Jump to content



Εξωτερικός δίσκος 1,5 ή 2 ΤΒ ?


Vasilis 07

Recommended Posts

Είναι καιρός να πάρω έναν εξωτερικό για back up

Από λίγο ψάξιμο σκέφτομαι για κάποιον My book και κοιτάω αυτούς:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/External-Hard-Disc-Drives/Western-Digital-My-Book-Essential-1-5TB-USB2-0-External-HDD-3-5inches-WDBAAF0015HBK.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/External-Hard-Disc-Drives/Western-Digital-My-Book-Essential-2TB-USB2-0-External-HDD-3-5inches-WDBAAF0020HBK.htm

Τί λέτε ? Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση ? Αξίζει αυτό το διάστημα η αγορά 2 ΤΒ ή μήπως να το αναβάλω για αργότερα μπάς και πέσουν οι τιμές ?

Link to comment
Share on other sites

θα πέσουν και άλλο σίγουρα, αλλά αναλογικά δεν είναι κακός ο 2 τέρα.

είναι τίμια τιμή σχετικά.

Τα μαι-μπούκ είναι μια χαρά, εχω ένα 500άρι απο πάντα και δεν μασάει τίποτα.

Γενικά η WD είναι δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για Tera ξεχνάμε το USB 2.0 εντελώς.

Προσωπικά προτιμώ επιλογές του τύπου ξεχωριστός δίσκος και θήκη. Για παράδειγμα ο Seagate LP Barracuda 1.5 TB HDD και η Fantec FB-35US2 συνολικά κοστίζουν 112€ στο πλαίσιο και βέβαια έχεις και eSATA και USB 2.0.

Όσον αφορά την χωρητικότητα, οι 1,5TB έχουν ακόμα χαμηλότερο κόστος/GB από τους 2TB, οπότε τους θεωρώ ποιο συμφέρουσα επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ο 2 terra seagate free agent εχει διαμαντακι μεσα του. Ειναι 7200rpm με 500αρια platters sata2 , δισκος που δεν υπαρχει στην αγορα (κακως) και στη "σωστη" τιμη. Το κοντινοτερο που υπαρχει στην αγορα ειτε σε seagate ειτε αλλη μαρκα (western) ειναι sata3 Και τα κοστολογουν 260 ευρω ενω αυτος κοστιζει ~170 χωρις ουσιαστικο μειονεκτημα (μονο τα 32mb cache αντι 64 που εχουν ελαχιστη διαφορα αποδοσης).

Βεβαια σε χρηση εξωτερικου τον χαντακωνει το usb2 , και γενικα αν θες ταχυτητα δεν εχει νοημα το usb2 που τους κοβει στα ~35mb/s ενω ειναι ικανοι για ~120 AVERAGE....

Αν ψαχνεις αυστηρα για χρηση εξωτερικου λοιπον δεν εχει πολυ νοημα ο δισκος που σου λεω, αλλα περισσοτερο το λεω στην περιπτωση που θελησεις μελλοντικα να τον κανεις εσωτερικο, ή για οποιον ψαχνει γρηγορο εσωτερικο 2tb και θελει να εκμεταλευτει την ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με προβληματίσατε με το θέμα του USB 2.0 μήπως θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα έναν εσωτερικό ?

Τί λέτε γι αυτόν http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Green-WD20EARS-2TB-HDD-3-5inches-64MB-Cache-7200RPM-SATA-3Gb-s.htm

Το θέμα βέββαια είναι πώς θέλω σκληρό για back up (τα οποία μάλιστα θα τα ανανεώνω σε όχι και τόσο συχνή βάση δηλ. κάθε μήνα) γι αυτό τον λόγο και εξαρχής σκέφτηκα εξωτερικό για να μην δουλεύει συνέχεια.Τί λέτε,για τον ρόλο που τον θέλω να πάω καλύτερα σε εσωτερικό ?

Υπάρχει δυνατότητα να χωρίσω τον 2 ΤΒ σε 2 του 1ΤΒ και να κάνω raid με τον μισό με τον ήδη υπάρχων 1 WD και το άλλο ΤΒ να το έχω αποθήκη ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με προβληματίσατε με το θέμα του USB 2.0 μήπως θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα έναν εσωτερικό ?

Τί λέτε γι αυτόν http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Green-WD20EARS-2TB-HDD-3-5inches-64MB-Cache-7200RPM-SATA-3Gb-s.htm

Το θέμα βέββαια είναι πώς θέλω σκληρό για back up (τα οποία μάλιστα θα τα ανανεώνω σε όχι και τόσο συχνή βάση δηλ. κάθε μήνα) γι αυτό τον λόγο και εξαρχής σκέφτηκα εξωτερικό για να μην δουλεύει συνέχεια.Τί λέτε,για τον ρόλο που τον θέλω να πάω καλύτερα σε εσωτερικό ?

Υπάρχει δυνατότητα να χωρίσω τον 2 ΤΒ σε 2 του 1ΤΒ και να κάνω raid με τον μισό με τον ήδη υπάρχων 1 WD και το άλλο ΤΒ να το έχω αποθήκη ?

γιατι δεν παιρνεις εναν ιδιο WD 1TB να τον ταιριαξεις με αυτον που εχεις σε raid1

και αλλον ενα ξεχωριστο για προσωρινη αποθηκη? (αν καταλαβα καλα)

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις εναν ιδιο WD 1TB να τον ταιριαξεις με αυτον που εχεις σε raid1

και αλλον ενα ξεχωριστο για προσωρινη αποθηκη? (αν καταλαβα καλα)

Γιατί θέλω να πάρω ένα δίσκο και όχι δύο :) (δηλ. 134+ 95=229 Ευρώ ξεφεύγω από το budget)

Αυτό που είπα μπορεί να γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.