Jump to content



Abit IC ή Asus P4P800????????


kallileo

Recommended Posts

Το Σαββατο παω να παρω καινουργια μητρική αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει Abit IC 130 ευρω ή Asus P4P800 140 ευρώ????????

Εχει κανεις να προτίνει γιατι εγω δεν μπορώ να ξεχωρισω και οι δυο καλες φαινονται!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Γιατί ψάχνεις συγκεκριμένα για rev2; Αυτό που ακούγεται γενικότερα στα φόρα είναι ότι οι Rev1 μητρικές χρονίζονται καλύτερα. Αν δεν βιάζεσαι πάντως περιμένε λίγες μέρες που θα βγάλουμε κάποια αποτελέσματα/συμπεράσματα σχετικά με ένα outsider που απ' ότι φαίνεται ήρθε για να κάτσει: DFI LanParty PRO875B με τιμή που δεν ξεπερνάει τα 175 ευρώ και εξοπλισμό που δεν προσφέρει καμία άλλη mainboard.

Αν παρόλαυτα την θέλεις άμεσα πήγαινε για την P4P800, σίγουρη κι απροβλημάτιστη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Τα review της DFI τα ειδα πολυ διεξοδικά απο λενε πολυ καλη είναι ειδικά στο overclocking αλλα δεν μου παει το χερι να αγορασω "DFI". Οσο για το rev. 2.0 είναι οτι ισως να ειναι βελτιωμενη σε σχέση με υποστηριξη του Prescott. Οπως ας πουμε εκανε η MSI με την PFISR.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν η IC7 έστω και απλή είναι ακριβότερη από την P4P800 αρκετά. Μάλλον την IS7 εννοείς.

Και θα προτιμούσα την Asus. Η Abit έχει τουλάχιστον πρόβλημα με τους dividers. Για το αν είναι revision 2 ή όχι, μην σε απασχολεί. Έτσι και αλλιώς από διαφορά δεν έχουν καμία απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Grace κανεις λιγο λαθος σε οτι αφορα τιμες¨

Παραδειγμα απο το HAC-SHOP

Me 875p

1) abit IC7-g 186euro + fpa

2) asus p4c800 deluxe 214 euro + fpa

3) abit IC7 max3 233 euro + fpa

Me 865

1) asus P4P800 154+fpa

2) abit IS7 G 161+fpa

Kai εαν δουμε και την abit IC7 (την απλη) περιπου 155 τελικη ?

Οπως βλεπεις ειναι καθαρα θεμα επιλογης / γουστου. γιατι οι διαφορες ειναι πολυ μικρες και παντα αναλογα με το τι ONBOARD Features εχουν.

Η DFI που ειδα πιο πανω καλη φενεται αλλα μονο οτι ΔΕΝ εχει firewire (kati to basiko se 875p)me χαλαει.

εδω το review : http://www.mbreview.com/pro875b.php

/me abit fanboy...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [25-12-2003 και 21:48]

Εννοω την απλη IC.

Το θεμα ειναι οτι ειδα μια P4P800 στο e-shop με περιπου 140 ευρω αλλα θα ειναι rev. 2.0?

Αυτο ειναι το θεμα??

Nai alla αυτη ειναι 865 και οχι 875 που ειναι η IC7..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [27-12-2003 και 09:21]

Grace κανεις λιγο λαθος σε οτι αφορα τιμες¨

Παραδειγμα απο το HAC-SHOP

Me 875p

1) abit IC7-g 186euro + fpa

2) asus p4c800 deluxe 214 euro + fpa

3) abit IC7 max3 233 euro + fpa

Me 865

1) asus P4P800 154+fpa

2) abit IS7 G 161+fpa

Kai εαν δουμε και την abit IC7 (την απλη) περιπου 155 τελικη ?

Οπως βλεπεις ειναι καθαρα θεμα επιλογης / γουστου. γιατι οι διαφορες ειναι πολυ μικρες και παντα αναλογα με το τι ONBOARD Features εχουν.

Bασικά δεν κατάλαβα το ΠΟΥ κάνω το λάθος. Με το ΑΝ δούμε την IC7 με 155 τελική δεν μου λέει κάτι. Δεν είπα το αντίθετο, είπα ότι 130 ΔΕΝ έχει.

Και οι τιμές που μου λες είναι πάρα πολύ υψηλές αν αναλογιστώ ότι το P4P800 το περίμενα κάπου 120-130 (τελική τιμή) το πολύ και τα 140 μου φάνηκαν και πολλά. Εσύ την βγάζεις 155+φόρους άρα μάλλον για την Deluxe μου λες και ΠΑΛΙ είναι πολύ ακριβή, μέχρι 150-160 τελική την περίμενα επίσης. Το IS7-E κάπου στα 100 κιόλας. Γι'αυτό 130 υπολόγιζα να είναι το IS7.

