Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οι ολιγαρχες ειναι φιλοι μας και θελουν το καλο μας

Στο φτιαξα μην εχεις προβλημα στην χωρα που ζεις και εργαζεσαι γιατι σε αγαπαω και σε εκτιμω σαν συναδελφο <3

Social media mass surveillance is permitted by law, says top UK official | World news | The Guardian

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στη Βουλή δικογραφία κατά Βενιζέλου-Παπακωνσταντίνου για υποβρύχια και Σκαραμαγκά - Μάταια όμως! Έχουν παραγραφεί τα πάντα | Πολιτική - NewsIt.gr

Αίσθηση προκαλεί το γεγονός ότι η δικογραφία είχε φτάσει στη Βουλή και είχε λάβει αριθμό πρωτοκόλλου στις 4 Ιουνίου, ημέρα κατά την οποία έκλεισαν οι εργασίες της Ολομέλειας για να ξεκινήσουν τα θερινά τμήματα... Το κλείσιμο σηματοδότησε και το πέρας της β’ Συνόδου της Ολομέλειας της Βουλής και την παραγραφή τυχόν αδικημάτων που συντελέστηκαν από υπουργούς των κυβερνήσεων Παπανδρέου και Παπαδήμου.

Για όσους είχαν την απορία...

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τις 5 Απριλίου μέχρι τις 4 Ιουνίου τι την κάνανε την επιστολή; Την αερίζανε; Και γιατί δεν μάθαμε την ίδια μέρα την ύπαρξη αυτής της επιστολής; Γιατί μας προκαλεί αίσθηση 15 μέρες μετά και όχι 15 λεπτά μετά; Προφανώς την καθυστέρησαν όσο πήγαινε και μετά κλείσανε την Βουλή για χάρη του χοντρού. Αλλά γιατί δεν έγινε της Πόπης την ίδια μέρα; Την προηγούμενη; Μια βδομάδα πριν;

Άλλη μια περίπτωση που η κυβέρνηση δεν έχει να απολογηθεί διότι παραγράφηκαν τα όποια αδικήματα και άλλη μια περίπτωση που η αντιπολίτευση δεν μπόρεσε ή/και δεν πρόλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια περίπτωση που η κυβέρνηση δεν έχει να απολογηθεί διότι παραγράφηκαν τα όποια αδικήματα και άλλη μια περίπτωση που η αντιπολίτευση δεν μπόρεσε ή/και δεν πρόλαβε.

Παλι η αντιπολιτευση φταιει???

Η Ζωιτσα λεει οτι το κυνηγησε...

"η δικογραφία σχηματίστηκε κατόπιν της υποβολής από τη βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Ζωής Κωνσταντοπούλου"

Τι φταιει παλι η αντιπολιτευση?

Μου θυμιζει την αλλη χαρακτηριστικη περιπτωση που η αντιπολιτευση "[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wWdut0XaUj8]δεν μπορεσε[/ame]"

Link to comment
Share on other sites

Παλι η αντιπολιτευση φταιει???

Ο καθένας με τον πόνο του. Ρε Σόλωνα από όλη την φράση επικεντρώνεις μόνο στο μισό κομμάτι; Και βγάζεις και συμπέρασμα το οποίο είναι εσφαλμένο. Πάντα ρίχνω την ευθύνη και στους δύο. Όχι μόνο στην αντιπολίτευση (σου).

Link to comment
Share on other sites

Για τον Γιάννη και όλους τους αντί-ΣΥΡΙΖΑ για ότι ΔΕΝ γίνεται γρήγορα ή στην ώρα του στην Ελλάδα φταίει η αξιωματική αντιπολίτευση.

Και για το λεωφορείο που αργεί ας πούμε, ή το βρόμικο τζάμι στα σπίτια σας, ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει. Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ μάλλον πρέπει να φτιάξει την χώρα και να φέρει τους ενόχους προ των ευθυνών τους από θέση αντιπολίτευσης..

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τον Γιάννη και όλους τους αντί-ΣΥΡΙΖΑ για ότι ΔΕΝ γίνεται γρήγορα ή στην ώρα του στην Ελλάδα φταίει η αξιωματική αντιπολίτευση.

Και για το λεωφορείο που αργεί ας πούμε, ή το βρόμικο τζάμι στα σπίτια σας, ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει. Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ μάλλον πρέπει να φτιάξει την χώρα και να φέρει τους ενόχους προ των ευθυνών τους από θέση αντιπολίτευσης..

Άλλος ένας με τον πόνο του που διαβάζει επιλεκτικά το τι γράφω και σχολιάζει ή μου βάζει ταμπέλες μόνο με βάση αυτά που δεν του αρέσουν.

Φαντάζομαι αν δεν στάζεις μέλι για την αντιπολίτευση από το πρωί μέχρι το βράδυ είσαι αντι-ΣΥΡΙΖΑ.

