Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Η απάντηση στο τελευταίο έρχεται απο τι % του ΑΕΠ αποτελούν οι εξαγωγές αγαθών και υπηρεσιών για κάθε χώρα. Πέραν τούτου την απάντηση στο ερώτημα γιατί είναι τρέλα η έξοδος απο το ευρώ για την Ελλάδα, αλλά όχι για τη Γαλλία την έδωσες εσύ παρα πάνω. Διότι μετά απο 4 χρόνια ύφεσης δε νομίζω η ελληνική οικονομία και κοινωνία να αντέξει το επιπλέον σοκ το οποίο και συ ο ίδιος παραδέχτηκες πως θα υποστούμε.

2) Γιατί στη (εξαγωγική)Γαλλία όσο αμφισβητείς την Ευρώπη και το ευρώ βλέπεις τα ποσοστά σου να ανεβαίνουν και στην τριτοκοσμική Ελλάδα δεν κοτάς να αναφέρεις τη λέξη δραχμή γιατί θα πάρεις ποσοστά υπό του μηδενός;

Απάντηση με 2 λέξεις:

1. Αυτάρκεια

2. Brand name

LL NEO, δεν είπα ποτέ για επιπλέον σοκ από το επίπεδο που ήδη βρισκόμαστε και που για πολλούς ξεπερνάει το -50%. Ξεκινάς να μετράς απώλειες από το 2009 και συγκρίνεις εσωτερική υποτίμηση με υποτίμηση εθνικού νομίσματος και αθέτηση πληρωμών. Σχετικά με την δυσκολία προμήθειας αγαθών από το εξωτερικό από τις ελληνικές επιχειρήσεις κάποια φόρμουλα θα μπορούσε να βρεθεί, όπως το να δίνει πίστωση το ελληνικό κράτος. Δεν μπορώ να προβλέψω με ακρίβεια την κάθε κίνηση μια κυβέρνησης επιστροφής στο εθνικό νόμισμα, αλλά σκέψου ότι στην περίπτωση της Ισλανδίας το κράτος βρήκε σύμμαχο την Κίνα που τους δάνειζε συνάλλαγμα μέσω currency swap.

Τέλος, κανείς δεν είπε ότι μετά την επιστροφή στη δραχμή θα συνεχίσουμε τις αθρόες εισαγωγές(ακόμα και η τωρινή λιτότητα τις έχει ισοπεδώσει). Σε πρώτη φάση τα απαραίτητα (π.χ. φάρμακα, πετρέλαιο). Όσον αφορά για τη θεωρητική ισοδυναμία εσωτερικής υποτίμησης και δραχμικής υποτίμησης, διαφωνώ και έχω δώσει τους λόγους παλιότερα.

Η Γαλλία δεν έχει τόσο μεγάλη εξάρτηση από τις εξαγωγές σχετικά με κράτη όπως το δικό μας. Η Ελλάδα βρισκόταν στο 20-22% ως ποσοστό επί του ΑΕΠ και η Γαλλία στο 26% προ κρίσης. Μόνο η Γερμανία ήταν ο πρωταθλητής με ποσοστά γύρω στο 50%.

Την σωστή απάντηση την έδωσε, ίσως άθελά του, ο colt όταν μιλάει για Brand Name. Ναι η Γαλλία παράγει επώνυμα προϊόντα υψηλής τεχνολογίας (π.χ. αεροσκάφη) που είναι εντάσεως κεφαλαίου(άρα εξάρτηση από ενέργεια και πρώτες ύλες κυρίως) και η υψηλή ισοτιμία δεν παίζει τόσο καθοριστικό ρόλο σε επίπεδο τιμής όσο με τα φασόν και χύμα ελληνικά προϊόντα. Να επαναλάβω ότι αναφορικά με την προμήθεια πρώτων υλών από την ένωση είναι ευκολότερος ο προγραμματισμός με το ευρώ, ενώ στην περίπτωση προμήθειας από τρίτες και εκτός ευρώ χώρες δεν χρειάζονται εξηγήσεις.

Και πάλι η Γαλλία είχε ασθενική ανάπτυξη εντός ευρώ γιατί επιβάρυνε τις επιχειρήσεις με τεράστιο μη μισθολογικό κόστος. Αντίθετα οι Γερμανοί εφάρμοσαν μοντέλο Ελλάδας(όχι τόσο αιματηρά βέβαια) και ενώ είχαν αξιοζήλευτη ανάπτυξη υπήρξαν κάποιες παρενέργειες.

