Jump to content



Sapphire ready to launch Radeon "HD 5990 4GB"


def

Recommended Posts

Χωρίς pci-e sig certification....

...300w είναι το μέγιστο που μπορεί να ζητάει σαν φορτίο μια κάρτα pci-e σύμφωνα με τα guidelines του pci sig.

Αν μια κάρτα ζητάει παραπάνω ρεύμα δεν μπορεί να πάρει pci-e certification. Έχουν υπάρξει τέτοιες κάρτες στο παρελθόν, π.χ. GTX295, 4870x2...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, τι; Δύο 8πινα έχει. Η 5970 κανονικά έχει σχεδόν 300w κατανάλωση.

Αυτή σίγουρα με το overclock που έχει το ξεπερνάει. Πρέπει να τρώει κοντά στα 350w αυτή με τέτοια ρολόγια (λογικά η τάση θα είναι περίπου στα 1.175v από τα 1.050v που έχουν οι 5970 με default ρολόγια).

Δεν είπα πως δεν έχει ξαναγίνει. Απλά υπενθυμίζω.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, τι; Δύο 8πινα έχει. Η 5970 κανονικά έχει σχεδόν 300w κατανάλωση.

Αυτή σίγουρα με το overclock που έχει το ξεπερνάει. Πρέπει να τρώει κοντά στα 350w αυτή με τέτοια ρολόγια (λογικά η τάση θα είναι περίπου στα 1.175v από τα 1.050v που έχουν οι 5970 με default ρολόγια).

Απάντησα στο πρώτο πόστ σου :look: Θεωρείς οτι είναι πρόβλημα που θα τρώει 350W θεωρητικά? Γιατί υπάρχουν κάρτες ήδη που τα προσεγγίζουν πρακτικά :-O

crysis_power.png

Πάντως μην ψάχνεις. Ισχύει και εδώ το οτι "πάει" καίει ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου πόστ τι; Απάντησα στο πρώτο πόστ σου :look: Θεωρείς οτι είναι πρόβλημα που θα τρώει 350W θεωρητικά? Γιατί υπάρχουν κάρτες ήδη που τα προσεγγίζουν πρακτικά :-O

crysis_power.png

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πεις με αυτό το ποστ. Δεν νομίζω να είπα κάτι παραπάνω εκτός από "εκτός pci-e sig specs"; Τι είδους συμπεράσματα έβγαλες δεν ξέρω, αλλά μάλλον σφάλλεις.

Όσο για το πινακάκι που παραθέτεις...

Αναρωτιέμαι η 4870 x2 (που ήταν και ο βασικός ανταγωνιστής της nvidia τότε) γιατί άραγε λείπει; Μήπως γιατί έκαιγε 30w παραπάνω από την 295; Και εδώ αρχίζω να κάνω περίεργες σκέψεις για το xbitlabs.

Κατα δεύτερον μου συγκρίνεις τι; Μια διπυρηνη που βγήκε τέλη 2008 αρχές 2009 βασισμένη σε αρχιτεκτονική του 2008 βασικά με την 5970 που είναι κάρτα του 2009, και για την οποία το xbitlabs δίνει.. 240w όταν η ίδια η AMD λέει 294w? Δηλαδή τώρα σε ποιό πράγμα να σχολιάσω;

EDIT: όσον αφορά την 295, απορώ πως πήρε pci-e sig certification με κατανάλωση 312w όπως λέει το xbitlabs. Γιατί εγώ λέω ότι η κάρτα δεν έκαιγε καν 300w.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να βγάλεις από αυτά τα ποστ. Είδες πουθενά να είπα κάτι παραπάνω εκτός από "εκτός pci-e sig specs"; Τι είδους συμπεράσματα προσπαθείς να βγάλεις;

Όσο για το πινακάκι που παραθέτεις...

H 4870 x2 (που ήταν και ο βασικός ανταγωνιστής της nvidia τότε) γιατί άραγε λείπει; Μήπως γιατί έκαιγε 30w παραπάνω από την 295; Και εδώ αρχίζω να κάνω περίεργες σκέψεις για το xbitlabs.