Μια χαρά myralis. Είσαι σε καλό δρόμο για την αναβίωση των πράσινωνπορτοκαλί και μπλε καφενείων της δεκαετίας του 80.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαινω καλα μιλας για μια δραχμικη παπανδρεικη υποτιμηση και ψωμι σε ολους.

Μιας και το ανακίνησες πάλι το θέμα...Σχετικά προσφάτως, το olympia.gr είχε αναδείξει μια είδηση που σήμερα έχει ξεχαστεί, σχετικά με το κατά πόσο θα μπορούσαμε να στηριχτούμε στα πόδια μας χωρίς δάνεια αν διαγράφαμε μονομερώς το χρέος.

Πρόσφατα ο Παπανδρέου δήλωσε ότι η δική του διακυβέρνηση έφερε πρώτη το πρωτογενές πλεόνασμα. Υπήρχαν μάλιστα ανακοινώσεις από στελέχη του τότε.

Το olympia.gr παρέπεμψε σε αυτό το άρθρο από το BBC:

BBC News - Tables are turning on Greek debt deal

In the second half of 2011 the latest figures show tax revenues up 1.4% year on year and non-interest spending falling by an impressive 7.4%. As a result, the Greeks seem to have managed a 1.8bn euro primary surplus in that period: the overall deficit was still massive, but all that borrowing was going toward debt interest, not domestic spending.

Όταν βέβαια συνεχίζεις ασάλιωτα, για να "σώσεις την Ελλάδα" καταλήγεις στο 7% ύφεση του 2013 και πάει λέγοντας.

Να γιατί χρειάζεται και το olympia.gr. Προσωπικά δεν πιστεύω σε αντικειμενικούς δημοσιογράφους-αναλυτές, ή σε αντικειμενικά άτομα γενικώς, παρά μόνο σε αντικειμενικές(πραγματικές) ειδήσεις.

Και ένα βίντεο που οφείλω στον LL_NEO. Το είχα ξανανεβάσει χωρίς μετάφραση και το κατέβασαν. Δεν είναι απλά μια εκτίμηση. Είναι εσωτερική πληροφόρηση 100%. Ειδικά το πώς το φέρνει απ'εξώ απ'εξω και καταλήγει στην Ελλάδα.

Είναι δύσκολο να πιστέψεις ότι τύποι σαν τον Σόρος δεν γνώριζαν.

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Καλά από τις 5 Απριλίου μέχρι τις 4 Ιουνίου τι την κάνανε την επιστολή; Την αερίζανε; Και γιατί δεν μάθαμε την ίδια μέρα την ύπαρξη αυτής της επιστολής; Γιατί μας προκαλεί αίσθηση 15 μέρες μετά και όχι 15 λεπτά μετά; Προφανώς την καθυστέρησαν όσο πήγαινε και μετά κλείσανε την Βουλή για χάρη του χοντρού. Αλλά γιατί δεν έγινε της Πόπης την ίδια μέρα; Την προηγούμενη; Μια βδομάδα πριν;

Άλλη μια περίπτωση που η κυβέρνηση δεν έχει να απολογηθεί διότι παραγράφηκαν τα όποια αδικήματα και άλλη μια περίπτωση που η αντιπολίτευση δεν μπόρεσε ή/και δεν πρόλαβε.

έγινε της ποπης την ίδια μέρα και τις επόμενες. αλλά η πιο σοβαρή δικαιολογία που ακούστηκε ήταν ότι ο ιούνιος μπήκε στα μουλωχτά με βροχές και δροσιά (μακάρι να είχαμε λίγη ακόμα) και δεν τον πήραμε χαμπάρι, και ήταν σωστό το κλείσιμο. Είναι η πιο σοβαρή δικαιολογία, γιατί άλλη δεν ακούστηκε

Link to comment
Share on other sites

Για τον Γιάννη και όλους τους αντί-ΣΥΡΙΖΑ για ότι ΔΕΝ γίνεται γρήγορα ή στην ώρα του στην Ελλάδα φταίει η αξιωματική αντιπολίτευση.

Επειδή αυτό πιάνει κι εμένα, οφείλω να δηλώσω ότι για οτιδήποτε που ΔΕΝ γίνεται γρήγορα ή στην ώρα του, φταίει ο ήλιος και οι ταυλιάρες Ελληνίδες.

Δεν είναι απλά μια εκτίμηση. Είναι εσωτερική πληροφόρηση 100%. Ειδικά το πώς το φέρνει απ'εξώ απ'εξω και καταλήγει στην Ελλάδα.

Είναι δύσκολο να πιστέψεις ότι τύποι σαν τον Σόρος δεν γνώριζαν.

Αυτό το συμπέρασμα (ότι είναι 100% εσωτερική πληροφόρηση) επειδή φέρνει ως παράδειγμα την Ελλάδα, δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει. Από μόνο του αυτό το απόσπασμα δείχνει ambiguity (ασάφεια). Που σημαίνει ότι είτε είναι η περίπτωση που λες, είτε έτυχε να το φέρει ως παράδειγμα.