Testosterone Pit - Home - French Megabank: “Germany Should Leave The

The labor market in Germany is more flexible than in some of the rigid situations elsewhere. The poverty rate in Germany is rising faster than in the rest of the Eurozone – from 11% in 1999 to 16.1% in 2012, as opposed to the rest of the Eurozone, where it rose “only” from 15.7% to 17.6%.
imho

2) Γιατί οι μονταζιέρες και τα ΜΜΕΑποχαύνωσης κάνουν την δουλειά τους περίφημα. Ακόμα και εδώ μέσα, δες αυτούς τους 5-10 που γράφουν καθημερινά, που διυλίζουν των κώνωπα και καταπίνουν την κάμηλον.

Ακόμα ψάχνω το λόμπι της δραχμής. Κάποτε σκεφτόμουν τις τράπεζες που τις σώσαμε με ευρώ να μας το γύριζαν σε δραχμές. Φρόντισε όμως η Ε.Ε. για κούρεμα εφ' όλου του ποσού αν διασωθούν-πάλι-άμεσα από τον ESM.

Μετά μένουν μας μένουν τα ΜΜ€ των εφοπλιστών.

Ούτε έχω καταλάβει πώς γίνεται να σε αγοράσουν όταν δεν πουλιέσαι ή όταν δεν σε αναγκάζουν να πουληθείς(όπως οι Τούρκοι στην Κωνσταντινούπολη με τα χαράτσια στα σπίτια των Ελλήνων).

Link to comment
Share on other sites

Φασισμός και κλειδαρότρυπα

της Ευγενίας Λουπάκη

Οι έγκριτοι κοινωνικοί επιστήμονες που αναλύουν το φαινόμενο της ανόδου του νεοφασισμού στη χώρα μας, παρακαλούνται να λάβουν υπόψη τους και τα ακόλουθα:

Το 1987, κάποιος πούλησε σ’ έναν “δημοσιογράφο” γυμνές φωτογραφίες της Δήμητρας Λιάνη, τραβηγμένες σε κάποια παραλία, πολύ πριν αποκτήσει σχέση με τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ο “δημοσιογράφος” αυτός πήγε να τις πουλήσει με τη σειρά του στον Α. Βουδούρη, εκδότη του Ελεύθερου Τύπου και επειδή αυτός φοβήθηκε, τις διοχέτευσε σε σκανδαλοθηρικό γερμανικό περιοδικό. Μόλις το περιοδικό τις δημοσίευσε, ο ίδιος που του τις είχε πασσάρει, παρουσίαζε τον “διεθνή διασυρμό” της χώρας μας, στο περιθωριακό κανάλι που είχε, ξεφυλλίζοντας το περιοδικό.

Αργότερα, ο “δημοσιογράφος” αυτός, έγραψε και βιβλίο με τίτλο “Η Λιάνη στηρίζει την Αλλαγή”, με εξώφυλλο μία απ’ αυτές τις φωτογραφίες, την πιο σκανδαλιστική. Πρόκειται για τον Γιώργο Καρατζαφέρη, μετέπειτα πρόεδρο του ΛΑΟΣ, που έγινε πολιτικός της κεντρικής σκηνής και κυβερνητικός εταίρος, με την αμέριστη συνδρομή των τηλεοπτικών καναλιών, που στελέχη του έγιναν υπουργοί της ΝΔ και της συγκυβέρνησης και που νεκραναστήθηκε πρόσφατα για να ξαναστηρίξει την εθνική προσπάθεια.

Το 1995, η Αυριανή, η εφημερίδα “που γκρέμισε τον καραμανλισμό” στρίβει διά του συμφέροντος και δημοσιεύει ολοσέλιδη στο πρωτοσέλιδο μία απ’ αυτές τις παλιές φωτογραφίες της Δήμητρας Λιάνη, συν άλλες 21, που ακόμα και σήμερα κυκλοφορούν με αμείωτη “επιτυχία” στο διαδίκτυο. Τίτλος “Αυτή μας κυβερνά”.

