Jump to content


Πως μπορω να αντικαταστησω το τρεξιμο?


Tsakonas

Recommended Posts

OH HAI

Το προβλημα:Εδω και 1μιση μηνα ειχα αρχισει γυμναστικη.Καθημερινα ξυπναγα σαν γαλατας (ζιρο φαηβ αουρς) για να κανω ολο χαρα 11 χιλιομετρα τρεξιμο και να παω φρεσκος στη δουλεια.

Η λαλακια:το εκανα με εντελως φλατ παπουτσια

Η πηγη του προβληματος:ειμαι 1,85-98 κιλα περιπου (ψιλουπερβαρος)

Η συνεπεια :απο χθες με πιανει τραγικος πονος στο γονατο με το που συμπληρωνω τα 6 χιλιομετρα και εικαζω οτι ειναι μηνισκος

Η πρωτη προσπαθεια λυσης : πηρα τα adidas microbounce ..

το αποτελεσμα :εριξα τους χρονους μου μεν και ανακουφιστηκα καπως μεν,αλλα ο πονος εμφανιζεται στα 6χμ παλι.

Οι αποριες : α)μου εχω κανει μονιμη ζημια?

β)υπαρχει καποιος απλος τροπος να ξαναμπορεσω να κανω παλι 11 χμ?ηδη αρχισα διαιτα για να ξαλαφρωσω τα ποδια μου

γ)πως μπορω να αντικαταστησω το καψιμο θερμιδων και την αεροβια ασκηση του τρεξιματος χωρις να εξαρτωμαι τοσο πολυ απο το γονατο μου?Στεππερ θα με βοηθησει?ιδεες παρακαλω!

δ)θα μπορεσω να κανω παιδια?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

αν και δεν ξέρω πολλά για να σε βοηθήσω για αυτά που είμαι σίγουρος θα σου πω.

οποιοδήποτε όργανο γυμναστικής σε βοηθά να γυμνάζεσαι χωρίς να δημιουργεί κραδασμούς και χωρίς να φορτίζει το πόδι σου με κάθετη δύναμη λόγω βάρους θα σου κάνει καλό.

διάδρομος μόνο για περπάτημα ζέσταμα.

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ τρέξιμο σε διάδρομο σε όποιον έχει πρόβλημα στα γόνατα. Ο διάδρομος θα κάνει 2 φορές χειρότερη ζημιά καθώς στο κανονικό real life τζοκινγκ σπρώχνεις το σώμα σου μπροστά και το βάρος μετατοπίζεται.Στο διάδρομο αντίθετα χοροπηδάς πάνω σε σταθερό σημείο με αποτέλεσμα να επιβαρύνεις τα γόνατα σε 2πλάσιο βαθμό.

Τα steppers τύπου gazelle είναι καλή λύση. 0 κραδασμοί και αθλείς όλο το σώμα στηριζόμενος και στις λαβές αποφορτίζοντας και τα γόνατα από το βάρος.

Δυστυχώς όπως τα περιγράφεις υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο ζημιάς. Θα σου πρότεινα να πας άμεσα για αρθροσκόπηση.

Τη φυσιοθεραπεία δε τη γλιτώνεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

1ον. Μην πηγαίνεις για τρέξιμο αυτές τις μέρες.

2ον. Πήγαινε σε έναν φυσικοθεραπευτή να σε δει.

3ον. Αν δεν στο προτείνει ο ίδιος, κάνε και μια ακτινογραφία.

4ον. Αν μπορείς να αντικαταστήσεις το τρέξιμο με το κολύμπι τότε σώθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χτυπησει πριν 5 χρονια στο δεξι γονατο και επαθα μινισκο χιαστο.εκανα πριν 3 χρονια εγχειριση και προς το παρον ειμαι οκ αν και εχω ενοχλησεις οταν εχω καιρο να κανω γυμναστικη η με τις αλλαγες του καιρου.αυτο που εχω να σου πω εγω ειναι:

χασε κιλα,βοηθαει παρα πολυ το γονατο.εγω οταν το χα χτυπησει ημουν 78,τωρα ειμαι 68 και εχω δει πολυ διαφορα.

