Jump to content



GTX 295 farm για CUDA programming


Blackjim

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι να κανω ενα "mini-supercomputer" με 4 GTX 295, ( για χρηση προσομοιωσεων με CUDA program ).

Nομιζω εδω μεσα ειστε οι πλεον ειδικοι να με βοηθησετε.

Τι μητρικη θα περνατε για τεσσερις GTX 295? ( δε χρειαζομαι SLI , καθε καρτα θελω να την βλεπω ξεχωριστα στα win )

Για καποια Intel CPU σκεφτομαι, αρα 1156 ή 1366 socket.

Ξερει κανεις αν εχει σημασια η ταχυτητα της PCI-E στην αποδοση μιας GPU σε CUDA programming? ( υποθετω πως οχι, απλα ρωταω )

Τι τροφοδοτικο να παρω? ( εχω διαβασει οτι σε full load οι 295 φτανουν σχεδον 400W... )

Θα ηταν καλυτερα να παρω δυο "μικρα" PSU?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

..ότι λέει ο yanni.

Οι νέες nvidia ειδικά σε CUDA κώδικα είναι αρκετά ταχύτερες, έχουν πολύ καλύτερες επιδόσεις σε double precision calculations σε σχέση με την προηγούμενη γενιά, και τρέχουν CUDA προγραμματίζονται σε C++, ενώ πλέον το GPU μπορεί να τρέξει 64bit κώδικα.

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο που το εψαξα οι 295 εχουν 1,8 Τflops ( και 2 πυρηνες ) και οι 480 θα εχουν 1,7 Tflops.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Nvidia_graphics_processing_units#GeForce_400_Series

Τις 295 μεταχειρισμενες τις βρισκεις στα 300 euro ( ηδη αγορασα δυο απο ενα μελος το thelab ).

Οι 480 θα αργησουν ( τελος απριλη δε θα τις εχουμε? ) και θα ειναι σιγουρα ακριβοτερες.

Αν εχουν μεγαλυτερη αποδοση εννοειται πως θα το σκεφτω.

Το project που εχω στο μυαλο μου ομως πρεπει ηδη να το ξεκινησω, αρα δεν εχω πολλα περιθωρια να περιμενω 1-2 μηνες.

Ιιισως αργοτερα προσθεσω 1-2 καρτες αν χρειαστει, τοτε βλεπουμε για τις 4xx.

Αρα πειτε μου προς το παρον τι πιστευετε οτι ταιριαζει στις 295.

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κανω ομως 7 slots. 4 καρτες χωρανε μονο.

το θέμα είναι ότι οι 295 καταλαμβάνουν διπλά slots (σε χώρο) και επίσης παίζει μεγάλο ρόλο η σταθερότητα και οι δυνατότητες της μητρικής όταν έχεις 4 VGA πάνω. Σε ένα άλλο CUDA PC που είχα δει στο νετ την Supercomputer χρησιμοποιούσαν.

Από ότι βλέπω ίσα ίσα θα χωράνε οι 4*295 πάνω

http://www.motherboards.org/imageview.html?i=/images/reviews/motherboards/1913_p2_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατι τέτοιο θες να κάνεις? http://www.youtube.com/user/FastraGPUSuperPC
Ναι, αν και δυστυχως δεν εχω τετοιο budget αυτην την στιγμη :p

Παντως αν ειναι να δωσεις 6-7 χιλιαρικα, γιατι να κανεις τετοιες ταρζανιες να τα χωρεσεις σε ενα PC, και δε κανεις με αλλα 500 euro ενα δευτερο? Kανε 2 pc με 3-4 καρτες το καθενα και τελος.

Anyway.

Στις μητρικες που προτεινατε, δεν θελω ουτε πολυ RAM να βαλω, ουτε τρελους επεξεργαστες, ουτε SLI. Δεν εχει και νοημα.

Και αν με μια μητρικη των 150 euro κανω την δουλεια μου, γιατι να δωσω 300+ σε τετοιες με τοσα χαρακτηριστικα.

Δηλαδη, αν, ειτε η PCI-E ειναι 16χ, ειτε ειναι 8x, η καρτα δινει ιδια αποδοση σε λειτουργια CUDA ( που πιστευω θα δινει, θα το δοκιμασω συντομα ) θελω απλα μια καινουργια μητρικη, που να εχει 4 PCI-E και να δεχεται 4 καρτες.

Γι αυτο ρωτησα, επειδη δεν ξερω απο τα τελευταια chipset ποιο αξιζει κτλ.

Επειδη υποθετω δεν εχει δοκιμασει κανεις 4 καρτες σε μια mobo ( δεν εχει και νοημα για παιχνιδια ) θα ψαξω κι εγω να βρω σε καποιο site καποιο παρομοιο project.

Link to comment
Share on other sites

Αν και όχι ακριβώς επί του θέματος ... διαλέγοντας μητρική ειδικά σχεδιασμένη για 4 dual slot κάρτες θα χρειαστείς πιθανόν και ανάλογο κουτί για την εγκατάσταση.

Η ASUS P6T7 WS SuperComputer που προτάθηκε π.χ είναι SSI CEB και όχι ATX. H EVGA P55 Classified 200 που είναι και αυτή κατάλληλη είναι E-ATX κλπ ...

Και κάτι άλλο .... δεν είναι αναγκαστικό να χεις 4 GTX 295 για να τρέξεις κώδικα CUDA .... επιπλέον αν δεν υπάρχει μεγάλη ποσότητα RAM μνήμης υπάρχει πιθανότητα μια κάρτα να 'ναι περίπου το ίδιο γρήγορη με 4 (btw μια κανονική TESLA κάρτα είναι γρηγορότερη από μια συστοιχία 4 παιχνιδοκαρτών, ανεξαρτήτως ποσότητας μνήμης)

Link to comment
Share on other sites

Αν και όχι ακριβώς επί του θέματος ... διαλέγοντας μητρική ειδικά σχεδιασμένη για 4 dual slot κάρτες θα χρειαστείς πιθανόν και ανάλογο κουτί για την εγκατάσταση.

Η ASUS P6T7 WS SuperComputer που προτάθηκε π.χ είναι SSI CEB και όχι ATX. H EVGA P55 Classified 200 που είναι και αυτή κατάλληλη είναι E-ATX κλπ ...

Και κάτι άλλο .... δεν είναι αναγκαστικό να χεις 4 GTX 295 για να τρέξεις κώδικα CUDA .... επιπλέον αν δεν υπάρχει μεγάλη ποσότητα RAM μνήμης υπάρχει πιθανότητα μια κάρτα να 'ναι περίπου το ίδιο γρήγορη με 4 (btw μια κανονική TESLA κάρτα είναι γρηγορότερη από μια συστοιχία 4 παιχνιδοκαρτών, ανεξαρτήτως ποσότητας μνήμης)

H μητρικη αυτη ειναι πανακριβη χωρις να μου δινει κατι ιδιαιτερο και δε νομιζω να ασχοληθω.

Βρηκα μια mobo με 4 PCI-E τοποθετημενες για να χωρανε 4 dual-slot καρτες.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528511&u=ASROCK-X58-DELUXE

Την οποια και παρηγγειλα.

Πηρα και 2 τροφοδοτικα και θα δω πως θα παει.

Απο κουτι πηρα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.