Jump to content



E8400 bottleneck 5850???


Nio_S2000

Recommended Posts

δεν νομιζω να ειναι ετσι, δεν ειμαι σιγουρος βεβαια . αλλα το οτι ειναι κακογραμενο ειναι , εμενα πχ μετα απο αλλαγη της 4850 σε 5850 ειδα λιγα frames πανω. δεν θυμαμαι νουμερα γτ εχω να το παιξω πολυ καιρο .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Μια χαρα ειναι φιλε μου ο επεξεργαστης και μια χαρα εκμεταλευεται τις δυνατοτητες της καρτας...Δεν υπαρχει κανενα bottleneck, ειδικα αν κανεις και ενα ελαφρυ overclock γυρω στα 3,6GHZ που τα εχει για πλακα θα φυσαει στα games...:T:

Σε κραταει βεβαια στα games που εκμεταλευονται τετραπυρινους επεξεργαστες, αλλα αυτα τα παιχνιδια ειναι μετρημενα στα δακτυλα του ενος χεριου ακομη...

Y.Γ και φυσικα οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω βαλε αλλα 2 gb ram αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι φιλε μου ο επεξεργαστης και μια χαρα εκμεταλευεται τις δυνατοτητες της καρτας...Δεν υπαρχει κανενα bottleneck, ειδικα αν κανεις και ενα ελαφρυ overclock γυρω στα 3,6GHZ που τα εχει για πλακα θα φυσαει στα games...:T:

Σε κραταει βεβαια στα games που εκμεταλευονται τετραπυρινους επεξεργαστες, αλλα αυτα τα παιχνιδια ειναι μετρημενα στα δακτυλα του ενος χεριου ακομη...

Y.Γ και φυσικα οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω βαλε αλλα 2 gb ram αξιζει!

αποτι βλεπω φιλε μου εχουμε παρομοιο pc...οταν τον ειχα στα 3ghz στο benchmark του resident evil 5 μου ειχε average fps 60...μετα το o/c μονο του cpu μου τα πηγε στα 100 fps...δλδ ειδα μεγαλη διαφορα....οποτε σιγουρα με κοβει ο επεξεργαστης και μαλιστα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω φιλε μου εχουμε παρομοιο pc...οταν τον ειχα στα 3ghz στο benchmark του resident evil 5 μου ειχε average fps 60...μετα το o/c μονο του cpu μου τα πηγε στα 100 fps...δλδ ειδα μεγαλη διαφορα....οποτε σιγουρα με κοβει ο επεξεργαστης και μαλιστα πολυ....

κοιτα , για να μην υπαρχουν κ λαθος εντυπωσεις ετσι..

Μπορεις να μου εξηγησεις οταν λες εκανες ocing ΜΟΝΟ το cpu , τι ακριβως πειραξες ;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα , για να μην υπαρχουν κ λαθος εντυπωσεις ετσι..

Μπορεις να μου εξηγησεις οταν λες εκανες ocing ΜΟΝΟ το cpu , τι ακριβως πειραξες ;

στα 3,6 δλδ (400χ9) με μαμα ρευματα....και δεν πειραξα καθολου στον πυρηνα και στις μνημες απο την 5850

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω φιλε μου εχουμε παρομοιο pc...οταν τον ειχα στα 3ghz στο benchmark του resident evil 5 μου ειχε average fps 60...μετα το o/c μονο του cpu μου τα πηγε στα 100 fps...δλδ ειδα μεγαλη διαφορα....οποτε σιγουρα με κοβει ο επεξεργαστης και μαλιστα πολυ....

Κοιτα γιαυτο σου ειπα οτι ειδικα με ενα oc στα 3,6 θα φυσαει...Παντως τα 60 fps με στοκ τον επεξεργαστη και 100fps αντιστοιχα με 3,6 τον επεξεργαστη στο resident evil μου φαινεται τεραστια διαφορα..Σιγουρα θα υπαρχει διαφορα αλλα εδω μιλαμε για +40% αποδοση και μου φαινεται υπερβολικο..

Σε τι αναλυση παιζεις και ειδες τοσο μεγαλη διαφορα??

Υ.Γ1 το βραδυ που θα ειμαι σπιτι θα τρεξω το Bench στο resident evil 5 μια φορα με στοκ τον επεξεργαστη, και μια 3,6 απο περιεργεια να δω τι νουμερα θα παρω..