βαζε παγο στο γονατο,ειδικα αν σου εχει πρηστει καθως το ανακουφιζει.αν σου εχει πρηστει η σε ποναει το καλυτερο ειναι ξεκουραση για να μην κανεις καμια μονιμη βλαβη.πηγαινε και σε ενα γιατρο να κανεις μια μαγνητικη να δεις τι γινεται.

αν σου πει ο γιατρος οτι εισαι οκ να κανεις τρεξιμο,τοτε κανε αλλα με το μαλακο,μην το κουραζεις.παντως κανει καλο η γυμναστικη.εγω απο τοτε που ξεκινησα τρεξιμο κτλ δεν με εχει ξαναπονεσει σε αποτομες κινησεις κτλ οπως με ενοχλουσε παλια.

Αυτα,ελπιζω να σε βοηθησα.

Edit:οντως το καλυτερο ειναι το κολυμπι.δεν επιβαρυνει καθολου το γονατο και ειναι καλη γυμναστικη.μου το ειχαν πει και μενα.

Link to comment
Share on other sites

Α) Καμιά ζημιά δεν είναι μόνιμη. Το καλύτερο θα ήταν να αντικαταστήσεις το τρέξιμο με κολύμπι, αλλά δυστυχώς είναι δύσκολη η πρόσβαση σε πισίνα αν δεν την έχεις σπίτι σου.

Β)Ποδήλατο είναι η καλύτερη λύση . Απευθύνσου στην ΔΟ που έχει γνώσεις στο θέμα.

Αν εξασκήσε για να χάσεις κιλά γράψου σε γυμναστήριο για ενδυνάμωση, ειδάλλως διάφορα προβλήματα ( πχ δισκοπάθεια ) σε περιμένουν.

Μάθε να τρέχεις μαλακά, χωρίς να χτυπάς τα πόδια σου. Δεν ξέρω τι γράφει ο Γιώργος , ξέρω σίγουρα ότι οι καλοί διάδρομοι είναι αντικραδασμικοι.

Γ) Αν πριν την αεροβική έχεις εκτελέσει πρόγραμμα ενδυνάμωσης, θα καίς σχεδόν διπλάσιες θερμίδες, άρα χρειάζεσαι μισό χρόνο και απόσταση.

δ) Φίλος σου είναι ο Dolly και όπως γράφεις ο ίδιος, ιδικός στον φουτσο. Δεν είναι μόνο ότι θα αποκτήσεις τα ομορφότερα και εξυπνότερα παιδιά από όλο σου το σόι, αλλά θα γνωρίσει και τον οργασμό η γυναίκα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να ξεκινάς σιγά σιγά και να μετά όσο γυμνάζεις το σώμα να ανεβάζεις και τα χιλιόμετρα και γενικά το πρόγραμμα.

Πρώτο εφόσον στα 6km αρχίζει το πρόβλημα εσύ σταμάτα στα 5. 11km κάθε μέρα είναι πολλά για κάποιον που κάνει 1.5 μήνα. Όχι από θέμα αντοχής αλλά από το θέμα της συνήθειας του σώματος στους ρυθμούς αυτούς. Είναι υπερβολικά πολλά τα 11km για κάθε μέρα και δεν σου χρειάζονται. Αυτή τη στιγμή καις τον εαυτό σου από την υπερπροπόνηση και για αυτό τραυματίζεσαι. Δεν πρέπει να επιμένεις πολύ σε κάτι συγκεκριμένο αλλά να έχεις ποικιλία στις ασκήσεις που κάνεις.

Δεύτερο μην τρέχεις στο δρόμο αλλά βρες κάποιο Δημοτικό γήπεδο με ταρτάν...αν και δύσκολο για τόσο νωρίς.

