Jump to content



προβλημα με ΑΤΙ 5770 και Windows 7


demi

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Όταν η ίδια η ATi το έχει παραδεχτεί επίσημα το πρόβλημα με τα Gsod's και στις 5870&5770 τι προσπαθείτε να δείξετε μερικοί όταν να λέτε "εγώ δεν είχα προβλήματα?" προσπαθείτε να απαξιώσετε αυτόν που έχει πρόβλημα εμμέσως πλην σαφώς εννοώντας οτι έχει το σύστημα πρόβλημα η δεν είναι έχει μαυρη ζώνη στα computers? για να καταλάβω δηλαδή?

Εδώ λεει η κοπέλα έχει φάει με το κουτάλι μπλε και μαύρες οθονες.

Link to comment
Share on other sites

μα εχω παραδειγμα την 5870 οπου καναμε αλλες πατεντες σχετικα με τα ρολογια της κ παλι δεν λειτουργησε ακομα κ με καινουριο firmware,μαλιστα να αναφερω οτι τετοιου ειδους προβληματα αναφερθηκαν σε κατασκευαστες sapphire,gigabyte,asus.οι κατασκευαστες 1 κ 3 εχουν προβληματα ακομα στην 5970 κ μαλιστα καπου μεσα στο cd που τις συνοδευει πρεπει να υπαρχει κ firmware πλεον.

Ελπιζω να γνωριζεις οτι δεν υπαρχουν οι κατασκευαστες που αναφερεις με την εννοια του κατασκευαστη.

Ολοι εχουν καρτες φτιαγμενες απο το ΕΝΑ και μοναδικο εργοστασιο και φυσικα καποιες απο αυτες ειχαν τα τσιπακια που ανεφερα.

Το firmware που αναφερεις υπηρξε μονο απο την asus επισημα στο site της και ανεπισημα απο την sapphire.

Αφορουσε μονο την κατα βουληση δυνατοτητα ρυθμισης του ανεμιστηρα, τοτε που οι drivers δεν το επετρεπαν ακομα.

ΚΑΜΙΑ αλλη αλλαγη δεν εκαναν, κανενα νεο και καμια διορθωση δεν προσεφεραν, ειχαν δε ακομη και τον ιδιο αριθμο.

Ψαξτο λιγο καλυτερα και μην εισαι απολυτος, οταν δε αναφερεσαι σε κοινο που δεν (μπορει να) γνωριζει ουτε καν τι ειναι firmware..

arxagelos@ Αυτο το ελυσε με drivers, οχι με firmware η αλλα ματζουνια.

Και δεν το ελυσε επειδη ειχε προβλημα, το απομονωσε για να καλυψει τις διαφορετικοτητες των εγκατεστημενων λειτουργικων και καθε "περιεργη"

συνθεση πελατιακων συστηματων. Ειναι απολυτα βεβαιο οτι συνηπευθυνα ηταν τα windows 7.

Στην κοπελα της ζητησα να μας δωσει τα Bsod code errors απο την αρχη..Τα ειδες πουθενα? Εισαι σιγουρος τι φταιει?

Απλα διαβαζει η κοπελα και η καθε κοπελα τι γραφει ο καθενας και εβγαλε εκ του "ασφαλους" το σιγουρο πορισμα της.

Κι εγω σου λεω οτι μονο η καρτα δεν φταιει...και το υπογραφω...

Link to comment
Share on other sites

Blue/Black SOD μπορει να φας απο 1002 λογους δεν ειναι απαραιτητο οτι φταιει η καρτα,μπορει να φταιει ΚΑΙ η καρτα.

Τσεκαρε με memtest τις μνημες,τσεκαρε τους δισκους,τσεκαρε και με αλλη καρτα γραφικων για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

arxagelos@ Αυτο το ελυσε με drivers, οχι με firmware η αλλα ματζουνια.

Και δεν το ελυσε επειδη ειχε προβλημα, το απομονωσε για να καλυψει τις διαφορετικοτητες των εγκατεστημενων λειτουργικων και καθε "περιεργη"

συνθεση πελατιακων συστηματων. Ειναι απολυτα βεβαιο οτι συνηπευθυνα ηταν τα windows 7.

Στην κοπελα της ζητησα να μας δωσει τα Bsod code errors απο την αρχη..Τα ειδες πουθενα? Εισαι σιγουρος τι φταιει?

Απλα διαβαζει η κοπελα και η καθε κοπελα τι γραφει ο καθενας και εβγαλε εκ του "ασφαλους" το σιγουρο πορισμα της.

Κι εγω σου λεω οτι μονο η καρτα δεν φταιει...και το υπογραφω...

