Jump to content



Πως μπορω να αντικαταστησω το τρεξιμο?


Tsakonas

Recommended Posts

OH HAI

τελικα περασε η ενοχληση στο γονατο,συνεχισα ακαθεκτος το προγραμμα μου,αλλα μαλλον κανω αποτομα τους κοιλιακους και εδω και 1 βδομαδα εχω εναν επιμονο πονο στην ραχη δεξια,ολημερις κ ολονυχτις.

Οταν λεμε επιμονο,οδηγω πχ και γυρνω το σβερκο μου να κοιταξω πισω μια γρια που δεν πατησα και με πιανει πονος.Χτες προχτες ειχε αρχισει να γινεται εντονος,δηλ βαθια ανασα επαιρνα και ειχα πονο.Εβαλα ενα εμπλαστρο,με ζεματισε λιγο,ηπια και κανα 2 γλυκοζαμινες μιας και θυμηθηκα τον Λουκα,και τωρα ειναι καπως καλυτερα.Αλλα υποψιαζομαι μαλλον γενικα ειμαι λιγο ατσουμπαλος στην γυμναστικη και ολο βγαζω τετοια προβληματα.

Η μηπως ειναι τραγικα υπερβολικο το προγραμμα μου ?(καθημερινα )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
OH HAI

τελικα περασε η ενοχληση στο γονατο,συνεχισα ακαθεκτος το προγραμμα μου,αλλα μαλλον κανω αποτομα τους κοιλιακους και εδω και 1 βδομαδα εχω εναν επιμονο πονο στην ραχη δεξια,ολημερις κ ολονυχτις.

Οταν λεμε επιμονο,οδηγω πχ και γυρνω το σβερκο μου να κοιταξω πισω μια γρια που δεν πατησα και με πιανει πονος.Χτες προχτες ειχε αρχισει να γινεται εντονος,δηλ βαθια ανασα επαιρνα και ειχα πονο.Εβαλα ενα εμπλαστρο,με ζεματισε λιγο,ηπια και κανα 2 γλυκοζαμινες μιας και θυμηθηκα τον Λουκα,και τωρα ειναι καπως καλυτερα.Αλλα υποψιαζομαι μαλλον γενικα ειμαι λιγο ατσουμπαλος στην γυμναστικη και ολο βγαζω τετοια προβληματα.

Η μηπως ειναι τραγικα υπερβολικο το προγραμμα μου ?(καθημερινα )

Μην βάζεις τα χέρια πίσω από το κεφάλι όταν κάνεις κοιλιακούς.

1) Πιάσε τα αυτιά σου

2) Τα μάγουλα

3) Τα βυζιά

4) Ακούμπησε τα στους ώμους.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Τί ξεθάβεις κι εσύ, θα μου πείτε τώρα...

...αλλά δεν έτυχε, πέτυχε...

Βρίσκομαι σε κατάσταση παρόμοια με του συμφορουμίτη που άρχισε το νήμα, δλδ

- Ήθελα να χάσω βάρος

- Είχα καιρό να γυμναστώ

- Άρχισα απαιτητικό πρόγραμμα

- Δεν πρόσεχα τόσο το ζήτημα της καλής προθέρμανσης και των διατάσεων

- Προέκυψε τραυματισμός που θα με κρατήσει για κανά μήνα εκτός αθλητικής δραστηριότητας, αυτού του είδους τουλάχιστον...

Με βάρος 103 κιλά και ύψος 1.86εκ έχω βάλει ξανά κάτι κιλάκια, λόγω καθιστικής ζωής, που πριν από μερικά χρόνια τα είχα πάρει λόγω κακής διατροφής και διαταραγμένου προγράμματος ύπνου σε συνδυασμό με πολύ ζόρι για διάβασμα, και τα είχα χάσει με ένα πρόγραμμα διατροφής που μου είχαν βγάλει στο Παν/μιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων...

Επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους, το παραθέτω εδώ...

attachment.php?attachmentid=51135&stc=1&d=1341248536

Άρχισα πάλι αυτή τη προσεγμένη διατροφή και για να επιταχύνω τα αποτελέσματα, αλλά και να ξαναβρώ τη φόρμα μου (μετά από χρόνια αντισφαίρισης τα είχα παρατήσει και τελευταία μου κακοφαινόταν γιατί είχα διατηρήσει μέχρι τα 28 μου αυξημένη αντοχή στα πόδια/τρέξιμο και στα 31 μου άρχισα να νιώθω σαν πατσάς) ξεκίνησα ένα πρόγραμμα τρεξίματος, αλλα φαίνεται η ηλικία καθώς και η απότομη μετάβαση και η ένταση της άσκησης είχαν συνέπειες...

