Jump to content



Accelero Xtreme GTX 280 cooler. Αξιζει?


P70

Recommended Posts

Εχω διαβασει το εξης Review http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=89018

και ειμαι διχασμενος. ενω μου αρεσει σαν θερμοκρασιες core εχει μεγαλο προβλημα στα vrms.

τι γνωμη εχετε?την εχει κανεις?

σκεφτομαι για 2Χgtx 280 σε sli και θα θελα καλυτερη ψυξη...Υποψην τιμη στα 50 ευρω περιπου η μια!

και κατι αλλο: εχω haf932. στο πλαι θα δουλευε καλυτερα απο ροη αερα και απο θορυβο 4Χ12αρια fans ή το 20αρι που εχει?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καταρχάς δεν υπαρχή πια το 280 βγήκε το pro: http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=2_&mID=251 που έχουν ουσιαστική διαφορά στα heatsink για τα vram λοιπόν εγώ σε gtx285 με την ac 280 και με το oc της υπογραφής έχω max 59c σε furmark extreme burn test 45 λεπτόνια. Στο άμα η κάρτες δεν έχουν μεγάλη διαφορά απόστασης δεν γίνετε να Βάλης το συγκεκριμένο coolerγιατί πιάνει 3 slot(2,5) για την ακρίβεια. Τώρα για το τελευταίο νομίζω ότι 4 12αριδες θα πηγαίνουν καλύτερα… αλλά άμα Βάλης το ac pro δεν χρειάζονται. άσε που εγώ βγάζοντας τον πλαϊνό 23ari από το cosmos έπεσε 4c η κάρτα με το ac ενώ με το στοκ cooler με το που έβγαζα το πλαϊνό ανέβαινε 6c.

Link to comment
Share on other sites

τι temps έχεις στα vrms.Το msi afterburner το έχεις καταβάσει;Εγω πριν 2 μέρες πάντως καθάρισα την δικιά μου 280,της άλλαξα και πάστα και είμαι 15 βαθμούς πιο χαμηλα και έριξα και τις στροφες του φαν.Ημουν και εγω ενα βημα πριν να πάρω την ασελερο αλλα σου προτεινω κανε ενα καθαρισμο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν υπαρχή πια το 280 βγήκε το pro: http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=2_&mID=251 που έχουν ουσιαστική διαφορά στα heatsink για τα vram λοιπόν εγώ σε gtx285 με την ac 280 και με το oc της υπογραφής έχω max 59c σε furmark extreme burn test 45 λεπτόνια. Στο άμα η κάρτες δεν έχουν μεγάλη διαφορά απόστασης δεν γίνετε να Βάλης το συγκεκριμένο coolerγιατί πιάνει 3 slot(2,5) για την ακρίβεια. Τώρα για το τελευταίο νομίζω ότι 4 12αριδες θα πηγαίνουν καλύτερα… αλλά άμα Βάλης το ac pro δεν χρειάζονται. άσε που εγώ βγάζοντας τον πλαϊνό 23ari από το cosmos έπεσε 4c η κάρτα με το ac ενώ με το στοκ cooler με το που έβγαζα το πλαϊνό ανέβαινε 6c.

δηλαδη σε sli φαση με κενο αναμεσα στις καρτες δεν μπαινουν 2 ψυκτρες?

και τι 12ρηδες?

2000 rpm? ή 1200?

Link to comment
Share on other sites

τι temps έχεις στα vrms.Το msi afterburner το έχεις καταβάσει;Εγω πριν 2 μέρες πάντως καθάρισα την δικιά μου 280,της άλλαξα και πάστα και είμαι 15 βαθμούς πιο χαμηλα και έριξα και τις στροφες του φαν.Ημουν και εγω ενα βημα πριν να πάρω την ασελερο αλλα σου προτεινω κανε ενα καθαρισμο πρώτα.

φιλε ερμαρε δεν εχω θεμα τωρα με τα temps απλα αν ειδες στο review ειχε core 60 βαθμους και vrms 130!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σε sli φαση με κενο αναμεσα στις καρτες δεν μπαινουν 2 ψυκτρες?

και τι 12ρηδες?

2000 rpm? ή 1200?