Η Αυριανή, το μακρύ χέρι της επίσημης πασοκικής προπαγάνδας, είχε επιτεθεί χυδαία στον Μάνο Χατζιδάκι και στο πλευρό της είχαν ταχθεί κορυφαία στελέχη του ΠΑΣΟΚ, όπως ο Πάγκαλος, είχε, λίγο πριν τις εκλογές του 1985, φωτογραφία του Κ. Μητσοτάκη με γερμανική στολή ως συνεργάτη υποτίθεται των ναζί (φωτογραφία που της είχε προμηθεύσει ανώτατο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ), είχε διασπείρει φήμες για ομοφυλοφιλία του Κ. Καραμανλή (του Εθνάρχη, βεβαίως, βεβαίως), είχε ανακαλύψει κότερο του Φλωράκη και είχε συκοφαντήσει με κάθε τρόπο την Αριστερά. Ο καθημερινός φασισμός είχε μπει στη ζωή μας και πουλούσε συχνά περισσότερα φύλλα κι από τα ΝΕΑ. Σήμερα, στηρίζει τον Σαμαρά...

Το 1997 ένας 47χρονος πατέρας από το Αίγιο, αυτοκτονεί λίγα λεπτά πριν από την μετάδοση της τηλεοπτικής εκπομπής του ΑΝΤΕΝΝΑ, “Κεντρί”. Η δαιμόνια ρεπόρτερ και παρουσιάστρια επρόκειτο να βγάλει στον αέρα την καταγγελία ότι βίαζε την δωδεκάχρονη κόρη του. Εκ των υστέρων ο ιατροδικαστής που εξέτασε το παιδί, δεν διαπίστωσε κάτι τέτοιο. Αλλά η κυρία ήθελε επιτυχία. Και την απέκτησε. Ονομάζεται Νατάσα Ράγιου, πολιτεύεται χρόνια με τη ΝΔ και ήταν τώρα υποψήφια ευρωβουλευτής.

Κορυφαίοι του είδους είναι βέβαια οι δύο “δημοσιογράφοι” και “εκδότες” που κάνανε διαφημιστικό για την εφημερίδα τους, στη μπανιέρα. δυο-δυο. Και που μετά γίνανε μαλλια κουβάρια και έφυγε ο Τριανταφυλλόπουλος, αυτός ο αγνός Δον Κιχώτης της δημοσιογραφίας και είπε ότι θα δώσει τα λεφτά που πήρε για να φύγει, στην ΕΣΗΕΑ, για τους χειμαζομένους του κλάδου (βρε τί πάω και θυμάμαι). Αυτός ο ευπατρίδης της είδησης, που εξόντωσε τον Στέφανο Κορκολή, διαπομπεύοντάς τον, με τη δημοσιοποίηση ενός προσωπικού βίντεο, που καμμία παρανομία δεν συνιστούσε. Αυτός που υπέκλεψε και παρουσίαζε σε συνέχειες το προσωπικό ημερολόγιο του Μιχάλη Ασλάνη (αυτοκτόνησε κι αυτός). Κι ο άλλος, ο Θέμος Αναστασιάδης ο διαβόητος “κομιστής”, ενός άλλου ιδιωτικού βίντεο που οδήγησε έναν ακόμη άνθρωπο, τον Δ. Ζαχόπουλο, σε απόπειρα αυτοκτονίας.

Αυτοί οι τύποι, δεν ζουν απλώς ανάμεσά μας. Εξακολουθούν να παίζουν ρόλο. Στην ενημέρωση, στην ψυχαγωγία, στην πολιτική. Γαργαλώντας το πρόθυμο “κοινό”, χαμηλά στην κοιλιά, εκεί που έχει χρόνια να συμβεί ο,τιδήποτε ενδιαφέρον, κάνουν αυτοί περουσίες και οι Ναζί οπαδούς.

Link to comment
Share on other sites

που εξόντωσε τον Στέφανο Κορκολή, διαπομπεύοντάς τον, με τη δημοσιοποίηση ενός προσωπικού βίντεο, που καμμία παρανομία δεν συνιστούσε.

What?

Δεν ήταν 16/17 ετών ορ σομεθινγκ?

Ωραίο άρθρο όντως, αν και μονομερές όπως πολλά αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

What?

Δεν ήταν 16/17 ετών ορ σομεθινγκ?

