Jump to content


προβλημα με ΑΤΙ 5770 και Windows 7


demi

Recommended Posts

ρε μαγκες δεν υπαρχει λογος για λογομαχια ο καθενας γουσταρει αυτο που γουσταρει κανενας δεν αντιλεγει σε κατι κ τελειωνει εδω κ ειμαστε ολοι καλα ειτε με ατι ειτε με nvidia στο κατω κατω δεν παιρνουμε κ ποσοστα απο τις εταιριες μονοι μας ειμαστε απεναντι τους κ μας πουλανε οτι θελουν οποτε no reason for a fight!!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Εγώ ξέρω πως κάποιοι καλό θα είναι να κόψουν τις προσωπικές αναφορές και τις ειρωνίες, ειδικά όταν ο άλλος δεν τους μιλάει έτσι γιατί διαφορετικά θα έχουμε πρόβλημα.

Συγνώμμη και για το off-topic και βασικά δεν ξαναποστάρω κιόλας γιατί δεν έχω διάθεση καμία. Απολύτως...

Link to comment
Share on other sites

βασικα ολοι εχουμε βγει of-topic γιατι υποτιθεται οτι περιμενουμε την κοπελα να μας πει τι εγινε με την καρτα κ εμεις απλα λεμε το στραβο κ το κοντο μας σχετικα με ατι vs nvidia οποτε καλο θα ηταν να περιμενουμε την απαντηση κ τοτε ξαναγραφουμε αλλες 4 σελιδες με ακυρα μηνυματα!!!!ελα την καρτουλα του ο καθενας κ σε αλλη παραλια!!

Link to comment
Share on other sites

@Candyman

Γιατι να πιστεψουμε αυτα που γραφεις εσυ και ο Arxagelos και οχι αυτα που γραφουμε ολοι οι αλλοι?Το ερωτημα ειναι ρητορικο..

Π.χ Γιατι να πιστεψω αυτα που λες εσυ για το Fermi και οχι αυτα που λεει ο Charlie που εδω που τα λεμε μεχρι στιγμης ειναι ο μονος που εχει πεσει μεσα.(ασχετο αλλα εγω δεν πιστευω κανεναν απο τους δυο σας γιατι εχω δικες μου πηγες :haha: )

Αφου δεν σας αρεσει η ΑΤΙ μην αγοραζετε ΑΤΙ δεν σας εβαλε κανεις το πιστολι στον κροταφο...Ευτυχως για μενα που ψωνιζω κι απ'τους δυο και μεχρι στιγμης εχω βγει κερδισμενος...

Θα ηταν σωστο ομως απο την στιγμη που δεν εχετε εμπειριες απο καρτες της ΑΤΙ να μην παπαγαλιζετε ολη την ωρα τις ιδιες και τις ιδιες σαχλαμαρες που τις ειδατε γραμμενες καπου και οχι με τα ιδια σας τα ματια απο την στιγμη που ποτε δεν ειχατε ΑΤΙ γιατι κατανταει κουραστικο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη και για το off-topic και βασικά δεν ξαναποστάρω κιόλας γιατί δεν έχω διάθεση καμία. Απολύτως...

+1 ρε μαν, οπως σου πα πιο πανω ολο τα ιδια ποσταρεις με βαση τις "δικες σου δοκιμες" καταντα κουραστικο πλεον.

@Αrxa

To ef ο πρωτος που το κραζα ημουν... Και ξερεις γιατι???? Γιατι το δοκιμασα Ο ΙΔΙΟΣ, με ανταπτορες , οθονες κτλ. σε αντιθεση με τις μπαρουφες που γραφουν στα ξενα φορα.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφιβολα ο φανατισμος των δυο στρατοπεδων υπαρχει και θα υπαρχει και αυτο ειναι και ομορφο και σωστο και θεμιτο.

Υπαρχουν ομως και καποια πραγματα που πρεπει να τα ΒΛΕΠΟΥΜΕ με καθαρο ματι.

@arxagelos, μιλας με τοσο "μενος" εναντιον ενος νεου προιοντος που τρεχει στην αγορα περιπου δυο μηνες μονο απο αυτα που διαβαζεις

χωρις πιστευω να εχεις ο ιδιος αποψη. Μπορεις σε παρακαλω να συγκεντρωσεις σε αριθμο το συνολο των χρηστων ΟΛΩΝ των φορα και να μας πεις ποσοι ειναι?

