Jump to content



Abit IC ή Asus P4P800????????


kallileo

Recommended Posts

Επειδη εχω οτι η HyperX 2700 και 3500 εχουν διαφορετικες τιμες ενω ουσιαστικα είναι το ενα και το αυτο. Και μπορουν να δουλευουν σε timings 2-2-2-5 μεχρι 210 MHz με χειροτερα timings μεχρι 225 περιπου. Οποτε ειμαι καλυμενος.

Γενικα με ενδιαφερουν περισσοτερο τα timings παρα τα MHz. Αρα με ενα επεξεργαστη στα 270 FSB θα μπορεσω να λειτουργισω με 5:4. Τουλαχιστο ετσι πιστευω.

Αλλωστε 4200 βγαινει λιγο ακριβουτσικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kallileo [27-12-2003 και 23:23]

Τωρα εριξα μια ματια στο RAM-SHOP.GR εφεραν την MSI 865PE NEO2-PFS.

Και αυτο καλο εργαλειο πρεπει να ειναι και με οfficial υποστηριξη Prescott.

Και η Asus P4P800 rev2 έχει επίσημη υποστήριξη Prescott, μην σε ξεγελά αυτό.

Η MSI 865PE Neo2 είναι μέτρια σε όλα της, δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή ή πολύ καλή κάπου. Αν νομίζεις ότι σε καλύπτει, σκέψου την. Το 875 μην το συλλογιστείς καν.

Γενικα με ενδιαφερουν περισσοτερο τα timings παρα τα MHz. Αρα με ενα επεξεργαστη στα 270 FSB θα μπορεσω να λειτουργισω με 5:4. Τουλαχιστο ετσι πιστευω

Mε τις μνήμες που έχεις αν μπορέσεις και δώσεις τάση απο 2.9ν και άνω θα παίζουν πολύ παραπάνω απο 210-215MHz και ας είναι "PC2700" μόνο. Αν μπορείς να κάνεις το Vdimm mod στο Asus που είναι πανεύκολο, θα είσαι βασιλιάς. Εναλλακτικά (δεν ξέρω τις τιμές ακριβώς και πάλι, υποθέτω) το MSI 865PE Neo2-LS και Epox 4PDAl δίνουν μέχρι 3.3ν και 3.4ν αντίστοιχα στις μνήμες και θα σου βγει το ίδιο σχεδόν. Ένα άλλο αν νομίζεις ότι ο CPU σου δεν θα περάσει τα 285-290MHz FSB είναι το Abit AI7. Έχει μεν πρόβλημα με τους divider αλλά πολύ ψηλά συνήθως. Δίνει και 3.2ν στις μνήμες. Μεν πρόσεχε τι κάνεις γιατί έβαλαν το chip καταδότη πάνω σε αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Η MSI 865PE Neo2 είναι μέτρια σε όλα της, δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή ή πολύ καλή κάπου. Αν νομίζεις ότι σε καλύπτει, σκέψου την.

Tι εννοεις με την παραπανω φραση σου; Για καντα πιο λιανα.

:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [28-12-2003 και 10:01]
Αρχική απάντηση από Grace

Η MSI 865PE Neo2 είναι μέτρια σε όλα της, δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή ή πολύ καλή κάπου. Αν νομίζεις ότι σε καλύπτει, σκέψου την.

Tι εννοεις με την παραπανω φραση σου; Για καντα πιο λιανα.

:nothing:

Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι δύσκολο να το καταλάβεις;

Αντέχει να δουλεύει με τον 5:4 divider μέχρι και 290-300FSB. Έχει πολύ καλές ρυθμίσεις από BIOS. Είναι φτηνή και καλοφορτωμένη. Δεν έχει υψηλό RMA rate αλλά όχι και μηδαμινό. Αποδοτικά χάνει κατά λίγο από τις 'καλές' γιατί δεν έχει πολλές ρυθμίσεις γιά τις μνήμες κτλ αλλά μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές. Τα mosfet της παίρνουν φωτιά αν το παρακάνεις, θέλει ψύξη για overclocking και δεν θα φτάσει ποτέ ΠΑΡΑ πολύ ψηλά. Και μην ξεχάσω, έχει και το chip καταδότη on-board οπότε θέλει προσοχή.

Δεν είναι η καλύτερη που υπάρχει αλλά σίγουρα δεν θα την τοποθετούσα σε αυτές που δεν θα πρότεινα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως θα καταλαβω αν η Asus ειναι rev. 2.0 ή oxi?