Τρίτο το τρέξιμο δεν είναι το παν...κάνε γυμναστική. Δηλαδή καλό ζέσταμα, stretching και ασκήσεις ενδυνάμωσης όλου του σώματος. Είναι καλύτερα να τρέξεις 2-3 χιλιόμετρα αλλά να κάνεις και μερικές κάμψεις, knee raises για κοιλιακούς.

Τέταρο καλή διατροφή και καλός ύπνος(όπωσδήποτε πριν τις 23:00) κάνουν την μεγαλύτερη διαφορά στην αθλητική απόδοση κάποιου. Και το έχω δει άπειρες φορές πάνω μου...

Αν και δεν είμαι ειδικός έχω ασχοληθεί αρκέτα χρόνια με το ζήτημα και σαν αθλήτης που είμαι και τώρα. Πρώτα από όλα πρέπει να χτίσεις μία σωστή σωματική διάπλαση και κατάσταση αυτό πρέπει να γίνει ομάλα για να συνηθήσεις το σώμα χωρίς ακρότητες για να μην έχεις τραυματισμούς. Και πρέπει να το κάνεις για όλες τις μυικές ομάδες...

Τελευταία άρχισα να ασχολούμε με calisthenics...που γίνονται μόδα σιγά σιγά...και έχω δει τεράστια διαφορά με οτιδήποτε έκανα ποτέ.

Αν μου επιτρέπεις να σου προτείνω ρίξε μία ματιά σε crossfit και calisthenics στο youtube.

Για αρχή δοκίμασε το εξής πρόγραμμα:

30 air squats

20 push ups

30 κοιλιακούς

Σε 3 σετ...τα νούμερα είναι ενδεικτικά. Ξεκίνα από χαμηλά και σιγά σιγά ανεβάζεις.

Σε δεύτερη φάση βρές μία παιδική χαρά και ξεκίνα με το έλξεις, βυθίσεις και λοιπά.

http://thebarunion.com/Home_Page.php

http://www.youtube.com/watch?v=D64UHuWL6DU

Προσωπικά εδώ και δύο μήνες που άρχισα να τα κάνω και σχετικά χαλαρά έχω φτάσει κάνω 25 έλξεις και 90 κάμψεις χωρίς να ζορίζομαι πολύ.

Δες λίγο τα βίντεο από την κοπελιά..είναι θεά και έχει ένα σωρό από awesome workouts...:hang2:

ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΕΙΣ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΒΑΡΗ

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!!!!!!!!

υγ:το ποδηλατο σαν ασκηση μπορει να μου προσφερει το ιδιο καψιμο θερμιδων/λιπους για τον ιδιο χρονο?χωρος υπαρχει εδω κοντα (λυκαβηττος)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την ένταση . Πρέπει να συνηθίσεις να στροφάρεις με στόχο τις 200 πεταλιές, αντί να γυρνάς με βαριά πατήματα και κάτω από 100.

Υπάρχουν εξελιγμένοι παλμογράφοι που σου λένε θερμίδες.

Χρειάζεται και εδώ προσοχή, γιατί αν κάνεις λάθος επιλογές θα τραυματίσεις τα γόνατα.

Link to comment
Share on other sites

με έναν καλό διάδρομο δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις ζημιά στα γόνατα σου. Τρέχω σε διάδρομο εδώ και 3 χρόνια (έχω γράψει άπειρα χιλιόμετρα) και δεν έχω πάθει το παραμικρό. Αντίθετα το τρέξιμο σε άσφαλτο όπου οι κραδασμοί δεν απορροφούνται (ιδιαίτερα αν δεν έχεις καλά παπούτσια) μπορεί να σου τσακίσει τα γόνατα.

Αν τα γόνατα σου κάνουν διάφορους θορύβους σαν μεντεσές που θέλει λάδωμα :D τότε επιβάλεται ξεκούραση και αν δε δεις προκοπή μετά από κανά 2-3 βδομάδες επίσκεψη σε ένα ιατρικό κέντρο και μαγνητική (όχι ακτινογραφία).