Τις τιμές ακριβώς εκεί δεν τις ξέρω αλλά την αναλογία την υπολογίζω πάνω κάτω πάντα. Δεν είναι δυνατόν το IC7 να είναι φτηνότερο από το P4P800 που είναι 10-20% φτηνότερο στην αγορά. Εκτός πιά αν το βρήκε μεταχειρισμένο.

Kαι το θέμα είναι πολύ μεγαλύτερο από 'γούστου'. Δεν είναι σε καμία περίπτωση όλες ίδιες και αλλάζουν μόνο τα on-board. Αλλιώς αντιδρά η καθεμία σε κάθε θέμα. Για παράδειγμα, αν θες overclocking με ΙS7/IC7 και θες να χρησιμοποιήσεις τον 5:4 divider, την έχεις 'βαμμένη'. ’λλες ρυθμίσεις έχει και η καθεμία. Αν ήταν όλες ίδιες ακριβώς μόνο θέμα ανταγωνισμού δεν θα υπήρχε. Και για αυτό τον λόγο θα προτιμούσα το P4P800 και ίδια τιμή να είχε με το IC7 αν και μόνο σκεφτόμουν το overclocking έστω και λίγο. Και πάρα πολύ δύσκολα mods και πρόβλημα με τους dividers, δεν είναι ακριβώς ότι καλύτερο.

Υγ...έκανα το τηλεφωνηματάκι μου στο ενδιάμεσο του γραψίματος. Το IC7 έχει μέση τιμή 160 στην Ελλάδα. To P4P800 140. Kέρδισα.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι λιγα λες 140 για το ασους διοτι καποιοι ελεινοι στην ελλαδα ακομα τα "καρφωνουν" anyway ο επισημος εισαγωγεας δινει ενδεικτικες λιανικες 140 για το ασουςΠ4Π800 και 145 για το IC-7 τιμες χωρις φπα..Δεν μενει παρα να συμφωνησω οτι το π800 ειναι καλυτερη λυση .Ενδιασμους εχω για το DFI αλλα σε λιγο καιρο θα ξεκαθαρισει και εκει το τοπιο.Οσο αναφορα για τα rev2 τον ασους αυτο που παρατηρησα ( και μονο στην απλη εκδοση ) ειναι οτι οι πυκνωτες που ηταν 1500 mf αντικατασταθηκαν με 1000mf χωρις να ξερω κατα ποσο αυτο εχει επιπτωσεις στο oc και κατα ποσο ισχυει σε ολα τα μοντελα rev2.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να μην κοιταζεις το θεμα τιμων σε τετοιες

περιπτωσεις, 50Ε πανω-κατω δεν εχει σημασια.

Αν αυτο που 8α παρεις τελικα δεν σου κανει τη δουλεια που θελεις, τοτε 8α λες....

"μα γιατι δεν εδινα αυτα τα 50"

τωρα στο θεμα μας,

αν σκοπευεις να πας σε ratio 1:1 μεταξυ fsb και ram τοτε θα σου προτεινα το max3 της abit.

ΜΟΝΟ που....1ον 8α πρεπει να εχεις ΤIΣ καλες και γρηγορες μνημες και

2ον το κομματι να ειναι μετα τον Ιουλιο διοτι εκτος απο το προβλημα στους διαιρετες υπαρχει και προβλημα στο ρευμα το οποιο μπαλατζαρει στις τασεις 1.5-1.7 και 2.6-30, προβλημα το οποιο διορθωθηκε στα κομματια μετα τον ιουλιο, μαλιστα στο abitoφορουμ οι admins εχουν διατυμπανισει οτι επιτελους λυθηκε και εξηγουν το πως.

αν τωρα σκοπευεις να πας σε raito 5:4 - 3:2 τοτε δες καλυτερα απο asus μερια γιατι με το abit, το πακετο που θα φας ειναι δεδομενο.

Δες που θελεις να φτασεις (και με ποιον συνδυασμο) και υστερα αποφασισε τι αποο τα δυο....

και μην σκεφτεσαι τα λεφτα σε τετοια θεματα....

Ισως να μην τα εχεις αλλα αυτο δεν εχει σημασια...θα τα βρεις.

αφου ξερεις, η ιστορια αυτη ειναι :sick: αρρωστια :sick:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θα την παρω την IC με 130 ευρώ. Ειναι μεσω γνωστου που κανει συστηματα για εταιρίες.

