Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Με τι gpu configuration δοκιμασες και ειδες παραπανω fps σε phenom απο οτι σε sandy (αρα ο sandy εκανε bottleneck:hmm:)..

Ρωταω επειδη απο οσο εχω δοκιμασει, το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχει και τις τρελες απαιτησεις απο cpu για να δεις 99% Gpu usage οπως αλλα παιχνιδια (πχ οπως το F1 2011 που εχει μεγαλες απαιτησεις σε cpu) και μου κανει εντυπωση αυτο που λες...

Εβγαλα την μια GTX570 απο το main system και την δοκιμασα σε ενα δευτερο pc που εχω με Q9650@4,2GHZ, σε 1920χ1080 αναλυση με ultra settings και με 4ΧΑΑ εβλεπα παντου και παντα 99% gpu usage, και υπεθεσα οτι δεν θελει και ΤΟΝ cpu το συγκεκριμενο game για να τρεξει:hmm:

Θέλει Τον CPU αν έχεις CF/ SLI. Εγώ βλέπω 6 πυρήνες σε 90%+ Ασταμάτητα με 6970 cf!

Τον έχει λιώσει τον 1090! Είναι τρομακτικά cpu-dependant (πιο πολύ από το BFBC2)

Δεν έχω πέσει ποτέ κάτω από 80fps και στο 95% του χρόνου είμαι πάνω από 95 fps έξω και πάνω από 120 fps μέσα

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Θέλει Τον CPU αν έχεις CF/ SLI. Εγώ βλέπω 6 πυρήνες σε 90%+ Ασταμάτητα με 6970 cf!

Τον έχει λιώσει τον 1090! Είναι τρομακτικά cpu-dependant (πιο πολύ από το BFBC2)

Δεν έχω πέσει ποτέ κάτω από 80fps και στο 95% του χρόνου είμαι πάνω από 95 fps έξω και πάνω από 120 fps μέσα

Tι να σου πω, εγω τοσο τραγικα πραγματα δεν βλεπω..

Aν ειναι αυτο τρομακτικα cpu-depended, το F1 2011 για παραδειγμα τι ειναι:hmm:

Μετα απο κανενα 15-20λεπτο παιχνιδιου που τσεκαρα, το cpu usage του 2600Κ φαινεται παρακατω..

Το sli με 2χ570 δουλευει παντου και παντα στο max..

cpugpuusage.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω, εγω τοσο τραγικα πραγματα δεν βλεπω..

Aν ειναι αυτο τρομακτικα cpu-depended, το F1 2011 για παραδειγμα τι ειναι:hmm:

Μετα απο κανενα 15-20λεπτο παιχνιδιου που τσεκαρα, το cpu usage του 2600Κ φαινεται παρακατω..

Το sli με 2χ570 δουλευει παντου και παντα στο max..

cpugpuusage.png

Uploaded with ImageShack.us

Τι Fps πιάνεις?

Α)έξω στη λίμνη

Β)μέσα στο μετρό

EDIT

Η γνώμη μου είναι ότι σε φρακάρουν οι GTX 570.... με άλλες κάρτες θα είχες υψηλότερο usage.

Λαμβάνοντας υπόψην ότι ο 2600 έχει στην πραγματικότητα 4 πυρήνες με HT (και όχι 8) η εικόνα περιπλεκεται.

Μπορείς να κάνεις δοκιμή και χωρίς HT θα δείξει κάποια πράγματα πιο καθαρά.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Με τι gpu configuration δοκιμασες και ειδες παραπανω fps σε phenom απο οτι σε sandy (αρα ο sandy εκανε bottleneck:hmm:)..

Ρωταω επειδη απο οσο εχω δοκιμασει, το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχει και τις τρελες απαιτησεις απο cpu για να δεις 99% Gpu usage οπως αλλα παιχνιδια (πχ οπως το F1 2011 που εχει μεγαλες απαιτησεις σε cpu) και μου κανει εντυπωση αυτο που λες...