Ωραίο άρθρο όντως, αν και μονομερές όπως πολλά αυτόν τον καιρό.

Χωρις να θυμαμαι και καλα αν ειχε γινει δικη κλπ κλπ... ΑΝ συνιστουσε παρανομια θα τον ειχαν χωσει μεσα. Εφ'οσον απλα τον κραξανε μαλλον το αρθρο εχει δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Φασισμός και κλειδαρότρυπα

της Ευγενίας Λουπάκη

Ερώτηση περί Κορκολή. Δεν πήγαινε με 13χρονα και 14χρονα επειδή τα 15χρονα κοριτσάκια του φαίνονταν μεγάλες; Αυτό το προσωπικό όπως λέει βίντεο - αν ήταν δεξιός πολιτικός δεν θα μας ενδιέφερε αν είναι προσωπικό το βίντεο - με 13χρονα σίγουρα δεν αποτελούσε παρανομία; Μήπως η εν λόγω δημοσιογράφος, καλά μεν τα γράφει, αλλά από την άλλη είναι μία από τα ίδια και αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο εν μέρει καλά τα λέει...

αλλα χρησιμοποιεί και αυτή η καυμένη πάλι τις μοδάτες λέξεις "φασισμός-ναζί" κτλ.

Γιατί όλοι αυτοί δεν χρησιμοποιούνε απλά φράσεις όπως "πατάω σε πτώματα για να πάρω βίλα στην Εκάλη", "θα κλέψω και θα συκοφαντήσω για το οικόπεδο στην Μύκονο η την Σύρο", "θα σκοτώσω για να σπουδάζω τα παιδιά μου στα καλύτερα πανεπιστήμια".

Παλιά το βαφτίζαμε "αλλαγή", μετά "κάθαρση", τώρα "φασισμό". Για να συνεχίσουν να τρώνε υποστηρικτές και "πολέμιοι".

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση περί Κορκολή. Δεν πήγαινε με 13χρονα και 14χρονα επειδή τα 15χρονα κοριτσάκια του φαίνονταν μεγάλες; Αυτό το προσωπικό όπως λέει βίντεο - αν ήταν δεξιός πολιτικός δεν θα μας ενδιέφερε αν είναι προσωπικό το βίντεο - με 13χρονα σίγουρα δεν αποτελούσε παρανομία; Μήπως η εν λόγω δημοσιογράφος, καλά μεν τα γράφει, αλλά από την άλλη είναι μία από τα ίδια και αυτή;

Αν θυμάμαι καλά η μικρή ήταν 16 - 17 . Εκείνο που θυμάμαι πάρα πολύ καλά είναι ότι είχε πλήρη και εξαιρετικό οπλισμό που θύμιζε 25αρα.

Οι γονείς στην αρχή ήταν απρόθυμοι να εμπλακούν με τον Κορκολη αλλά μετά προφανώς επείσθησαν να κάνουν μήνυση.

Φρένο στην κατρακύλα έβαλε ο Λαμπράκης όταν τον πήρε υπό την προστασία του, οδηγώντας βέβαια την καριέρα του προς την κλασική μουσική.

Πράγματι οι τύποι δεν είναι φασίστες. Λαμόγια χειρίστου είδους είναι και θα υπηρετούσαν οποιαδήποτε ιδεολογία τους έφερνε φράγκα

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Φασισμός και κλειδαρότρυπα

της Ευγενίας Λουπάκη

Ποια Αυριανή στηρίζει Σαμαρά; Και αν στηρίζει τι στον φούτσο ακριβώς σημαίνει αυτό; Η Αυριανή αλλάζει στρατόπεδο κάθε εξάμηνο. Είπαμε στρατευμένη δημοσιογραφία ο Μπαξ αλλά μαμήστε μας (όχι δεν εννοούσα αυτό Γαβρήλο μου κάτσε κάτω).

Επίσης οι φωτογραφίες δεν είχαν δημοσιευθεί στον Ελεύθερο τύπο, αλλά στον Ελεύθερο (οι μεγαλύτεροι ας με διορθώσουν).

