Jump to content



Ερώτηση για δεύτερη τοποθέτηση σκληρού


Nick61

Recommended Posts

οκ.....γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα sata controller οπως αναφερθηκε πριν και να συνδεσεις πανω στον controller τον 250....(αν μπορεις παιρνα εκ νεου το λειτουργικο στον 250...ο 20αρης δεν σου χρησιμευει σε τιποτα)

Αυτόν εδώ δηλαδή...;

serillel-sata_end.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
O παλιός είναι όπως ό πάνω και ο καινούργιος(αυτός δηλαδή που έχω ήδη μέσα) είναι όπως ο κάτω....

Δλδ έχει ενα σχετικα καινουριο PC με εναν SATA δίσκο εγκατεστημένο και θελει να προσθεσει εναν IDE δισκο που του έχει μείνει απο παλιά. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

μα λεει πως η μητρικη του δεν εχει sata ....πως στο καλο τον εχει συνδεσει?

Κοιτάξτε...Παλιά είχα τον 20αρι και πήρα το Πασχα τώρα τον 250αρι.Επειδή όμως δεν έκανε στις υποδοχές της μητρικής επειδή δεν έχει για sata αλλά για ide(παλιός) πήγα σε τεχνικό και μου έδωσε ένα μικρο μηχανηματάκι που

Από την μία πλευρά είχε υποδοχές για ide και από την άλλη είχε υποδοχές για SATA(αυτή η πλευρά συνδέθηκε πάνω στον σκληρό που είναι 250αρις) ενώ στην άλλη πλευρά πήγαιναν τα λκαλώδια που έρχονταν από την μητρική(ιde)

χε!χε!χε! γερό μπλέξιμο έχει παίξει σε ολο το thread:D

συμφωνώ με τα παιδιά που έχουν πει ότι δεν αξίζει ο 20άρης την ολη φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει SATA...

Κοιτάξτε...Παλιά είχα τον 20αρι και πήρα το Πασχα τώρα τον 250αρι.Επειδή όμως δεν έκανε στις υποδοχές της μητρικής επειδή δεν έχει για sata αλλά για ide(παλιός) πήγα σε τεχνικό και μου έδωσε ένα μικρο μηχανηματάκι που

Από την μία πλευρά είχε υποδοχές για ide και από την άλλη είχε υποδοχές για SATA(αυτή η πλευρά συνδέθηκε πάνω στον σκληρό που είναι 250αρις) ενώ στην άλλη πλευρά πήγαιναν τα λκαλώδια που έρχονταν από την μητρική(ιde)

Ας το πάρομε απο την αρχή.Μέσα η μητρική έχει υποδοχές για ide σκληρό αλλά με antaptorάκι έχω συνδέσει το sata....

Δεν το βρίσκω στο πλαίσιο για να βάλω λινκ

Link to comment
Share on other sites

λογικα εχεις συνδεσει στη μια αποληξη του καλωδιου ide, το dvd και στην αλλη τον 250αρη.....

οποτε εγω επιμενω στο να παρεις τον sata controller να συνδεσεις πανω σε αυτον τον 250αρη...

και στο ide να εχεις dvd και 20αρη......(εκτος αν υπαρχει τροπος να παρεις και αλλες γραμμες ide,ομως εγω δεν γνωριζω κατι τετοιο)

κανε και οτι σου λεει ο NTG να δουμε ποια ακριβως μητρικη εχεις....

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπερδεύτηκα πολύ με αυτό το θέμα... :suicide:

Όπως και να έχει του προτείνεται να πληρώσει ~20 ευρώ ( http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/HDD-Optical-Frames/FANTEC-CASE-3-5-SATA-USB2-ESATA-BLACK-FB-35US2.htm & http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803125&u=SWEEX-2-PORT-SERIAL-ATA-PCI-CARD ) για να μην πάει χαμένος ο δίσκος των 20GB ? Αμαρτία δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις 2 IDE που όπως είπε ένα παιδί ποιο πάνω το 1 σου πάει στο DVD και το άλλο σε έναν adaptora που σε έβαλε εκείνος ο τεχνικός και το κάνει SATA

Ερώτηση1 - Αφορά γενική γνώση για περαιτέρω αναβάθμιση

Πόσες θέσεις έχει εκείνος ο Adaptoras που έβαλε; Μόνο για έναν Sata είναι;

Ερώτηση2 - Αφορά το πρόβλημα σου

Στο καλώδιο το πλακέ (συνήθως άσπρο) που καταλήγει στο DVD ide-ribbon-cable.jpg δεν έχει ακόμα μία ελεύθερη θέση; Αν έχει σύνδεσε εκεί τον 20Gb σκληρό σου και δες αν μπορείς να τον κουμπώσεις κάπου να κάτσει μετά.