Στο ίδιο video όμως λέει για την συνθήκη του Maastricht (με το όριο 3%) και παράλληλα συμπληρώνει ότι κανείς δεν την ακολουθεί. Επίσης δεν δείχνει στοιχεία για το πότε έγινε αυτή η συνέντευξη. Ένα edit έγινε στο τέλος που θα μπορούσε να το βάλει οποιοσδήποτε.

Το δικό μου educated guess είναι ως εξής.

Υποθέτω ότι το 2009 είναι αληθινή ημερομηνία.

Άρα έχουμε: Global Crisis το '08, interview '09 και μνημόνιο '10.

Από το 2008 μέχρι το 2009 φαντάζομαι ο τύπος θα είχε αρκετό χρόνο να διαβάσει για το ποια κράτη είναι οικονομικά πιο επιρρεπείς στις δονήσεις του GC και (κατά συνέπεια) ποια έχουν περισσότερο % (chance) να αναγκαστούν να ζητήσουν βοήθεια.

Ένας σοβαρός οικονομολόγος θα μπορούσε φαντάζομαι να προβλέψει τα παραπάνω και χωρίς εσωτερική πληροφόρηση. Φαντάσου ο Σόρος που έχει τη δυνατότητα να πληρώνει τους καλύτερους παγκοσμίως.

Οπότε, για μένα, τίθεται και το ερώτημα αν η πρόβλεψη θεωρείται και εσωτερική πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

αφήστε τις προβλέψεις για το στοίχημα ...που και εκεί υπάρχει "εσωτερική αλλά μπέος πληροφόρηση". Είναι κανείς τόσο αφελής ([MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]) που να ιστεύει ότι τα λεφτά που βγάζουν οφείλονται σε προβλέψεις και επενδυτικές κινήσεις χωρίς να κινούν τα νήματα στο παρασκήνιο και να οδηγούν τις εξελιξεις όπως τους βολεύει; Περιμένει κανείς να αποδείξει στην δικαιοσύνη ότι υπάρχει δόλος-μόχλευση για να πιστεί; διαφορετικά όλα καλά και άγια;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας με τον πόνο του. Ρε Σόλωνα από όλη την φράση επικεντρώνεις μόνο στο μισό κομμάτι; Και βγάζεις και συμπέρασμα το οποίο είναι εσφαλμένο. Πάντα ρίχνω την ευθύνη και στους δύο. Όχι μόνο στην αντιπολίτευση (σου).

Αντε βαλε μου και εμενα ταμπελες που στηριζω την αντιπολιτευση (μου). Ολοι να γκρινιαζετε για τις ταμπελες και ολοι να τρεχετε πρωτοι απ ολους να βαλετε. Ευγε ρε!

Σβηστα ολα και παμε απο την αρχη!

1) Διαβαζεις μια ειδηση που λεει οτι ενας βουλευτης της αντιπολιτευσης κυνηγησε και εφερε στη βουλη ενα θεμα.

2) Μεσα στα 150390284 αδικηματα που παραγραφηκαν με το προωρο κλεισιμο της βουλης ηταν και αυτο.

3) 99.99% καλα κανεις και ριχνεις ευθυνες σε ολους, μαζι σου αλλα στο συγκεκριμενο θεμα παλι δηλαδη ολοι φταινε??? Μαζι τα φαγαμε?

Στην τελικη, εγω με το τελευταιο σχολιο ειχα θεμα. Αν εκανα quote ολο το σχολιο και εβαλα +1 στο πρωτο σκελος και -1 στο δευτερο θα ειχα καταλαβει δηλαδη το νοημα, ενω τωρα το εχασα??

Δηλαδη κανει η κυβερνηση (αλλη) μια κουτσουκελα και η αντιδραση ειναι 50% μαυρο στην κυβερνηση που την εκανε και 50% μαυρο στην αντιπολιτευση επειδη δεν προλαβε να τους βαλει φυλακη?? Μηπως επειδη η κυβερνηση ειναι σαπια και το ξερουμε ολοι να βαλουμε 5% φαουλ στην κυβερνηση -γιατι αυτα κανει αλλωστε- και 95% φαουλ στην αντιπολιτευση γιατι ειναι αχρηστη??

Και να ηταν κανας τυχαρπαστιδης να πω, παει στο διαολο...

Μιλαμε οτι ο Βαρελας ειναι απο το τοπ 10 των πιο διεφθαρμενων πολιτικων που εχουν περασει και νομιζεις δηλαδη οτι ετσι απλα μπορει η (οποιαδηποτε) αντιπολιτευση να τον χωσει μεσα τον γατο? Εδω ο ΘΕΟΣ (σορρυ βικτορ) πηγε το απολειφαδι απο κομμα του απο το 12% στο 8% και εβγαλε (κι αυτος ) λογο "νικησαμε" και μου λες "φταιει (και) η αντιπολιτευση?

