Jump to content


WD 320GB Scorpio Black και Icy Box USB 3.0 mini review


Samael

Recommended Posts

Ας αναφέρω τα βασικά πρώτα.

Η ποιότητα κατασκευής του Icy Box με απογοήτευσε, κακά πλαστικά, κακές βίδες, φτηνιάρικα ledακια, κακή εφαρμογή του σκληρού. Κολυμπούσε και έβαλα ένα κομματάκι χαρτί για τάκο...

Επίσης για κάποιο λόγο όταν σβήνω το PC(το δοκίμασα σε 3 διαφορετικά) με το σκληρό συνδεμένο πάνω, το activity LED του σκληρού μένει αναμμένο...ελπίζω να μην έχω τρεχάματα...

Για τον WD δεν έχω ιδιαίτερα σχόλια, χαμηλός θόρυβος του μοτέρ και μηδαμινός θόρυβος των κεφαλών. Ταχύτατος κ με 5 χρόνια εγγύηση. :T:

Συνολικά HDD+Case κόστισαν περί τα 103e

Setup:

WD Scorpio Black 320GB "WD3200BJKT"

Raid Sonic Icy Box USB 3.0

Gigabyte GA-X58A-UD7

Win7 Ultimate 64bit Latest updates and drivers installed

Write cache Enabled (όχι οτι έκανε καμιά διάφορα αλλά λέμε τώρα...)

Everest v5.02.1750

HD Tune Pro v4.01

ATTO v2.34

Vantage v1.0.2

Default Allocation size

USB 2.0 :

picture.php?albumid=241&pictureid=4541

picture.php?albumid=241&pictureid=4543

USB 3.0:

picture.php?albumid=241&pictureid=4542

picture.php?albumid=241&pictureid=4544

Και γραφηματάκια για ποιο εύκολη σύγκριση.

Everest:

picture.php?albumid=241&pictureid=4545

HDTune:

picture.php?albumid=241&pictureid=4547

ATTO:

Read <-> Write

picture.php?albumid=241&pictureid=4546

Vantage:

picture.php?albumid=241&pictureid=4548

Σχόλια:

Αδιαμφισβήτητα το USB 3.0 αξίζει ως μετάβαση, φαινόταν στα χαρτιά φαίνεται και στην πραγματικότητα. Ο Scorpio απ την άλλη είναι μια άριστη επιλογή για 2,5" συνδυάζοντας καλή τιμή ανά MB αλλά και αξιοπρεπέστατες επιδόσεις.

Το USB 3.0 φαίνεται να έχει χαμηλότερο CPU Utilization αλλά και ελαφρός χαμηλότερο access time :yes2:

Ένα ακόμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα νούμερα σε USB3.0 είναι ίδια πάνω κάτω με αντίστοιχα benches, που παίζουν στο internet, του σκληρού συνδεμένου με sata απευθείας. Άρα ο controller του mobo και ο αντάπτορας του Icy Box κάνουν εξαιρετική δουλειά και φέρνουν τον σκληρό στα πραγματικά του όρια, δεν αποτελούν bottleneck δλδ :T:

Αν θέλετε να δοκιμάσω κάποιο άλλο πρόγραμμα πέστε το ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

AAAAAAAAAAAa τι θα γίνει με την πάρτη σας ρε; Όλοι reviewers θα γίνετε; Ρε τι έχουμε πάθει. Βαλτοί είσαστε να μας φάτε τη δουλειά ε;

Δεν μασάω όμως εγώ, έχω φιλίες με τον admin του site.... Θα σας δείξω εγώ θα δείτε τι θα πάθετε...

Μπράβο μαν φοβερή δουλειά. Όσο για performance αν δεν έχεις 7άρια που λένε το speed try αυτό

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, να σε καλα.:D

Tην αλλη φορα θα σου δωσω το υλικο να το ανεβασεις εσυ (με το αζημιωτο βεβαια!) :p

Προγραμμα ειχα στο μυαλο μου κατι που να κανει file transfer κ να βγαζει κ γραφημα.

PS:

Τα drivers της Nec (USB 3.0 chipset) μου κανουν κολπα τωρα τελευταια, χανει τη συσκευη εντελως.

Βγαζω κ ξαναπερναω drivers κ δουλευει οκ...μεχρι το αλλο restart...

Σημερα αποφασισε να δουλευει σε USB 2.0 mode... τι να πω... εβαλα κ τους 1.0.18 που ειναι οι τελευταιοι αλλα τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσης για κάποιο λόγο όταν σβήνω το PC(το δοκίμασα σε 3 διαφορετικά) με το σκληρό συνδεμένο πάνω, το activity LED του σκληρού μένει αναμμένο...ελπίζω να μην έχω τρεχάματα...