Εβγαλα την μια GTX570 απο το main system και την δοκιμασα σε ενα δευτερο pc που εχω με Q9650@4,2GHZ, σε 1920χ1080 αναλυση με ultra settings και με 4ΧΑΑ εβλεπα παντου και παντα 99% gpu usage, και υπεθεσα οτι δεν θελει και ΤΟΝ cpu το συγκεκριμενο game για να τρεξει:hmm:

Δεν λεω τι ειδα εγω, μιλαω βαση αυτων που λεει το συγκεκριμενο site. Προσωπικα ξερω πως στον πραγματικο κοσμο η διαφορα ενος AMD 9xx με εναν i7 9xx δεν ειναι τοση οση δειχνουν στα bench. Αλλα δεν περιμενα με τιποτα ενας sandy να χανει απο τον 980. Μαλλον το παιχνιδι ειναι amd optimized, δεν ξερω. Παντως εγω δεν ειδα, δεν μιλαω. Λεω μονο τι λενε, για να μην μπερδευομαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Τι Fps πιάνεις?

Α)έξω στη λίμνη

Β)μέσα στο μετρό

Eφοσον δεν υπαρχει stand alone benchmark για το συγκεκριμενο game, ασφαλη συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν..

Χονδρικα λοιπον θα πω οτι στον εξωτερικο χωρο, το average frame rate πρεπει να κυμαινεται γυρω στα 90 fps..

Μεσα στο μετρο το average frame rate πρεπει να ειναι γυρω στα 120fps, μπορει και παραπανω..

Ολα αυτα σε 1920χ1080+ultra settings+4ΧΑΑ και τις καρτες στα @880mhz οπου και τις δουλευω καθημερινα..

Η γνώμη μου είναι ότι σε φρακάρουν οι GTX 570.... με άλλες κάρτες θα είχες υψηλότερο usage.

Μαλιστα, αρα 2χ570 OC'ed που ειναι απο τις πιο γρηγορες καρτες τις αγορας, δεν αρκουν για να φανει οτι το game ειναι "τρoμαχτικα cpu depended" και να φερουν τον cpu στα ορια του..

Δυστηχως δεν εχω 3-4 GTX 580 να τεσταρω σε quad sli, για καλυτερα "cpu bound" αποτελεσματα:hehe:

Δεν λεω τι ειδα εγω, μιλαω βαση αυτων που λεει το συγκεκριμενο site. Προσωπικα ξερω πως στον πραγματικο κοσμο η διαφορα ενος AMD 9xx με εναν i7 9xx δεν ειναι τοση οση δειχνουν στα bench. Αλλα δεν περιμενα με τιποτα ενας sandy να χανει απο τον 980. Μαλλον το παιχνιδι ειναι amd optimized, δεν ξερω. Παντως εγω δεν ειδα, δεν μιλαω. Λεω μονο τι λενε, για να μην μπερδευομαστε.....

Εγω ομως το δοκιμασα και ειδα οτι σε ενα q9650@ 4,2ghz και με μια GTX 570 το παιχνιδι τρεχει νερο..Παντου και παντα 99%Gpu usage δεν υπηρχε ιχνος bottleneck..

Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι με ενα sandy@5hz θα υπαρχει bottleneck με οποιαδηποτε καρτα, τοτε τι να πω:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Eφοσον δεν υπαρχει stand alone benchmark για το συγκεκριμενο game, ασφαλη συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν..

Χονδρικα λοιπον θα πω οτι στον εξωτερικο χωρο, το average frame rate πρεπει να κυμαινεται γυρω στα 90 fps..

Μεσα στο μετρο το average frame rate πρεπει να ειναι γυρω στα 120fps, μπορει και παραπανω..

Ολα αυτα σε 1920χ1080+ultra settings+4ΧΑΑ και τις καρτες στα @880mhz οπου και τις δουλευω καθημερινα..

Μαλιστα, αρα 2χ570 OC'ed που ειναι απο τις πιο γρηγορες καρτες τις αγορας, δεν αρκουν για να φανει οτι το game ειναι "τρoμαχτικα cpu depended" και να φερουν τον cpu στα ορια του..