Ο Vagouridis εχει δικιο η μονη διαφορα αναμεσα στα revisions ειναι οι πυκνωτες ειδα και κατι τεστ οι μητρικές ειναι ολοιδιες στις επιδόσεις και overclocking. Και την βρήκα στο e-shop 143 ευρω περιπου.

Απο οτι ειδα και οι δυο είναι κoρυφαιες στο overclocking. Απλως αλλη βαρυτητα εχει το 875p τουλαχιστο ψυχολχογικα. Τι προβλημα εχει η IC με 5:4 divider????????

Αλλα αν ξερω καλα σχεδον όλες οι μητρικες κανουν αξιοπρεπες overclocking και περισσοτερο εξαρταται απο τον επεξεργαστη. Οποτε πρεπει να εισαι κωλοφαρδος για να βρεις CPU που να δουλευει σε FSB πανω απο 290.

Σε ενα site διαβασα οτι η P4P800 ειχε προβλημα με Kingstone Value Ram. Εχετε κατι υποψην??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα ρωτησα για Abit IC7-MAX3 (270) kai ASUS P4C800 (240). Λεω με τον ερχομο του νεου ετους να παρω m/b και cpu, σκεφτομαι για τον 3.0C αλλα επειδη παει πολυ ακριβα το m/b θα παρω 2.8C Τι λετε απο m/b να παρω αναμεσα στις 2, εχω 1x512DDR400 Samsung και σκεφτομαι να παρω αλλο ενα 512 Samsung για να εχω DC-DDR. Η μνημη δεν ανεβαινει ουτε mhz παραπανω απο τα 400, οποτε θα παω με 5:4 η 4:3. Εχουν προωλημα τα Abit με τους διαιρέτες της μνήμης ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [27-12-2003 και 09:58]

Bασικά δεν κατάλαβα το ΠΟΥ κάνω το λάθος. Με το ΑΝ δούμε την IC7 με 155 τελική δεν μου λέει κάτι. Δεν είπα το αντίθετο, είπα ότι 130 ΔΕΝ έχει.

Και οι τιμές που μου λες είναι πάρα πολύ υψηλές αν αναλογιστώ ότι το P4P800 το περίμενα κάπου 120-130 (τελική τιμή) το πολύ και τα 140 μου φάνηκαν και πολλά. Εσύ την βγάζεις 155+φόρους άρα μάλλον για την Deluxe μου λες και ΠΑΛΙ είναι πολύ ακριβή, μέχρι 150-160 τελική την περίμενα επίσης. Το IS7-E κάπου στα 100 κιόλας. Γι'αυτό 130 υπολόγιζα να είναι το IS7.

Τις τιμές ακριβώς εκεί δεν τις ξέρω αλλά την αναλογία την υπολογίζω πάνω κάτω πάντα. Δεν είναι δυνατόν το IC7 να είναι φτηνότερο από το P4P800 που είναι 10-20% φτηνότερο στην αγορά. Εκτός πιά αν το βρήκε μεταχειρισμένο.

Kαι το θέμα είναι πολύ μεγαλύτερο από 'γούστου'. Δεν είναι σε καμία περίπτωση όλες ίδιες και αλλάζουν μόνο τα on-board. Αλλιώς αντιδρά η καθεμία σε κάθε θέμα. Για παράδειγμα, αν θες overclocking με ΙS7/IC7 και θες να χρησιμοποιήσεις τον 5:4 divider, την έχεις 'βαμμένη'. ’λλες ρυθμίσεις έχει και η καθεμία. Αν ήταν όλες ίδιες ακριβώς μόνο θέμα ανταγωνισμού δεν θα υπήρχε. Και για αυτό τον λόγο θα προτιμούσα το P4P800 και ίδια τιμή να είχε με το IC7 αν και μόνο σκεφτόμουν το overclocking έστω και λίγο. Και πάρα πολύ δύσκολα mods και πρόβλημα με τους dividers, δεν είναι ακριβώς ότι καλύτερο.

Υγ...έκανα το τηλεφωνηματάκι μου στο ενδιάμεσο του γραψίματος. Το IC7 έχει μέση τιμή 160 στην Ελλάδα. To P4P800 140. Kέρδισα.

Malon oxi....:p

μαλον δεν προσεξες οτι συγκρινεις μια 875 με μια 865......

Κανονικα θα επρεπε να συγκρινεις μια IS7με τη Ρ4Ρ800 οποτε μιλαμε για περιπου τα ιδια.

