Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Η Aegean είχε τα φτηνά εισιτήρια προς το νησί. Και αυτή "έχασε" τον προορισμό.

Δωρεάν έπρεπε να τα δώσει γιατί οι πτήσεις είναι κοινωνικό αγαθό. :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως λεω. (Οχι εγω δηλαδη, τα linkzzz)

Τσακαλος!

Για να σοβαρευτουμε λιγο... το ποιος θα μου κανει blackout το λες εσυ.

Αν εχω καταλαβει καλα, επειδη δεν το πολυπαρακολουθω, η φωτοπουλος ΑΕ απειλει με blackout για προστατευσει την δουλεια/συντεχνια/γουατεβερ?

Και τωρα δηλαδη το παιζεις Τρεμη? Το λεω γιατι ειναι περασμενη η ωρα για το δελτιο των 8. Πρεπει να ξεκιναει ο Pretender-ης τωρα.

Σολωνα μου σε καταλαβαίνω. Απολύτα. Και γω πολλές φορές μπαίνω εδώ μέσα και διπλοτσεκάρω το url να δω μήπως μπήκα απο σπόντα στο site της Αυγής. Τα χει αυτά η ζωή.

Λες και πρωτη φορα θα το δουμε το εργο και πρεπει να εκστασιαζομαστε καθε φορα με τον καθε καραγκιοζη.

Η εκαστοτε φιλελεδικη κυβερνηση θελει να κανει τα δικα της, αν καποιος (στην ιδανικη περιπτωση μη υποκεινουμενος) πατησει ποδι και χρησιμοποιησει ο,τι οπλο εχει στα χερια του, θα μιλησουμε για "ομηρια της κοινωνιας απο τον εκαστοτε φωτοπουλο κλπ κλπ" και μαγικα, θα καταληξουμε οτι πρεπει να την πουλησουμε γιατι "δεν δουλευει"¨.

Δεν ξερω αν μενεις Αθηνα, αλλα εγω δεν εχω καμμια διακοπη και ουτε πριν αρχισει το πανηγυρι με τις ιδιωτικοποιησεις δεν ειχα καμμια διακοπη για να θεωρω οτι ο φωτοπουλος παιζει με τους διακοπτες λες και ειναι τσιφλικι του, οπως η Enron πριν μερικα χρονια.

Ύστερα μου λες ότι σου κάνω πλάκα. Πάλι την ίδια καραμέλα. Άμα ιδιωτικοποιηθεί θα παίζει με τους διακόπτες μου η Enron. Μέση λύση δεν υπάρχει; Υπάρχει ρυθμιστική αρχή πχ για τις τηλεπικοινωνίες, αντιστοίχως δεν μπορεί να υπάρχει ανάλογος φορέας για την ενέργεια; Την Πορτογαλία και την Ιταλία που έτρεξαν ανάλογο πρόγραμμα, μου λες ότι αν τις δω τώρα απο τροχία θα είναι σαν απέραντο rave party απο το ανοιξε κλείσε τους διακόπτες;

Επισης χωρις μαγειρεματα τυπου καλης και κακης ΑΤΕ, δεν βλεπω η ΔΕΗ να μπαινει μεσα (Με κέρδη το πρώτο τρίμηνο ο ισολογισμός της ΔΕΗ - vetonews ΔΕΗ: Ισολογισμός 2013 και οι σημαντικότεροι δείκτες της μετοχής της... - bankingnews.gr - online οικονομική ενημέρωση) οποτε δεν βλεπω και λογο για την ιδιωτικοποιηση της. Αλλα θα μου πεις εδω δεν ανοιξε μυτη για τον ΟΠΑΠ που τον πηρε ο κολλητος του αρχηγου σου και θα μιλησουμε για την ΔΕΗ?... ποιος την μαμαει...

Τωρα αν θες να κολλησεις σε αυτο που ρωτησες εγω δεν θελω να κοπει το ρευμα. Ουτε θελω να πληρωνω διπλασια την KWh. Αν εσυ μου λες οτι με τον εκαστοτε καραγκιοζη που θα αγορασει την ΔΕΗ θα δουλευει πιο σωστα και θα πληρωνω (εστω) τα ιδια, by all means να το κανουμε. Δυστυχως η φουτανα η ιστορια με εχει κανει καχυποπτο.