Κατα δεύτερον μου συγκρίνεις τι; Μια διπυρηνη που βγήκε τέλη 2008 αρχές 2009 βασισμένη σε αρχιτεκτονική του 2008 βασικά με την 5970 που είναι κάρτα του 2009, και για την οποία το xbitlabs δίνει.. 240w όταν η ίδια η AMD λέει 294w? Δηλαδή τώρα σε ποιό πράγμα να σχολιάσω;

EDIT: όσον αφορά την 295, απορώ πως πήρε pci-e sig certification με κατανάλωση 312w όπως λέει το xbitlabs. Γιατί εγώ λέω ότι η κάρτα δεν έκαιγε καν 300w.

Με είδες να πώ τπτ συγκεκριμένο; Να συγκρίνω τπτ συγκεκριμένο; Απλά επειδή αναφέρεις το sig certification λές και το δυπήρινο τέρας, των 4GB, του 2010 που θα καίει μάλλον πάνω απο 300W, έχει λέπρα σου κάνω quote το ποστ σου για να υπενθυμίζω οτι υπήρξαν υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν κάρτες τέρατα με ανάλογες επιδόσεις που θα καίνε.-

Απο εκεί και πέρα κάνε οτι συλλογισμό θέλεις και σχημάτισε ότι απόψεις θέλεις.:yes4:

EDIT: Για πληρότητα παραθέτω κατανάλωση 4870x2 μετά απο σύγκριση και υπολογισμό σύμφωνα με το παραπάνω πινακάκι. 270W

Link to comment
Share on other sites

To TDP το δίνει ο κατασκευαστής (294 για την 5970) αλλά είναι ... στο περίπου, ή για να το πω καλύτερα μια μέση τιμή συν ένα ποσοστό παραπάνω για παν ενδεχόμενο και αφορά ΟΛΟ το υλικό (GPU, Mems, Fan, κα). Σχεδόν ποτέ δεν φτάνει σε κανονικές συνθήκες μια κάρτα στην κατανάλωση αυτή. Επίσης όπως στα CPUs έτσι και εδώ παίζουν και τα κομμάτια πόσο κρύα είναι και πόσο καταναλώνουν, έτσι βλέπουμε πυρήνες σαν τον δικό μου (4890) με default volts να χτυπά 1Ghz και άλλα να θέλουν πολύ ή λιγότερο ρεύμα να φτάσουν εκεί.

Καλύτερα να δείτε καταναλώσεις εδώ, μιας και μετράνε με μηχάνημα μόνο την κάρτα και όχι στο "περίπου" : http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/EAH5970/29.html

Το αν θα είναι μέσα στα PCIe sig λίγα μου λέει εμένα προσωπικά μιας είναι μόνο μια ένδειξη του πόσο καταναλώνει και πόσο ζεστή θα είναι και απλά είναι μια ένδειξη του πόσο θα clockάρετε και με τι ψύξη. Στο δικό μου PC εκτός από keyboard/mouse/usb sticks/HDDs/SSDs όλα τα υπόλοιπα είναι εκτός προδιαγραφών(=oc) :)

Link to comment
Share on other sites

To ΤDP δεν δείχνει κατανάλωση. Βεβαίως. Thermal Design Peak είναι.

Αλλά οι εταιρίες πρέπει να το θέσουν όσο πιο κοντά στο πραγματικό μέγιστο που θα τραβήξει η κάρτα. Underestimations & Overestimations κάνουν κακό στον κατασκευαστή αμφότερες για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά οι εταιρίες πρέπει να το θέσουν όσο πιο κοντά στο πραγματικό μέγιστο που θα τραβήξει η κάρτα. Underestimations & Overestimations κάνουν κακό στον κατασκευαστή αμφότερες για ευνόητους λόγους.
Ναι ρε μάστορα, πότε είδες τελευταία φορά νέο μοντέλο πυρήνα/νέα κάρτα (όχι τα πετσοκομμένα πχ μισο bus ή 3/4 rops etc) να βγαίνει στην αγορά με reference ΚΑΙ non-reference design/κατασκευή ?

