Jump to content



Ο δίσκος και η...τηλεόραση!


billpeppas

Recommended Posts

Παιδιά , σήμερα καθώς έκανα κάτι αντίγραφα (από CD στον σκληρό δίσκο) και έβλεπα τηλεόραση , παρατήρησα

ότι όσο ο σκληρός έγραφε και διάβαζε δεδομένα , έκανε παραμορφώσεις (χιόνια & παραμόρφωση στον ήχο) στην

τηλεόραση!Αυτό το κάνει μόνο στα κανάλια που δεν πιάνουν τέλεια (δηλ. χωρίς καθόλου χιόνια).

Τι στο καλό γίνεται?

Τα έχω σκεφτεί όλα.Δεν βρίσκω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Όχι δεν είναι 100Hz.Απλή είναι.

Είναι να τρελένεσαι κάποιες ώρες...

Διοτι εαν ηταν 100HZ μαλλον εφταιγε ο ιδιοσυντισμος του σκληρου στις 7200 διοτι ΗΖ = (RPM /RET ) * ATA =99Ηζ οπου RET παγκοσμια σταθερα της ιδιοσυντονιστικης και προκαλουσε συντονισμο του ιδιοσυντονισμου και μαλιστα με κοινη συχνοτητα HZall = ((ΗΖ1 + ΗΖ2 )/2 )ERYT =100HZ παλι.....οπου ΕΡΥΤ παγκοσμια σταθερα που εισουτε με 1 αλλα την λεμε ετσι για θεμα εντυπωσιασμου...Μετα απο αυτο η λυση ειναι ευκολη και εαν HZ2=50 αφου τοτε ERYT = τοσο οσο χρειαζετε ωστε και παλι να ειναι 100 το νουμερο....Ετσι εξηγειται το προβλημα ...η λυση ομως ειναι πιο δυσκολη και αναγεται στην απλη μεθοδο των 3... κλεινεις την τηλεοραση......

Ερχονται στιγμες που ακομα και εγω ο ιδιος απορω για τις τεραστιες γνωσεις μου ......Μ@Λ@κ@......:innocent: :nuke: :kiss::nothing::zzz: :wassat: :whistling :inlove::confused::eek:

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που δεν είναι 100Hz.

Εκτός αυτού αν ήταν αυτή η αιτία , θα έπρεπε να το κάνει συνέχεια , και όχι όποτε διαβάζει ή γράφει (αφού περιστρέφεται πάντα).

Επίσης ακόμα και αν συντονιζότανε ο δίσκος με την τηλεόραση (ας υποθέσουμε ότι περιστρέφεται μόνο όταν γράφει/διαβάζει) , θα παραμόρφωνε μόνο την εικόνα , αφού ο ήχος τον καναλιών έρχεται από την μπάντα των FM...

(ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ).

Θα πρέπει να το ψάχνουμε για...μύρια χρόνια για να βρούμε τι φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Έλα όμως που δεν είναι 100Hz.

Εκτός αυτού αν ήταν αυτή η αιτία , θα έπρεπε να το κάνει συνέχεια , και όχι όποτε διαβάζει ή γράφει (αφού περιστρέφεται πάντα).

Επίσης ακόμα και αν συντονιζότανε ο δίσκος με την τηλεόραση (ας υποθέσουμε ότι περιστρέφεται μόνο όταν γράφει/διαβάζει) , θα παραμόρφωνε μόνο την εικόνα , αφού ο ήχος τον καναλιών έρχεται από την μπάντα των FM...

(ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ).

Θα πρέπει να το ψάχνουμε για...μύρια χρόνια για να βρούμε τι φταίει...