ΦΑΚ λοτζικ!

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε οτι ο Βαρελας ειναι απο το τοπ 10 των πιο διεφθαρμενων πολιτικων που εχουν περασει και νομιζεις δηλαδη οτι ετσι απλα μπορει η (οποιαδηποτε) αντιπολιτευση να τον χωσει μεσα τον γατο?

Αν δεν μπορεί να σταθεί (σχεδόν) αντάξια μιας τέτοια πρόκλησης, τότε με τι ικανότητες θα καταφέρει να βοηθήσει την οικονομία μιας χώρας που είναι for the festivals?

Όντως ΦΑΚ ΛΟΤΖΙΚ.

αφήστε τις προβλέψεις για το στοίχημα ...που και εκεί υπάρχει "εσωτερική αλλά μπέος πληροφόρηση". Είναι κανείς τόσο αφελής ([MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]) που να ιστεύει ότι τα λεφτά που βγάζουν οφείλονται σε προβλέψεις και επενδυτικές κινήσεις χωρίς να κινούν τα νήματα στο παρασκήνιο και να οδηγούν τις εξελιξεις όπως τους βολεύει; Περιμένει κανείς να αποδείξει στην δικαιοσύνη ότι υπάρχει δόλος-μόχλευση για να πιστεί; διαφορετικά όλα καλά και άγια;

Κόβω το πουλί μου ότι νόμιμα (loop-holes included) τα κινούν.

Αν δεν υπάρχουν αποδείξεις, τι πρέπει να γίνει δηλαδή? Να τους πάνε μέσα επειδή δεν αρέσει σε κάποιους η φάτσα του? ή μήπως να χαρίσουν τις περιουσίες τους επειδή μπορεί κάποιοι να έχουν το "ο-έχων-100-ευρώ-πρέπει-να-δώσει-το-99%-στον-πλησίον-του" ως ηθική?

Link to comment
Share on other sites

Αντε βαλε μου και εμενα ταμπελες που στηριζω την αντιπολιτευση (μου). Ολοι να γκρινιαζετε για τις ταμπελες και ολοι να τρεχετε πρωτοι απ ολους να βαλετε. Ευγε ρε!

Καλά τώρα μην προσπαθείς να βγεις και από πάνω. Πρώτα κάθεσαι και κόβεις και πετάς το μισό μου ποστ διότι σου χαλάει την σάλτσα, παίρνεις το υπόλοιπο μισό, εκβιάζεις ένα συμπέρασμα που με κάνει να δείχνω αντι-ΣΥΡΙΖΑ που λέει και ο Μύραλης και μετά μου έρχεσαι και μου κλαίγεσαι για ένα "μου" σε παρένθεση. Κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλό σου και μετά φωνάζεις και φάουλ; Αφού πρώτος εσύ μου έβαλες ταμπέλα και μάλιστα με κοπτοραπτική πάνω στο ποστ μου, τι μου κλαίγεσαι; Τις κουμπάρες παίζουμε;

Σβηστα ολα και παμε απο την αρχη!

1) Διαβαζεις μια ειδηση που λεει οτι ενας βουλευτης της αντιπολιτευσης κυνηγησε και εφερε στη βουλη ενα θεμα.

2) Μεσα στα 150390284 αδικηματα που παραγραφηκαν με το προωρο κλεισιμο της βουλης ηταν και αυτο.

3) 99.99% καλα κανεις και ριχνεις ευθυνες σε ολους, μαζι σου αλλα στο συγκεκριμενο θεμα παλι δηλαδη ολοι φταινε??? Μαζι τα φαγαμε?

Στην τελικη, εγω με το τελευταιο σχολιο ειχα θεμα. Αν εκανα quote ολο το σχολιο και εβαλα +1 στο πρωτο σκελος και -1 στο δευτερο θα ειχα καταλαβει δηλαδη το νοημα, ενω τωρα το εχασα??

ΟΚ. Πάμε από την αρχή.

1) Το κυνήγησε; Μόνη της; Είναι υποτίθεται κάτι τόσο σημαντικό και το κυνηγάει μόνη της; Στην περίπτωση των χρεών του ΠΑΣΟΚ είδα τον Τσίπρα να βγαίνει και να απειλεί θεούς και δαίμονες. Εδώ;

Στο άλλο που έχω πρήξει τον Μύραλης, αλλά απάντηση δεν έχει, στην περίπτωση Σαχινίδη Ζανιά; Για τσέκαρε λίγο ημερομηνίες

Δελτίο των 11: Σαχινίδης και Ζανιάς 7/7/12

Στη Βουλή δικογραφία για Σαχινίδη και Ζανιά - e-Reportaz 24 Αυγούστου 2013, 10 μήνες πριν

Προς παραγραφή το αδίκημα Σαχινιδή-Ζανιά που χάριζαν χρέη και δάνεια σε κατασκευαστικές εταιρίες | Το Κουτί της Πανδώρας 23 Μαΐου 2014