Αφου από οτι ξερω στο κουτι δεν γραφει τιποτα! Ετσι δεν ειναι?

Απο απλες DDR400 εχει κανεις να προτινει κατι κανεις?

Η Kingstone Value τι λενε?

Grace???????????

To Vdimm πως γινετε? Με κολληση μικροτερης αντίστασης???????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Καλα πως θα καταλαβω αν η Asus ειναι rev. 2.0 ή oxi?

Αφου από οτι ξερω στο κουτι δεν γραφει τιποτα! Ετσι δεν ειναι?

Απο απλες DDR400 εχει κανεις να προτινει κατι κανεις?

Η Kingstone Value τι λενε?

Grace???????????

To Vdimm πως γινετε? Με κολληση μικροτερης αντίστασης???????

To γραφει πανω της η μητρικη αναμεσα στις PCI προσεχε μονο να το λεει και κατω απο το αυτοκολλητο.

Αξιοπρεπεις μνημες χωρις να δωσεις μια περιουσια ειναι οι samsung και οι twinmos , απο εκει και περα OCZ , Μuskin........

To vdimm θελει κοληση μια αντιοστασης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [28-12-2003 και 12:39]

Καλα πως θα καταλαβω αν η Asus ειναι rev. 2.0 ή oxi?

Αφου από οτι ξερω στο κουτι δεν γραφει τιποτα! Ετσι δεν ειναι?

Απο απλες DDR400 εχει κανεις να προτινει κατι κανεις?

Η Kingstone Value τι λενε?

Grace???????????

To Vdimm πως γινετε? Με κολληση μικροτερης αντίστασης???????

Όπως είπε ο Vagouridis. Αλλά και να βρείς παλιότερο revision τώρα θα μου φανεί πρωτότυπο, έχουν εξαλειφθεί.

Από απλές Pc3200, κράτα τις δικές σου.

Οι Kingston ValueRAM αλλάζουν chip κάθε σειρά. Όπως τις πετύχεις.

To Vdimm..κολλάς ένα ποτενσιόμετρο ( τριμεράκι το λένε; ) 45K στο LM358 μεταξύ pin 4 και 6. Xαμηλώνεις αντίσταση, ανεβάζεις volt. Σιγά και με προσοχή όμως.

Edit : Και να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν είναι pin 4 και 6 ή 6 και 7...! To 7 πρέπει να είναι η γείωση, οπότε 6 και 7.

A και κατι ακουγεται για Prescott 2.8 GHz για 7 ιανουαριου.

Ηδη παιρνουν παραγγελιες στη Γερμανία.

Εκτός του ότι αυτός ο Prescott δεν αξίζει και πολλά, άστο να ακούγεται.

Ο κανονικός Prescott θα αλλάξει και socket. Αυτός είναι ελάχιστα καλύτερος από τους κανονικούς P4 και έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε ενέργεια. Απλή κόντρα προς τον Α64.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξερει τι ακριβώς θα είναι.

Αλλα λεγεται οτι απο overclocking θα είναι πολυ μαπα.

Δεν μου λες οταν μεταβαλεις την αντίσταση του ποτενσιομετρου στο bios το system monitoring δειχνει την ταση που εφαρμοζεται???

45 ΚΩ μεγαλο δεν είναι?????

Η ασφαλης ταση για μια μνήμη μερχι ποσα VOLT είναι???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Δεν μου λες οταν μεταβαλεις την αντίσταση του ποτενσιομετρου στο bios το system monitoring δειχνει την ταση που εφαρμοζεται???

45 ΚΩ μεγαλο δεν είναι?????

Η ασφαλης ταση για μια μνήμη μερχι ποσα VOLT είναι???

Στην συκεγκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να μπορεις να δεις στο bios την ταση στις μνημες.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να την δεις με ενα πολυμετρο μετρωντας την ταση ενος συγκεκριμρνου mosfet.Το ποσα Kohm θα ειναι αντισταση εσυ το καθοριζεις για αυτο αλλωστε βασεις και μεταβλητη.Μεχρι 3.1 νομιζω ειναι μια χαρα , τοπυλαχιστον τοσο ειχα τις δικες μου για πολυ καιρο και δεν εκαναν περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [28-12-2003 και 13:04]

Κανεις δεν ξερει τι ακριβώς θα είναι.