Εδω εισερχεται ο παραγοντας κλαιν μαιν.Ο οποιος ουσιατικα λεει οτι οι απωλειες του συντνισμου λογω της ηλεκτρομαγνητικης παρεμβολης εξαλειφονται λογω διαβασματος - γραψηματος του σκληρου ( οποτε μιλαμε για μια ημισυντονιστικη διαδικασια με περιοδο Τ=(ΤΥΗΦΔ /ΞΣΗΑΚ )*ΞΞΚΑΞ) .Ετσι μπορει και κανει αμειωτη κινηση ο σκληρος και παραγει το ιδιοσυντονιστικο εργο του.Βεβαια οι μαγνητες του σκληρου που τα εχουν καλα με την μπαντα που τα παιζει ολα , αρα και με την FM επηρεαζουν λογω καλης σχεσης τους με τα ερτζιανα και τον ηχο.Αρα για αλλη μια φορα ο νομος του Αδολφου Σουμιχιδη ( μεταναστη ποντιου στην Δυτικη Γερμανια ) βρισκει και εδω εφαρμογη λεγοντας σου ουσιαστικα να προσεξεις την κατακορυφη κινηση των κεφαλων του δισκου που δημιουργουν φωτοηλεκτρονιαποζοτρονικα παιδεια και μπλοκαρουν τα RF σηματα του κρυσταλου του δεκτη της TV ο οποιος μετα τα 8 κτηνοHZ δεν αντεχει.Οι παρακατω τυποι ισως σου φανουν χρησιμοι

RETRB=UHJF5 + UUHJSN *LLKAN

RWED=IIKRJ/LLKSJ + JJHHAK*BBVZ2

AASNMQ=(8899FGAV % + JJJKA47-KKJHS % )*UUJANQQQQ3

Τι γνωσεις εχω ο ατιμος , κτηνοGB δεδομενων βρισκονται στο μυαλο μου.....και μου τα λεγαν να παω στο Τσερνομπιλ να την αραξω στο βουνο να κανω τον Hulk....:innocent: :nuke: :sick: :mobile::shifty::happy: :...: :'( :confused::eek::mad:;):p:cool::o:inlove: :whistling :wassat: :woot::mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [19-12-2003 και 00:00]

Εδω εισερχεται ο παραγοντας κλαιν μαιν.Ο οποιος ουσιατικα λεει οτι οι απωλειες του συντνισμου λογω της ηλεκτρομαγνητικης παρεμβολης εξαλειφονται λογω διαβασματος - γραψηματος του σκληρου ( οποτε μιλαμε για μια ημισυντονιστικη διαδικασια με περιοδο Τ=(ΤΥΗΦΔ /ΞΣΗΑΚ )*ΞΞΚΑΞ) .Ετσι μπορει και κανει αμειωτη κινηση ο σκληρος και παραγει το ιδιοσυντονιστικο εργο του.Βεβαια οι μαγνητες του σκληρου που τα εχουν καλα με την μπαντα που τα παιζει ολα , αρα και με την FM επηρεαζουν λογω καλης σχεσης τους με τα ερτζιανα και τον ηχο.Αρα για αλλη μια φορα ο νομος του Αδολφου Σουμιχιδη ( μεταναστη ποντιου στην Δυτικη Γερμανια ) βρισκει και εδω εφαρμογη λεγοντας σου ουσιαστικα να προσεξεις την κατακορυφη κινηση των κεφαλων του δισκου που δημιουργουν φωτοηλεκτρονιαποζοτρονικα παιδεια και μπλοκαρουν τα RF σηματα του κρυσταλου του δεκτη της TV ο οποιος μετα τα 8 κτηνοHZ δεν αντεχει.Οι παρακατω τυποι ισως σου φανουν χρησιμοι

RETRB=UHJF5 + UUHJSN *LLKAN

RWED=IIKRJ/LLKSJ + JJHHAK*BBVZ2

AASNMQ=(8899FGAV % + JJJKA47-KKJHS % )*UUJANQQQQ3

Τι γνωσεις εχω ο ατιμος , κτηνοGB δεδομενων βρισκονται στο μυαλο μου.....και μου τα λεγαν να παω στο Τσερνομπιλ να την αραξω στο βουνο να κανω τον Hulk....:innocent: :nuke: :sick: :mobile::shifty::happy: :...: :'( :confused::eek::mad:;):p:cool::o:inlove: :whistling :wassat: :woot::mad:

Ξαφνικα νιωθω τοσο μικρος:o:(:unsure: :toomuchne :nothing: :...: :blink::confused: :'(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.