Jump to content



Ερώτηση για δεύτερη τοποθέτηση σκληρού


Nick61

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Το δηλώνω εξαρχής, είμαι άσχετος λίγο...

Η ερώτηση μου είναι άν μπορώ να τοποθετήσω δεύτερο σκληρό στο κουτί μου...

¨Εχω έναν παλιό WD 20GB και θέλω να τον βάλω μαζί με τον καινούργιο 250GB που έβαλα WD....αλλά δεν ξέρω πώς...;

Δείξτε λίγο κατανόηση σε έναν άσχετο που ζητάει βοήθεια...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Ναι, σε ένα pci slot. Θα δουλέψει, θα βρεις drivers, μάλλον ο controller θα συνοδεύεται από CD με τους drivers. Εκτός αν πάρεις νέο motherboard, αλλά αφού αυτό που έχεις, δεν έχει ενσωματωμένο sata controller, είναι παλιό, οπότε πας για αλλαγή όλων των βασικών (motherboard, CPU, μνήμη, κάρτα οθόνης). Πάρε έναν controller καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο οτι δεν εχει IDE/ATA υποδοχή η μητρική σου; Μήπως είναι ήη κατηλειμμένη με μια φαρδια καλωδιοταινία που πηγαινει στο CD-DVD? Αν ναι, μπορείς να βαλεις τον δίσκο στο ίδιο καλώδιο.

Αλλιώς υπάρχει και η λύση αντάπτορα SATA-IDE (πχ Abit Serillel),αν βρεις απο κανέναν γνωστό πχ.

serillel-sata_end.jpg

Πάντως ο μόνος λόγος να εχει νόημα να συνδέσεις τον 20αρη δίσκο είναι να θες να παρεις αρχεια που εχει μεσα. Αλλιώς τα 20GB είναι σχεδόν ασήμαντα μπροστά στα 250 που έχεις τώρα, και ο 20αρης καθότι παλιός δεν θα είναι καιπολυ αξιόπιστος, μπορεί να χαλάσει ανα πάσα στιγμή.

O IDE controller έχει ~15Ε, ενώ με 25-30 παιρνεις USB stick 16GB που ειναι και φορητό, και ισως και πιο γρηγορο απο τοσο παλιό δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω και δεύτερο για να αποθηκεύω ταινείες...

Η μητρική είναι SOLTEK...

Μοντέλο; πρεπει να το γραφει καπου πανω στην πλακετα

Έχεις εξαντλήσει τα 250GB? Πόσο καιρό θα κάνει να γεμίσει και ο 20αρης; Ουσιαστικά ότι χωράει το γράφεις σε 4 DVDR

Link to comment
Share on other sites

παρε μια εξωτερικη θηκη τοτε.

px -> http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/HDD-Optical-Frames/FANTEC-CASE-3-5-SATA-USB2-ESATA-BLACK-FB-35US2.htm

την χρησιμοποεις και στο μελλον με αλλον δισκο και με e-sata.

Προς το παρων με usb.(πες μου οτι δεν εχεις win98?)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδευτήκατε. Αφού αναφέρει ότι ήδη έχει τον 250 μέσα, άρα σίγουρα έχει Sata. Οπότε μέσω του IDE μπορεί να συνδέσει εύκολα και τον μικρό δίσκο.

αναποδα τα λες.εχει τον 20αρι μεσα και θελει να βαλει τον 250

Link to comment
Share on other sites

αναποδα τα λες.εχει τον 20αρι μεσα και θελει να βαλει τον 250

Παιδιά συγνώμη για το μπέρδεμα...Έχω τον 250αρι και θέλω να βάλω τον 20αρι για να αποθηκεύω ταινείες...

(πες μου οτι δεν εχεις win98?)

Windows XP Service Rack 3

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κοίτα λίγο το αρχικό μήνυμα...

Συγνώμη που σας μπέρδεψα...

Ξαναλέω...Έχω έναν παλιό WD 20GB και θέλω να τον βάλω μέσα στο κουτί μαζί με τον 250GB που έχω ήδη

Μάλλον μπερδευτήκατε. Αφού αναφέρει ότι ήδη έχει τον 250 μέσα, άρα σίγουρα έχει Sata. Οπότε μέσω του IDE μπορεί να συνδέσει εύκολα και τον μικρό δίσκο.

Δεν έχει SATA...

Κοιτάξτε...Παλιά είχα τον 20αρι και πήρα το Πασχα τώρα τον 250αρι.Επειδή όμως δεν έκανε στις υποδοχές της μητρικής επειδή δεν έχει για sata αλλά για ide(παλιός) πήγα σε τεχνικό και μου έδωσε ένα μικρο μηχανηματάκι που

Από την μία πλευρά είχε υποδοχές για ide και από την άλλη είχε υποδοχές για SATA(αυτή η πλευρά συνδέθηκε πάνω στον σκληρό που είναι 250αρις) ενώ στην άλλη πλευρά πήγαιναν τα λκαλώδια που έρχονταν από την μητρική(ιde)

Link to comment
Share on other sites

οκ.....γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα sata controller οπως αναφερθηκε πριν και να συνδεσεις πανω στον controller τον 250....(αν μπορεις παιρνα εκ νεου το λειτουργικο στον 250...ο 20αρης δεν σου χρησιμευει σε τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

οκ.....γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα sata controller οπως αναφερθηκε πριν και να συνδεσεις πανω στον controller τον 250....(αν μπορεις παιρνα εκ νεου το λειτουργικο στον 250...ο 20αρης δεν σου χρησιμευει σε τιποτα)

Αφου λεει ο άνθρωπος, τον 250αρης SATA τον εχει ηδη συνδεδεμενο, τον παλιό 20GB IDE θελει να προσθεσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.