Όπως σου είπα είναι ανάλογα το κενό για ανέβασε μια foto του case σου να το δούμε. Ε Κίτα 12αριδες βαλε άμα έχεις controller αυτούς: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806338&u=ZALMAN-ZM-F3RL-120MM-RED-LED-FAN

Είναι τρομερά ανεμιστήρα με 80cfm αυτά έχω παντού. αλλά με blue led. Απλά αν δεν έχεις controller θα σου περνούν τα αυτιά παντός στα 5volt είναι πιο ήσυχη ακόμα και από τους coolermaster led 1200rpm όταν είναι και αυτοί στα 5volt.:jump1:

edit: στο link που εδωσες εχω κανει και εγω κατι post...:hug:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον επειδη ηρθε το καλοκαιρι σιγα σιγα και ηδη εριξα στοκ τον ι7 μου γιατι βγαινει λαβα απο το pc :crazy:

να δω τι θα κανω για τις καρτες μου που πλεον υπο συνθηκες ζεστης πανε και οι 2 100% οι ανεμιστηρες

ιδου πως ειναι η διαταξη στο pc μου να δουμε αν μπαινουν 2 aftermarker ψυκτρες.και αν ναι ποιες?

14107138052646592510148.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παντελή σε φούρνο μέσα παίζεις?

Τον ι7 που τον έχεις τώρα δηλαδή?

Λογικά όπως το κοιτάω μια χαρά θα είσαι για να βάλεις αφτερ μάρκετ αλλά έχω 2 παρατηρήσεις αν μου επιτρέπεις.

α) αυτές οι ρημάδες οι 280 δεν αξίζει να πετάς ποιά λεφτά σε αυτές (ΙΜΟ), γιατί δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω και θα σου στοιχίσουν στο τέλος όσο μια 5970

β) μήπως να δεις το θέμα του αιρ-φλοου γενικά? Ν.Σ έχει ζέστη, αλλά αν απο τώρα έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες, στο κανονικό καλοκαίρι θα πρέπει να κάνεις underclock τα πάντα φοβάμαι.

θα κοιτάξω και θα σου ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παντελή σε φούρνο μέσα παίζεις?

Τον ι7 που τον έχεις τώρα δηλαδή?

Λογικά όπως το κοιτάω μια χαρά θα είσαι για να βάλεις αφτερ μάρκετ αλλά έχω 2 παρατηρήσεις αν μου επιτρέπεις.

α) αυτές οι ρημάδες οι 280 δεν αξίζει να πετάς ποιά λεφτά σε αυτές (ΙΜΟ), γιατί δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω και θα σου στοιχίσουν στο τέλος όσο μια 5970

β) μήπως να δεις το θέμα του αιρ-φλοου γενικά? Ν.Σ έχει ζέστη, αλλά αν απο τώρα έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες, στο κανονικό καλοκαίρι θα πρέπει να κάνεις underclock τα πάντα φοβάμαι.

θα κοιτάξω και θα σου ποστάρω.

τον ειχα στα 4 και τωρα τον εβαλα stock 2,67 γιατι μου πεταγε και καμια μπλε οθονη ανα 3ημερο (δεν ξερω αν ηταν απο temp) αλλα σκεψου οτι επαιζα idle 50βαθμους!!!!!

τωρα σε stock το πολυ 2 απο τους 4 cores να παιζουν κατω απο 40!

απλα το θεμα ειναι οτι οι καρτες σε 100% και ακουγονται τρελα και βγαζουν απιστευτη ζεστη!

θερμοκρασια δωματιου την περασμενη βδομαδα που ηταν ζεστη 27-28 βαθμους!

δεν λυπαμαι πχ να δωσω 80ευρω για 2 ψυκτρες απο ποια αποψη:

1)ΑΤΙ δεν παιρνω με τιποτα(μια 5870 ειχα και ηταν δραμα)

2)Η νεα σειρα της nvidia κρινεται απο μενα ακομα πιο ζεστη απο αυτη που εχω και κυριως ΑΚΡΙΒΗ!

3)Αν εξαιρεσεις το οτι δεν εχω DX11(που δεν με καιει κιολας) οι 2Χ280 εχουν εξαιρετικα καλες επιδοσεις!αρα γιατι να μην δωσω και λιγα λεφτα παραπανω για να ειναι δροσερες αφου σεκφτομαι να τις κρατησω για κανα χρονο ακομα σιγουρα?

Μετραει η γνωμη σου dolly, πες μου τι νομιζεις!:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Καταννοώ εν μέρει την προσκόλλησή σου στις 280, αλλά νομοτελειακά θα συμφωνήσω με Dolly: σούταρέ τες γιατί σε τελική ανάλυση είναι μεγάλο το trade-off... Τι σόϊ ανυπέρβλητα προβλήματα και σκοντάματα είχες με την 5870 δεν μπορώ να ξέρω, πάντως έστω και με κάποιο κόπο θα ήσουν πολύ καλύτερα με μία (δυνατή) και δροσερή κάρτα.