Αν σου πω εγω οτι ειναι ας πουμε 500 θα ικανοποιηθεις? Τοσες καρτες πουληθηκαν σ ολο τον κοσμο μονο? Οι αλλοι γιατι δεν εχουν προβλημα?

Μπορει να πεις δεν το εγραψαν..Οχι, εξω ο χρηστης ειναι πολυ πιο παραξενος απ οτι στην Ελλαδα και αν συνεβαινε θα ακουγοταν.

Αλλα και πανω απο τοσοι να ειναι λεω εγω, αυτο σημαινει οτι η ΑΤΙ και η ΚΑΘΕ ΑΤΙ εχει αποτυχει και ειναι αναξιοπιστη?

Θα σου πω λοιπον οτι εχεις δικιο, η ΑΤΙ ειναι χαλια και παραδεχτηκε οτι υπαρχει προβλημα..Τι προβλημα?, που?, σε πιο βαθμο?, διορθωνεται?, ποιος φταιει?,

ποιοι παραπονιουνται?, γιατι παραπονιουνται?, σε τι πλατφορμες?, με τι λειτουργικο? κλπ κλπ. Σε ποιο απο αυτα ειπαμε παραδεχτηκε οτι εχει

προβλημα? Σε ΚΑΝΕΝΑ, υπαρχει θεμα και θα διορθωθει ειπε. Μαλιστα, λιγη λογικη λεει οτι δεν θα μαζεψει πισω ολες τις καρτες και θα στειλει στον

κοσμο ολοκαινουργες, ουτε θα ζητησει απο την Microsoft να ξαναγραψει Windows, ουτε δια διακτυνισμου και μαγειας θα διορθωσει το κακο hardware μιας και ειναι κακη εταιρια και φτιαχνει προβληματικα προιοντα. Θα το διορθωσει με drivers. Αρα προς τι το rma? Μπας "λεει" και εισαι πιο τυχερος και παρεις καλυτερη καρτα. Το πιστευεις οτι ισχυει?

Απο την αλλη hardware ειναι και μαλιστα εξωφρενικα παμφτηνο. Ναι παμφτηνο, αν αναλογιστει κανεις το ποσο θα επρεπε να εκανε μια 5970 πχ

οταν ενα τροφοδοτικο κανει 300 δολλαρια η μια cpu σκετη κοντα στα 1000 η μια απλη ram στα 200. Συμβαινουν και αστοχιες και πολλα αλλα.

Ακουμε λοιπον τα φορα, και πρεπει να τα ακουμε, αλλα πρεπει και να ξερουμε ποσα απο αυτα που γραφονται εκει ειναι αληθινα. Αν διαβασει κανεις ασχετος (στο φορουμ οπως εσυ προς το amd forum) αυτα που γραφεις θα πει, "τι γινεται ρε παιδι μου? και μας πουλανε χαλασμενο προιον και το ξερανε και πανε να μας ξεγελασουν?

Ξερεις και συ οτι δεν γινονται αυτα.

Δεν υπαρχει προβλημα στον βαθμο που το παρουσιαζουν "ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ" αγανακτησμενοι χρηστες ανα τον κοσμο, χρηστες που ΜΠΟΡΕΙ ακομα και να μην ξερουν

που ειναι το enter του πληκτρολογιου, πιστευοντας οτι το pc ειναι ψυγειο και το εβαλες στην πριζα και επαιξε. Μα τι μου λες τωρα ρε atiman θα πει

ο αλλος, αφου εβαλα την (πχ 295) επανω και δουλευει μια χαρα, αρα φταιει η ΑΤΙ. Λογικο.....

Και ρωτω,,ΥΠΑΡΧΕΙ στην αγορα αλλη καρτα που να δουλευει σε DX11 και να παιζει σε Windows 7? Καμμια λοιπον. Σημαινει κατι αυτο? Εσεις θα μου πειτε.

Μα παρουσιαζεται προβλημα και σε αλλα λειτουργικα.. Ωραια,,, παρεπιπτοντως λοιπον η ΑΤΙ ειναι υποχρεωμενη να φτιαχνει drivers και για αλλα λειτουργικα.

Η καρτα ειναι DX11 και σ αυτο υπαρχει beta testing. Τα αλλα μας τελειωσανε...

