Jump to content



Εγω ΑΝΤΕC δεν ξαναπαιρνω...


LoWRiDeR

Recommended Posts

...επεστρεψα απο τις διακοπες μου στον τοπο που σπουδαζω κ στον υπολογιστη μου.Αναβω τον υπολογιστη κ βλεπω περιεργη συμπεριφορα,σαν να εκανε reset μονος του για μερικα δευτερολεπτα..σβηνω αναβω παλι..στο boot των windows σβηνει ο σκληρος κ ξαναναβει με αποτελεσμα να κολλησει κ να μου @!#!%!^σει το λειτουργικο.Σβηνω αναβω παλι μπαινει στο λειτουργικο(τα παντα ειχαν χαλασει drivers etc) κανω system restore κ κατα τη διαρκεια του παλι σβηνει ο δισκος με αποτελεσμα να μου #@!@!^%σει τελειωτικα το λειτουργικο κ ο υπολογιστης να μην ξεκιναει με κανεναν τροπο..αποτελεσμα?? Format.

Αλλα το προβλημα συνεχιζεται,ο δισκος σβηνει κ αναβει μονος του κατα το πρωτο αναμμα του υπολογιστη μετα απο μερικες ωρες που εχει παραμεινει σβηστος.Βλεπω στο digital doc η +5 του ANTEC TRUE BLUE 480W ειχε πεσει στα 4.3-4.5....δοκιμαζω τον δισκο σε αλλον υπολογιστη,δουλευει περιφημα.Δοκιμαζω ενα τροφοδοτικο της πλακας που εχω στον δικο μου κ ολα πανε ρολοι.Αποφασιζω να παρω το τροφοδοτικο μου σε εναν δικο μου(hipro σε ιταλικη εκδοση για να καταλαβετε) να μου το κοιταξει διοτι εκανα το μεγαλο λαθος οταν διαπιστωσα οτι εχει προβλημα να το ανοιξω μηπως βρω κανενα trimmer που να θελει ρυθμιση αλλα ημουν ατυχος..με αποτελεσμα να ακυρωσω την εγγυηση.

Εγραψα το προβλημα μου σε ενα φορουμ κ απαντησαν 2-3 αλλα ατομα που τους ετυχε ακριβως το ιδιο προβλημα με τροφοδοτικα ιδιας μαρκας,ακομη κ τα μεγαλυτερα μοντελα οπως το 550αρι κ μετα τους καηκε τελειως.Το βραδυ με πηρε το παιδι κ μου ειπε πως το ανοιξε κ οτι εχει φαει υπερθερμανση κ οτι δυσκολα σωζεται.Με ρωτησε τι εχω μεσα στο κουτι(αν τυχον ζεσταινωταν υπερβολικα) αλλα δεν υπηρχε τετοιο θεμα διοτι το κουτι μου απο το πλαι ειναι ανοιχτο κ υπαρχει ενας 120αρις πανω απο το τροφοδοτικο στην οροφη του κουτιου που βγαζει εξω τον θερμο αερα που συσσωρευεται εκει..θα προσπαθησει να μου το σωσει αν κ θα ειναι δυσκολο απο οτι μου ειπε..ενα ειναι σιγουρο...η Antec, την οποια θεωρουσα την καλυτερη κ πιο αξιοπιστη εταιρια σε τροφοδοτικα,με εχασε απο πελατη..ουτε 1 χρονο δεν εκλεισε το τροφοδοτικο εκεινο.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει μια παρτίδα μου φαίνεται Antec (αυτά με τα άσπρα Molex) που είναι προβληματικά. Εμένα μου έσκασε το πρώτο Antec 480 πάνω στην ΝF7 ,βέβαια η Mobo γειωνόταν, αλλά μου έκανε εντύπωση που το τροφοδοτικό δεν έκλεισε. Περίμενα να λειτουργεί άψογα τουλάχιστον η ασφάλεια αλλά δε. (η Abit ζει και βασιλεύει).

Τι σκληρό έχεις αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

για τσέκαρε και αυτό

Question

Why do EIDE drives disappear from the IDE RAID array or system after a short period of error-free operation?

Affected drives:

  • WD EIDE drives with capacities between 40GB & 120GB
  • WD EIDE drives with greater than 120GB capacity with a date earlier than 3/25/03.
    Answer
    Problem:
    WD EIDE drives are dropped from an IDE RAID array or system after several days or weeks of error-free operation.
    Solution:
    The problem is a result of a feature that reduces idle acoustic noise in desktop drives. This feature may cause a timeout likely (though not exclusively) in an IDE RAID environment. To disable the feature, you can run a simple Western Digital utility to turn off a single bit in the drives run-time configuration. Disabling of this feature will NOT impact normal system operations. No firmware or hardware changes are required.
    • IDE Upgrade Utility (Non-3Ware controller cards)
      For all configurations other than 3Ware controller cards, download the IDE Upgrade Utility for the Desktop PC.
    • 3Ware controller cards
      If you are using one or more 3Ware controller cards in an IDE RAID configuration, download the IDE RAID Compatibility Upgrade Utility for 3Ware 7500-X controllers cards

Link to comment
Share on other sites

πως δε σου έκαψε όλο το σύστημα . Παλιότερα , είχε βραχυκυκλώσει ένα τροφοδοτικό , της πλάκας που είχα, και μου τα έκαψε όλα, μα όλα . Τι μητρική , τι΄μνήμες , μεγάλο δράμα. Το μόνο ευτύχημα ότι είχα κάνει back-up τα δεδομένα , μόλις την προηγουμένη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Enduracel thanks για το λινκ αλλα δεν ειναι αυτη η περιπτωση μου.Το αντεκ μεσα εχει ψηθει απο οτι μου ειπε ο φιλος μου.Ειναι προβλημα δικο του,γιατι με το που αλλαξα τροφοδοτικο ο δισκος δουλευει μια χαρα.Επισης σε ολα οσα λεει εδω εγω ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Το σωσαμε το τροφοδοτικο μου κ του εκανε κ μοντ για ψηλωτερα βολτ!! Ο τυπος δεν παιζεται!

Υ.Γ. Η γνωμη μου για την ΑΝΤΕΚ παραμενει ομως η ιδια που εγραψα παραπανω :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.