Έγινε επεξεργασία από Ερνέστος
Link to comment
Share on other sites

Καταννοώ εν μέρει την προσκόλλησή σου στις 280, αλλά νομοτελειακά θα συμφωνήσω με Dolly: σούταρέ τες γιατί σε τελική ανάλυση είναι μεγάλο το trade-off... Τι σόϊ ανυπέρβλητα προβλήματα και σκοντάματα είχες με την 5870 δεν μπορώ να ξέρω, πάντως έστω και με κάποιο κόπο θα ήσουν πολύ καλύτερα με μία (δυνατή) και δροσερή κάρτα.

υπαρχει σχετικο thread για το τι ειχα παθει.χαλια, απιχνια δεν επανερχονταν απο alt tab το control catalyst τις ΑΤΙ ειναι τουλαχιστον για κλαματα και στην τελικη εχω πιο δυνατο συστημα με αυτες τις 2 καρτες.

προτιμω να τις κρατησω για καποιο χρονικο διαστημα γιατι με την ΑΤΙ απετυχε παταγωδως το θεμα...

ΜΟΝΟ nvidia συζηταω και τωρα δεν αξιζουν οι 470 και 480...

Τοσο παραλογο ειναι?

βασικα γλυκοκοιταω την prolimatech mk13.

ξερει κανεις που μπορω να την βρω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εδώ:

http://www.caseking.de/shop/catalog/Grafikkarten/VGA-Kuehler-Heatpipes/VGA-Kuehler-Prolimatech:::10452_120_10554.html

Αλλά θα ξέρεις ήδη υποθέτω ότι ΚΑΙ αυτή ήττα τρώει με τα VRM,.... εκτός αν τη συνδυάσεις με τίποτε VRM-coolers της προκοπής για να δεις φως συνολικά. Κάτι σαν αυτά δλδ (δυστυχώς δεν έχει βγει ακόμη κάτι για GTX).

http://www.thermalright.com/

Πάντως, οι ψήκτρες τα στάνε. Από την άλλη υπάρχουν μαρτυρίες ότι οι 58ΧΧ τα πάει περίφημα αν κάποιος κρατήσει το heat-sink plate και απλώς προσθέσει τη ΜΚ13, δεν ξέρω τι γίνεται με τις GTX!...

σσ. Κάνε ένα τηλεφώνημα και στο eworld. Υποτίθεται ότι από το Φεβρουάριο ακόμα φέρνει την MK13, αλλά... :hang2:

http://www.eworld.com.gr/

Link to comment
Share on other sites

σσ. Κάνε ένα τηλεφώνημα και στο eworld. Υποτίθεται ότι από το Φεβρουάριο ακόμα φέρνει την MK13, αλλά... :hang2:

http://www.eworld.com.gr/

Mολις πηρα και ειπαν θα μου που αυριο, γιατι δεν την εχουν εκει! :hehe::hehe::hehe:

και στην accelero ειχα δει probs με τα vrms σε reviews και κολλαω λιγο....

δεν ξερω ρε ερνεστο απλα βλεπω οτι δεν μπορω με τιποτα να συναγωνιστω επιδοσεις με καινουργια καρτα, σαν αυτες

που εχω τωρα.

ακομα και η 480 ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ (και ποσο μαλλον για αυτα που προσφερει) και δεν ειναι καλυτερη απο το συστημα που εχω αυτη τη στιγμη...

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν φέρει το eworld την ΜΚ13, σώθηκες! ΑΝ, λέω ΑΝ μπορείς να κρατήσεις το plate στις 280άρες σου και να φυσάνε πάνω 2 12άρηδες ανεμιστήρες, σώθηκες διπλά: η ψυκτική επιφάνεια και η ροή είναι τεράστιες, άρα εγγενές πρόβλημα θερμοκρασιών στα VRM δε θα υφίσταται πλέον!

Εκείνο το διάστημα που έστηνα το σύστημα την είχα ψάξει διεξοδικά και ήμουν 100% έτοιμος για ΜΚ13, ευτυχώς με τις πατεντούλες μου και την ψυχρή (όπως αποδείχθηκε 5850) δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα.

