Jump to content



Πως μπορω να αντικαταστησω το τρεξιμο?


Tsakonas

Recommended Posts

Καταρχήν ΟΤΙ και να έχουν τα γόνατα σου, παιδιά θα σου κάνω.

Μετά,

Όπως λέει και ο Γιάγκος (όχι για τα παιδιά), ένας καλός διάδρομος είναι αντί κραδασμικός και για εμένα ΣΙΓΟΥΡΑ πιο καλός από το κλασσικό στέπ.

Το στέπ το πάνω-κάτω που σου αρέσει να χαζεύεις τις γκόμενες να κάνουν σου ταλαιπωρεί τα γόνατα πολύ.

Και επειδή σε ξέρω σαν σώματο τύπο κλπ νομίζω πως ο Προκρούστης θα είναι καλύτερη λύση.

Αυτό που δεν ταλαιπωρεί καθόλου τα πόδια αλλά θες γυμνιστίριο συνήθως γιατί είναι ακριβό να το πάρεις σπίτι είναι το επικυκλικό στέπ που τα πόδια σου δεν πάνε πάνω κάτω αλλά γύρω γύρω σαν να λέμε (όχι τέλειους κύκλους – τότε είναι ποδήλατο) και δεν βαραίνει το γόνατο.

Αλλά δεν το έχω δει παρά σε λίγα γυμναστήρια γιατί είναι ακριβό.

Αν το βρεις γιατί αξίζει, είναι σαν να φοράς σερβιέτα με φτερά, κυριολεκτικά πετάς.

Αυτό σου βαράει τα γόνατα λιγότερο και από ποδήλατο.

Το κολύμπι είναι νο1-ΑΝΤ1 με διαφορά αλλά δεν είναι τόσο εύκολο.

Αν θές για το σπίτι (να με πάς απ’ το σπίτι, ακούυυυυςςςς κλπ), μπορείς να πάρεις ποδήλατο και να κάνεις καλά τη δουλειά σου. Σκάσε τηλ αν το θες, έχω φίλο με μαγαζί με ορθοπεδικά και κονέ για ποδήλατα / διαδρόμους / σύνεργα S&M και μπορεί να σε φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

βασικά, μακριά από το στεπ. Χρησιμοποιούσα ένα τέτοιο, και παραλίγο να μου σακατέψει το γόνατο. Μετά από ~1 μήνα, κόντευα να μην μπορώ να περπατήσω από τον πόνο. Το σταμάτησα, άρχισα το περπάτημα [όχι τρέξιμο] και σιγά σιγά συνήλθε. Βέβαια, τότε ήμουν στην εφηβεία, και είχα πρόβλημα με τους χόνδρους στα γόνατα.

Link to comment
Share on other sites

μαμωτεν εχω εδω κοντα το κολυμβητηριο του Παναθηναικου,αλλα φανταζομαι δεν ειναι ανοιχτο 24 ωρες...αλλη χαρη εχει η ασκηση στα αγρια χαραματα (05.00-07.00) ... :( ...

(εννοειται πως ολοι οι φιλοι που συνεισφερουν εδω εχουν τις θερμες μου ευχαριστιες)

Οταν πηγαινα εγω ανοιγεε απο τις 6 νομιζω.Ρωτα δεν χανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες και το στεππερ προκαλει προβλημα στα γονατα.

Οταν δηλαδη ανεβοκατεβαινεις σκαλες, δεν εχεις πιεση στα γονατα? μην τρελαθουμε.

Το ΜΟΝΟ οργανο (προσοχη για οργανο μιλαω, οχι για ασκηση) χωρις καταπονηση στις κλειδωσεις ειναι το ελλειπτικο.

ελλειπτικό προτείνω και εγώ, αγόρασα πριν 3 μήνες ενα KETTLER και είναι φοβερό με 0 καταπόνηση στα γόνατα, εκτός και άμα το ρυθμίσεις σε πολύ σκληρότητα(σαν ανηφόρα) εκεί έχεις πίεση στα πόδια.

Καλό είναι να πας να δοκιμάσεις σε ένα κατάστημα ή γυμναστήριο.

Link to comment
Share on other sites

OH HAI

Το προβλημα:Εδω και 1μιση μηνα ειχα αρχισει γυμναστικη.Καθημερινα ξυπναγα σαν γαλατας (ζιρο φαηβ αουρς) για να κανω ολο χαρα 11 χιλιομετρα τρεξιμο και να παω φρεσκος στη δουλεια.