Συμφωνώ επίσης στη λύση του ποδηλάτου αν και εκεί θέλει ειδικά προστατευτικά για την ευαίσθητη περιοχή και πολύ καλή σέλα.

Τέλος αν δε γουστάρεις να δώσεις 500 ευρώ για ένα καλό ποδήλατο βρίσκεις έναν χώρο 2*2 και κάνεις σχοινάκι. 2 λεπτά σχοινάκι ισοδυναμούν με 10 λεπτά τρέξιμο. Για αρχή ξεκινάς με 2 ή 3 σετ των 2 λεπτών και μετά το αυξάνεις. Εκεί να δεις ιδρώτα και χάσιμο κιλών.

Link to comment
Share on other sites

με ρωτησε και ο φραγμας αυτο για τους θορυβους,ευτυχως δεν κανει καναν περιεργο θορυβο το γονατο μου,μακαρι να μην εχω παθει τπτ και χασω γυμναστικη... (αυτο θα το πει ο ντοκτορας την επομενη βδομαδα βεβαια)...

σχοινακι εεε?χμμ..μουβαλες ιδεες..αν και με τρομαζει το χοροπηδημα σε σχεση με το γονατο...

διαδρομος ειναι αουτ οφ κουεστιον.ειμαι μεταξυ στεππερ-ποδηλατου

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα 11χλμ που λες... Αν πριν απο αυτό η μόνη σου γυμναστική ήταν το τηλεκοντρόλ και το ποντίκι έκανες κακώς και το πίεσες τόσο πολύ. Γενικά θέλει μία προσαρμογή το σώμα σου σε ό,τι καινούργιο του κάνεις. Μετά πρέπει να "ακούς" το σώμα σου. Αν δηλαδή σε πιάνει πόνος, νιώθεις κουρασμένος κλπ. πρέπει να μην το πιέζεις. Το γόνατο είναι ευαίσθητο και με το τρέξιμο καταπονείται, ειδικά αν τα παπούτσια δεν είναι κατάλληλα. Πρόσφατα η φίλη μου την πάτησε έτσι, που είχε να γυμναστεί για χρόνια και πλακώθηκε στη γυμναστική, με αποτέλεσμα να πάθει κάκωση μηνίσκου. Οπότε αν σε πονάει πήγαινε στον ορθοπεδικό. Πιθανότατα να κάνεις αξονική-μαγνητική για να φανεί αν έχει γίνει ζημιά. Απόφυγε τρέξιμο, στέπερ και ποδήλατο, το ελλειπτικό (gazelle) είναι καλύτερο γιατί το γόνατο δεν κάνει μεγάλη κίνηση και δεν έχει κραδασμούς.

Τέλος για το θέμα των κιλών κοίταξε να κάνεις μια καλή και ισορροπημένη διατροφή, πολλών μικρών γευμάτων την ημέρα. Απόφυγε μεγάλα γέυματα μετά τις 17:00 και περιορίσου σε φρούτα, γιαούρτι, σούπες και όσο το δυνατόν άπαχα γεύματα όσο νυχτώνει. Κλειδί στη δίαιτα είναι ο μεταβολισμός και όχι τόσο η άσκηση. Μεταβολισμό θα τον ανεβάσεις αν φροντίζεις να δίνεις στον οργανισμό σου συχνά τροφή ώστε να συνηθίσει ότι έχει περίσσεια ενέργειας και να την καίει πιο γρήγορα. Απεναντίας αν τρως μόνο 1 γεύμα την ημέρα ο οργανισμός συνηθίζει ότι θα αργήσει να ξαναπάρει ενέργεια και την αποθηκεύει με τη μορφή του λίπους.

Καλύτερη άσκηση κατά τη γνώμη μου είναι το κολύμπι αλλά δυστυχώς δεν έχουμε υποδομές.