Αφού η ΑΜD/nVidia κάθε φορά δίνουν τα blueprints και τα requirements στους κινέζους που παράγουν για όλους τους άλλους (που απλά κολλάνε τα αυτοκόλλητα), λες να τους "ταΐζουν" τους κινέζους κατασκευαστές ότι και εμάς ? Μετά από λίγο αρχίζει το binning και τα "OC"/"FTW"/"WOW" etc των premium πελατών και μετά από 3μηνο-6μηνο τα non-reference PCB (συνήθως χαμηλότερου κόστους κατασκευής, και δεν έχουμε δει και λίγες πατατιές σ'αυτά π.χ 4870 πρόσφατα από Powercolor, 9600GT με DDR2 ή χωρίς SLI κ.α.πολλά).

edit: επίσης, αν και εκτός θέματος, "χ@στ@κα" αν η 5890/5990/480/485/470 είναι εκτός PCIe προδιαγραφών, αυτό που βλέπω είναι ότι η ΔΕΗ χαίρεται, ότι οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν (η 480/470 είναι η μόνη reference μονοπύρηνη κάρτα με τριπλά/διπλά heatpipes = κόστος, λιγότερο κέρδος στο oc από aftermarket αεροψύξεις) και συνεπώς πέφτει το ocbility.

Edit2 : Τα παραπάνω τα έγραψα για το Underestimations & Overestimations κάνουν κακό στον κατασκευαστή που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε μάστορα, πότε είδες τελευταία φορά νέο μοντέλο πυρήνα/νέα κάρτα (όχι τα πετσοκομμένα πχ μισο bus ή 3/4 rops etc) να βγαίνει στην αγορά με reference ΚΑΙ non-reference design/κατασκευή ?

Αφού η ΑΜD/nVidia κάθε φορά δίνουν τα blueprints και τα requirements στους κινέζους που παράγουν για όλους τους άλλους (που απλά κολλάνε τα αυτοκόλλητα), λες να τους "ταΐζουν" τους κινέζους κατασκευαστές ότι και εμάς ? Μετά από λίγο αρχίζει το binning και τα "OC"/"FTW"/"WOW" etc των premium πελατών και μετά από 3μηνο-6μηνο τα non-reference PCB (συνήθως χαμηλότερου κόστους κατασκευής, και δεν έχουμε δει και λίγες πατατιές σ'αυτά π.χ 4870 πρόσφατα από Powercolor, 9600GT με DDR2 ή χωρίς SLI κ.α.πολλά).

Ναι ρε.. μάστορα, αλλά δεν ήταν κάθε custom pcb εκτός προδιαγραφών.

Αυτά έχουν γίνει από τις 295/4870 x2 και μετά και σε συγκεκριμένες κατασκευές. Εδώ πέρα βγαίνει η Ares εκτός specs, βγαίνει η 5990 εκτός specs, και είναι λογικό βέβαια. Δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό. Λέω απλά ότι είναι εκτός pci-e sig specs. Δηλαδή να μην το πούμε;

Link to comment
Share on other sites

To pci sig αρκειται πλεον μονο στις δηλωσεις καταναλωσης του κατασκευαστη, οι οποιες οφειλουν να ειναι "αληθινες".

Στην πραξη δεν τιθεται θεμα αυξησης της προσληψης ισχυος με τα εξτρα 2 pin γειωσης μεταξυ του 6πινου και του 8πινου.

Τα πραγματα ειναι ....απλα..

Link to comment
Share on other sites

To pci sig αρκειται πλεον μονο στις δηλωσεις καταναλωσης του κατασκευαστη, οι οποιες οφειλουν να ειναι "αληθινες".

Στην πραξη δεν τιθεται θεμα αυξησης της προσληψης ισχυος με τα εξτρα 2 pin γειωσης μεταξυ του 6πινου και του 8πινου.

Τα πραγματα ειναι ....απλα..

Δεν θα μπω στην διαδικασία ξανά να μιλάμε για 8πινα και 6πινα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε.. μάστορα, αλλά δεν ήταν κάθε custom pcb εκτός προδιαγραφών.

Αυτά έχουν γίνει από τις 295/4870 x2 και μετά και σε συγκεκριμένες κατασκευές. Εδώ πέρα βγαίνει η Ares εκτός specs, βγαίνει η 5990 εκτός specs, και είναι λογικό βέβαια. Δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό. Λέω απλά ότι είναι εκτός pci-e sig specs. Δηλαδή να μην το πούμε;

Γραφοντας οτι βγανει εκτος pci-e sig certification και βαζοντας και 4 τελειες υπονοεις οτι κατι κακο σημαινει αυτο.δεν λες απλά ότι είναι εκτός pci-e sig specs.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.