Jump to content


Ποιον portable σκληρο?


Narzul

Recommended Posts

Eιχα τον wd mypassport 250 gb και ημουν πολυ ευχαριστημενος.

Τωρα ομως που μου τον καβατζωσε η sister πρεπει να παρω αλλον.

Δε θα με χαλουσε να ειναι λιγο μεγαλυτερος απ τον παλιο σε χωρητικοτητα οποτε κοιταω για 320 ή 500 γιγα.

Εννοειτε να ειναι usb powered χωρις εξτρα τροφοδοσιες.

Μεχρι στιγμης το ματι μου επεσε σε αυτα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345492&u=APACER-AC202-320GB-SHARE-STENO-BLACK

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303532&u=WESTERN-DIGITAL-WDBAAA3200ABL-MY-PASSPORT-ESSENTIAL-320GB-PACIFIC-BLUE

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345493&u=APACER-AC202-500GB-SHARE-STENO-BLACK

Πιο πολυ για τον τελευταιο ψηνομαι.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

τσιμπα τον 500αρι apacer!3 χρονια εγγυηση, σωμα αλουμινιου και η συσκευασια περιλαμβανει και προστατευτικο απο σιλικονη. Επισης το καλωδιακι usb Y που αναφερει βολευει πολυ καθως δεν σου αχρειστευει την usb.

post-7663-1416074321,7524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι seagate

Εγώ πριν λίγες μέρες πείρα αυτόν

Προσεχέ τον, γιατί τον πηρα την Τρίτη... πέρασα 15 gb, και τυχαια μου κόλλησε όταν τελείωσε η μαζική μεταφορά (εφόσον τον είχα κάνει ntfs) και δν έβγαινε με ασφαλή κατάργηση, και έτσι τον εβγαλα απλώς από το καλώδιο. Τον συνδέω πάλι και είχε μετατραπεί το σύστημα αρχείων σε raw (είχε χάσει το pagefile κ δν είχα πρόσβαση στα αρχεία).Τα επανέφερα τα αρχεία μου με πρόγραμμα recover και λέω εντάξει πάμε για καμια μέτρηση, αλλα να δώ κ τι σκληρό φοράει...βάζω hdd tune, πέρα από τις επιλογές για benchmarks, δν είχα κ πολλά στοιχεία οι άλλες επιλογές πχ. στα info και ξαφνικά μου κολλαει πάλι για ανεξήγητο τρόπο το προγραμμα αυτη τη φορά, τον βγάζω με τον ίδιο τρόπο, εφόσον δν γινόταν με ασφαλή κατάργηση, και πάλι το σύστημα εγινε raw...τον επιστρέφω και τον άλλαξα με τον Seagate, τον οποίο ήθελα από την αρχή αλλά με τράβηξε η δερμάτινη θήκη, οι μικρές διαστάσεις κ το αλουμινιένιο σώμα του adata. Παρεπιπτόντως το καλώδιο με το διπλό usb που έχει είναι για καλύτερες επιδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Προσεχέ τον, γιατί τον πηρα την Τρίτη... πέρασα 15 gb, και τυχαια μου κόλλησε όταν τελείωσε η μαζική μεταφορά (εφόσον τον είχα κάνει ntfs) και δν έβγαινε με ασφαλή κατάργηση, και έτσι τον εβγαλα απλώς από το καλώδιο. Τον συνδέω πάλι και είχε μετατραπεί το σύστημα αρχείων σε raw (είχε χάσει το pagefile κ δν είχα πρόσβαση στα αρχεία).Τα επανέφερα τα αρχεία μου με πρόγραμμα recover και λέω εντάξει πάμε για καμια μέτρηση, αλλα να δώ κ τι σκληρό φοράει...βάζω hdd tune, πέρα από τις επιλογές για benchmarks, δν είχα κ πολλά στοιχεία οι άλλες επιλογές πχ. στα info και ξαφνικά μου κολλαει πάλι για ανεξήγητο τρόπο το προγραμμα αυτη τη φορά, τον βγάζω με τον ίδιο τρόπο, εφόσον δν γινόταν με ασφαλή κατάργηση, και πάλι το σύστημα εγινε raw...τον επιστρέφω και τον άλλαξα με τον Seagate, τον οποίο ήθελα από την αρχή αλλά με τράβηξε η δερμάτινη θήκη, οι μικρές διαστάσεις κ το αλουμινιένιο σώμα του adata. Παρεπιπτόντως το καλώδιο με το διπλό usb που έχει είναι για καλύτερες επιδόσεις...

Ελπίζω να μην μου παρουσιάσει κανένα προβλHμα, το πολύ πολύ ποιο μετά αλλάζω τον σκληρό που έχει μέσα...

Όσο για τις 2 USB έκανα bench με την μια θύρα και μετα και με τις 2 και δεν είδα διαφορά (περίπου 30MB/S και στις 2 περιπτώσεις...)

Παραθέτω φωτογραφία από το HDTune στην καρτέλα info

post-9709-1416074322,0048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην μου παρουσιάσει κανένα προβλHμα, το πολύ πολύ ποιο μετά αλλάζω τον σκληρό που έχει μέσα...