Άστο φίλος πήγαν να τα ρίξουν στα 7 αλλά δεν ισχύει, έχουν αναφερθεί και σε άλλα λειτουργικά gsod's.

When users contacted customer service they were told the issue was caused by a Windows 7 update. ATI

recommended a clean install of the graphics card driver

as a possible fix, stating this had solved some users problems. The ATI Catalyst 10.1 release notes (published Wednesday) note the problem as a known issue; however, it's described as a problem affecting users of all versions of Windows and not just Windows 7.

Windows Vista and XP users are also experiencing problems so writing it off as a Windows 7 issue is definitely inaccurate..

Εγώ 100% σίγουρος δεν είμαι αν φταίει η κάρτα, αλλά ισχυρίζεται οτι τα προβλήματα με τα bsod's πολλαπλασιάστηκαν όταν πέρασε τους καινούργιους drivers άρα προς τα εκεί πάει το πράγμα.

Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος και το υπογράφεις κι όλας δεν μπορώ να καταλάβω?

ps: α πόσο ξέρω ακόμα δεν έχουν βγάλει λύση στα gsod's για την 57ΧΧ σειρά αλλά μόνο για την 58ΧΧ.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε να δεις εγω πιστευω οτι ο καθενας που θα εβλεπε προβλημα ειτε ξερει ειτε οχι για να φτιαξει την καρτα θα την πηγαινε για αλλαγη κ οχι μονο για την καρτα αλλα καθε λογης hardware,αν τωρα καποιος επιμεινει στο να τη φτιαξει για να του δουλεψει στο συστημα του στο συγκεκριμενο λειτουργικο που εχει κ αμα τη βγαλει απο κει κ την βαλει σε αλλο pc να κανει παλι τα ιδια για μενα αυτο δεν ειναι λυσιμο προβληματος αλλα τοπικο μονο για το συγκεκριμενο συστημα κ λειτουργικο στο επομενο φορματ παλι τα ιδια,για μενα προσωπικα αυτη δεν ειναι προοπτικη του να κρατησω μια καρτα αλλα να την δωσω πισω με τα χιλια!!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε να δεις εγω πιστευω οτι ο καθενας που θα εβλεπε προβλημα ειτε ξερει ειτε οχι για να φτιαξει την καρτα θα την πηγαινε για αλλαγη κ οχι μονο για την καρτα αλλα καθε λογης hardware,αν τωρα καποιος επιμεινει στο να τη φτιαξει για να του δουλεψει στο συστημα του στο συγκεκριμενο λειτουργικο που εχει κ αμα τη βγαλει απο κει κ την βαλει σε αλλο pc να κανει παλι τα ιδια για μενα αυτο δεν ειναι λυσιμο προβληματος αλλα τοπικο μονο για το συγκεκριμενο συστημα κ λειτουργικο στο επομενο φορματ παλι τα ιδια,για μενα προσωπικα αυτη δεν ειναι προοπτικη του να κρατησω μια καρτα αλλα να την δωσω πισω με τα χιλια!!

Σωστο σαν σκεπτικο αλλα δεν γινεται ετσι και σαφως δεν καταλαβατε τι εννοω.

Οταν φταιει ενα hardware φταιει και ΔΕΝ υπαρχει τροπος μεσω κατι αλλου να το κανεις να δουλεψει.

Εαν δουλεψει ποτε δεν εφταιξε αυτο.

Ας δουμε λιγο τα πραγματα με μια σειρα.

Ποιος απο του χρηστες που εχουν μπλε πρασινες και γκρι οθονες εκαναν τον κοπο να πανε ακυρωσουν την αυτοματη επανεκκινηση των 7αριων και να δουνε το μηνυμα λαθους που αναφερεται? Ελαχιστοι η κανεις?

Τα περισσοτερα BSOD που "αναφερθηκαν" παγκοσμιως εχουν κωδικο σφαλματος 9c, 4b, 4e, 124, 101..

Κανενα απο αυτα δεν ειναι σφαλμα της καρτας, καποια ομως ειναι hardware που "επικοινωνουν" με την καρτα.

Εχουν γραφτει και θα γραφονται ενα σωρο για προβληματα στα διαφορα φορα.

Εδω στο δικο μας, στα δικα μας, ποσες αναφορες εχουμε? Ποσες καρτες rma εχουν αναφερθει στα καταστηματα?

Δυστηχως η ευτυχως η εποχη που απλα βαζαμε ενα "κομματι" μεσα στο pc και δουλευε αμεσως εχει αρχιζει να περναει.

Τα πραγματα χρειαζονται περισσοτερες γνωσεις περισσοτερη προσοχη μιας και ειναι πολυ υψηλης και δυσκολης τεχνολογιας και οι απαιτησεις

μας μεγαλες.