Αλλα λεγεται οτι απο overclocking θα είναι πολυ μαπα.

Δεν μου λες οταν μεταβαλεις την αντίσταση του ποτενσιομετρου στο bios το system monitoring δειχνει την ταση που εφαρμοζεται???

45 ΚΩ μεγαλο δεν είναι?????

Η ασφαλης ταση για μια μνήμη μερχι ποσα VOLT είναι???

Ξέρουν αρκετά άτομα τι θα είναι. Από overclocking δεν είναι λυπηρός.

Το BIOS θα έδειχνε την αλλαγή αλλά η Asus δεν έχει βάλει το Vdimm στο BIOS. Οπότε πολύμετρο και από το mosfet. 45K είναι ότι πρέπει.

Ασφαλής τάση για μνήμη...δεν έχω καταφέρει και πολλές μνήμες από τάση. Οι δικές μου παίζουν στα 3.1-3.3ν εδώ και 1.5 χρόνο περίπου και έχουν τραβήξει και πολύ παραπάνω για δοκιμές. Σίγουρα τους κόβεις ζωή αλλά πόσο θα αντέξουν, μόνο εκείνες ξέρουν.

Edit : Beaten to it....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [28-12-2003 και 13:39]

Ξερετε μηπως τι ισχυς τροφοδοτικού χρειάζεται για σταθερο overclocking?

Ενα Herolchi 350 Watt φτανει??

Αυτό είναι επίσης ένα πολύπλοκο θέμα.

Αν δεν έχεις πολλές συσκευές ή που να τραβούν πολύ ρεύμα, ναί, φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [28-12-2003 και 14:04]

Δυο σκληρους, μια 9500=>9700, dvd και καμια 5-6 Fans.

Aν είναι να παρεις Prescott να το συνδεσω κατευθειαν στη μπριζα χωρις τροφοδοτικο???????:devil:

Μαλον οριακα εισαι με αυτα που αναφερεις.

Αν εχεις σοβαρο σκοπο για υπερχρονισμο τοτε καλυτερα να βαλεις στο προγραμα και ενα τροφο. (420 true και πανω).

Το θεμα ειναι κατα ποσο true ειναι το output και ειδικοτερα ποσο σταθερο ειναι οταν το φορτωσεις.

Ενα καλο παραδειγμα ειναι το Qtech 550 που στην ουσια μας δινει 280watt max.(γιαυτο ειναι τοσο φτηνο..χεχε) το οποιο εχω δοκιμασει με 2 ic7 και ολο μαλα...ιες εκανε μεχρι που το αλλαξα με ενα levicom 420 alla που δεν μου εκανε κολπα σαν το 550 και ας ειναι μικροτερο.,

Γνωμη μου ειναι οτι το τροφοδωτικο ειναι ενα απο τα κυριοτερης σημασιας αντικιμενα στο PC kai ειδικοτερα οταν θελουμε να κανουμε υπερχρονισμο.

Αν ηξερες ποσα PC πελατων εχω ξαναχτισει απο "τσαφ" τροφοδοτικου και που τους εφαγε σχεδον οτι ηταν μεσα στο μηχανιμα....:eek:

Προσωπικη μου προτιμιση ειναι το ENERMAX 465...:woot:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [28-12-2003 και 14:04]

Δυο σκληρους, μια 9500=>9700, dvd και καμια 5-6 Fans.

Aν είναι να παρεις Prescott να το συνδεσω κατευθειαν στη μπριζα χωρις τροφοδοτικο???????:devil:

Aληθεια ποσο λεγανε οτι εχει καταναλωση ο Prescott ??...108 h 118 watt ??...ti dialo τοστιερα ειναι ???

Μας βλεπω ολουs με Promy ......:devil:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι εχω asus p4p800 4 δισκους αρκετη μνημη 9700προ audigy 2 κα ι αρκετα ακομα πραγματακια με ενα 330 antec , μαλιστα ο 2.6 μου ειναι και αρκετα ψηλα.Ας δοκιμασει πρωτα το παιδι εαν φτανει το 350 και εαν ακομα δει κανα κουλο με το psu του ας δοκιμασει κανα δανεικο μεγαλυτερο πρωτα και μετα οταν θα εινμαι σιγουρος τοτε να αποφασισει για αλλο τροφοδοτικο.Πιστευω οτι και λιγο μετρο στα τροφοδοτικα χρειαζετε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.