Θεωρώ τη ΜΚ13 την καλύτερη αερόψηκτρα, δυστυχώς όμως (όπως όλες οι αντίστοιχες λύσεις) τα κάνει μαντάρα με τα VRM. Αν καταφέρεις να παλέψεις και αυτό το ζήτημα, κρατάς τις καρτούλες σου και συνεχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΚ13 που το κοίταξα λίγο όντος δείχνει να είναι εξαιρετική.

Τώρα δεν θέλω να βγω οφφ τόπικ σχετικά με το θέμα, αλλά εκτός αν έπεσες σε προβληματικό κομμάτι 5870 δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ταλαιπώρησε τόσο.

Και το λέω για σένα αποκλειστικά γιατί γενικά είμαι κατά των παλαιών καρτών τώρα που παίζουν τα νέα «μοσχαράκια» από ΑΤΙ/Νβιντια.

Αλλά θα συμφωνήσω τα λεφτά της 480 είναι παράλογα πολλά, οπότε αν είσαι τόσο χαρντκορ με την πράσινη είσαι μια χαρά με τις 2 χ 280.

Είμαι επίσης λίγο σκεπτικός για το ΑΝ θα τις έχει τις ψήκτρες το εν λόγο κατάστημα γιατί γενικά δεν είναι και φοβερά consistent… ψάξε και για καμία άλλη εναλλακτική just in case, και το βασικό κάνε κάτι με το airflow του κουτιού σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΚ13 που το κοίταξα λίγο όντος δείχνει να είναι εξαιρετική.

Τώρα δεν θέλω να βγω οφφ τόπικ σχετικά με το θέμα, αλλά εκτός αν έπεσες σε προβληματικό κομμάτι 5870 δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ταλαιπώρησε τόσο.

Και το λέω για σένα αποκλειστικά γιατί γενικά είμαι κατά των παλαιών καρτών τώρα που παίζουν τα νέα «μοσχαράκια» από ΑΤΙ/Νβιντια.

Αλλά θα συμφωνήσω τα λεφτά της 480 είναι παράλογα πολλά, οπότε αν είσαι τόσο χαρντκορ με την πράσινη είσαι μια χαρά με τις 2 χ 280.

Είμαι επίσης λίγο σκεπτικός για το ΑΝ θα τις έχει τις ψήκτρες το εν λόγο κατάστημα γιατί γενικά δεν είναι και φοβερά consistent… ψάξε και για καμία άλλη εναλλακτική just in case, και το βασικό κάνε κάτι με το airflow του κουτιού σου ;)

το air flow μου πιστευω ειναι τοπ μιας και εχω HAF932 με 2 ανεμηστηρια 12αρια κατω, τον μεγαλο στο πλαι τον μεγαλο μπροστα, τον 14αρη πισω και 2 πανω στην prolimatech του cpu!

Με ΑΤΙ τα ανεφερα και πιο πανω.

εκανα φορματ μονο και μονο για αυτην την καρτα(5870)....και πχ 2 στα 2 παιχνιδια ειχα θεμα...

και επισης μου αρεσει να μπορω να βαζω φιλτρα (vsync κτλ) και εξω απο το παιχνιδι και το CCC δεν ακουγε μια!

Δεν το συζηταω nvidia και τα μυαλα στο μπλεντερ!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

παίδες ακόμα και η prolimatech σε απόδοση δεν νομίζω ότι θα περάσει την accelero extreme gtx εδώ εγώ στην gtx285 μου με trad2 χωρίς o/c τότε είχα full load 71c με το που μπήκε η accelero extreme 280 είδα μαζί με το o/c της υπογραφής 59c max η μετρήσεις έγιναν με 23 και 24 βαθμούς κελσιου στο δωμάτιο αντίστοιχα και 45 λεπτά furmark extreme burn test επίσης η trad2 φόραγε 2χ92mm zalman blue led 2600rpm.

Link to comment
Share on other sites

παίδες ακόμα και η prolimatech σε απόδοση δεν νομίζω ότι θα περάσει την accelero extreme gtx εδώ εγώ στην gtx285 μου με trad2 χωρίς o/c τότε είχα full load 71c με το που μπήκε η accelero extreme 280 είδα μαζί με το o/c της υπογραφής 59c max η μετρήσεις έγιναν με 23 και 24 βαθμούς κελσιου στο δωμάτιο αντίστοιχα και 45 λεπτά furmark extreme burn test επίσης η trad2 φόραγε 2χ92mm zalman blue led 2600rpm.

και τα vrms??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.