Εσυ δεν ξερω απο που αντλεις την αισιοδοξια σου.

Απάντηση στο τελευταίο σου κομμάτι με ερώτηση: Τι πάροχο έχεις στο σπίτι για τηλέφωνο; Και αν μου πεις την καραμέλα του άλλο η ενέργεια, άλλο οι τηλεπικοινωνίες τότε σας συμβουλεύω να βρείτε διαφορετικά επιχειρήματα απο αυτά που χρησιμοποιούσαν οι πολέμιοι της απελευθέρωσης των τηλεπικοινωνιών δίοτι είναι ντάλε κουάλε.

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Για το χρηματιστήριο ενέργειας. Ποιος σου είπε ότι ήδη η ΔΕΗ δεν συμμετέχει στις δημοπρασίες ρεύματος που γίνονται;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρα λοιπον οπως λεει και γνωστο τηλεοπτικο προσωπο με αρχαιας προελευσης ονομα.

1. Βλεπω κανεις δε θαθελε να βαλει 300 ευρω και να παρει 4 χιλιαρικα.

2. Παρα τα λαηκ, το σχιζοφρενικο του οτι το καθενας πρεπει να κανει δικο του δικτυο διανομης δεν συνεχιστηκε.

3.[MENTION=1498]SLN[/MENTION] η ΔΕΗ εχει καθαρο χρεος 5 δις, συμψηφισμενο με τα κερδη τριμηνου 81 εκατ. και τα ιδια κεφαλαια. (συνολικα πανω απο 10 δις χρεος) Δεν εχει μοχλευση αλλα δεν τα λες και ψιχουλα.Το 2013 ειχε "μονο" 225 εκατ. ζημια.

4.Επειδη ειναι καρμπον ENRON=ΔΕΗ γιατι δεν λες για τα carbon(pun) emmisions που αγοραζε η ΔΕΗ με 12 και 15 ευρω τον τονο και τωρα κανουν 4 ευρω????:giveup: Δεν παιζοταν κερδοσκοπικο παιχνιδι στις πλατες μας?

5.Να θυμηθω να βαλω bookmark και αρχικες στον chrome κουτι,tvxs,hotdoc,unfollow,efsyn,htsopani γιατι αυτα λενε ολη την ανιδιοτελη αληθεια.Θα ξηλωσουν και το μπομπολα,"διαδωστε".

6.Με τον ΟΠΑΠ φωναζαμε για μυστικες συμφωνιες με ιντραλοτ.Το ξεχασατε βλεπω.Οπως και τον αυξημενο φορο που θα πληρωνει.

7.ντενινιο ενα "ωραιο" νομο για τον ΟΤΕ ειχε βγαλει ο εκ του LSE καθηγητης τοτε που τον πηρε ο βγενο και τον ξεπουλησε στη DT τελικα για τα διπλασσια απο οσο κανει σημερα.

8.Η ολυμπιακη εχει ακομα 1-2 σαπια 747 στο Ελληνικο που δεν τα παιρνουν ουτε για ανταλλακτικα.Τοσο καλο management. Τουλαχιστον προλαβα και πεταξα νιωθοντας την υπεραξια να μιλαν ελληνικα οι αεροσυνοδοι και του ιδιοκτητου slot στο JFK.

Link to comment
Share on other sites

8.Η ολυμπιακη εχει ακομα 1-2 σαπια 747 στο Ελληνικο που δεν τα παιρνουν ουτε για ανταλλακτικα.Τοσο καλο management. Τουλαχιστον προλαβα και πεταξα νιωθοντας την υπεραξια να μιλαν ελληνικα οι αεροσυνοδοι και του ιδιοκτητου slot στο JFK.

To λάθος που κάνετε όλοι είναι ότι δεν ζητάει κανείς ευθύνες από τους διοικητές της Ο.Α. και της κάθε Ο.Α. Όταν ο Ωνάσης έδωσε την Ο.Α. στο δημόσιο, η εταιρία ήταν κερδοφόρα, επειδή υπήρχε έλεγχος και καταλογισμός ευθυνών. Μετά μπήκε μέσα το "Παλιό ΠΑΣΟΚ" και μετέτρεψε την Ο.Α. σε μαγαζάκι του, χωρίς να ιδρώσει το αυτί κανενός και χωρίς να τεθεί υπόλογος κανείς και για τίποτα.

Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης, αλλά όχι αυτής της μεταπολίτευσης. Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης με ισολογισμό, προϋπολογισμό και συμμετοχή στη χασούρα όπως και στα κέρδη. Τη λογική ότι ένας οργανισμός δεν είναι κερδοφόρος και πρέπει να τον πουλήσουμε, δεν τον καταλαβαίνω, μάλλον ίσως επειδή μεγάλωσα με την νοοτροπία "όταν κάτι χαλάει το φτιάχνουμε, δεν το πετάμε".

Link to comment
Share on other sites

3.[MENTION=1498]SLN[/MENTION] η ΔΕΗ εχει καθαρο χρεος 5 δις, συμψηφισμενο με τα κερδη τριμηνου 81 εκατ. και τα ιδια κεφαλαια. (συνολικα πανω απο 10 δις χρεος) Δεν εχει μοχλευση αλλα δεν τα λες και ψιχουλα.Το 2013 ειχε "μονο" 225 εκατ. ζημια.

Δηλαδή ο άλλος μας κοροϊδεψε μέσα στα μούτρα μας? Ενδιαφέρον ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

To λάθος που κάνετε όλοι είναι ότι δεν ζητάει κανείς ευθύνες από τους διοικητές της Ο.Α. και της κάθε Ο.Α. Όταν ο Ωνάσης έδωσε την Ο.Α. στο δημόσιο, η εταιρία ήταν κερδοφόρα, επειδή υπήρχε έλεγχος και καταλογισμός ευθυνών. Μετά μπήκε μέσα το "Παλιό ΠΑΣΟΚ" και μετέτρεψε την Ο.Α. σε μαγαζάκι του, χωρίς να ιδρώσει το αυτί κανενός και χωρίς να τεθεί υπόλογος κανείς και για τίποτα.

Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης, αλλά όχι αυτής της μεταπολίτευσης. Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης με ισολογισμό, προϋπολογισμό και συμμετοχή στη χασούρα όπως και στα κέρδη. Τη λογική ότι ένας οργανισμός δεν είναι κερδοφόρος και πρέπει να τον πουλήσουμε, δεν τον καταλαβαίνω, μάλλον ίσως επειδή μεγάλωσα με την νοοτροπία "όταν κάτι χαλάει το φτιάχνουμε, δεν το πετάμε".

Όταν ήμουνα πιτσιρικάς ο πατέρας μου με φώναξε μια μερα ιδικα για να γνωρίσω τον κ Μαραγκό τεχνικό διευθυντή της ΟΑ . Κοίταξε τον, είναι σπάνιος άνθρωπος, δεν "τα παίρνει".

Όταν μεγάλωσα λιγάκι ήρθε μια μέρα με πρόβλημα στο αυτοκίνητο του.

Του αλλάζω αυτόματο . Έρχεται να το πάρει και του λέω ότι είχε φύγει ένα φισάκι, με σκοπό να κάνω τον έξυπνο στον πατέρα μου που έλειπε, ότι κατάφερα και του έκανα δώρο.

Άνοιξε το αυτοκίνητο του και το έψαχνε με φακό. Βρήκε τον αυτόματο από κάτω που γυάλιζε, μου πέταξε γελώντας τα διπλά λεφτά στο γραφείο και έφυγε.

Αυτόν τον άνθρωπο όταν ήρθε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία τον συνταξιοδότησε πρόωρα και στην θέση του έβαλε 4 διευθυντές που θέλανε όλοι τους τάισμα...

Link to comment
Share on other sites

To λάθος που κάνετε όλοι είναι ότι δεν ζητάει κανείς ευθύνες από τους διοικητές της Ο.Α. και της κάθε Ο.Α. Όταν ο Ωνάσης έδωσε την Ο.Α. στο δημόσιο, η εταιρία ήταν κερδοφόρα, επειδή υπήρχε έλεγχος και καταλογισμός ευθυνών. Μετά μπήκε μέσα το "Παλιό ΠΑΣΟΚ" και μετέτρεψε την Ο.Α. σε μαγαζάκι του, χωρίς να ιδρώσει το αυτί κανενός και χωρίς να τεθεί υπόλογος κανείς και για τίποτα.

Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης, αλλά όχι αυτής της μεταπολίτευσης. Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης με ισολογισμό, προϋπολογισμό και συμμετοχή στη χασούρα όπως και στα κέρδη. Τη λογική ότι ένας οργανισμός δεν είναι κερδοφόρος και πρέπει να τον πουλήσουμε, δεν τον καταλαβαίνω, μάλλον ίσως επειδή μεγάλωσα με την νοοτροπία "όταν κάτι χαλάει το φτιάχνουμε, δεν το πετάμε".

Ο λόγος είναι απλός. Η διαδικασία "επιδιόρθωσης" της κρατικής διαχείρισης είναι απίστευτα χρονοβόρα. Άσε που είναι πιο επιρρεπής σε παθήσεις όπως διαφθορά. Μην κοιτάς Ελβετία που ανέφερε ο [MENTION=4171]deninho[/MENTION]. Ενδιαφέρον παράδειγμα προς μελέτη αλλά αυτοί φαντάζομαι δεν ήταν γεμάτο παθογένειες τα τελευταία 10-20 χρόνια.

Για το "πετάμε" που είπες διαφωνώ. Έστω ότι το ιδιωτικοποιείς και το καινούριο αφεντικό σου πάει τα κέρδη στον έβδομο ουρανό. Το κράτος κερδίζει γιατί παίρνει τους φόρους του (άρα έχει έσοδα) ενώ παράλληλα δεν έχει λόγο να φορολογεί επιπλέον* τους πολίτες για να καλύψει την ζημιογόνα επιχείρηση.

*Εδώ παίζουν δύο περιπτώσεις. Είτε να μειώσει την φορολογία, είτε να την αφήσει στα ίδια επίπεδα και το υπόλοιπο των εσόδων να το μεταφέρει κάπου αλλού. Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο να το "καταπιεί" όπως έχουμε συνηθίσει αλλά προτίμησα αυτό το σενάριο να το αφήσω εκτός για λόγους αισιοδοξίας.

edit: Και αυτό που είπε ο ΓιαγκΤ από πάνω είναι πολύ πιθανό σενάριο. "Εξαγοράστηκαν" πολλοί (αυτό πάει με την διαφθορά που λέγαμε) κι έγινε η δουλειά.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Για το "πετάμε" που είπες διαφωνώ. Έστω ότι το ιδιωτικοποιείς και το καινούριο αφεντικό σου πάει τα κέρδη στον έβδομο ουρανό. Το κράτος κερδίζει γιατί παίρνει τους φόρους του (άρα έχει έσοδα) ενώ παράλληλα δεν έχει λόγο να φορολογεί επιπλέον* τους πολίτες για να καλύψει την ζημιογόνα επιχείρηση.

*Εδώ παίζουν δύο περιπτώσεις. Είτε να μειώσει την φορολογία, είτε να την αφήσει στα ίδια επίπεδα και το υπόλοιπο των εσόδων να το μεταφέρει κάπου αλλού. Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο να το "καταπιεί" όπως έχουμε συνηθίσει αλλά προτίμησα αυτό το σενάριο να το αφήσω εκτός για λόγους αισιοδοξίας.

:dots::dots:

το ελληνικό κράτος έχει αποδείξει την αναξιοπιστία, την ανικανότητα, την αδικία προς τους πολίτες...Η έλλειψη εμπιστοσύνης και η καχυποψία είναι η πρώτη αντιεμετώπιση των πολιτών (και δικαιώς)....Καμμια αισιοδοξία δεν υπάρχει...Ότι ζημια έχει γίνει από λίγους καλούνται να την πληρώσουν οι πολίτες ....κανένας ιδιώτης -επιχειρηματίας. Πόσες πιθανότητες δίνετε να δουλέψει καλώς το νέο σύστημα και προς όφελος του πολίτη; Προσωπικά πιστεύω πως σε μερικά χρόνια πάλι ζημιογόνος θα είναι η εταιρία (ο σχετικός λογαριασμός των ιδιοκτητών θα μεγαλώσει βεβαιως βεβαιως) και θα κάνουμε κουβέντα για κρατικοποίησή της (τα φέσια θα τα πληρώσουμε εμεις...).