Ευχομαι ΟΟΟΤΑΝ βγουν οι nvidia να εχουν λιγοτερα προβληματα, αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα ειναι ετσι και....μαντης δεν ειμαι....

Enjoy your card,,

Link to comment
Share on other sites

καλα θα εχει πολυ μελλον το thread μου φαινεται δεν θα παραμεινουμε στο αρχικο προβλημα με την 5770 που πιθανοτατα λυθηκε αλλα διαβαζωντας ολα αυτα αρχισε να μην φορτωνει την σελιδα στο thelab.gr για να μην βλεπει τα χαλια μας!!!ελα επιπεδοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

καλα θα εχει πολυ μελλον το thread μου φαινεται δεν θα παραμεινουμε στο αρχικο προβλημα με την 5770 που πιθανοτατα λυθηκε αλλα διαβαζωντας ολα αυτα αρχισε να μην φορτωνει την σελιδα στο thelab.gr για να μην βλεπει τα χαλια μας!!!ελα επιπεδοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Έχεις δίκιο

Τι έφταιγε τελικά?

Καλά ρε παιδιά και εγώ δεν πιστεύω ότι έχουν και τόσο πρόβλημα οι ATI, τυχαίνουν αυτά

Σε τόσα εκατομμύρια κάρτες που πουλάει, ε κάποιες θα βγούν και ελαττωματικές

Ούτως ή άλλως υπάρχει και το rma και τα hotfix

Link to comment
Share on other sites

AlCapone? ο csaris να δεις εμπειρία που ειχε με το eyefinity και τους τρομερούς cataclysm!!!:haha:

Εγω ξερω να πω πως αν η nVidia ειχε καρτες της στην αγορα (μην μου πεις οτι εχει τις evga γιατι αυτες ειναι περσινα ξινα σταφυλια) δεν θα καθοσασταν να ασχοληθειτε καν.......... παρα μονο αν αυτες οι αχρηστες καρτες της ΑΤΙ μαζι με τους αχρηστους drivers οπως λες κοστιζανε αρκετα φθηνοτερα και ειχανε τις ιδιες επιδοσεις με τις πανακριβες καρτες σας... Call me 4890.. δε λεω και η 275GTX ηταν και ακομα ειναι καρταρα αλλα αυτο κι αν ηταν κοροϊδια... ετρεχε ο αλλος να αγορασει 280-285GTX μη χασει τα κελεπουρια...

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει φίλος, σε καταλαβαίνω, τα ξέρουμε αυτά, πολύς κόσμος πιάστηκε κορόιδο αλλά τι να κάνουμε τώρα?

Kρίμα δεν είναι? Μην τους τη λες έτσι

Μην ξεφεύγουμε και από το θέμα... ας μείνουμε On topic

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι έχει buggy drivers η Ati σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απο την nvidia δεν χρειάζεται να στο αποδείξω, μπορείς να το διαπιστώσεις κάνοντας μια βόλτα στα forum ξένα και Ελληνικά. Το ξέρεις δηλαδή και όλοι το ξέρουν αλλά δεν το παραδέχονται.

Το τελευταίο hot fix το πέρασες για τον κέρσορα και το AVP? Terry Makedon is your God father!!!

Cat 10.2 hotfix for big mouse cursor and AvP bug :jester:

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε arhagelos

Mην ρίχνεις λάδι στη φωτιά..

Το θέμα μας είναι τι έγινε τελικά με την 5770

Και το ότι η Ati βγάζει hotfix δεν είναι κακό! Σημαίνει ότι ασχολείται και ότι σέβεται τους καταναλωτές

Να το άφηνε έτσι δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική που έχετε όσοι κράζετε τους drivers της ATi κτλπ... ένα θα πω και επιμένω. 5870-5970 = 2 κάρτες που πέρασαν απο τα χέρια μου και τις παίζω καθημερινά. Από τους 9.11 έχω δοκιμάσει ότι catalyst νεότερος έχει βγει και δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα. Μπορεί να βγήκε και η ίδια η ATi και να είπε ότι υπάρχουν προβλήματα, αλλά μήπως στην τελική να αναρωτηθούμε και εμείς οι ίδιοι αν πραγματικά ξέρουμε το μηχανημά μας, τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να λειτουργεί καλά και τι να αγοράσουμε για να το υποστηρίξουμε;