Που να βρουν τον 30ο βουλευτή ε; Μόλις 29 έχουν σύνολο η αντιπολίτευση. Άντε να προτείνουν κανένα Skip. Μέχρι εκεί. Τόσο το κυνήγησε η βουλευτής; Όσο κυνήγησαν και την παραπάνω περίπτωση; Δηλαδή αν η Βουλή έκλεινε στο τέλος του μήνα να περίμενα ότι θα έβλεπα κάτι παραπάνω, κάποια ουσιαστική εξέλιξη στο εν λόγω θέμα;

Παλιά για το δώρο του IBC στον Λάτση; Το θέμα με την ρύθμιση δώρο του Mall? Τα 2,5 δις που φορτώθηκε ο Έλληνας φορολογούμενος από την Eurobank με το φιάσκο της ανταλλαγής των μετοχών? Τόσα άλλα που γράφουμε καθημερινά εδώ μέσα.

Πραγματική φασαρία είχα δει με τους Κορμοράνους επί αρχαιοτάτων χρόνων, με την υπόθεση του χρυσού στις Σκουριές και με τα χρέη του ΠΑΣΟΚ που πήγε να τα διαγράψει ο Μπένι με την μετονομασία σε Ελιά. Που αλλού έχουμε δει την αντιπολίτευση να κάνει πραγματικό φασαρία; Ίσως να ξεχνάω κάτι, ίσως να ξεχνάω πολλά. Έχω γίνει γραφικός να τα γράφω.

2) Και πάμε στα 150390284 αδικήματα που παραγράφησαν και προφανώς δεν θα τα μάθουμε ποτέ. Αλλά έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λέμε "δεν βαριέσαι". Αφού είναι και 150390284, που να προλάβεις να ασχοληθείς;

3) Κοίτα ή καλά κάνω και ναι, μαζί τα φάγανε και τα τρώνε και μας δουλεύουν ή κακώς κάνω διότι είμαι π.χ. αντι-ΣΥΡΙΖΑ. Προφανώς ο κάθε ένας θα δώσει την δική του απάντηση σε αυτό.

Για τα +1 και -1. Δηλαδή ρε Σόλωνα για να καταλάβω. Πρέπει το post του άλλου να είναι 100% approved? Δηλαδή αν ο άλλος βλέπει και σκοπιμότητα της κυβέρνησης και κωλυσιεργία ή έστω απλά υποτονική αντιμετώπιση του θέματος από μεριάς αντιπολίτευσης, γιατί το συμπέρασμα τελικώς είναι ότι βλέπει ΜΟΝΟ κωλυσιεργία της αντιπολίτευσης; Διότι δεν έκανες απλά κοπτοραπτική να πω ότι άντε το καταλαβαίνω που σχολιάζεις μόνο το -1, αλλά προχώρησες και σε συμπεράσματα με βάση ΜΟΝΟ το κομμάτι που δεν σου άρεσε. (-1)+(+1)=(-2)

Δηλαδη κανει η κυβερνηση (αλλη) μια κουτσουκελα και η αντιδραση ειναι 50% μαυρο στην κυβερνηση που την εκανε και 50% μαυρο στην αντιπολιτευση επειδη δεν προλαβε να τους βαλει φυλακη?? Μηπως επειδη η κυβερνηση ειναι σαπια και το ξερουμε ολοι να βαλουμε 5% φαουλ στην κυβερνηση -γιατι αυτα κανει αλλωστε- και 95% φαουλ στην αντιπολιτευση γιατι ειναι αχρηστη??

Και να ηταν κανας τυχαρπαστιδης να πω, παει στο διαολο...

Μιλαμε οτι ο Βαρελας ειναι απο το τοπ 10 των πιο διεφθαρμενων πολιτικων που εχουν περασει και νομιζεις δηλαδη οτι ετσι απλα μπορει η (οποιαδηποτε) αντιπολιτευση να τον χωσει μεσα τον γατο? Εδω ο ΘΕΟΣ (σορρυ βικτορ) πηγε το απολειφαδι απο κομμα του απο το 12% στο 8% και εβγαλε (κι αυτος ) λογο "νικησαμε" και μου λες "φταιει (και) η αντιπολιτευση?

ΦΑΚ λοτζικ!

Τώρα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι όντως ΦΑΚ λοτζικ!

Δηλαδή αν η κυβέρνηση κάνει κουτσουκέλες εμείς τι κάνουμε; Μουτζώνουμε την κυβέρνηση και μετράμε ανάποδα τις μέρες μέχρι τις εκλογές. Και βγάζουμε την αντιπολίτευση κυβέρνηση, μετά από 6 μήνες από τις εκλογές αρχίζουμε και μουτζώνουμε την αντιπολίτευση που είναι πλέον κυβέρνηση και περιμένουμε μέχρι τις επόμενες εκλογές για να κάνουμε κυβέρνηση την αντιπολίτευση, που σήμερα είναι η κυβέρνηση που μουτζώνουμε. ΦΑΚ λοτζικ!