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Για το παράδειγμα της Ο.Α. είδες. Την πήρε ο Βγενόπουλος για να την πουλήσει στον Βασιλάκη. Δεν γίνεται έτσι δουλειά. Και μην νομίζεις ότι οι επιχειρηματίες είναι ευπατρίδες όπως ήταν παλιά. Πλέον το μόνο που τους κινεί είναι μόνο το πάθος για κέρδος και τίποτε άλλο.

Αν θές να "φτιάξεις" κάτι, αν πραγματικά το θέλεις υπάρχει τρόπος. Ορίζεις την επιχείρηση ως αυτάρκη και ΟΛΟΙ μα όλοι θα πληρώνονται από τα κέρδη της επιχείρησης κάθε χρόνο. Έχεις κέρδη; θα πάρεις λεφτά. Δεν έχεις κέρδη; Συγνώμη χάσατε. Έτσι θα δεις πως θα σταματήσουν οι μίζες γιατί ο ένας θα κοιτάει τον άλλον να μην τον κλέψει και πως θα αυξηθεί η παραγωγικότητα έτσι ώστε να βγούν λεφτά και να πληρωθούν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

To λάθος που κάνετε όλοι είναι ότι δεν ζητάει κανείς ευθύνες από τους διοικητές της Ο.Α. και της κάθε Ο.Α. Όταν ο Ωνάσης έδωσε την Ο.Α. στο δημόσιο, η εταιρία ήταν κερδοφόρα, επειδή υπήρχε έλεγχος και καταλογισμός ευθυνών. Μετά μπήκε μέσα το "Παλιό ΠΑΣΟΚ" και μετέτρεψε την Ο.Α. σε μαγαζάκι του, χωρίς να ιδρώσει το αυτί κανενός και χωρίς να τεθεί υπόλογος κανείς και για τίποτα.

Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης, αλλά όχι αυτής της μεταπολίτευσης. Είμαι οπαδός της κρατικής διαχείρισης με ισολογισμό, προϋπολογισμό και συμμετοχή στη χασούρα όπως και στα κέρδη. Τη λογική ότι ένας οργανισμός δεν είναι κερδοφόρος και πρέπει να τον πουλήσουμε, δεν τον καταλαβαίνω, μάλλον ίσως επειδή μεγάλωσα με την νοοτροπία "όταν κάτι χαλάει το φτιάχνουμε, δεν το πετάμε".

Εμ για αυτό λέμε πως το δημόσιο (τουλάχιστον εδώ) δεν είναι να διαχειρίζεται τίποτα. Είδες όμως κανέναν απο όλο το πολιτικό φάσμα να καταδικάζει αυτή την ανικανότητα ?? Φυσικά και όχι. Ο λόγος είναι πως σε όλο το πολιτικό φάσμα βρίσκονται ημέτερα κοπρόσκυλα (κομματάρχες που ''λύνουν και δένουν'' στα χωριά τους, ''άμεμπτους'' συνδικαλιστές που κόπτωνται και καλά για τα συμφέροντα της κλαδικής των, υιούς και κόρες, τα ''δικά μας παιδιά'' με λίγα λόγια) που καρτερούν την καρέκλα. Κανένας δεν πρόκειται να λογοδοτήσει, ισα ίσα, οι εν λόγω καρέκλες αποτελούν είτε τον προθάλαμο για το βουλευτιλίκι, είτε την ''παρηγοριά'' για τους μετεξεταστέους των εκλογών.

Και περιμένεις μετά απο αυτούς να φτιάξουν αυτό που οι ίδιοι χάλασαν ?? Αφού δεν μπορούν να καταλάβουν τι κάνουν, πως να περιμένεις να το αποκαταστήσουν ??

Link to comment
Share on other sites

Λες και διαβάζω ριζο-σπάστη.

Μάλλον είναι καιρός να μελετήσεις λίγο τα πλεονεκτήματα του privatisation* έναντι του nationalisation* ώστε να διευρύνεις το μυαλό σου.

*Είδες? Τα έγραψα με "s" αντί "z" για να μην με πεις και Αμερικάνο

Aντί να κάνεις πλάκα και να στρίβεις, δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω? Τι είναι πιο ρεαλιστικό από τις 2 προτάσεις?

Για να πω και την εξυπνάδα μου, εδώ δεν μιλάμε για nationalisation* , είναι ήδη nationalized, μιλάμε για ιδιωτικοποίηση μιας εταιρείας που όχι μόνο έφερνε μέχρι πρόσφατα κέρδη όπως είπε κάποιος, αλλά αποτελεί και την βαριά βιομηχανία της χώρας. Πραγματική βιομηχανία, όχι τουριστικό αέρα.