Και για την αφορμή του άρθρου έχω να πω το εξής:

Είναι το λιγότερο φαρισαϊσμός να θεωρούμε ΟΚ το να αποκαλούμε το Σόιμπλε σακάτη, κοινώς να κοροιδεύουμε ένα χαρακτηριστικό του το οποίο δεν το επέλεξε ο ίδιος, με μόνο άλλοθι το γεγονός ότι μας πηγαίνει αυτός και η πολιτική του κwλοφεράντζα και απο την άλλη να είναι νισχ νισχ το να κάνουμε πλάκα με το γεγονός ότι ο Γαβρήλος είδε τη σουφρ@ του για peeler και χώνει κανα ζαρβαβατικό εκεί και άμα λάχει και διψάσει πίνει και κανα αυτοσχέδιο πρωτεινούχο ρόφημα. Γεγονότα δηλαδή που ο ίδιος επέλεξε να τα κάνει και μάλιστα με κοινό.

Ούτε ως χάλια πολιτικό θα τον θεωρήσω επειδή είναι λίγο χαλαρός και επειδή οι γαστρονομικές του απολαύσεις δε συμβαδίζουν με τις δικές μου, ούτε και τον αποτροπιασμό μου θα εκφράσω επειδή έχουμε λίγο τριζάτους πολιτικούς. Ειλικρινά στα @@ μου αν ο Χ,Ψ μπορεί και κάνει σωστά τη δουλειά του.

Αλλά ναι διατηρώ για τον εαυτό μου το δικαίωμα να γελάω πρώτα και κύρια με την ηλιθιότητα/επιπολαιότητα του να τα κάνει αυτά, όχι απλά στην προσωπική του ζωή αλλά με δικτυακό κοινό κάποιους τυχάρπαστους. Όπως επίσης διατηρώ για τον ευατό μου το δικαίωμα να μου φαίνεται η όλη φάση γελοία και να γελάω στο τέλος τέλος με τις επιλογές του. Δεν τις κατακρίνω υπο την έννοια ότι θέλω όλοι μου οι πολιτικοί να είναι 1000005 αρσενικά αλλά ναι γελάω με τα κατορθώματα του.

Και για όλους αυτούς που θιχτήκατε (μέλη και δημοσιογράφοι) όταν ο Θέμος έλεγε τις βλακείες του για τον Χοντρό και τη Νατάσα και για το αν τα παιδιά είναι δικά του, να φανταστώ ότι όλα ήταν ΟΚ ε;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ναι διατηρώ για τον εαυτό μου το δικαίωμα να γελάω πρώτα και κύρια με την ηλιθιότητα/επιπολαιότητα του να τα κάνει αυτά, όχι απλά στην προσωπική του ζωή αλλά με δικτυακό κοινό κάποιους τυχάρπαστους. Όπως επίσης διατηρώ για τον ευατό μου το δικαίωμα να μου φαίνεται η όλη φάση γελοία και να γελάω στο τέλος τέλος με τις επιλογές του. Δεν τις κατακρίνω υπο την έννοια ότι θέλω όλοι μου οι πολιτικοί να είναι 1000005 αρσενικά αλλά ναι γελάω με τα κατορθώματα του.

Γιατί σου είπε κανείς να μην γελάς? Καλά κάνεις, και από την περιγραφή που δίνεις μάλλον έχεις ξεκαρδιστεί στα γέλια!

Πάντως αν έβγαινε ποτέ τέτοιο βιντεάκι με ΝεοΔημοκράτη (τυχαίο παράδειγμα ο Σπηλιωτόπουλος) δεν θα ήθελα να το δω.. Εννοω, αηδία.. Εσύ το απολαμβάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου είπε κανείς να μην γελάς? Καλά κάνεις, και από την περιγραφή που δίνεις μάλλον έχεις ξεκαρδιστεί στα γέλια!

Πάντως αν έβγαινε ποτέ τέτοιο βιντεάκι με ΝεοΔημοκράτη (τυχαίο παράδειγμα ο Σπηλιωτόπουλος) δεν θα ήθελα να το δω.. Εννοω, αηδία.. Εσύ το απολαμβάνεις?

Νομίζω οτι ήμουν ξεκάθαρος. Ακριβώς την ίδια αντίδραση θα είχα.