Η λαλακια:το εκανα με εντελως φλατ παπουτσια

Η πηγη του προβληματος:ειμαι 1,85-98 κιλα περιπου (ψιλουπερβαρος)

Η συνεπεια :απο χθες με πιανει τραγικος πονος στο γονατο με το που συμπληρωνω τα 6 χιλιομετρα και εικαζω οτι ειναι μηνισκος

Η πρωτη προσπαθεια λυσης : πηρα τα adidas microbounce ..

το αποτελεσμα :εριξα τους χρονους μου μεν και ανακουφιστηκα καπως μεν,αλλα ο πονος εμφανιζεται στα 6χμ παλι.

Οι αποριες : α)μου εχω κανει μονιμη ζημια?

β)υπαρχει καποιος απλος τροπος να ξαναμπορεσω να κανω παλι 11 χμ?ηδη αρχισα διαιτα για να ξαλαφρωσω τα ποδια μου

γ)πως μπορω να αντικαταστησω το καψιμο θερμιδων και την αεροβια ασκηση του τρεξιματος χωρις να εξαρτωμαι τοσο πολυ απο το γονατο μου?Στεππερ θα με βοηθησει?ιδεες παρακαλω!

δ)θα μπορεσω να κανω παιδια?

ευχαριστω.

1) Γραμμή σε κάποιον ορθοπεδικό που να εμπιστεύεσαι για εξέταση και ισως χρειαστεί και καμμιά αξονική-θα σου πεί ο doctor ( μαγνητική το θεωρώ υπερβολή και χάσιμο χρημάτων)-πάντως οπως τα λές δεν νομίζω να είναι μηνίσκος

2) ΚΟΛΥΜΠΙ -αφού λες οτι κοντά εχεις το κολυμβητήριο πήγαινε βρες τον προπονητή της αγωνιστικής ομάδος και ρώτησέ τον εαν μπορεί να σου κάνει ενα ημερήσιο πρόγραμμα κολύμβησης (μερικά km) καθώς επίσης και εάν μπορέις να πηγάινεις για κολύμπι τόσο πρωί αν και αυτό εξαρτάται απο το πότε ανοίγει η πισίνα

Link to comment
Share on other sites

Ιεραποστολική στάση αυστηρά όμως, γιατί με το doggy style πάλι θα επιβαρύνεται το γόνατο.

Μήπως είναι false alarm ρε συ Τσάκο το γόνατο ;

Δε ξέρω αν έχεις ιστορικό, αλλά το δικό μου που είναι ταλαιπωρημένο με έχει πεθάνει εδω και τέσσερις μέρες, και επειδή για άθληση παίζω το ενα-δυο με τον καναπέ και την πολυθρόνα, το έχω αποδώσει στην αλλαγή του καιρού.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καλο το κολυμπι αλλα αν δεν εχει υπαρξει σε ομάδα καποια χρονια..να μαθει την σωστη τεχνικη..

δεν νομιζω οτι το αποτελεσμα θα ειναι σοβαρο..

η τεχνικη στο κολυμπι ειναι το Α και το Ω...

τωρα εχω δει πολλους που κολυμπανε μονοι τους καιρο και εχουν μια σταθερη τεχνικη αλλα ειναι και παλι λαθος..

φυσικα οι ατσουμπαλες κινησεις κτλ που κανει καποιος που δεν ξερει ,δυστυχως,καλο δεν μπορουν να θεωρηθουν..

δεν τα λεω υποτιμητικα...αλλα δεν ειναι αιντε πηρα το προγραμμα της αγωνιστικης και μετραω πλακακια...

επισης οι γενικευσεις "αν θες να γυμναστεις μην ακουμπας βαρη" ειναι απαραδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έκανα χρόνια και έχουν γίνει κτήμα μου αλλά θεωρώ ότι οι τεχνικές είναι πάρα πολύ εύκολες και αν βρει ένα προπονητή, μέσα σε μια ώρα τις έχει μάθει. (Θεωρώντας ότι μπορεί να επιπλεύσει με αξιοπρέπεια και έχοντας μια κάποια άνεση στο νερό :p)

Link to comment
Share on other sites

σε 1 ωρα λιγο δυσκολο...σε λιγες βδομαδες πιθανον..αν λαβουμε υποψιν οτι δεν παει και για αγωνες..

το "καποια χρονια" ισως ειναι υπερβολικο οντως..

αλλα και παλι..σε ωρες κοινου δουλεια δεν γινεται...τουλαχιστον εγω δεν μπορεσα να κανω προπονηση ποτε..