Τα παραπάνω σε περίπτωση που δεν θα δώσεις καθόλου λεφτά και θα μείνεις με αυτά που έχεις.

Σε περίπτωση τώρα (εγκυκλοπαιδικά) που θέλεις να δούμε για την καλύτερη λύση στο πρόβλημα σου είναι το εξής.

Α) Αγοράζεις έναν εξωτερικό και ησυχάζεις

Β) Συνδέεις έναν Sata ακόμα στην περίπτωση που η ερώτηση 1 μου ποιο πάνω είναι για παραπάνω από μία θέση

ΑΣΧΕΤΟ

Έψαξα λίγο στο net και είδα ότι η Soltek έχει κλείσει και δεν μπορούμε να δούμε την mobo σου.

EDIT: Πώς βάζω την photo σε Jquery ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση1 - Αφορά γενική γνώση για περαιτέρω αναβάθμιση

Πόσες θέσεις έχει εκείνος ο Adaptoras που έβαλε; Μόνο για έναν Sata είναι;

Ναί μόνον ένα...

PER.303894.jpg

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303894&u=WESTERN-DIGITAL-250GB-WD2500AAJS-SATA2

Αυτός είναι που έχει μέσα ήδη

Link to comment
Share on other sites

Την λύση στην είπα φίλε μου, βάζεις τον IDE που έχεις στην περίσσια θέση στο καλώδιο το άσπρο και είσαι ok.

Τώρα για τον adaptora, κρίμα, έπρεπε να το είχε σκεφτεί ο τεχνικός να βάλει κάποιον που να έχει τουλάχιστον 2.

ΓΕΝΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Εγώ πάντως θα έπαιρνα έναν εξωτερικό σκληρό USB, μιας και δεν πιστεύω να έχεις firewire... και θα ήμουν πολύ καλύτερα... 20GB για multimedia αρχεία δεν είναι πολλά...

Link to comment
Share on other sites

το thread θυμιζει ανεκδοτο ποσα ατομα χρειαζονται για να προσθέσουν ενα δισκο.

αφου δεν εχει σατα και ειναι 478 μπορντ αποκλειεται να εχει μονο ενα ide καναλι ακομα και το πιο ξεφτιλα να ηταν.

κοιτα διπλα εκει που μπαινει στη μητρικη το καλωδιο απο το σκληρο, να εχει αλλη μια ιδια θυρα.

Link to comment
Share on other sites

Την λύση στην είπα φίλε μου, βάζεις τον IDE που έχεις στην περίσσια θέση στο καλώδιο το άσπρο και είσαι ok.

Τώρα για τον adaptora, κρίμα, έπρεπε να το είχε σκεφτεί ο τεχνικός να βάλει κάποιον που να έχει τουλάχιστον 2.

ΓΕΝΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Εγώ πάντως θα έπαιρνα έναν εξωτερικό σκληρό USB, μιας και δεν πιστεύω να έχεις firewire... και θα ήμουν πολύ καλύτερα... 20GB για multimedia αρχεία δεν είναι πολλά...

Το δοκίμασα και δεν γίνεται τίποτα...

Συγνώμη τώρα που σας κουράζω αλλά μάλλον προσ τα εκεί με βλέπω, από το να μπλεχτώ με όλα αυτά...

Μπορείς να προτείνεις κάποιον φτηνό...;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

το thread θυμιζει ανεκδοτο ποσα ατομα χρειαζονται για να προσθέσουν ενα δισκο.

αφου δεν εχει σατα και ειναι 478 μπορντ αποκλειεται να εχει μονο ενα ide καναλι ακομα και το πιο ξεφτιλα να ηταν.

κοιτα διπλα εκει που μπαινει στη μητρικη το καλωδιο απο το σκληρο, να εχει αλλη μια ιδια θυρα.

:hehe:

Παντως -λογικα- η μητρικη ειναι αυτη

2365440_1157036053.jpg

ψαχνεις να βρεις καποιο κιτρινακι (<- ελευθερη αποδοση :hehe: ) ελευθερο.

Aν δεν εχεις τοτε ή θα πρεπει να μπει με καποιο dvd (αν εχεις 2 dvd(rw) θα πρεπει να θυσιασεις ενα.)

Το να παρεις μια εξωτερικη θηκη usb μοιαζει πιο λογικη..αν και για 20Gb ισως να μην αξιζει ουτε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.