Έτσι τις προάλλες, γύρω στα 5-6 πρώτα χιλιόμετρα άρχισα να νιώθω μια ενόχληση στο γόνατο/κορυφή της αριστερής κνήμης, την οποία αγνόησα για λίγα ακόμη χιλιόμετρα...εκεί κοντά στα 9χλμ η ενόχληση έγινε ήπιος πόνος και στα 10χλμ περίπου ο πόνος εντάθηκε...

Οταν άρχισα να περπατάω, περιέργως, ο πόνος έγινε μεγαλύτερος κι ένιωσα και κάποια αστάθεια, έτσι μου φάνηκε, στο γόνατο...

Την έκανα για σπίτι όπως μπορούσα...μέχρι το βράδυ που πήγα για ύπνο, κανά 4ωρο αργότερα, ο πόνος είχε γίνει ανυπόφορος και δεν μπορούσα καν να πατήσω το αριστερό μου πόδι...

Την επόμενη μέρα έτρεξα κατευθείαν στον γιατρό που έβγαλε διάγνωση τενοντίτιδα (ο πόνος εντοπιζόταν στη περιοχή του έσω πλάγιου συνδέσμου - έκανα ακτινογραφία αλλά δεν έδειξε τίποτα) και συνέστησε ξεκούραση, κρυοθεραπεία τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα και πατερίτσες για 5 μέρες...

...οι πέντε μέρες πέρασαν και η κατάσταση βελτιώθηκε ελάχιστα...οπότε σήμερα επισκέφθηκα ξανά το γιατρό (άλλον, πολύ πιο έμπειρο, χειρούργο ορθοπεδικό) που συνέστησε πατερίτσες για 1 μήνα, κρυοθεραπεία (παγο στη φλεγμένουσα περιοχή) και μπάνια ως άσκηση...

...εγώ είχα ήδη ψάξει στο νετ κι είχα βρει ειδικές ασκήσεις αύξησης της μυϊκής ελαστικότητας και δύναμης αλλά ο γιατρός επέμεινε στη κολύμβηση ως συνταγή (ενεργητικής) αποθεραπείας κι ως εναλλακτική στατικό ποδήλατο (δεν ενθουσιάστηκε με τη λύση του κανονικού ποδηλάτου)

Τα διδάγματα:

- Ειδικά μετά από κάποια ηλικία και αν δεν ασκούσασταν συστηματικά στο πρόσφατο παρελθόν, μην το παρακάνετε στη συχνότητα και στην ένταση της άσκησης (προσωπικά με παρέσυρε η απροσδόκητα θετική ανταπόκριση στην ασκηση παρά η επιμονή σε σκληρό πρόγραμμα, που σημαίνει απλώς ότι παντού υπάρχουν παγίδες)...δώστε έμφαση στην προοδευτικότητα

- Μεγάλη προσοχή στις διατάσεις και τη καλή προθέρμανση

- Μην υποβαθμίζετε τις όποιες, μικρές ή μεγάλες, ενοχλήσεις και "ακούστε" το σώμα σας...

- Επιλέξτε αθλητικές δραστηριότητες που δεν καταπονούν τόσο τις αρθρώσεις, τουλάχιστον όταν αρχίζετε, αλλά εφαρμόστε και μια ποικιλία και προβλέψτε μέρες ανάπαυσης...

Αυτά και ελπίζω όχι στα δικά σας...

ΥΓ:

Και μόνο ο πόνος και οι μελανιές στις μασχάλες από τις πατερίτσες είναι επαρκής λόγος να φροντίσετε ώστε να μην τις χρειαστείτε...

post-230-1416076385,8374_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως να το θεσω ευγενικα, αλλα μετα απο καιρο ξαναρχισα το απανθρωπο αυτο προγραμμα. Στις 5 μερες μου εχουν ερθει παραλογες κ@υλες...

Καλύτερη αιμάτωση λόγω άσκησης :) Γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.