Μη το παρεις στραβα ...δε θελω να κανω τον εξυπνο αλλα ειναι μια λεπτομερια σημασιας το chipset για αυτον που ρωταει ποια να παρει.

Οσο για το 5:4 divider.......????....εγω με 5/4 ειμαι απο την αρχη με το 2.4c στα 287 fsb stable

kai ligo pano apo 300 μονο για screen cap.

Γιαυτο δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα με το 5/4..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [27-12-2003 και 16:13]

Malon oxi....:p

μαλον δεν προσεξες οτι συγκρινεις μια 875 με μια 865......

Κανονικα θα επρεπε να συγκρινεις μια IS7με τη Ρ4Ρ800 οποτε μιλαμε για περιπου τα ιδια.

Μη το παρεις στραβα ...δε θελω να κανω τον εξυπνο αλλα ειναι μια λεπτομερια σημασιας το chipset για αυτον που ρωταει ποια να παρει.

Οσο για το 5:4 divider.......????....εγω με 5/4 ειμαι απο την αρχη με το 2.4c στα 287 fsb stable

kai ligo pano apo 300 μονο για screen cap.

Γιαυτο δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα με το 5/4..

Ξέρω πολύ καλά τι συγκρίνω και τι μπορεί να κάνει το καθένα πράγμα που συγκρίνω. Δεν είμαι αδαής. Προτιμώ να κοιτώ την πραγματικότητα από τα νούμερα όμως.

Το αν προτιμώ ένα υπόδειγμα σταθερότητας και απροβλημάτιστου προιόντος πάνω από ένα που έχει αρκετά προβλήματα και οι επιδόσεις του δεν είναι καν σημαντικά καλύτερες; Ναί.

Και αν κατάφερες να φτάσεις 300MHz 24/7 full load stable με 5:4 ειδικά σε απλό IC7 είτε είσαι πολύ τυχερός είτε ξέρεις κάτι που κανείς άλλος δεν ξέρει. Μόνο μερικά MAX3 μπορούν και περνούν τα 280FSB, τα απλά IC7 μεταξύ 255-275 όλα παραδίδουν.

Εχουν προωλημα τα Abit με τους διαιρέτες της μνήμης ??

Ναί.

...δεν είναι μια υπέροχη απλή απάντηση; Με 3:2 δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά με 5:4 ίσως και να έχεις αν ανέβεις σε μεγάλα FSB. Και δεν κατάλαβα γιατί οι Samsung σου δεν ανεβαίνουν πάνω απο 200MHz, με κάμποση τάση θα έπρεπε να ανεβαίνουν πολύ περισσότερο.

Σε ενα site διαβασα οτι η P4P800 ειχε προβλημα με Kingstone Value Ram. Εχετε κατι υποψην??????

Όλες οι 865/875 'μισούν' λίγο-πολύ τα Winbond CH-5 τσιπάκια. Μάλλον αυτά έπεσαν στην ValueRAM και δεν δούλευε αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα review η Abit ΙC δουλευε άνετα σε 300 FSB με καταλληλο επεξεργαστη βεβαια. Τωρα δεν ξερω αν χρησιμοιούσαν 5:4 ή 3:2.

Μηπως τα προβληματα με 5:4 divider διορθωθηκαν με καμια νεα εκδοση του bios και δεν το ξερουμε. Αφου λεει ο Σπαρτιατης οτι δουλευει αρα καπως δουλευει. Μηπως φταινε καποιες συγκεκριμενες μνήμες??????????

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον 8α επεσε σε καλο κομματι ο σπαρτιατης.

και εγω το max3 εχω και εχω δοκιμασει 4 διαφορετικεσ μνημες και 3 διαφορετικους επεξεργαστες, και εννοω μνημες που δεν παιζουν στην ελλαδα και cpu διαλεγμενα με συγκρκριμενα revisions....εε τελικα δεν φταινε ουτε οι μνημες ουτε το cpu....

παιζει προμπλεμο με τους διαιρετες. θα το καταλαβεις αν χρησιμοποιησεις μνημες pc4200

και παιξεις στο 1:1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [27-12-2003 και 22:22]

4200 δεν θα παιξω σιγουρα!

Μαλλον τις 2700 Hyper X θα παιξω είτε 5:4 είτε με 3:2. Θα εξαρτηθει απο τον επεξεργαστη.

Αρα δεν ακουμπαω IC.

Τοτε μενει μονο η P4P800.

Oραια πες οτι βρηκες μητρικη...........οι μνημες??

Γιατι 2700 ?? για να παιζεις σωνει kai καλα με 3/2 ?

Αφου διαλεγεις την asus που "δεν εχει προβλημα με dividers"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.