Όσο για τις 2 USB έκανα bench με την μια θύρα και μετα και με τις 2 και δεν είδα διαφορά (περίπου 30MB/S και στις 2 περιπτώσεις...)

Παραθέτω φωτογραφία από το HDTune στην καρτέλα info

Ίσως ήταν τυχαίο τι να πω...:getlost:

Όσο για τα 2 usb το είδα σε ένα review ξένου site, ίσως είναι για τους πιο παλιούς υπολογιστές με 1.1, δν θυμάμαι ακριβώς...

Το 30mb/s είναι max transfer rate ? Γιατί εμένα έβγαζε λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήταν τυχαίο τι να πω...:getlost:

Όσο για τα 2 usb το είδα σε ένα review ξένου site, ίσως είναι για τους πιο παλιούς υπολογιστές με 1.1, δν θυμάμαι ακριβώς...

Το 30mb/s είναι max transfer rate ? Γιατί εμένα έβγαζε λιγότερο...

Ναι κάπου στα 27.5 έβγαζε και το burst ήταν 30MB/S περίπου

Σε usb 3 θα πάει καλύτερα πιστεύω...

Δοκίμασα ένα άλλο καλώδιο που είχε μια μίνι usb και μια κανονική usb και δεν έκανε στον σκληρό, τον αναγνώριζε αλλά έλεγε 0 χωρητικότητα και δεν είχε το κανονικό του όνομα, αλλά με το καλώδιο που είχε (αυτό με τις 2 usb) είναι οκ.

Μάλλον θα κόψω την 1 usb... τι να την κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Τεύχος 52 PC World - ο WD My Passport Elite 500GB είναι πρώτος σε σχετικό συγκριτικό τεστ. Βέβαια, το τεστ είναι περσινό. Άλλα τέστ εδώ :

http://www.tomshardware.co.uk/charts/2009-2.5-mobile-hard-drive-charts/benchmarks,53.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου συνοψίσει τι χάνω με αυτόν σε σχέση με αυτόν ;

Εχω ενα πιστωτικό από pixmania, και το ζητούμενο είναι 500gb στο μικρότερο δυνατό κόστος. WD επιλέγω από προσωπική προτίμηση λόγω εμπιστοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από λίγο καιρό αγόρασα αυτόν τον 2,5'' σκληρό : http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/External-HDD/Verbatim-Executive-Ultra-Speed-500GB-External-HDD-USB2-0-Arctic-White-2-5-47589.htm ο οποίος φοράει τον Toshiba MK 5055 GSX.

Στο site του πλαισίου αναφέρει :

" η τεχνολογία Turbo USB του χαρίζει ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων έως και 25% γρηγορότερες από αυτές που παρέχει η συνηθισμένη σύνδεση USB! "

τις οποίες βέβαια δεν μπόρεσα να πιστοποιήσω.

- Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, ώστε να μετρήσω αξιόπιστα την ταχύτητά του ?

- Ποιά ταχύτητα πρακτικά θεωρείται ικανοποιητική ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου συνοψίσει τι χάνω με αυτόν σε σχέση με αυτόν ;

Εχω ενα πιστωτικό από pixmania, και το ζητούμενο είναι 500gb στο μικρότερο δυνατό κόστος. WD επιλέγω από προσωπική προτίμηση λόγω εμπιστοσύνης.

Ο πρώτος περιέχει κάποια προγραμματάκια τις WD (για backup, synch κτλ.), ίσως ελάχιστα ποιοτικότερα υλικά, τα front buttons...αυτά!

Εγώ θα επέλεγα στη θέση σου τον δεύτερο, εκτός και αν ήθελα κάτι σχετικά πιο όμορφο, όπου σε αυτή την περίπτωση θα κοιτούσα την πρώτη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο ασχολήθηκα λίγο με το συγκεκριμένο προγραμματάκι και σε ένα test που έκανα, έβγαλε για τον Verbatim :

Μ.Ο. σε READ ---> 23,5 MB/sec , με θερμοκρασία 38 οC

Είναι φυσιολογικές οι τιμές αυτές?

Υποτίθεται πως έχουμε και :

" η τεχνολογία Turbo USB του χαρίζει ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων έως και 25% γρηγορότερες από αυτές που παρέχει η συνηθισμένη σύνδεση USB! "

|

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο ασχολήθηκα λίγο με το συγκεκριμένο προγραμματάκι και σε ένα test που έκανα, έβγαλε για τον Verbatim :

Μ.Ο. σε READ ---> 23,5 MB/sec , με θερμοκρασία 38 οC

Είναι φυσιολογικές οι τιμές αυτές?

Υποτίθεται πως έχουμε και :

" η τεχνολογία Turbo USB του χαρίζει ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων έως και 25% γρηγορότερες από αυτές που παρέχει η συνηθισμένη σύνδεση USB! "

|

Εμένα στον 500άρη Seagate Expansion κατά μέσο όρο έχει ~25,4 MB/s

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.