Link to comment
Share on other sites

οι διαδρομοι των γυμναστηριων ειναι αντικραδασμικοι, δεν θα εχεις προβλημα.

για ακομα πιο αναλαφρα δοκιμασε ελλειπτικο που ειναι παρομοιο με τρεξιμο.

μετα πας για σκουφακι και πισινα.

επισης τα παπουτσια που πηρες προσωπικα δεν μου αρεσουν και πολυ. εφ'οσον το παρεις ζεστα πηγαινε δωσε 160 ζεστα και παρε τα μιζουνο η τα ασιξ τα τζελ.

Link to comment
Share on other sites

Την φυσικη κινηση του τρεξιματος δεν μπορει να την αντικαταστησει κανενα μηχανημα.Δευτερη επιλογη ειναι το ελειπτικο (...) Το στεπερ δεν νομιζω οτι ειναι πολυ καλο για το γονατο σου μονο το ελλειπτικο δεν εχει καθολου κραδασμους.

Link to comment
Share on other sites

Ο διάδρομος δεν είναι τρέξιμο...στον διαδρομο και να χοροπηδάς τα χιλιόμετρα θα γράφουν...:rofl:

Για την κινηση μιλησα βεβαια αλλος μπορει να τρεχει και αλλος να σερνει το κουφαρι του πανω στον διαδρομο.Εγω σε ανωμαλο εδαφος μια φορα ετρεξα και πηρα αστραγαλο στο χερι.Μονο ταρταν και διαδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Το στέπερ με την περίεργη περιστοφική κινηση που κάνει δνε θα του προκαλέσει πόνο?

Εγω ψηφίζω κολύμπι.

Θα ανέβεις από άποψη αντοχής σε πρωτόγνορα επίπεδα.Το τρέξιμο μετά θα σου φαίνεται τοσο απλό, που θα πέρνεις μόνο το 1/3 των αναπνοών που έπαιρνες παλιά.

Επίσης, θα γυμνάζεσαι σε ΟΛΟ το κορμί σου ( πήχεις, τρικέφαλοι, ώμοι, πλάτη, ραχιαίοι, κοιλιακοί, πόδια) χωρίς κανέναν κραδασμό, και χωρίς φόβο τραυματισμού.

Επιλέον, θα καίς πολλές θερμίδες αν σκεφτείς το έργο που παράγεται κατα την διάρκεια της υδρόβιας προπόνησης.

Τελος, αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με την κολύμβηση ( που ελπίζω να το κανεις), απέφευγε το πρόσθιο γιατί η κίνηση των ποδιών είναι ότι χειρότερο για τα γόνατα. Βέβαια αν θες να γυμνάζεις το άνω μέρος του σώματος με πρόσθιο, μπορείς να το συνδιάσεις με ποδίες ελεύθερου ή και πεταλούδας.

Link to comment
Share on other sites

μαμωτεν εχω εδω κοντα το κολυμβητηριο του Παναθηναικου,αλλα φανταζομαι δεν ειναι ανοιχτο 24 ωρες...αλλη χαρη εχει η ασκηση στα αγρια χαραματα (05.00-07.00) ... :( ...

(εννοειται πως ολοι οι φιλοι που συνεισφερουν εδω εχουν τις θερμες μου ευχαριστιες)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες και το στεππερ προκαλει προβλημα στα γονατα.

Οταν δηλαδη ανεβοκατεβαινεις σκαλες, δεν εχεις πιεση στα γονατα? μην τρελαθουμε.

Το ΜΟΝΟ οργανο (προσοχη για οργανο μιλαω, οχι για ασκηση) χωρις καταπονηση στις κλειδωσεις ειναι το ελλειπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρο....παρακαλα να μην εχεις αυτα που λες....και ενδυναμωση...γιατι μπορει να το εχεις κουρασει....

ο πονος που νιωθεις ειναι σαν να σε τρυπαει κατι...σαν σουβλια?

οτι θες για κολυμπι στον winters...:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.