Jump to content



Intel i7 930


kezm

Recommended Posts

Αληθεύει ότι κυκλοφόρησε αυτό εδώ;

DSC01138.jpg

με χαλαρό O/C στα 1.320 vcore προέκυψε το παρακάτω.

LLC auto

HT on

Speedstep on

C1E on

Turbo off

cpuz.jpg

screenshot.jpg

Επίσης αναφέρει ότι με turbo ο πολλαπλασιαστής πάει x23.

Ξέρουμε πότε έρχεται Ελλάδα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει ρε συ.... Καλυτερα να πας σε 6core.:banging:

Ναι γιατί οι 6-thread εφαρμογές είναι τόσες πολλές που οι τετραπύρηνοι δεν τα βγάζουν πέρα :rolleyes:

Για τον 930 το έχω ακούσει πάντως και εγώ ότι είναι το νέο μοντέλο της intel που θα αντικαταστήσει τον 920. Αν ψάξεις στην intel όλο και κανένα speadsheet θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει ρε συ.... Καλυτερα να πας σε 6core.:banging:
Μην με ψήνεις τώρα και κάνω 2ο τριψήφιο upgrade μέσα σε 3 μήνες.:hehe:

Πέρα από την πλάκα οι διαφορές με 920 δεν είναι και τόσο μεγάλες όσο έλεγαν οι φήμες που κυκλοφορούσαν στο ιντερνετ. Όσοι βιάστηκαν να σκοτώσουν τους παλιούς 920(D0) ενδεχομένως να το μετάνιωσαν ήδη.:look:

---EDIT---

Ένα συν που ακούω είναι ότι παίζουν 4.2GHz με 1.17v, αλλά να μου πεις και τα 3845-3849 batches του 920 με 1.20v έπαιζαν πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Στο forum που παραθέτεις ως πηγή, υπάρχει περισσότερο προβληματισμός παρά ενθουσιασμός. Οπότε καλό είναι να περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες και να μην βιαστεί κανείς να ξεφορτωθεί τον 920.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι δεν αξιζει να πας απο 920 σε 930 καθοτι η διαφορα αντε να ειναι 200mhz υπερ του 930 αλλα βαλε οτι θα χρειαστεις και w/c.

Γενικα αν εχεις καλο κομματι 920 δεν λεει να το αλλαξεις για τον 930 γιατι μπορει να σου βγει χειροτερος! Επισης παρατηρησα οτι παιζει ρολο και το ρευμα που δινει η μητρικη-> 1.375 για 4.2 σε Ρ6Τ και 1.2875 για 4.2 στην UD7 με τον ιδιο 920:magic:!!!!

@Athanasios2104

Δεν παιζουν ρολο παντα τα mhz ο 920 default ειναι παντου και παντα μπροστα απο τον 8500 σε 4+ghz.

Link to comment
Share on other sites

παίζει και η ταχύτητα των μνημών μεγάλο ρόλο ... στα 2,8 ο 920 και οι μνήμες στα 1866 με 7-8-7-20 στο winrar becnh 64bit βγάζει σκορ γύρω στα 3,900 και στα 3,2 με τις μνήμες στα 1600 με 7-7-7-20 βγάζει γύρω στα 3,700/3,750 :hm:

Link to comment
Share on other sites

jax το "χαλαρό" το είπα με την έννοια του "χωρίς πολύ ψάξιμο". Προφανώς 4.2 με 1.32 δεν είναι και το καλύτερο oc. Ειδικά όταν τα τελευταία batches του 920 το πετυχαίνουν με λιγότερο από 1.2v.

Nick δεν ξέρω αν όντως πάει x23. Πάντως σε μια προσπάθεια για 5.05GHz x21 τον είχε. Επιπλέον είναι στα 45nm και όχι στα 32nm που λεγόταν αρχικά.

5484808.png

Link to comment
Share on other sites

jax το "χαλαρό" το είπα με την έννοια του "χωρίς πολύ ψάξιμο". Προφανώς 4.2 με 1.32 δεν είναι και το καλύτερο oc. Ειδικά όταν τα τελευταία batches του 920 το πετυχαίνουν με λιγότερο από 1.2v.

Nick δεν ξέρω αν όντως πάει x23. Πάντως σε μια προσπάθεια για 5.05GHz x21 τον είχε. Επιπλέον είναι στα 45nm και όχι στα 32nm που λεγόταν αρχικά.

4.2 με λιγοτερο απο 1.2?1.3 ηθελες να γραψεις υποθετω??:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.