Δυστηχως δεν εχω 3-4 GTX 580 να τεσταρω σε quad sli, για καλυτερα "cpu bound" αποτελεσματα:hehe:

Εγω ομως το δοκιμασα και ειδα οτι σε ενα q9650@ 4,2ghz και με μια GTX 570 το παιχνιδι τρεχει νερο..Παντου και παντα 99%Gpu usage δεν υπηρχε ιχνος bottleneck..

Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι με ενα sandy@5hz θα υπαρχει bottleneck με οποιαδηποτε καρτα, τοτε τι να πω:hehe:

καλά για μια κάρτα δεν υπάρχει περίπτωση να σε μποτιλιάρει τετραπύρηνο cpu στα 3ghz +, χρειάζεται sli / cf για να δεις τι γίνεται με το cpu.

Εγώ σημειώνω ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπω παιχνίδι να στρεσάρει και τους έξι πυρήνες μου σε τέτοιο βαθμό και ισόποσα... και πρώτα πρώτα σημείωσε ότι αυτά όλα είναι με 32 player server, με 64 player το φορτίο θα ανέβει πάρα πολύ για το cpu....

Με 1090t@4ghz + 6970cf xοντρικά μέσο όρο έχω πάνω από 100 έξω και μέσα πάνω από 130 (1080p + Ultra + 4x AA).

και είμαι στο 90%+ all 6 cores αυτό μου λέει ότι με 2*580 μπορεί να έφτανα 100% για το cpu , δηλαδή να ήμουν cpu bound.... και αυτό σε 32 player server.....

O sandy δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερος από τον thuban στη frostbite 2, και αυτό διότι έχει μεν ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην απόδωση του κάθε thread χωριστά αλλά υπολείπεται κατά 2 πραγματικά thread.

φυσικά το να πείς ότι ένα παιχνίδι Δεν είναι CPU bound επειδή ένας sandy @ 5ghz τα βγάζει πέρα νομίζω ότι είναι κάπως άκυρο...

Link to comment
Share on other sites

9000+ rpm,ποτε ειπα εγω τετοια πραγματα και δεν το ξερω??? χρησιμοποιησα την λεξη bottleneck ??? ΑΠΛΑ ειπα οτι το συγκεκριμενο site δινει τον Phenom να εχει καλυτερη αποδοση απο τον Sandy στο battlefield 3. Επαναλαμβανω: ΑΠΛΑ

Edit: Την 570 δεν την εχω αυτη τη στιγμη, την περνω Σαββατο. Θελω να σε ρωτησω: οταν λες νερο ενοεις οτι το πεζει σε Ultra με 4x AA? Την εχει παρει ενας φιλος για κατι bench και εχω σκασει απο την περιεργεια......

Έγινε επεξεργασία από sfk9039
Link to comment
Share on other sites

και είμαι στο 90%+ all 6 cores αυτό μου λέει ότι με 2*580 μπορεί να έφτανα 100% για το cpu , δηλαδή να ήμουν cpu bound.... και αυτό σε 32 player server.....

O sandy δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερος από τον thuban στη frostbite 2, και αυτό διότι έχει μεν ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην απόδωση του κάθε thread χωριστά αλλά υπολείπεται κατά 2 πραγματικά thread.

...

Λογικα ναι, με 2χ580 θα τερματιζε το cpu σου, εφοσον λες οτι εισαι ηδη παντα στο 90%+ cpu usage με τις 6970..

Ο 2600K εχει πολυ ακομη να δωσει απο το cpu usage που βλεπω με τις 570 OC'ed, αρα ναι ο sandy θα ειναι πολυ καλυτερος...

Αλωστε 570@900mhz =580 stock, αρα.....

φυσικά το να πείς ότι ένα παιχνίδι Δεν είναι CPU bound επειδή ένας sandy @ 5ghz τα βγάζει πέρα νομίζω ότι είναι κάπως άκυρο...