Κυβέρνηση και αντιπολίτευση είναι τα δύο αντίβαρα πάνω στην ζυγαριά. Και μπορεί η κυβέρνηση να έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος και η αντιπολίτευση να μην μπορεί να κάνει και πολλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνει τίποτα ή ότι θα κυνηγάει για τα μάτια του κόσμου τα θέματα μέχρι ένα σημείο και μετά θα τα παρατάει, είτε από αδυναμία είτε επίτηδες, κάπου στην μέση, μετατρέποντάς τα, απλά σε "ΘΑ" για μετά τις εκλογές.

Και βέβαια δεν μιλάμε για 50% μαύρο και στους δύο ή για 95% μαύρο στην αντιπολίτευση (ο καθένας με τον πόνο του λέμε και μετά μου λες για το "μου"). Μιλάμε για 100% μαύρο στην κυβέρνηση και από 0-100% μαύρο στην αντιπολίτευση. Το δεύτερο είναι μια μεταβλητή που ο καθένας την καθορίζει μόνος του. Εγώ έχω βαρεθεί εδώ και μια δεκαετία να βάζω στην μεταβλητή αυτή κάπου κοντά στο 0% ΟΤΙ και να γίνει. Πλέον δεν χαρίζομαι ούτε στην κυβέρνηση ούτε στην αντιπολίτευση. Διότι αν το 30% δεν είναι λογικό να κυβερνάει τον τόπο, τότε περιμένω από το άλλο 30% να κάνει κάτι παραπάνω από το να κλαίγεται όλη την ώρα δηλώνοντας αδυναμία - αν και πανέτοιμο για την διακυβέρνηση (ΦΑΚ λοτζικ! σε αυτό το τελευταίο).

Όσον αφορά τον Βαρέλα. Κοίτα αν είναι τόσο διεφθαρμένος θα έπρεπε να τον έχουν χώσει ήδη μέσα. Είναι σαν να μου λες ότι έχουν έναν γεμάτο βόθρο μπροστά τους και δυσκολεύονται να βρουν σκ@τ@. Σε αυτή την περίπτωση με συγχωρείς, αλλά ή χέστες είναι και ο Βενιζέλος θα απολαμβάνει το ότι κάνει για δεκαετίες ακόμα ή ανίκανοι είναι ή μιλημένοι είναι. Το ότι έβγαλε λόγο νίκης δεν μου λέει κάτι. Και ο τρελός μπορεί να βγάζει λόγο στα στρατεύματά του μέσα από το Δρομοκαΐτειο. Δεν μου λέει κάτι αυτό. Αν υπάρχει κάτι που μου λέει.... κάτι, αυτό είναι ότι βγήκε ο Βενιζέλος μια ωραία πρωία, είπε ότι είχε απόρρητα έγγραφα στο σπίτι του, μείναμε όλοι με ανοιχτό το στόμα, αλλά η ζωή συνεχίζεται σαν να μην τρέχει τίποτις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανακίνησες πάλι το θέμα...Σχετικά προσφάτως, το olympia.gr είχε αναδείξει μια είδηση που σήμερα έχει ξεχαστεί, σχετικά με το κατά πόσο θα μπορούσαμε να στηριχτούμε στα πόδια μας χωρίς δάνεια αν διαγράφαμε μονομερώς το χρέος.

Πρόσφατα ο Παπανδρέου δήλωσε ότι η δική του διακυβέρνηση έφερε πρώτη το πρωτογενές πλεόνασμα. Υπήρχαν μάλιστα ανακοινώσεις από στελέχη του τότε.

Το olympia.gr παρέπεμψε σε αυτό το άρθρο από το BBC:

BBC News - Tables are turning on Greek debt deal

Όταν βέβαια συνεχίζεις ασάλιωτα, για να "σώσεις την Ελλάδα" καταλήγεις στο 7% ύφεση του 2013 και πάει λέγοντας.

Να γιατί χρειάζεται και το olympia.gr. Προσωπικά δεν πιστεύω σε αντικειμενικούς δημοσιογράφους-αναλυτές, ή σε αντικειμενικά άτομα γενικώς, παρά μόνο σε αντικειμενικές(πραγματικές) ειδήσεις.

Και ένα βίντεο που οφείλω στον LL_NEO. Το είχα ξανανεβάσει χωρίς μετάφραση και το κατέβασαν. Δεν είναι απλά μια εκτίμηση. Είναι εσωτερική πληροφόρηση 100%. Ειδικά το πώς το φέρνει απ'εξώ απ'εξω και καταλήγει στην Ελλάδα.

Είναι δύσκολο να πιστέψεις ότι τύποι σαν τον Σόρος δεν γνώριζαν.

Α) πόσο ήταν τελικα το primary deficit για το 2011 θυμάσαι; Εδω ρε φίλε το surplus του 2013 αμφισβητείτε.

