Jump to content



E8400 bottleneck 5850???


Nio_S2000

Recommended Posts

Γεια σας δελαμπιτες και δελαμπιτισες....Αγορασα προσφατα την 5850 και ολος χαρα πηγα να τρεξω το 3dmark06 και περιμενα να δω ενα νουμερακι κοντα στα 18κ με 19κ...Το θεμα ειναι πως εγω ειδα 13500 και απογοητευτικα...Φταιει ο cpu μου???

το συστημα μου ειναι: E8400 3.00 Ghz,2 Gb kingston 1333,Gigabyte GA-X48T-DQ6,SAPPHIRE HD 5850,tagan 580 W

windows 7 x32 με 9.12 catalyst drivers

πειτε μου τι να κανω....ωα το βαψω μπλε και να το φουνταρω???:devil::devil:Η υπαρχει καμοια λυση στο προβλημα μου???

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

σε review που υπαρχουν με τον ι7 965 η 5850 βγαζει 14699 κ ο cpu ειναι στα 3.7 με 6γιγα ραμ κτλ,οποτε πιστευω εισαι μια χαρα με το σκορ που εχεις.

http://www.guru3d.com/article/radeon-hd-5850-review-crossfire/19

http://www.guru3d.com/article/radeon-hd-5850-review-crossfire/10

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο το 3dmark που μου εδειξες στα παραπανω links ειναι το 3DMark Vantage...Εγω λεω για το 3DMark06...

Με Core 2 Duo E8300@4GHZ και την κάρτα στα 850/1200 , Maximus Formula , 4GB , Win7 χτύπησα 20340.

Αν δεν κάνεις O/C δεν χτυπάς τέτοια νούμερα που λές..

Επομενως δεν τραβαει ο cpu μου...πρεπει να το κανω o/c για να τρεξει σωστα....:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σορυ βιαστικη αναγνωση, βρηκα κατι αλλα νουμερακια με τον 920 μαμα στο 3dmark 06 αλλα ειναι ποιο κατω απ οτι λεει ο godaemon κοιταξε κ δω αν θες

http://www.motherboards.org/reviews/hardware/1955_12.html

Link to comment
Share on other sites

Για την ουσιαστική χρήση που προορίζεται η κάρτα σου... το gaming, τα 2GB ram είναι μακράν σημαντικότερο bottleneck απο τη CPU σου. Βάζεις άλλα 2GB και απολαμβάνεις οτι game σου ΑΡΕΣΕΙ χωρίς να νοιάζεσαι για τα benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

οτι λεει ο φιλος πιο πανω μην παραμυθιαζεσαι με τα bench στα παιχνιδια θα πετας

προσφατα εφαγα και εγω παραμυθι και πηγα και πηρα την 5870

και την γυρισα πισω γιατι στην αναλυση που παιζω [1680χ1050] δεν ειδα σοβαρες διαφορες απο τις 2 χ4850[crossfire] που ειχα

Link to comment
Share on other sites

Επομενως δεν τραβαει ο cpu μου...πρεπει να το κανω o/c για να τρεξει σωστα....:cry::cry::cry:

για να πετύχεις καλό σκορ στο 3dm06. Οχι για να τρέξει σωστά...

Βάλε παιχνίδια να δείς οτι μια χαρά σωστα τρέχει το σύστημα σου:T:

Link to comment
Share on other sites

για να πετύχεις καλό σκορ στο 3dm06. Οχι για να τρέξει σωστά...

Βάλε παιχνίδια να δείς οτι μια χαρά σωστα τρέχει το σύστημα σου:T:

Δλδ θες να μου πεις οτι σε παιχνιδια με καλα γραφικα δεν θα δω διαφορα αν εχω καλυτερο cpu(1920χ1080 με full γραφικα)???τοτε το 3dmark τι το θελουμε???

Link to comment
Share on other sites

Σωστα...βλεπεις τι σκορ βγαζεις και βλεπεις τι επιδοσεις εχει το συστημα σου...Την στιγμη που μου βγαζει 6000 σκορ λιγοτερο παει να πει πως δεν αποδιδει τοσο καλα το συστηματακι μου...επομενως δεν θα αποδιδει και στα παιχνιδια αφου το 3dmark τα αντιπροσωπευει.Επομενως με κοβει ο cpu...

*Τον εκανα λιγο o/c στα (370*9) με στοκ ρευματα και μου εβγαλε σκορ κοντα στα 16800...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα...βλεπεις τι σκορ βγαζεις και βλεπεις τι επιδοσεις εχει το συστημα σου...Την στιγμη που μου βγαζει 6000 σκορ λιγοτερο παει να πει πως δεν αποδιδει τοσο καλα το συστηματακι μου...επομενως δεν θα αποδιδει και στα παιχνιδια αφου το 3dmark τα αντιπροσωπευει.Επομενως με κοβει ο cpu...

*Τον εκανα λιγο o/c στα (370*9) με στοκ ρευματα και μου εβγαλε σκορ κοντα στα 16800...

εχει κ αλλο με το στοκ ρευμα , ψαξε το λιγο για τα 3,5 κ ασε τον εκει μια χαρα εισαι .

Link to comment
Share on other sites

εχει κ αλλο με το στοκ ρευμα , ψαξε το λιγο για τα 3,5 κ ασε τον εκει μια χαρα εισαι .

μεχρι και (400*9) δλδ στα 3,6 μπορεις να τον πας...αλλα λογικα θα θελω αλλη ψυκτρα για τον cpu...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα...βλεπεις τι σκορ βγαζεις και βλεπεις τι επιδοσεις εχει το συστημα σου...Την στιγμη που μου βγαζει 6000 σκορ λιγοτερο παει να πει πως δεν αποδιδει τοσο καλα το συστηματακι μου...επομενως δεν θα αποδιδει και στα παιχνιδια αφου το 3dmark τα αντιπροσωπευει.Επομενως με κοβει ο cpu...

*Τον εκανα λιγο o/c στα (370*9) με στοκ ρευματα και μου εβγαλε σκορ κοντα στα 16800...

Δεν είναι τόσο άμεση η σχέση... Δε συμπεριφέρονται όλα τα παιχνίδια όπως το 3D mark. Ειδικά αν παίζεις σε υψηλές αναλύσεις με full γραφικά, το βάρος πέφτει πολύ περισσότερο στη κάρτα γραφικών.

Παρατήρησε ακόμα και στο 3Dμαρκ τις διαφορές σε frames/second σε κάθε τεστ μεταξύ stock και O/Ced CPU. Μη μένεις μόνο στο score που περιλαμβάνει και το αμιγώς cpu test.

Ακόμα καλύτερα φόρτωσε ένα βαρύ παιχνίδι πχ crysis και βλέπε διάφορες σε frames σε συγκεκριμένα σημεία.

Η CPU σου είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε πρέπει να σκας καθόλου. Σκέψου το εξής. Πόσα παιχνίδια πραγματικά χρησιμοποιούν πάνω απο 2 πυρήνες. Μετά δες τις μέγιστες συχνότητες που βγαίνουν πλέον οι επεξεργαστές. 3.33GHz ανευ τούρμπο/κομπρέσσορες κτλ.

Βρες κανα cpu bound παιχνιδι και δοκίμασε το. Π.χ. (το μόνο ίσως που να υπάρχει δλδ) το supreme commander. Βάλτα όλα min. (αναλύσεις/textures σκιές κτλ). Βρες κανα φιλαράκι σου με κανα γομαρι επεξεργαστή και κάνε το ίδιο. Δες διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.