Υ.Γ2 Επιμενω οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν αποτελει Bottleneck για μια 5850(σε crossfire αλλαζει το πραμα) και δεν το λεω στην τυχη το ειδα με τα ματια μου..Κολλητος μου εχει την ιδια καρτα (5850) αλλα επεξεργαστη ι7-920@4ghz και καναμε τεστ σε καμια δεκαρια παιχνιδια σε σχεση με το δικο μου setup σε αναλυσεις 1680χ1050 και 1920χ1980 και η διαφορες ηταν αμελητεες(εκτος και αν τα 2-5 Frames τα θεωρεις σοβαρη διαφορα η εκτος και αν ο i7 920 που ειναι θηριο εχει και αυτος Bottleneck με 1 5850)..Στο 3dmark06 επαιρνα αισθητο προβαδισμα ο ι7 και αυτο επειδη το τεστ γινεται σε 1280χ1024 αναλυση που παιζει μεγαλο ρολο ο επεξεργαστης και γενικα το 3dmark δινει μεγαλη βαρυτητα στον επεξεργαστη πραγμα που στην πραξη,δηλαδη στο games δεν υφισταται...

Link to comment
Share on other sites

στα 3,6 δλδ (400χ9) με μαμα ρευματα....και δεν πειραξα καθολου στον πυρηνα και στις μνημες απο την 5850

αρα ανεβασες fsb , σωστα ;

ετσι απο περιεργεια , δειτε και αυτο http://www.thelab.gr/showthread.php?t=56680

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη απλα μια ερωτηση..

Με τα ιδια χαραχτηριστικα ..

Ε8400 3,00-5850

ενα σκορ 14950 στο 3D mark 06 ειναι καλο ?

Στο 3D mark-vantage βγαζω 13899.

Stock ολα.

φιλε μου για τα δικα μου δεδομενα ειναι μεγαλη διαφορα παρολο που εχουμε περιπου το ιδιο set up...εγω βγαζω 13500 περιπου....και εσυ βγαζεις 14900...μια χαρα εισαι σε συγκριση με με εμενα.ισως να εχεις 4Giga μνημη και να βγαζεις περισσοτερο σκορ...αλλα και παλι δεν νομιζω να εχει τοσο μεγαλη διαφορα...τελος παντων...ενα φορματ και με καινουργιουσ drivers ισως δω και εγω το νουμερακι αυτο!!!Τελικα παιδες τραβαει bottleneck o E8400....Αν και αυτη την στιγμη δεν παιζει προβλημα με τα games...Αργοτερα ομως θα τραβαει σιγουρα κολληματα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γιαυτο σου ειπα οτι ειδικα με ενα oc στα 3,6 θα φυσαει...Παντως τα 60 fps με στοκ τον επεξεργαστη και 100fps αντιστοιχα με 3,6 τον επεξεργαστη στο resident evil μου φαινεται τεραστια διαφορα..Σιγουρα θα υπαρχει διαφορα αλλα εδω μιλαμε για +40% αποδοση και μου φαινεται υπερβολικο..

Σε τι αναλυση παιζεις και ειδες τοσο μεγαλη διαφορα??

Υ.Γ1 το βραδυ που θα ειμαι σπιτι θα τρεξω το Bench στο resident evil 5 μια φορα με στοκ τον επεξεργαστη, και μια 3,6 απο περιεργεια να δω τι νουμερα θα παρω..

Υ.Γ2 Επιμενω οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν αποτελει Bottleneck για μια 5850(σε crossfire αλλαζει το πραμα) και δεν το λεω στην τυχη το ειδα με τα ματια μου..Κολλητος μου εχει την ιδια καρτα (5850) αλλα επεξεργαστη ι7-920@4ghz και καναμε τεστ σε καμια δεκαρια παιχνιδια σε σχεση με το δικο μου setup σε αναλυσεις 1680χ1050 και 1920χ1980 και η διαφορες ηταν αμελητεες(εκτος και αν τα 2-5 Frames τα θεωρεις σοβαρη διαφορα η εκτος και αν ο i7 920 που ειναι θηριο εχει και αυτος Bottleneck με 1 5850)..Στο 3dmark06 επαιρνα αισθητο προβαδισμα ο ι7 και αυτο επειδη το τεστ γινεται σε 1280χ1024 αναλυση που παιζει μεγαλο ρολο ο επεξεργαστης και γενικα το 3dmark δινει μεγαλη βαρυτητα στον επεξεργαστη πραγμα που στην πραξη,δηλαδη στο games δεν υφισταται...

φιλος εχεις δικιο....40% οντως ειναι πολυ παραλογο...εκανα λαθος υπολογισμους και ναι οντως η διαφορα ειναι στα 5 fps :to_pick_ones_nose3:.Γιαυτο πηρα χαρτι και μολυβι και τα σημειωσα ολα.Αυτες ειναι οι μετρησεις που εχω παρει...