Link to comment
Share on other sites

Και για όλους αυτούς που θιχτήκατε (μέλη και δημοσιογράφοι) όταν ο Θέμος έλεγε τις βλακείες του για τον Χοντρό και τη Νατάσα και για το αν τα παιδιά είναι δικά του, να φανταστώ ότι όλα ήταν ΟΚ ε;

Μιλάω ως μέλος κι όχι ως δημοσιογράφος. Όταν ο Θέμος έλεγε τις βλακείες του για τον χοντρό και τη Νατάσα, και για το αν τα παιδιά είναι δικά του, δεν ήταν όλα ΟΚ. Τίποτα δεν ήταν ΟΚ. Ο κίτρινος τύπος ανέκαθεν ήταν εμετικός.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω ως μέλος κι όχι ως δημοσιογράφος. Όταν ο Θέμος έλεγε τις βλακείες του για τον χοντρό και τη Νατάσα, και για το αν τα παιδιά είναι δικά του, δεν ήταν όλα ΟΚ. Τίποτα δεν ήταν ΟΚ. Ο κίτρινος τύπος ανέκαθεν ήταν εμετικός.

Σε αυτή την περίπτωση τότε το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας και δημοσιογραφίας μάλλον είχε πάρει δραμαμίνες. Βγήκε βρώμα για το τι κάνει ο Γαβρήλος με τη web camera του και ως εκ θαύματος οι πνευματικοί ταγοί της χώρας συνειδητοποιήσαν πόσο κακό κάνει η κίτρινη δημοσιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Με μια διαφορά, δε βγήκε βρώμα. Ο πιθηκομούρης άφηνε υπονοούμενα καθ'όλη την προεκλογική περίοδο, ουσιαστικά εκβιάζοντας.

Προσωπικά, μετά τον τελευταίο δήμαρχο στην περιοχή μου, προ Καλλικράτη, που έχωσε καμιά 20αριά εκατομμύρια το Δήμο ενώ αυτός παράλληλα έφτιαξε βασιλόπουλο, κοτσόβολο και δεν ξέρω'γω τι άλλο, και που αντί να γίνει θέμα για αυτό, έγινε θέμα γιατί ειπώθηκε ότι γουστάρει άντρες, με κίτρινα σχόλια και ειδήσεις δεν ασχολούμαι. φυσικά ευθύνες για τα χαμένα λεφτά δεν έχουν αποδοθεί, και ο κόσμος στο νησί ακόμα ασχολείται με το αν είναι κίναιδος και όχι με το πως μπήκε τόσο μέσα ο δήμος.

Τέλος πάντων, συμφωνούμε ότι κακώς δεν έδειξε τα ίδια αντανακλαστικά ο δημοσιογραφικός κόσμος και η κοινωνία (η οποία ούτε τώρα τα δείχνει, αλλά τέλος πάντων), αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Με μια διαφορά, δε βγήκε βρώμα. Ο πιθηκομούρης άφηνε υπονοούμενα καθ'όλη την προεκλογική περίοδο, ουσιαστικά εκβιάζοντας.

Προσωπικά, μετά τον τελευταίο δήμαρχο στην περιοχή μου, προ Καλλικράτη, που έχωσε καμιά 20αριά εκατομμύρια το Δήμο ενώ αυτός παράλληλα έφτιαξε βασιλόπουλο, κοτσόβολο και δεν ξέρω'γω τι άλλο, και που αντί να γίνει θέμα για αυτό, έγινε θέμα γιατί ειπώθηκε ότι γουστάρει άντρες, με κίτρινα σχόλια και ειδήσεις δεν ασχολούμαι. φυσικά ευθύνες για τα χαμένα λεφτά δεν έχουν αποδοθεί, και ο κόσμος στο νησί ακόμα ασχολείται με το αν είναι κίναιδος και όχι με το πως μπήκε τόσο μέσα ο δήμος.

Τέλος πάντων, συμφωνούμε ότι κακώς δεν έδειξε τα ίδια αντανακλαστικά ο δημοσιογραφικός κόσμος και η κοινωνία (η οποία ούτε τώρα τα δείχνει, αλλά τέλος πάντων), αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

και επίσης συμφωνούμε στο ότι ο,τι κάνει ο καθένας με το σώμα του μας είναι αδιάφορο. Το κριτήριο είναι αν είναι καλός ή όχι στη δουλειά/λειτούργημα του

Link to comment
Share on other sites

Ποια Αυριανή στηρίζει Σαμαρά; Και αν στηρίζει τι στον φούτσο ακριβώς σημαίνει αυτό; Η Αυριανή αλλάζει στρατόπεδο κάθε εξάμηνο. Είπαμε στρατευμένη δημοσιογραφία ο Μπαξ αλλά μαμήστε μας (όχι δεν εννοούσα αυτό Γαβρήλο μου κάτσε κάτω).

