Jump to content



E8400 bottleneck 5850???


Nio_S2000

Recommended Posts

δλδ μονο 250 σκορ παραπανω...επομενως τα συμπερασματα μου ειναι πως η καρτουλα μπορει να παει και παραπανω αλλα με αλλον cpu γτ ο Ε8400 την κοβει...Αν για παραδειγμα δεν ηταν προβλημα του cpu η καρτουλα θα μου εβγαζε τουλαχιστον 1Κ παραπανω στο σκορ

Σου το εξηγησα παραπανω ρε φιλε, σου ειπα εκανα τεστ και το ειδα με τα ματια μου ,σου εδωσε και λινκ ο charis που φαινεται χαρακτηριστικοτατα σου το λενε και αλλα παιδια πιο πανω αλλα εσυ συνεχιζεις να λες οτι σε κοβει ο cpu...Δεν μπορω να καταλαβω...

Αν αναβαθμισεις σε i7 για παραδειγμα στα 3dmark ΝΑΙ θα δεις αισθητη βελτιωση στα σκορ...

Στα παιχνιδια με μια 5850 για παραδειγμα e8400@4ghz vs i7@4ghz δεν θα δεις σχεδον καμια διαφορα που σημαινει οτι ο επεξεργαστης σου μια χαρα αρκετος ειναι για μια 5850 και σε καμια περιπτωση δεν εχεις bottleneck...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
Σου το εξηγησα παραπανω ρε φιλε, σου ειπα εκανα τεστ και το ειδα με τα ματια μου ,σου εδωσε και λινκ ο charis που φαινεται χαρακτηριστικοτατα σου το λενε και αλλα παιδια πιο πανω αλλα εσυ συνεχιζεις να λες οτι σε κοβει ο cpu...Δεν μπορω να καταλαβω...

Αν αναβαθμισεις σε i7 για παραδειγμα στα 3dmark ΝΑΙ θα δεις αισθητη βελτιωση στα σκορ...

Στα παιχνιδια με μια 5850 για παραδειγμα e8400@4ghz vs i7@4ghz δεν θα δεις σχεδον καμια διαφορα που σημαινει οτι ο επεξεργαστης σου μια χαρα αρκετος ειναι για μια 5850 και σε καμια περιπτωση δεν εχεις bottleneck...

Εξαρταται βεβαια και πως την εννοεις την "διαφορα" :fun:

Εκει που πραγματικα θα ταν η μερα με τη νυχτα θα ηταν αν ειχες 2χ5850 στον 8400 σε σχεση με τον ι7.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται βεβαια και πως την εννοεις την "διαφορα" :fun:

Εκει που πραγματικα θα ταν η μερα με τη νυχτα θα ηταν αν ειχες 2χ5850 στον 8400 σε σχεση με τον ι7.

Σωστο αυτο αλλα μην ξεχναμε οτι σε 775 μητρικες δεν τρως bottleneck μονο απο CPU αλλα γενικα απο ολη τη πλατφορμα δηλαδη το scaling που κανει το CF σε Χ48 και σε Ρ45 δεν μπορει να συγκριθει με αυτο του Χ58.Θα ηταν ενδιαφερον να βλεπαμε πως συμπεριφερεται και μια 5970 σε 775 και σε 1366 πιστευω πως θα χανει λιγοτερο σε σχεση με 2x5870 CF.Τι λετε?Οσοι το εχουν δοκιμασει ας μας πουνε διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο αλλα μην ξεχναμε οτι σε 775 μητρικες δεν τρως bottleneck μονο απο CPU αλλα γενικα απο ολη τη πλατφορμα δηλαδη το scaling που κανει το CF σε Χ48 και σε Ρ45 δεν μπορει να συγκριθει με αυτο του Χ58.Θα ηταν ενδιαφερον να βλεπαμε πως συμπεριφερεται και μια 5970 σε 775 και σε 1366 πιστευω πως θα χανει λιγοτερο σε σχεση με 2x5870 CF.Τι λετε?Οσοι το εχουν δοκιμασει ας μας πουνε διαφορες.

Κ εγω ετσι πιστευω...

Παντως απο προσωπικη εμπειρια 2χ8800gtx απο Χ58 σε 775 παιζει να βγαζουν και 20fps παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γιαυτο σου ειπα οτι ειδικα με ενα oc στα 3,6 θα φυσαει...Παντως τα 60 fps με στοκ τον επεξεργαστη και 100fps αντιστοιχα με 3,6 τον επεξεργαστη στο resident evil μου φαινεται τεραστια διαφορα..Σιγουρα θα υπαρχει διαφορα αλλα εδω μιλαμε για +40% αποδοση και μου φαινεται υπερβολικο..

Σε τι αναλυση παιζεις και ειδες τοσο μεγαλη διαφορα??

Υ.Γ1 το βραδυ που θα ειμαι σπιτι θα τρεξω το Bench στο resident evil 5 μια φορα με στοκ τον επεξεργαστη, και μια 3,6 απο περιεργεια να δω τι νουμερα θα παρω..

Υ.Γ2 Επιμενω οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν αποτελει Bottleneck για μια 5850(σε crossfire αλλαζει το πραμα) και δεν το λεω στην τυχη το ειδα με τα ματια μου..Κολλητος μου εχει την ιδια καρτα (5850) αλλα επεξεργαστη ι7-920@4ghz και καναμε τεστ σε καμια δεκαρια παιχνιδια σε σχεση με το δικο μου setup σε αναλυσεις 1680χ1050 και 1920χ1980 και η διαφορες ηταν αμελητεες(εκτος και αν τα 2-5 Frames τα θεωρεις σοβαρη διαφορα η εκτος και αν ο i7 920 που ειναι θηριο εχει και αυτος Bottleneck με 1 5850)..Στο 3dmark06 επαιρνα αισθητο προβαδισμα ο ι7 και αυτο επειδη το τεστ γινεται σε 1280χ1024 αναλυση που παιζει μεγαλο ρολο ο επεξεργαστης και γενικα το 3dmark δινει μεγαλη βαρυτητα στον επεξεργαστη πραγμα που στην πραξη,δηλαδη στο games δεν υφισταται...