Όπως είπε και ο astrolabos, ας κάνουνε ότι θέλουνε για να την φτιάξουν, όχι για να την πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

:dots::dots:

το ελληνικό κράτος έχει αποδείξει την αναξιοπιστία, την ανικανότητα, την αδικία προς τους πολίτες...Η έλλειψη εμπιστοσύνης και η καχυποψία είναι η πρώτη αντιεμετώπιση των πολιτών (και δικαιώς)....Καμμια αισιοδοξία δεν υπάρχει...Ότι ζημια έχει γίνει από λίγους καλούνται να την πληρώσουν οι πολίτες ....κανένας ιδιώτης -επιχειρηματίας. Πόσες πιθανότητες δίνετε να δουλέψει καλώς το νέο σύστημα και προς όφελος του πολίτη; Προσωπικά πιστεύω πως σε μερικά χρόνια πάλι ζημιογόνος θα είναι η εταιρία (ο σχετικός λογαριασμός των ιδιοκτητών θα μεγαλώσει βεβαιως βεβαιως) και θα κάνουμε κουβέντα για κρατικοποίησή της (τα φέσια θα τα πληρώσουμε εμεις...).

Μεγάλε, με όλο το σεβασμό, υποψιάζομαι ότι κατάλαβες λιγότερα από αυτά που έγραψα.

Αν θες, πάρε μία μία τις παραγράφους γιατί έτσι που κάνεις bold ξεκάρφωτα, δεν βγάζει νόημα.

Για το παράδειγμα της Ο.Α. είδες. Την πήρε ο Βγενόπουλος για να την πουλήσει στον Βασιλάκη. Δεν γίνεται έτσι δουλειά. Και μην νομίζεις ότι οι επιχειρηματίες είναι ευπατρίδες όπως ήταν παλιά. Πλέον το μόνο που τους κινεί είναι μόνο το πάθος για κέρδος και τίποτε άλλο.

Αν θές να "φτιάξεις" κάτι, αν πραγματικά το θέλεις υπάρχει τρόπος. Ορίζεις την επιχείρηση ως αυτάρκη και ΟΛΟΙ μα όλοι θα πληρώνονται από τα κέρδη της επιχείρησης κάθε χρόνο. Έχεις κέρδη; θα πάρεις λεφτά. Δεν έχεις κέρδη; Συγνώμη χάσατε. Έτσι θα δεις πως θα σταματήσουν οι μίζες γιατί ο ένας θα κοιτάει τον άλλον να μην τον κλέψει και πως θα αυξηθεί η παραγωγικότητα έτσι ώστε να βγούν λεφτά και να πληρωθούν όλοι.

Δεν πάει ακριβώς έτσι αλλά τέλος πάντων.

Άσε που από την ιδιωτικοποίηση δεν σε νοιάζει αν είναι πατριώτης. Σε ενδιαφέρει να βγάζει κέρδη η επιχείρηση ώστε (εσύ ως κράτος) να παίρνεις φόρους

Link to comment
Share on other sites

Άσε που από την ιδιωτικοποίηση δεν σε νοιάζει αν είναι πατριώτης. Σε ενδιαφέρει να βγάζει κέρδη η επιχείρηση ώστε (εσύ ως κράτος) να παίρνεις φόρους

Ρέστης: Βεβαίως να με φορολογήσεις. Βρες με... - NEWS247

Link to comment
Share on other sites

Aντί να κάνεις πλάκα και να στρίβεις, δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω? Τι είναι πιο ρεαλιστικό από τις 2 προτάσεις?

Για να πω και την εξυπνάδα μου, εδώ δεν μιλάμε για nationalisation* , είναι ήδη nationalized, μιλάμε για ιδιωτικοποίηση μιας εταιρείας που όχι μόνο έφερνε μέχρι πρόσφατα κέρδη όπως είπε κάποιος, αλλά αποτελεί και την βαριά βιομηχανία της χώρας. Πραγματική βιομηχανία, όχι τουριστικό αέρα.

Όπως είπε και ο astrolabos, ας κάνουνε ότι θέλουνε για να την φτιάξουν, όχι για να την πουλήσουν.

