ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ και για τον Έλληνα πολίτη. Αν βέβαια θα μπορούσε να γίνει έτσι. Πάντως με δημόσια διοίκηση (κατά την γνώμη μου και αποδεδειγμένα) η ΔΕΗ πάει για φούντο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΥΡΙΖΑ έβγαλε καμία ανακοίνωση ή έκανε την πάπια γιατί η ΔΕΗ είναι δημόσια και δεν τον συμφέρει να κατηγορήσει τα τερατουργήματα της ιδεολογίας του;

Σιγά μην βγάλει αν και τα βδελύγματα αυτά τα μεγάλωσαν και τα γαλούχησαν το ΜΠΑΤΣΟΚ και η Pizza ΝΔ, για να μην ξεχνιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

^^ όταν ανεπίσημα και στο παρασκήνιο υποστηρίζουν τον Φωτόπουλο...τι θες; να βγάλουν και ανακοίνωση;

Έτσι να πέφτουν οι μάσκες και να αρχίζει να ξυπνάει ο κόσμος που νομίζει πως ο ΣΥΡΙΖΑ σκέφτεται την τσέπη του (του κόσμου). Άλλοτε οι ιδεολογικές αγκυλώσεις τόσο προς τα δεξιά όσο και προς τα αριστερά άλλοτε η λαμογιά των πολιτικών και άλλοτε συνδυασμός τους, μας έφεραν εδώ που είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

^^ όταν ανεπίσημα και στο παρασκήνιο υποστηρίζουν τον Φωτόπουλο...τι θες; να βγάλουν και ανακοίνωση;

Συγγνώμη αλλά να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου σε αυτό που αναφέρει ο [MENTION=9665]z3et[/MENTION] η ΔΕΗ τι σχέση έχει?

Η βλακεία ειναι του υπουργείου οικονομικών που εν μέσω κρίσης ανέβασε την τιμή ζώνης για να εισπράξει περισσότερους φόρους (μέσω της ΔΕΗ βέβαια αλλά αυτό(υποχρέωση εισπραξης) δεν είναι επιλογή της ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

έχει σχέση και αυτό που λες, αλλά το ζήτημα είναι ότι η αύξηση της χρέωσης του ρεύματος αφορά την επιβίωση της ΔΕΗ και μόνο (αφού έκοψαν τις επιχορηγήσεις). Δηλαδή αυτά τα λεφτά θα πάνε στα ταμεία της ΔΕΗ (θεωρητικά). (για το ΕΕΤΗΔΕ το ξεχνάμε, αφορά ξεκάθαρα αυτό που λες περί συλλογής φόρων και πάνε στο ΥΠΟΙΚ)

Άρα τι; Θα εναντιωθείς στην επιβίωση του Φωτόπουλου;

Το ΣΥΡΙΖΑ να με θυμηθείς όταν θα βάλει το κράτος πωλητήριο στην ΔΕΗ (ελπίζω μόνο σε παραγωγικές μονάδες) θα βγάλει τους πάντες στους δρόμους, θα κατέβουν διακόπτες και μετά όλοι μαζί θα τους βρίζουμε και θα παρακαλάμε να τους πουλήσουν να τελειώσουμε, αφού τα ΜΑΤ μπουν στα εργοστάσια και τους βγάλουν έξω κλοτσηδόν...

Με λίγα λόγια...θα γίνει του κάγκελου...

Link to comment
Share on other sites

ομολογουμένως πρέπει να είσαι πολύ μπροστά...

Εκτός και αν εννοούσες κάτι άλλο και δεν το έπιασα.

Εγώ θα πρότεινα και κατάργηση μισθού σε Δ.Υ αλλά και ΙΔ.Υ.

Αχάριστοι, δεν τους αρκεί που κάθε μέρα βγαίνουν να πάρουν αέρα και λένε καμιά καλημέρα, θέλουν να πληρώνονται και όταν θίγονται τα εργασιακά δικαιώματα , να κάνουν και απεργίες.

Βρε που πάει η κοινωνία, που πάει!:suicide2:

Α....ντέφι έχει κανείς?

Independent: «Ο Ελλην ασθενής βγήκε ξανά στη γύρα» | οικονομια , ελλαδα | Ημερησία

Mια καλή κουβέντα περιμένει το παλουκάρι, έναν αναστεναγμό και ένα χτύπημα στην πλάτη, κουράστηκε , τόσο καιρό μας ετοιμάζει την Pizza που θα μας σερβίρει, με γειές!

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=158398&catid=9

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

ΡΗΜ.ΑΔ, έχουν απίστευτο θράσος πλέον, να δούμε τι θα λένε όταν έχουν την ίδια μοίρα με τον Καντάφι:

http://gr.news.yahoo.com/πολίτης-σε-μανιτάκη-πόσα-χρήματα-πήρες-για-να-112402469.html

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι υπερβολικός! Θράσος... απλώς ο εν λόγω "κύριος" μπήκε στο πετσί του ρόλου, "Εγώ κυβερνάω και κάνω ό,τι θέλω". Και φυλακή σε βάζω άμα γουστάρω, για τιμωρία!

Όσο για το αν θα έχει την μοίρα του Καντάφι δεν ξέρω. Το γιαουρτάκι του όμως σε κάποια δημόσια εμφάνισή του παίζει να το εξασφάλισε!

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι υπερβολικός! Θράσος... απλώς ο εν λόγω "κύριος" μπήκε στο πετσί του ρόλου, "Εγώ κυβερνάω και κάνω ό,τι θέλω". Και φυλακή σε βάζω άμα γουστάρω, για τιμωρία!

Όσο για το αν θα έχει την μοίρα του Καντάφι δεν ξέρω. Το γιαουρτάκι του όμως σε κάποια δημόσια εμφάνισή του παίζει να το εξασφάλισε!

Μα ειλικρινά, οι άλλοι 460 παριστάμενοι τι έκαναν? Χτύπαγαν παλαμάκι σαν φώκιες, για να πάρουν σαρδελίτσα?

Θράσος ολκής!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.