Jump to content



αναβάθμιση από 10/100 σε Gigabit


BloodMage

Recommended Posts

καλησπέρες 2aLL

έχω ένα Lan 10/100 με 3 pc με ένα LevelOne switch και θέλω να το αναβαθμίσω σε 1000ρι καθώς τα 2 πσ έχουν 1000ρα κάρτα ενσωματωμένη στη μητρική μόνο το ένα δεν έχει

οπότε θέλω να μου προτείνετε ένα switch 1000ρι και μια κάρτα δικτύου 1000ρα με σύνδεση pci

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό γλυκοκοιτάζω τα παρακάτω 2 και είναι και οι προτάσεις μου

  1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615052&u=LINKSYS-SD2005-5-PORT-10/100/1000-GIGABIT-SWITCH
  2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615177&u=LINKSYS-SLM2008-8PORT-10/100/1000-GIGABIT-SMART-SWITCH

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω το 3com το οποιο ενα χρονο εχει λιωσει πραγματικα και δεν εχει κανει κιχ..Για το linksys ριξτε καμια ματια στα reviews του newegg γιατι και εγω οταν εψαχνα δεν λεγανε και τα καλυτερα οι αμερικανοι για τα φτηνα της Linksys.Καρτες(4)χρησιμοποιω τις tplink οι οποιες και αυτες δεν εχουν δημιουργησει ποτε προβλημα..αλλα και να δημιουργησουν, απλα τις αλλαζεις γιατι ειναι τζαμπα..:rolleyes: Αν καποιος θελει ομως το κορυφαιο αλλα σε 3πλασια τιμη θα παει σε intel καρτα δικτυου.

Τα λινκ ειναι απο e shop...αλλα υπαρχουν και στο πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

χμμ...γιατι να μην κανει?Μια χαρα θα ναι..μονο απο θεμα αξιοπιστιας δεν ξερω λογω οτι δεν ετυχε να το χρησιμοποιησω..Παντως καλυτερα το αδερφακι του με τα 8πορτ καθως τα 5 τελιωνουν ευκολα..:hehe::hehe: το οποιο νομιζω κανει ~10 ευρω παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ tpπink από εμένα. Πήρε ένας φίλος για φθήνο και χώρις firmware update και παραπάνω γνώσεις δεν μπορουσε να το σετάρει κανείς. Μπροστά μου έχω και ακριβά και φθηνά της Linksys και αυτό που πληρώνεις αυτό ακριβώς κάνουν χωρίς απολύτος κανένα πρόβλημα. H Cisco δεν βάζει όπου να ΄ναι την υπογραφή της. Τα μοντέλα που έχω για την ακρίβεια είναι RV042, WAG200G και WRV200.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν κάνει;

Εχω το Tplink το 1000αρι

Μια χαρα ειναι .. Αμα το το θες για απλη οικιακη χρηση..

ΟΧΙ tpπink από εμένα. Πήρε ένας φίλος για φθήνο και χώρις firmware update και παραπάνω γνώσεις δεν μπορουσε να το σετάρει κανείς. Μπροστά μου έχω και ακριβά και φθηνά της Linksys και αυτό που πληρώνεις αυτό ακριβώς κάνουν χωρίς απολύτος κανένα πρόβλημα. H Cisco δεν βάζει όπου να ΄ναι την υπογραφή της. Τα μοντέλα που έχω για την ακρίβεια είναι RV042, WAG200G και WRV200.

Αφου ειναι Unmanaged τι να ρυθμισεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω το 3com το οποιο ενα χρονο εχει λιωσει πραγματικα και δεν εχει κανει κιχ..Για το linksys ριξτε καμια ματια στα reviews του newegg γιατι και εγω οταν εψαχνα δεν λεγανε και τα καλυτερα οι αμερικανοι για τα φτηνα της Linksys.Καρτες(4)χρησιμοποιω τις tplink οι οποιες και αυτες δεν εχουν δημιουργησει ποτε προβλημα..αλλα και να δημιουργησουν, απλα τις αλλαζεις γιατι ειναι τζαμπα..:rolleyes: Αν καποιος θελει ομως το κορυφαιο αλλα σε 3πλασια τιμη θα παει σε intel καρτα δικτυου.

Τα λινκ ειναι απο e shop...αλλα υπαρχουν και στο πλαισιο.

Eχω το ιδιο 3com και ειναι αστερι, αν και νομιζω το ειχα παρει φτηνοτερα :dots:

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι Unmanaged τι να ρυθμισεις ?

Το 8port ΔΕΝ είναι Unmanaged και έχει μερικές παραπάνω δυνατότητες αλλά είναι θέμα του πόσα χρήματα είσαι διατεθημένος να δώσεις και τι ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Το 8port ΔΕΝ είναι Unmanaged και έχει μερικές παραπάνω δυνατότητες αλλά είναι θέμα του πόσα χρήματα είσαι διατεθημένος να δώσεις και τι ζητάς.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612309&u=TP-LINK-TL-SG1008D-8-PORT-UNMANAGED-GIGABIT-DESKTOP-SWITCH

Εγω και το 8αρι unmanaged το βλεπω . :hmm:

Δεν διαφωνω με τους προλαλησαντες... αλλα στις μερες μας σιγουρα το οικονομικο παιζει ρολο.

Εγω επενδυσα στο απολυτος φθηνοτερο γιατι πραγματικα δν χρειαζομουν κατι απο τις παραπανω ρυθμισεις που δινουν τα managed και μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.(Οπως και αλλα προιοντα της εν λογω εταιριας)

Εδιτ: Και οσο για το αγχος μου για την αξιοπιστια: δν εχω καθολου :p

1 εχει 2 χρονια εγγυηση

2 αμα χαλασει μετα τα 2 χρονια ενα 1000αρι θα κανει κατω απο 10 ευρο

3 ε δν ειναι και σκληρος δισκος να χασω δεδομενα ... το αλλαζεις και τελος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο απλά εγώ μιλούσα για το 8άρι το Linksys.

Και όσο για επιδόσεις και τιμή θα συμφωνήσω και πάλι μαζί σου γιατι όπως έχω πει και σε προηγούμενο ποστ είναι θέμα του πόσα χρήματα είσαι διατεθημένος να δώσεις και τι ζητάς. Εγώ πρότεινα Linksys για του εξής λόγους:

  1. Ποιότητα κατασκευής
  2. Επιδόσεις, αξιοποιστία (bandwidth, κ.α.)
  3. Cisco certified
  4. Και γιατί είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ως κάτοχος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.