Τι να απαντήσω μωρέ αφού είσαι βαμμένος μιας μεριάς μέχρι το κόκκαλο. Όχι τίποτα άλλο αλλά μας το παίζεις και αντικειμενικός.

Πολύ συνοπτικά η περίπτωσή σου

1) Γράφεις ότι έφερνε μέχρι πρόσφατα κέρδη

2) κάνεις quote από post του astrocat

3) ενώ παράλληλα αγνόησες (τι αγνόησες, ούτε καν ασχολήθηκες. δεν σου έκανε κλικ λέμε τέτοιο πράγμα) αυτό που είπε ο aggelopas ότι είχε ζημιά το προηγούμενο έτος

4) και το αγνόησες δεύτερη φορά αφού το είχα κάνει quote μόνο εκείνο το κομμάτι

ε και μου ζητάς να απαντάω σοβαρά? Όχι φίλος, γαργάρα μέχρι "να σοβαρευτείτε" (μιλάω γενικά).

Κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Αυτόν τον άνθρωπο, ναι δεν μπορείς να τον φορολογήσεις παραπάνω* (αυτό λέει το άρθρο) γιατί θα σου φύγει.

*εδώ είναι το key point της ουσίας αυτού που είπα παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

E τωρα μην λεμε οτι οι εφοπλιστες εβγαλαν λεφτα με το σταυρο στο χερι.

Και υπαρχουν και αυτοι (ελληνες) που εχουν φεσωσει με 1 δις τις αμερικανικες τραπεζες πολυ προσφατα.

Ο βγενο ειχε οραμα να συνδυασει ασχετες εταιριες μεταξυ τους και να κανει οικονομιες κλιμακας :tomato: του βγηκε για 4-5 χρονια, μετα ομως ηρθε η παλιρροια του 2008.

Επειδη διαβασα και κατι για βαριες βιομηχανιες. Τελευταια φορα που κοιταξα η Ελλαδα κανει εισαγωγες ρευματος. Η μονη βαρια βιομηχανια μας ειναι ο τουρισμος. Μην αρχισω να ψαχνω νουμερα, οχι οτι μιλαμε με νουμερα εδω αλλα νταξ.

Επισης τι ακριβως φοβομαστε απο το 30% της ΔΕΗ που (αν ποτε) θα πουληθει?

Οτι θα κανει ζημια στη μεγαλη (αν ναι πως?) ή το θεμα ειναι η τιμη πωλησης της?

Link to comment
Share on other sites

Και περιμένεις μετά απο αυτούς να φτιάξουν αυτό που οι ίδιοι χάλασαν ?? Αφού δεν μπορούν να καταλάβουν τι κάνουν, πως να περιμένεις να το αποκαταστήσουν ??

Κι εδω τιθεται ενα ερωτημα... Ειναι απολυτα σιγουρο οτι (απολυτα) μονοι τους το χαλασαν?

Δηλαδη το κοβουμε οτι π.χ. δεν ενεπλακη κανενας ιδιωτης σε φαση "παρε-δω-το-μπικικινι-και-χαλασε-το-να-το-ξεπουλησεις-στη-μιση-τιμη-να-το-παρω-εγω-να-βγουμε-ολοι-κερδισμενοι"?

Link to comment
Share on other sites

Τι να απαντήσω μωρέ αφού είσαι βαμμένος μιας μεριάς μέχρι το κόκκαλο.

Ενώ εσύ δεν είσαι?

Όχι τίποτα άλλο αλλά μας το παίζεις και αντικειμενικός.

Ούτε το έπαιξα, ούτε είμαι, ελπίζω να σε κάλυψα.

1) Γράφεις ότι έφερνε μέχρι πρόσφατα κέρδη

2) κάνεις quote από post του astrocat

Γράφω ότι μπήκε πριν που έλεγε για κέρδη, συμφωνώ με το αστροποστ στην ουσία του.

3) ενώ παράλληλα αγνόησες (τι αγνόησες, ούτε καν ασχολήθηκες. δεν σου έκανε κλικ λέμε τέτοιο πράγμα) αυτό που είπε ο aggelopas ότι είχε ζημιά το προηγούμενο έτος

4) και το αγνόησες δεύτερη φορά αφού το είχα κάνει quote μόνο εκείνο το κομμάτι

Σοβαρά δεν είδα κάτι, και τώρα πήγα βιαστικά πίσω και πάλι δεν είδα λινκ, λες το κινητό να κόβει quotes?