γινεται πανικος...μεχρι και αναποδα πανε ορισμενοι..σε αλλα κολυμβητηρια ισως ειναι καλυτερα...:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσω τους αλλους (δεν εχει νοημα να λεμε τα ιδια) παρε και ενα συμπληρωμα Γλουκοζαμίνης - Χονδροϊτίνης για γρηγοροτερη αναρρωση. Το πουλανε σαν συμπληρωμα διατροφης σε μαγαζια για φουσκωτους ουγκα-μπουγκα αλλα το βρισκεις και σε φαρμακεια. Ιδιο πραγμα ειναι απλα στα φαρμακεια οι τιμες ειναι ...φαρμακειο! Παρε ενα απο ενα καταστημα διατροφης (θα καταλαβουν αμεσως οτι ειναι για τραυματισμο) και παιρνε παραπανω αποτι λεει η δοσολογια μιας και το συγκεκριμενο συμπληρωμα κανονικα το παιρνουμε για αποφυγη τραυματισμων, οποτε οταν (κακη ωρα!) αυτος ερθει θες παραπανω για αναρρωση. Εγω πηρα το καλοκαιρι που σακατευσα τον ωμο μου.

Επισης το leg extension θα σε βοηθησει να δυναμωσεις τους μυες του ποδιου γυρω απο το γονατο ωστε να μην εχεις τετοια θεματα στο μελλον.

Το ελλειπτικο ειναι το καλυτερο για αποφυγη κραδασμων, ολα γυμναζουν το ιδιο λιγο πολυ στο θεμα της αεροβιας ικανοτητας, το τρεξιμο εξω ειναι οτι καλυτερο για να γυμναζεις τα ποδια σου (παντα οσο αφορα ασκησεις αεροβιας ικανοτητας)

Προς το παρον ξεκουρασου τουλαχιστον μια βδομαδα ...

Σου στελνω και σε πμ το MSN μου, οτι θες απλα ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω για αστείο να προτάθηκε αυτό το έκτρωμα!

Mετα απο απειρες φορες που εχω δει κατα τις 03:00 το συγκεκριμενο σποτακι στην ημιωρη εκδοχη του νιωθω απιστευτο δεσιμο με τον Tony Little και την κοτσιδα που προεξεχει απο την τρυπα του καπελλου του.

Ειναι το προσωπικο μου ειδωλο και ειλικρινα οταν διαβασα το ποστ του Τσακ, ηταν το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο.

Link to comment
Share on other sites

με ρωτησε και ο φραγμας αυτο για τους θορυβους,ευτυχως δεν κανει καναν περιεργο θορυβο το γονατο μου,μακαρι να μην εχω παθει τπτ και χασω γυμναστικη... (αυτο θα το πει ο ντοκτορας την επομενη βδομαδα βεβαια)...

σχοινακι εεε?χμμ..μουβαλες ιδεες..αν και με τρομαζει το χοροπηδημα σε σχεση με το γονατο...

διαδρομος ειναι αουτ οφ κουεστιον.ειμαι μεταξυ στεππερ-ποδηλατου

κατά πάσα πιθανότητα έπαθες μια απλή θλάση οπότε μην ανυσηχείς,

μηνίσκο δεν παθαίνεις τόσο εύκολα...

το καλύτερο στην περίπτωση σου είναι το ποδήλατο,

αρκεί να κρατάς την ταχύτητα κοντά στα 20 χμ/ώρα...

για αρχή και ποιο κάτω να είναι δεν πειράζει,

απλά στα 20χμ/ώρα θα καις περίπου 600 θερμίδες...

Σημαντικότερο ρόλο παίζει η διατροφή...

προσπάθησε να μην τρως τίποτα μετά τις 6-7 το απόγευμα

εκτός από μπανάνες, ξινόμηλα και πορτοκάλια...

Κάνε το πρώτο σου γεύμα πλούσιο σε υδατάνθρακα,

και το δεύτερο πρωτεϊνικό...

το σχοινάκι θα επιδεινώσει την κατάσταση σίγουρα οπότε αποφυγέ το...

Αν θέλεις μπορείς να συνεχίσεις να τρέχεις αρκεί να το κάνεις

στις μύτες των ποδιών... έτσι θα ενδυναμώσεις αστραγάλους και γόνατα

και η πατούσα σου θα λειτουργεί σαν αντικραδασμικό...

Να ξέρεις ότι αν κάνεις την ίδια απόσταση σε περπάτημα

θα σου πάρει μεν περισσότερο χρόνο

αλλά θα κάψεις τις ίδιες θερμίδες...

Επίσης κάμψεις και ένα μονόζυγο θα σε βοηθήσουν να μην χάσεις μυς

από το πάνω μέρος του σωματος σου...

Καλη επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.