Θα έπρεπε να κόβει το ρεύμα στην USB όταν δεν τον χρησιμοποιείς. Από την στιγμή που το φωτάκι ανάβει προφανώς δεν το κόβει. Κάποιες μητρικές έχουν ένα jumper, συνήθως ανά ζευγάρι USB υποδοχών, που εναλλάσσει μια επιλογή σχετική με το αν θα τροφοδοτούνται οι USB αυτές με ρεύμα όταν το PC είναι κλειστό ή όχι (+5V/+5VSB αν θυμάμαι καλά). Η δική σου δεν έχει τέτοια jumpers οπότε ψάχνεις αν υπάρχει σχετική επιλογή στο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βαλε 20GB copy-paste και πες το ελαχιστο(MB/s) που επιασε.

Σημερα αποφασισε να δουλεψει σωστα ο Nec οποτε βρηκα ευκαιρια :hehe:

Rar των 14GB, δε παιζει διαφορα οπως βλεπεις απο ενα σημειο κ μετα ειναι πολυ σταθερο το rate ;)

Min ~40MB/sec

Peak ~80MB/sec

Sustained ~60MB/sec

post-119-1416074420,2012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και ετσι παει,περιπου(προς το χειροτερο) σαν e-sata.Περιμενα περισσοτερα απο το usb3.

Προφανως και ο controller ειναι υποπτος .

Το προγραμματακι που κανει τη μετρηση ποιό ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και ετσι παει,περιπου(προς το χειροτερο) σαν e-sata.Περιμενα περισσοτερα απο το usb3.

Προφανως και ο controller ειναι υποπτος .

Το προγραμματακι που κανει τη μετρηση ποιό ειναι?

Kατι δε καταλαβες καλα μαλλον, μιλαμε για 1 σκληρο κ οχι κ τον ποιο γρηγορο στην αγορα.

Ακομα κ σε SATA κανονικο δε μπορει να πιασει μεγαλυτερες ταχυτητες, δεν ssd ουτε raptor...μην ειμαστε κ παραλογοι ;)

Στην ουσια λοιπον το bottleneck ειναι ο σκληρος κ οχι το controller ή η τεχνολογια USB3.0 , αυτα τα ανεφερα κ στο review.

WD Scorpio Black 320GB on SATA, review

K το προγραμματακι που μου εχει λυσει τα χερια με τους συνχρονισμους των pc μου

Vice Versa Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει Bottleneck απο το usb3 σε καμια περιπτωση, αυτα ειναι τα ορια του σκληρου που ειναι 2.5αρης μη το ξεχναμε... Εχω δει σε αλλο review με 3.5αρη να πιανει πανω απο 100mb/s με usb3 κουτι.

Αρα στο bandwidth δεν υπαρχει μειωση σε σχεση με το esata, τουλαχιστον με μηχανικους δισκους....τωρα αμα του βαλεις εναν intel x25 που χτυπαει τα ορια του sata2 με 265mb/s εκει δε ξερω αν θα μπορει να φτασει το usb3. Θεωρητικα μπορει αφου εχει 10x το bandwidth του usb2 και το τελευταιο ειχε πραγματικο μεγιστο τα 35mb/s αρα πρεπεινα μπορει να φτασει ως 350mb/s το usb3...

Εκει που πρεπει να υστερει λιγακι σε σχεση με esata πρεπει να ειναι σε αποκρισιμοτητα, γενικα να εχει καποιο latency δηλαδη. Τουλαχιστον σε συγκριση usb2 και της ιδια συσκευης εσωτερικα στο sata, ακομα και οταν ηταν χαμηλης ταχυτητας και δεν ηταν θεμα το οριο του usb, παντα εβλεπα να χανει το usb σε θεματα αμεσοτητας. Ισως και γι'αυτο ξεκιναει στο τεστ σου απο 40mb/s και οταν φτασει τα ~80 δεν ξαναπεφτει ποτε... αν και με αυτο που περιγραφω θα περιμενα να ξειναει απο τα 80, απλα να κανει 2-3 sec πρωτου αρχισει ενω στο esata να ηταν αμεση η εκκινηση. Το esata πρακτικα ειναι σα να εχεις τη συσκευη εσωτερικα σε ενα sata, με οσα (πολλα) πλεονεκτηματα συνεπαγεται αυτο σε ταχυτητα/αποκριση. Το usb3 απο την αλλη, ειδικα με την συμβατοτητα με usb2 ειναι τρελα πιο προσβασιμο, μπορεις να συνδεσεις το σκληρο σου, απο το pc σου μεχρι το pentium2 της θειας σου, μεχρι το Mac του ξαδελφου σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.