Link to comment
Share on other sites

ωραια κ ερχομαι κ σε ρωταω εγω τωρα που δεν ξερω αυτες τις λεπτομερειες, πως γινεται πανω στο ιδιο συστημα να βγαζει προβληματα πχ μια 5870 η μια 295 παρτο οπως θες κ αν μπαινει μια 5850 η 275 να προβληματα να παυουν να υπαρχουν αυτο πως το δικαιολογεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω με ερωτηση.

Σε ποσα συστηματα "παλια" που ηδη λειτουργουσαν αψογα με καποια καρτα απο αυτες, αλλαχτηκαν ΜΟΝΟΝ οι καρτες και παρουσιαστηκαν ΑΛΥΤΑ προβληματα?

Και θα το ξαναπω, η αναφορα μου δεν ειναι στο αν ΜΙΑ καρτα ειναι χαλασμενη, αλλα στο αν ΟΛΕΣ οι καρτες εχουν αυτη την συμπεριφορα λογω κακου firmware. Εκει ειναι η "διαφωνια" μας.

Link to comment
Share on other sites

Oλοι οι χρηστες που εχουν αυτο το προβλημα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παιζει στα default το συστημα του. Στα default το προβλημα αυτο δεν υπαρχει.

Oταν ολοι παιζουν στα 4+ με ι7/ι5 χωρις να εχουν τρεξει ποτε linx η τρεχουν τις μνημες στα στα 2ghz χωρις να δινουν ρευμα στον imc επειδη καποιος noobas τους ειπε "ελα μωρε βαλτον στα 4,2 με 1.25v και τις μνημες στα 2ghz επειδη ετσι παιζουν ολοι" τοτε τι περιμενεις???

Πρωτα πρεπει να τσεκαρουν αν το o/c ειναι σταθερο, και αν παλι δεν διορθωνεται rma.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ το αντίθετο συμβαίνει απο αυτό που ισχυρίζεσαι, σε πολλούς το overclocking τους ωφέλησε και σε άλλους το downcloking. !:happy2::rofl:

There are 3 big categories of problems:

#1 is people experiencing 2d crashes: to these people, a good fix that seems to be working very well for most is to set your idle clocks higher (most suggest 400MHz for core and 900MHz for memory, but any value between that and 725/1000 should, in theory, be fine.

#2 is people experiencing 3d crashes: to these, it's a little bit more complicated. A lot of people had success by setting the voltage higher, or downclocking the core and memory for more stability. It certainly is a more complicated problem than the 2d crashes.

#3 is people getting both. In this case, as far as I know, the only thing you can do is severely downclocking your core and memory in order to get more stability, but still... there are crashes (less often though...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ το αντίθετο συμβαίνει απο αυτό που ισχυρίζεσαι, σε πολλούς το overclocking τους ωφέλησε και σε άλλους το downcloking. !:happy2::rofl:

There are 3 big categories of problems:

#1 is people experiencing 2d crashes: to these people, a good fix that seems to be working very well for most is to set your idle clocks higher (most suggest 400MHz for core and 900MHz for memory, but any value between that and 725/1000 should, in theory, be fine.

#2 is people experiencing 3d crashes: to these, it's a little bit more complicated. A lot of people had success by setting the voltage higher, or downclocking the core and memory for more stability. It certainly is a more complicated problem than the 2d crashes.

#3 is people getting both. In this case, as far as I know, the only thing you can do is severely downclocking your core and memory in order to get more stability, but still... there are crashes (less often though...)

Θελει πολυ ψαξιμο ρε μαν, π.χ. τι uncore παιζουν & qpi? Σε στοκ αν βαλω το uncore πανω απο 2χ ταχυτητα μνημης ουτε win δεν μπαινει! Aν βαλεις τις μνημες σου στα 1600 πρεπει να σηκωσεις 1.35ν qpi και uncore 3200mhz. Aυτα κανενα σαινι τεχνικος δεν τα ξερει.

Γι αυτο σ λεω θελει αρκετο ψαξιμο. Αν παλι δεν διορθωθει φευγει για rma η καρτα απευθειας. Αλλα το να παραπληροφορουν τον κοσμο οτι ολες ειναι χαλασμενες επειδη βρεθηκαν στα 2m καρτων 100 χαλασμενες ειναι το πολυ αδικο. Προσωπικα εχω αλλαξει 4 και δεν ειχα το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω βάλει 7 και 5770 (sapphire revision και vaporx) σε δύο custom νεα συστήματα φίλων και δεν άνοιξε μύτη δυο μήνες τώρα...

There are two factors:

Μην παίρνεται αυθεντικά προϊόντα και έτοιμα συστήματα!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.