Εξαρταται βεβαια και πως την εννοεις την "διαφορα" :fun:

Εκει που πραγματικα θα ταν η μερα με τη νυχτα θα ηταν αν ειχες 2χ5850 στον 8400 σε σχεση με τον ι7.

Mα για 1 καρτα αναφερομαι και γω! Το ανεφερα και το τονισα αλωστε και σε προηγουμενο ποστ που εκανα quote πιο πανω! Με μια καρτα δεν προκυται να δει καμια διαφορα με ενα ι7 σε σχεση με τον ε8400 (εκτος απο τα 3-4 παιχνιδια που αξιοποιουν 4 πυρηνες, η εκτος και αν 2-3 frames παραπανω θεωρειτε διαφορα)..

Με λιγα λογια ενας ε8400 οc ειναι υπερ αρκετος για μια 5850...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι αν παιζεις τα παιχνιδια σε full settings η gpu κανει ολη την δουλεια.

Να και δυο εικονες απο το crysis warhead. Στην 1η ο q9550 στα defaults και η 2η στα 4ghz.

Οι 2 5870 cf στα μαμα ρολογια.

post-2962-1416074357,1376_thumb.jpg

post-2962-1416074357,3287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι αν παιζεις τα παιχνιδια σε full settings η gpu κανει ολη την δουλεια.

Να και δυο εικονες απο το crysis warhead. Στην 1η ο q9550 στα defaults και η 2η στα 4ghz.

Οι 2 5870 cf στα μαμα ρολογια.

Το crysis/warhead ανηκει στην "εξωγηινη" κατηγορια.Οτι και να κανεις παλι δε θα φτανει για να δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

To crysis κ στα 5 γιγα να σαι δεν τραβαει!

Το καλυτερο ειναι το farcry2.

Φιλε μου ουτε στο farcry2 ειδα τις διαφορες που περιμενα.

1η εικονα παλι στα 2,8 2η στα 4Ghz.

Στο dirt2 ειμαι 75 min 90 avg στα 2.8 ενω στα 4.0 85 min 100 avg στο περιπου παντα μιας και το bench δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο.

Στο δια ταυτα για τον φιλο που ανοιξε το ποστ πιστευω οτι ο Ε8400 γυρω στα 3,6 δεν θα του εχει bottleneck ουτε και σε crossfire υλοποιηση.

post-2962-1416074357,7831_thumb.png

post-2962-1416074357,8344_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

παντως τα benches παραμυθιαζουν και τρελενουν κοσμο πολυ !

αλλο τα benches αλλο η real life.

+1 σε αυτο που λες.

3χ5870 παιζουν εχουν διαφορα μονο στα benches κ στο stalker, ιngame ειναι τραγικα μικρη η διαφορα απο οτι με 2χ5870!

@ioanis

Eχει διαφορα ρε μαν, 10fps πανω σε average εχεις!

Link to comment
Share on other sites

απο 2.8 σε 4ghz δλδ περιπου 43% σε επεξεργαστη...με οτι συνεπαγεται και σε ρευμα καταναλωση

πηρε ενα περιπου ..11% στην αποδοση του παιχνιδου.

Τα 10frames θα ηταν πολλα αν κυμαινοταν σε 30-40-50 αντε 60frames..

Τωρα στα 90 δε ξερω για το συγκεκριμενο παιχνιδι αν αξιζει ακομα και το oc.

Αναφερομαι για να παιξεις και να ευχαριστηθεις ενα παιχνιδι..οχι απλα να τρεξεις το bench του και να το συγκρινεις με αλλον.

Y.G

:hmm:

default E8400 ...ποσοι αραγε να υπαρχουν??

Link to comment
Share on other sites

απο 2.8 σε 4ghz δλδ περιπου 43% σε επεξεργαστη...με οτι συνεπαγεται και σε ρευμα καταναλωση

πηρε ενα περιπου ..11% στην αποδοση του παιχνιδου.

Τα 10frames θα ηταν πολλα αν κυμαινοταν σε 30-40-50 αντε 60frames..

Τωρα στα 90 δε ξερω για το συγκεκριμενο παιχνιδι αν αξιζει ακομα και το oc.

Αναφερομαι για να παιξεις και να ευχαριστηθεις ενα παιχνιδι..οχι απλα να τρεξεις το bench του και να το συγκρινεις με αλλον.

Y.G

:hmm:

default E8400 ...ποσοι αραγε να υπαρχουν??

Μα η ουσία αυτή είναι, να παίξεις και να ευχαριστηθείς ένα game παίζοντας το smoothly! Τα benches καταντάνε αρρώστια που σε ωθεί να σπαταλάς τσάμπα τα χρηματά σου...

Link to comment
Share on other sites

συγκετρωθειτε παλικαρια στην πραγματικη αληθεια.Εχουμε ξεφυγει τελειως απο τα πραγματικα δεδομενα.

Το θεμα ειναι αν με overclocking κερδιζεις η αν αξιζει να αγορασεις εναν 8400 η 8600 που η διαφορα στην τιμη τους ειναι χαοτικη;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.