Β) πέρα απο το τι έγραψε το τέλος του 2011 φαντάζομαι οτι αντιλαμβάνεσαι οτι μεγάλη υπόθεση ειναι και το χρονικό ματσαρισμα εισροών εκροών

Αυτά τα δυο το Olympia ξεχνά να τα αναφέρει. Όπως είχα πει και τις προάλλες μια φορά πήγα και έπιασα κουβέντα για άρθρο του Olympia. Δεν ξαναασχολουμαι με τον ξάδερφο του Καμμένου.

Πέραν τούτου και στην ουσία του point σου. Ολικο default? Ok αλλά με δυο βασικές προϋποθέσεις.

Α) να καταλάβουν οι Έλληνες οτι για κάποια χρόνια θα έχουν να ξοδεύουν περίπου οτι παράγουν (που με αλλά λογια σημαίνει οτι θα μείνουμε στην υπάρχουσα κατάσταση)

Β) επιχειρηματικό δάνειο με το τουφέκι. Εισαγωγές όλα πληρωμή ντούκου. Συνάρτηση του credit rating της χώρας

Bonus: σε μια τέτοια περιπτωση θα ανέμενα την ΕΚΤ να αποκλείσει το ελληνικό τραπεζικό σύστημα απο τις διαδικασίες παροχής ρευστότητας που στην καλύτερη περιπτωση σημαίνει οτι καταθέσεις θα χαθούν (διότι οι τράπεζες θα φάνε πουλάκι) και στη χειρότερη έξοδο απο το ευρω (για την οποία το βιντεακι κανει κάποιες ενδιαφέρουσες προβλέψεις για το τι θα επακολουθήσει)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 100% μαύρο στην κυβέρνηση και από 0-100% μαύρο στην αντιπολίτευση. Το δεύτερο είναι μια μεταβλητή που ο καθένας την καθορίζει μόνος του.

+10000

Ολα τα υπολοιπα που λες ειναι γενικολογιες ή παρελθοντολογια για την ανικανοτητα της αντιπολιτευσης.

Εγω μιλησα μονο για την συγκεκριμενη ειδηση και το σχολιο σου. Δεν ηθελα να κανω ουτε ιστορικη αναδρομη στο πολιτικο σου προφιλ, ουτε ψυχαναλυση. Ουτε παπαγαλακι της κυβερνησης σε ειπα, ουτε αντι-συριζα, ουτε αντι-γουατεβερ.

Κι εγω βλεπω αυτα

Η διαδρομή της δικογραφίας για τις ποινικές ευθύνες Βενιζέλου – Παπακωνσταντίνου | Jo Di Graphics

και αυτα

Τον Βενιζέλο δεν τον ελέγχει κανένας | Το Κουτί της Πανδώρας

και λεω μακαρι να ειχε κανει κατι καποιος γιαυτον τον """"ανθρωπο"""" αλλα δεν τα βαζω με αυτον που ξεκινησε να φερει την ιστορια στο φως.

Κι ο Καμμενος π.χ. εχει βγαλει τα λαρυγγια του να φωναζει και εχει βαρεθει να καταθετει εγγραφα, για ολα τα οικονομικα σκανδαλα με τα cds και τα πληρωμενα ομολογα (σε εκεινο τον επικο "δεν απαντω" διαλογο με το Στουρναρι) και το μονο που καταφερνει ειναι να τον λεει ο LL γραφικο και να του φευγουνε οι βουλευτες για να πανε (επιστρεψουν) στη ΝΔ. Συμφωνουμε οτι ειναι αχρηστος εν τελει, αλλα τα λεει. Ποιος τον ακουει ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

+10000

Ολα τα υπολοιπα που λες ειναι γενικολογιες ή παρελθοντολογια για την ανικανοτητα της αντιπολιτευσης.

Εγω μιλησα μονο για την συγκεκριμενη ειδηση και το σχολιο σου. Δεν ηθελα να κανω ουτε ιστορικη αναδρομη στο πολιτικο σου προφιλ, ουτε ψυχαναλυση. Ουτε παπαγαλακι της κυβερνησης σε ειπα, ουτε αντι-συριζα, ουτε αντι-γουατεβερ.

Κι εγω βλεπω αυτα

Η διαδρομή της δικογραφίας για τις ποινικές ευθύνες Βενιζέλου – Παπακωνσταντίνου | Jo Di Graphics

και αυτα

Τον Βενιζέλο δεν τον ελέγχει κανένας | Το Κουτί της Πανδώρας

και λεω μακαρι να ειχε κανει κατι καποιος γιαυτον τον """"ανθρωπο"""" αλλα δεν τα βαζω με αυτον που ξεκινησε να φερει την ιστορια στο φως.