Στα 3,6ghz

resident evil 5

variable benchmark,1680 x 1050,directx10 average 82 fps

fixed benchmark ,1680 x 1050,directx10 average 52.3 fps

3dmark06

sm2.0 score 7756

sm3.0 score 9259

cpu score 3298

overall 17194

Στα 3.00ghz

resident evil 5

variable benchmark,1650 x 1050,directx10 average 79.3 fps

fixed benchmark,1650 x 1050,directx10 average 46.7 fps

3dmark06

sm2.0 score 6462

sm3.0 score 8322

cpu score 2753

overall 14751

και μετα απο αυτα εκανα και την 5850 ενα πουσαρισμα στα 850/1175 οπου μου λειτουργουσε σταθερα χωρις προβληματα...αλλα και παλι το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο...(ο cpu λειτουργουσε στα 3,6Ghz (400x9)

3dmark06

sm2.0 score 7696

sm3.0 score 9754

cpu score 3269

overall 17445

δλδ μονο 250 σκορ παραπανω...επομενως τα συμπερασματα μου ειναι πως η καρτουλα μπορει να παει και παραπανω αλλα με αλλον cpu γτ ο Ε8400 την κοβει...Αν για παραδειγμα δεν ηταν προβλημα του cpu η καρτουλα θα μου εβγαζε τουλαχιστον 1Κ παραπανω στο σκορ

Link to comment
Share on other sites

Επιμενεις βρε αδερφε.

ρε συ , εισαι σε λαθος σκεπτικο παρτο χαμπαρι.

πες μου ΠΟΥ βλεπεις οτι η καρτα σου ειναι CPU limited.πες μου που..

Αν θελεις να βγαλεις καλο σκορ στο 3dmark ,καταρχην ξεχνας τον διπυρηνο.Αλλα αν δεν θες να το ξεχασεις τοτε να ξερεις οτι σαν 3dmark ... σαν εφαρμογη εννοω ειναι και αυτη ΠΟΛΥ cpu limited.

Αν δεν καταλαβες τι εννοω , κανε το εξης.

Βαλε τον επεξεργαστη σου σε ΣΤΑΘΕΡΟ FSB.(αν θες να δεις ποσο κοβει την καρτα σου μονο με σταθερες τιμες θα παιζεις) και αλλαζε μονο το multiplier.

400χ9 = 3600mhz και η καρτα ΣΤΑΘΕΡΑ κλοκια , ποσο sm2/3 θα βγαλει?

400x7 = 2800mhz και η καρτα ΣΤΑΘΕΡΑ κλοκια , ποσο sm2/3 θα βγαλει ?

η διαφορα θα ειναι τεραστια.

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια settings κανε και στα παιχνιδια μεσα.η διαφορα θα ειναι ελαχιστη..

Δεν θα πειραζεις fsb ουτε μνημες.ειναι ΛΑΘΟΣ μετρηση αυτη.Απο που κ ως που , ανεβαζοντας fsb/ram και βγαζεις more frames , σημαινει οτι κοβει την καρτα σου ; Πες μου απο που το συμπεραινεις αυτο.

Σου εχω δωσει ενα αρθρο δικο μου με απειρες δοκιμες για να το διαβασεις..Σου εδωσε ο csaris ενα review απο ξενο site που τα λεει ΟΛΑ.

Αλλα κανεις πως δεν τα βλεπεις.

Αν ακομα πιστευεις οτι εισαι cpu limited , πηγαινε παρε i7

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τον επεξεργαστη σου σε ΣΤΑΘΕΡΟ FSB.(αν θες να δεις ποσο κοβει την καρτα σου μονο με σταθερες τιμες θα παιζεις) και αλλαζε μονο το multiplier.

400χ9 = 3600mhz και η καρτα ΣΤΑΘΕΡΑ κλοκια , ποσο sm2/3 θα βγαλει?

400x7 = 2800mhz και η καρτα ΣΤΑΘΕΡΑ κλοκια , ποσο sm2/3 θα βγαλει ?

η διαφορα θα ειναι τεραστια.

αυτα

θα το δοκιμασω και θα postaro...Αντε να μου φυγει επιτελους το ανχος...

Link to comment
Share on other sites

αρα ανεβασες fsb , σωστα ;

ετσι απο περιεργεια , δειτε και αυτο http://www.thelab.gr/showthread.php?t=56680

Ελα ρε gomar με το αστειο...thread που ψαχνεις bottleneck κι εσυ με την πεθαμενη 9800gtx.Πως να εχεις bottleneck εκει εφοσον η καρτα ειναι τοσο μετρια (σε σχεση με 5850) που τερματιζεται απο τα cpu που εχεις βαλει.Σιγα μην βαλουν οι χρηστες 5870/5850 το cpu 3000 για να παιζουν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.