Jump to content



Παλιός σκληρός...στα σκουπίδια?


billpeppas

Recommended Posts

Σας ξέμεινε ένας παλιός σκληρός δίσκος σας , δεν έχετε κάτι να κάνετε πλέον με αυτόν.

Ε λοιπόν , πρωτού τον ξαποστείλετε από κανένα παράθυρο , ανοίξτε τον και πάρτε τον διπλό μαγνήτη

που έχει για να κινεί την κεφαλή.Αυτοί οι μαγνήτες είναι πολύ "δυνατοί".

Θα μου πείτε τώρα: Ωραία , τον έβγαλα , τώρα τι τον κάνω?

Με αυτόν θα κάνετε μαγνητικά όσα κατσαβίδια σας θέλετε.

Τους καπακώνετε (όπως ήταν μέσα στον σκληρό) , έπειτα παίρνετε το κατσαβίδι που θέλετε να κάνετε

μαγνητικό , χώνετε την μύτη του ανάμεσα στους μαγνήτες , και το στρίβετε συνεχώς για 3-5 λεπτά

προς την ίδια κατεύθυνση (δεξιόστροφα π.χ.).

--> ΠΡΟΣΟΧΗ: ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΙΒΕΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ <--

Αφού τελειώσετε βγάλτε το προσεχτικά.

Το κατσαβίδι είναι μαγνητικό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο γινετε με οποιο κατσαβιδι και οποιο αλλο μαγνητη το κανεις.Παρε το κατσαβιδι και συρτο προς μια μερια στο μαγνητη απο ενα μεγαφωνο ηχειου και θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα.Και γενικα τα μαγνητικα κατσαβιδια ειναι αρκετα φτηνα ποια....

Link to comment
Share on other sites

Τονίζω αυτό σχετικά με τον σκληρό δίσκο επειδή έχει πολύ ισχυρό μαγνήτη.

Και με μαγνήτη από μεγάφωνο ηχείου μπορείς (και με οποιοδήποτε μαγνήτη).

Βασικά όμως ο μαγνήτης από σκληρό είναι πιο ισχυρός , και βρίσκεις και πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά.Μένει μαγνητισμένο για πολύ καιρό.

Αυτό που χρησιμοποιώ για να βιδώνω-ξεβιδώνω τα drives και το PC γενικώς μετράει ήδη 12 μήνες , και ακόμα μαγνητίζει όπως την πρώτη μέρα που το μαγνήτισα.

Εδώ παίζει ρόλο το πόσο ισχυρός είναι ο μαγνήτης (ή καλύτερα το μαγνητικό πεδίο) , και το πόσες φορές το έστριψες... The more , the best.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [18-12-2003 και 00:43]

Όχι δεν έχει καμία σημασία η χωρητικότητα του δίσκου.

Γιατί δεν μου το λέγατε νωρίτερα και ξεκοίλιασα τον νέο μου Maxtor SATA 200GB ενώ έκανα την ίδια δουλειά με ένα ξεχασμένο 200mb, το κρίμα στο λαιμό σας.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα , οι μαγνήτες όλων των δίσκων είναι σχεδόν ίδιοι.

’ντε κάποιος να είναι ελάχιστα πιο ισχυρός από κάποιον άλλο.

Διαφορά στο σχήμα? Σχεδόν καμία.

’ρα καταλήγουμε στο προαναφερθέν συμπέρασμα.

- Εγω το δοκίμασα με τον καινούργιο 500GB Maxtor 14533RPM 512MB Cache , και τελικά είχε το ίδιο μαγνήτη.

;-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.