Κι ο Καμμενος π.χ. εχει βγαλει τα λαρυγγια του να φωναζει και εχει βαρεθει να καταθετει εγγραφα, για ολα τα οικονομικα σκανδαλα με τα cds και τα πληρωμενα ομολογα (σε εκεινο τον επικο "δεν απαντω" διαλογο με το Στουρναρι) και το μονο που καταφερνει ειναι να τον λεει ο LL γραφικο και να του φευγουνε οι βουλευτες για να πανε (επιστρεψουν) στη ΝΔ. Συμφωνουμε οτι ειναι αχρηστος εν τελει, αλλα τα λεει. Ποιος τον ακουει ειναι αλλο θεμα.

Ρε συ Σόλωνα μαζί με την υπόθεση του Βενιζέλου είναι και αυτή των Ζανιά - Σαχινίδη. Ποια παρελθοντολογία; Αν δηλαδή τόσους μήνες δεν μπορούσαν να προχωρήσουν αυτή την υπόθεση, γιατί εγώ να υποθέτω ότι θα προχωρούσαν του Βενιζέλου αν είχαν μια μέρα παραπάνω; Και μάλιστα το τρίτο λινκ που δίνω είναι επίσης από το Κουτί της Πανδώρας. Ε κοίτα τα σχόλια στο θέμα για τον Βενιζέλο, όλοι τον βρίζουνε και βγάζουν το άχτι τους και κοίτα και τα σχόλια στο θέμα των Σαχινίδη - Ζανιά. Όλοι θεωρούν δεδομένο ή περιμένουν την αντιπολίτευση να κάνει μια κάποια ενέργεια. Ε τίποτα δεν έκανε. Και παρόλο που το Κουτί λογικά το διαβάζουν τα ίδια άτομα, στα δύο θέματα με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι έχουν σχολιάσει διαφορετικά άτομα. Υποθέτω σχολιάζει ο καθένας μόνο ότι και όταν τον βολεύει όπως και εσύ τώρα περιμένεις από μένα να ασχοληθώ μεμονωμένα με ένα θέμα διότι όλα τα άλλα είναι γενικολογίες και παρελθοντολογίες. Ε δεν παίζει. Θα είναι σαν να βάζω παρωπίδες και δεν με ενδιαφέρει να βάζω παρωπίδες και να ασχολούμαι μεμονωμένα με κάτι βολικό.

Όσον αφορά τον Καμμένο καλά κάνει και καλά φωνάζει, αλλά δεν είναι το μεγαλύτερο κόμμα της αντιπολίτευσης, ούτε έχει καθημερινή παρουσία στα ΜΜΕ. Αν η αξιωματική αντιπολίτευση (υποθέτω) σκεφτεί ότι ναι μεν σωστά φωνάζει ο Καμμένος, αλλά δεν μας συμφέρει να τον στηρίξουμε ανοιχτά διότι, από την μία είναι δεξιός και από την άλλη δεν παύει να είναι και ανταγωνιστής μας στο σαφάρι των ψήφων, ε λογικό είναι να πατώσει όπως πάτωσε στις Ευρωεκλογές. Λογικό είναι να πάψει να ακούγεται, λογικό είναι να το απαξιώνουν αποκαλώντας τον γραφικό. Αφού πλέον δεν ακούγεται αυτός αλλά ακούγονται μόνο αυτοί που τον λένε γραφικό, που το παράξενο να τρέχει για τα ομόλογα και να τον γειώνουν με ένα απλό "δεν απαντω"?

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ψάχνετε ψύλλους στα άχυρα; Όταν περιμένουμε σε έναν τόπο να άλλαξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, και ΛΑΧΤΑΡΟΥΜΕ επιτέλους να δούμε κάτι διαφορετικό στην πολιτική του τόπου, πιστεύει κανείς ότι το βρήκαμε στον οποιονδήποτε -μια απο τα ίδια, δεν έχω δουλέψει ποτέ- Τσίπρα που τυγχάνει να είναι αριστερός και δεν φοράει γραβάτα για ξεκάρφωμα;

Δλδ ετσι λίγο λογικά να το δούμε. Είμαστε μια παρέα 20 ατόμων, οι 17 επαγγέλονται κάτι. οι 3 όχι. Μας καίει ένα μεγάλο ζήτημα, θέλουμε να οργανώσουμε μια δουλειά, θέλουμε να αρχίσουμε πόλεμο με την παρέα της άλλης γειτονιάς, κάτι θέλουμε τέλος πάντων. Οι 17 θα δεχτούν ποτέ τον ένα ΑΕΡΓΟ από τους τρεις, να τους οργανώσει; Λέτε να το...."ρισκάρουν"? ;)

Ελάτε τώρα. Το δις εξαμαρτείν. Το πρώτο το κάναμε το 80. Το συνεχίζουμε μέχρι σήμερα. Ε, πρέπει να διαιωνιστεί δλδ;

QUIZ: Βρείτε τους χαρακτήρες:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HAmDdMmHBnU]KOSTAS TSAKONAS-THE CINDY CROWFORD MATTER - YouTube[/ame]

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.