Link to comment
Share on other sites

http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=260&threadid=124747&enterthread=y&STARTPAGE=30

i have two hd3850 agp's , both identical,both same bios. installed in two different machines, and the one that has vista installed. No issues, but the one installed on the other machine with windows 7 has this colored stripe issue. both using same 9.12 drivers. i swapped the two cards between the machines and same issue? this has to be a driver or windows issue.. also the machine with the issue had vista installed previously with the same card and 9.12 drivers with no problems!

both computers have the exact same power supply and memory!

got to be a windows issue. :hmm:

Χωρίς να έχω πολυασχοληθεί με το υπόλοιπο thread, θέλω να πω ότι το παραπάνω είναι μπακάλικος και παραπλανητικός τρόπος εξαγωγής συμπαρασμάτων: οι ίδιες κάρτες γραφικών, έχουνε διαφορετικούς οδηγούς για κάθε λειτουργικό.

Οπότε με λίγο reverse engineering στα παραπάνω μπορώ να συμπεράνω ότι "αφού λέει got to be a windows issue τότε θα έπρεπε όλες οι κάρτες γραφικών να βγάζουν το ίδιο πρόβλημα στα W7".

Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καταλήγουμε στο παρακάτω:

Τροφοδοτικό: ίδιο και στα 2 PC (=το αποκλείουμε)

Μνήμη: ίδια και στα 2 PC (=το αποκλείουμε)

Hardware (η κάρτα γραφικών καθεαυτή): ίδια και στα 2 PC (=την αποκλείουμε)

Λειτουργικό: διαφορετικό (παρουσιάζουν άλλες κάρτες το πρόβλημα αυτό στα W7; Όχι = τα αποκλείουμε)

Driver: διαφορετικός (Γεια σας! :) )

Edit: και τώρα που διαβάζω ολάκερο το thread, ο Arxagelos έγινε banned από το νήμα. Κανονίστε να καταλήξουμε με καμιά 10ριά thread bans...

Link to comment
Share on other sites

1)κοιταξε αν ειναι σωστη η συνδεσμολογια

2)Αλλαξε οδηγους

3)Αν δν βρισκεις λυση με τα παραπανω νομιζω πως πρεπει να δοκιμασεις ενα format

Αν και παλι δν βρεις λυση να πας για αντικατασταση.

Απο προσωπικη εμπειρια παντος ουτε εγω ειχα καποιο προβλημα με την καρτα.Οσο για τους οδηγους οσο πανε γινονται καλυτερη και σε επιδοσεις αλλα και σε σταθεροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, γίνεται ψιλοχαμός στο ιντερνετ....Εγώ πάντως την άλλαξα την κάρτα, nvidia αυτή τη φορά και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν κανονικά (μην τη ματιάσω...) :dance3:

Ψηφιακούς χαιρετισμούς σε όλους :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω, γιατί είδα επιδοθήκατε σε πολλές συζητήσεις εντωμεταξύ, είχα κατεβάσει και δοκιμάσει όλους τους drivers και ειδικά με αυτούς κράσαρε το σύμπαν. Και ο τεχνικός συμφώνησε εξαρχής σε αλλαγή μοντέλου (κι όχι πάλι 5770) που ίσως να σημαίνει ότι το είχε ξαναδεί ο άνθρωπος το σκηνικό.

Peace:victory:

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι έχει buggy drivers η Ati σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απο την nvidia δεν χρειάζεται να στο αποδείξω, μπορείς να το διαπιστώσεις κάνοντας μια βόλτα στα forum ξένα και Ελληνικά. Το ξέρεις δηλαδή και όλοι το ξέρουν αλλά δεν το παραδέχονται.

Το τελευταίο hot fix το πέρασες για τον κέρσορα και το AVP? Terry Makedon is your God father!!!

Cat 10.2 hotfix for big mouse cursor and AvP bug :jester:

Παλι τα ιδια, γενικοτητες και μπαρουφολογια.... Τους forceware για το DX11 τους κατεβασες για το μουσειακι σου??? Ελα Αλεκοοοο το ποιο???:haha::rofl: Dark void ρεεεε!!!!:jester:

ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Νvidia vram bug-> γαργαργαργαργαρααααααραααααααααααα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.