Επίσης οι φωτογραφίες δεν είχαν δημοσιευθεί στον Ελεύθερο τύπο, αλλά στον Ελεύθερο (οι μεγαλύτεροι ας με διορθώσουν).

Και για την αφορμή του άρθρου έχω να πω το εξής:

Είναι το λιγότερο φαρισαϊσμός να θεωρούμε ΟΚ το να αποκαλούμε το Σόιμπλε σακάτη, κοινώς να κοροιδεύουμε ένα χαρακτηριστικό του το οποίο δεν το επέλεξε ο ίδιος, με μόνο άλλοθι το γεγονός ότι μας πηγαίνει αυτός και η πολιτική του κwλοφεράντζα και απο την άλλη να είναι νισχ νισχ το να κάνουμε πλάκα με το γεγονός ότι ο Γαβρήλος είδε τη σουφρ@ του για peeler και χώνει κανα ζαρβαβατικό εκεί και άμα λάχει και διψάσει πίνει και κανα αυτοσχέδιο πρωτεινούχο ρόφημα. Γεγονότα δηλαδή που ο ίδιος επέλεξε να τα κάνει και μάλιστα με κοινό.

Ούτε ως χάλια πολιτικό θα τον θεωρήσω επειδή είναι λίγο χαλαρός και επειδή οι γαστρονομικές του απολαύσεις δε συμβαδίζουν με τις δικές μου, ούτε και τον αποτροπιασμό μου θα εκφράσω επειδή έχουμε λίγο τριζάτους πολιτικούς. Ειλικρινά στα @@ μου αν ο Χ,Ψ μπορεί και κάνει σωστά τη δουλειά του.

Αλλά ναι διατηρώ για τον εαυτό μου το δικαίωμα να γελάω πρώτα και κύρια με την ηλιθιότητα/επιπολαιότητα του να τα κάνει αυτά, όχι απλά στην προσωπική του ζωή αλλά με δικτυακό κοινό κάποιους τυχάρπαστους. Όπως επίσης διατηρώ για τον ευατό μου το δικαίωμα να μου φαίνεται η όλη φάση γελοία και να γελάω στο τέλος τέλος με τις επιλογές του. Δεν τις κατακρίνω υπο την έννοια ότι θέλω όλοι μου οι πολιτικοί να είναι 1000005 αρσενικά αλλά ναι γελάω με τα κατορθώματα του.

Και για όλους αυτούς που θιχτήκατε (μέλη και δημοσιογράφοι) όταν ο Θέμος έλεγε τις βλακείες του για τον Χοντρό και τη Νατάσα και για το αν τα παιδιά είναι δικά του, να φανταστώ ότι όλα ήταν ΟΚ ε;

Κατ' αρχάς μόνο από το χείριστο σεξιστικό αστείο της δεκάρας που έκανες δεν έπρεπε να σου απαντήσω, αλλά τεσπα.

Δεν είδα κάνα στέλεχος σας να απορρίπτει μετά βδελυγμίας την αβάντα της Αυριανής.

Δεν διάβασα στο άρθρο τίποτα για τον Σοϊμπλε αλλά ακόμα και αν έγραφε, να μου επιτρέψεις να μην διαθέτω την δική σου ευαισθησία για τον κατακτητή της πατρίδας μου.

Τα σχόλια του χοντρού για τον κουρασμένο είναι υποσύνολο της υπόθεσης Ζαχοπουλου. Από που συμπέρανες ότι είναι οκ;

Ας γράψεις κάτι να θολώσεις τα νερά και ας είναι οτιδήποτε!

Η ομάδα για την οποία κόπτεσαι και στο όνομα της προπαγανδίζεις, όλοι μαζί, δεν είσαστε εις θέση ούτε τα κορδόνια των παπουτσιών του κουρασμένου να δέσετε. Αυτός τουλάχιστον προσπάθησε να συγκρουστεί με τα συμφέροντα, δεν γονάτισε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.