ε και μου ζητάς να απαντάω σοβαρά? Όχι φίλος, γαργάρα μέχρι "να σοβαρευτείτε" (μιλάω γενικά).

Προσπαθείτε να πείσετε για μία άποψη, και δεν έχω δει ΜΙΑ τεκμηριωμένη άποψη που να μου δείχνει ΈΝΑ καλό αυτής της άποψης. Εγώ (γενικά μιλάω) πρέπει να "σοβαρευτω"?

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω τιθεται ενα ερωτημα... Ειναι απολυτα σιγουρο οτι (απολυτα) μονοι τους το χαλασαν?

Δηλαδη το κοβουμε οτι π.χ. δεν ενεπλακη κανενας ιδιωτης σε φαση "παρε-δω-το-μπικικινι-και-χαλασε-το-να-το-ξεπουλησεις-στη-μιση-τιμη-να-το-παρω-εγω-να-βγουμε-ολοι-κερδισμενοι"?

Αν είναι να απαντάς, τότε να το κάνεις σε όλα τα σοβαρά ερωτήματα-απορίες και όχι όπου σε βολεύει. Μόνο έτσι θα πάψεις να δείχνεις ότι οι άνθρωποι στους οποίους απευθύνεσαι είναι ηλίθιοι

Και τώρα με βάση αυτό που απάντησες.

Έδωσες καταπληκτική τροφή για σκέψη.

Αντίστοιχα μπορεί κάποιος να σκεφτεί "και γιατί η ΔΕΗ να μην ξεκολώθηκε να βγάλει κέρδη το πρώτο μέρος του '14 επειδή το προηγούμενο έτος ακούστηκαν ιδιωτικοποιήσεις και δεν ήθελαν οι 4 διευθυντάδες (κατά το παράδειγμα του ΓιαγκΤ) να χάσουν τις θεσάρες τους?"

Δηλαδή:

1) 2013 ζημιές

2) μπαμπούλας η ιδιωτικοποίηση

3) κάτσε να δείξουμε λίγο κέρδος να μην χάσουμε τα κονέ και τις θέσεις

4) όταν ξεχαστεί η ιδιωτικοποίηση, πάμε πάλι ζημιά

5) όταν ξαναέρθει ο μπαμπούλας, πάμε πάλι ίσα ίσα κέρδη να φαινόμαστε "οκ"

Άρα με το σκεπτικό που λες, αυτομάτως καταρρίπτεται το προηγούμενο επιχείρημα (ότι η ΔΕΗ έχει κέρδη)

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Αν για παράδειγμα η ΔΕΗ έχει κέρδη φέτος και είχε ζημιές τα προηγούμενα χρόνια, δεν σου κάνει κουκου ως επιχείρημα "κάτι παίζει εδώ", τι να σου πω. Ένα θεματάκι πάντως με τα νούμερα το έχετε εκεί στην αριστερά.

Ενώ εσύ δεν είσαι?

Έχω δηλώσει ότι γέρνω ελαφρώς δεξιά.

Αν πάλι με ρωτάς αν είμαι Νέα Δημοκρατία, έχω απαντήσει επί του θέματος σε παλαιότερα post. Δεν θα κάθομαι να λέω τα ίδια και τα ίδια. Όποιος θέλει, ας με κάνει search να διαβάσει.

Για να βοηθήσω όμως τους αναγνώστες μας, όχι δεν έχω ψηφίσει ΝΔ αλλά ναι, ιδεολογικά γέρνω ελαφρώς δεξιά (με μια προτίμηση σε ό,τι είναι κοντά στο κέντρο).

Ούτε το έπαιξα, ούτε είμαι, ελπίζω να σε κάλυψα.

Καιρός να αφήσεις κι εσύ τις κακές παρέες και να γίνεις λίγο περισσότερο αντικειμενικός αν θέλεις να υπερασπίζεσαι το εθνικό συμφέρον. Ας μην γίνεις δεξιός ποτέ, πραγματικά χέστηκα, αρκεί να καταλαβαίνεις επιτέλους τι επιχειρήματα λέμε.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.