Σε αυτο δεν θα διαφωνησω (επισης το cpu usage που παρεθεσα πιο πανω, δεν ειναι με τον cpu στα 5Ghz, για να μην μπερδευομαστε), αλλα υπαρχουν παιχνιδια με πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις σε cpu απο το BF3, (βλεπε F1 2011, αν θες τρεξε το Bench του F1 και ελα πες μου:bigsmile:)..

Το ειπα και το ξαναλεω, οτι το BF3 δεν εχει τρελες απαιτησεις σε cpu..

Σου εδειξα και το cpu usage του 2600κ μου και με τις 2χ570oc'ed, το ειδες και μονος σου..

Τωρα αν οι amd επεξεργαστες δυσκολευονται τοσο πολυ στο συγκεκριμενο game και εχουν παντα 90%+ cpu usage τι να σου πω, εγω με Intel αλλα βλεπω:hehe:

9000+ rpm,ποτε ειπα εγω τετοια πραγματα και δεν το ξερω??? χρησιμοποιησα την λεξη bottleneck ??? ΑΠΛΑ ειπα οτι το συγκεκριμενο site δινει τον Phenom να εχει καλυτερη αποδοση απο τον Sandy στο battlefield 3. Επαναλαμβανω: ΑΠΛΑ

Edit: Την 570 δεν την εχω αυτη τη στιγμη, την περνω Σαββατο. Θελω να σε ρωτησω: οταν λες νερο ενοεις οτι το πεζει σε Ultra με 4x AA? Την εχει παρει ενας φιλος για κατι bench και εχω σκασει απο την περιεργεια......

Οχι δεν χρησιμοποιησες την λεξη bottleneck, εγω την χρησιμοποιησα..

Aλλα αν εχεις 2 συστηματα, με ολοιδες καρτα/καρτες γραφικων και στο ενα συστημα βλεπεις μεγαλυτερο framerate απο οτι στο αλλο, σημαινει οτι σε ενα απο τα 2 συστηματα κραταει πισω τις καρτες το cpu ,αρα->Bottleneck..

Αλλος λογος που μπορει να υπαρξουν διαφορες στο framerate δυο συστηματων, με ιδιο gpu setup, αλλα διαφορετικα cpu, εγω δεν ξερω, για αυτο και μιλησα για bottleneck..

Εδιτ: Οταν λεω "νερο" εννοω οτι δεν υπηρχε θεμα bottleneck στο συστημα που την δοκιμασα (Q9650@4,2ghz) , για αυτο συζητουσαμε εκεινη τι στιγμη, σε αυτο αναφερομουν, ειδα gpu usage 99%..

Tωρα το "νερο" οσο αναφορα το frame rate αν ρωτας αυτο, ειναι εντελως υποκειμενικο, τι απαιτησεις εχει ο καθενας..

Αν π.χ ψαχνεις με αυτα τα settings(1920χ1080+ultra+4xAA) να εχεις κολλημενο 60ρι fps παντου και παντα με μια 570 απλα το ξεχνας, οσο και ΟC να τις κανεις..:hehe:

Ειδικα στον ανοιχτο χωρο (εξω απο το μετρο), ουτε μια 580 τεζα στο overclock δεν μπορει να κρατησει 60αρι κολλημενο με τετοια settings..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Σε καποια site ,τον καιρο που ηθελα να παρω επεξεργαστη, ειχα δει οτι στις μεγαλες αναλυσεις οι Phenom τα πηγαιναν καλυτερα απο τους τοτε i7. Ισως εχει να κανει με την αρχιτεκτονικη τους (hyper transport???). Αν ξερει καποιος μπορει να μας λυσει την απορια.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια site ,τον καιρο που ηθελα να παρω επεξεργαστη, ειχα δει οτι στις μεγαλες αναλυσεις οι Phenom τα πηγαιναν καλυτερα απο τους τοτε i7. Ισως εχει να κανει με την αρχιτεκτονικη τους (hyper transport???). Αν ξερει καποιος μπορει να μας λυσει την απορια.

Σε καμμία περίπτωση.

Ούτε σε real-life settings, ούτε σε purely CPU limited settings.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.