Jump to content



Για τους λάτρεις του μεταφυσικού!


aposperittis

Recommended Posts

Όσοι ασχολείστε με το μεταφυσικό και γενικότερα αν σας προβληματίζει η ιδέα πως κάτι μας κρύβουν έχω φτιάξει ένα site με αυτό το περιεχόμενο! Όσοι ενδιαφέρεστε ρίξτε μια ματιά και μπείτε στην παρέα μας ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις, ιδέες αλλά και υλικό!

http://esperos.ucoz.com/

Link to comment
Share on other sites

δεν κακό από μια πρόχειρη ματιά που έριξα...κάτι σε megapolisomancy/urbanomancy δεν έχετε όμως...

Είναι θέμα ημερών να μπει και αυτό! To site δεν έχει κλείσει 5 μέρες ζωής! Αν σου αρέσει αυτό το αντικείμενο και έχεις κάτι υπόψη σου θα χαρώ να βάλω και κάποιο άρθρο δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ασχολούμαι με το χώρο και με ενδιαφέρει, αλλά δεν έχω τις γνώσεις να αρθρογραφήσω...πόσο μάλλον για ένα τόσο εξειδικευμένο θέμα όπως το megapolisomancy. Νομίζω πως το ομόνυμο βιβλίο του Π.Γιαννουλάκη είναι ότι χρειάζεται για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει το κομματι με τα φαντασματα και εχω μια απορια που την ειχα αρκετο καιρο....

πως γινεται να "αιχμαλωτιζονται" απο την φωτογραφικη μηχανη (που ειναι φτιαγμενη να αιχμαλωτιζει το ορατο φασμα της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας) αλλα να μην φαινονται με το ματι (που ειναι φτιαγμενο για τον ιδιο ακριβως σκοπο)?

και αν ακομα η φωτογραφικη "αιχμαλωτιζει" και κατι αλλο (πιο μεγαλο φασμα πχ), που δεν φαινεται με το ματι, γιατι αργοτερα να φαινεται στην φωτογραφια με χρωματα???

δεν κανω προσωπικη επιθεση αλλα παντα το ειχα απορια και βρηκα τωρα την ευκαιρια να το ρωτησω σε ευρυτερο και σε πιο σχετικο με το θεμα κοινο...

υγ: μηπως ειναι απλα τυχαια αρτιφακτς/σχηματα που ο εγκεφαλος μας τους προσδιδει οικεια μορφη? οπως πχ με το προσωπο στον Αρη?

Link to comment
Share on other sites

Αν και η απάντηση μου δε θα σε καλύψει πλήρως θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω!

Η φωτογραφική μηχανή σε αντίθεση με το μάτι μας έχει μια βασική διαφορά!!! Τον εγκέφαλο!!!! Αυτός εξηγεί και αποκωδικοποιεί ότι βλέπουμε! Αυτός μεταφράζει τα πάντα! Η φωτογραφική μυχανή έτσι ξερά ΑΝ πιάσει κάτι θα στο δείξει! Τώρα για τα χρώματα που λες δεν είναι αναγκαίο να είναι πάντα χρώματα! Εξαρτάτε από την ύλη που θα πιάσει εκείνη την στιγμή δες αυτά για παράδειγμα! ghost13.jpghenry8ghost.jpg

Οι πηγές ενέργειας ποικίλουν αρκετά οπότε δεν μπορείς να ξέρεις τι συνέβαλε εκείνη την στιγμή ώστε η ύλη που εγκλωβίστηκε εκείνη την ώρα να έχει αυτήν την μορφή και όχι κάποια άλλη!

Ο εγκέφαλος μας ναι μεν μεταφράζει σε οικεία πράγματα για αυτόν άλλα αυτό ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις που δεν διακρίνουμε καθαρά σχεδόν τίποτα οπότε ο κάθε ένας δίνει και την δικιά του εξήγηση! Υπάρχουν όμως και κάποιες άλλες που τα πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα και δεν χρειάζεται καμιά εξήγηση παρά μόνο να αποδεχθείς αυτό που βλέπεις!

Τέλος μην ξεχνάς την βασικότερη αρχή ενός άγραφου κανόνα!

"Βλέπουμε αυτά που θέλουμε να δούμε ή μπορούμε να αποδεχτούμε και τίποτε παραπάνω"

Φίλε ΑLK 1 δεν χρειάζεται να έχεις καμιά γνώση, ούτε εμείς έχουμε! Απλά ανταλλάζουμε απόψεις και πληροφορίες, δεν είμαστε επαγγελματικό site αλλά ερασιτεχνικό όπου στην ουσία ψάχνουμε ανθρώπους με το ίδιο χόμπι! Μπαίνουμε μέσα συζητάμε, ρωτάμε, αναρωτιόμαστε (όπως και ο φίλος goku_dbz) και προσπαθούμε να δώσουμε εξηγήσεις σύμφωνα με αυτά που κάθε ένας μας ξέρει! Αν θέλετε μπορείτε να συμμετάσχετε και εσείς στο forum μας.

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει το κομματι με τα φαντασματα και εχω μια απορια που την ειχα αρκετο καιρο....

πως γινεται να "αιχμαλωτιζονται" απο την φωτογραφικη μηχανη (που ειναι φτιαγμενη να αιχμαλωτιζει το ορατο φασμα της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας)

Με τη φωτογραφικη βλεπεις και τις υπερυθρες ακτινοβολιες. Κοιτα το λαμπακι του τηλεκοντρολ για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει τέτοιος καπνός φίλε μου θα πρέπει να ψήνουν μπριζόλες δίπλα του και να καήκανε ή να έχει στρίψει κάνα τσιγάρο με 150 χαρτάκια :jump:

Επίσης έχει και περίεργη μορφή (πέρα από την πυκνότητα του).

Εξάλλου το είπαμε και πριν! Ο κάθε ένας βλέπει αυτό που τον βολεύει να βλέπει! :alien:

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει τέτοιος καπνός φίλε μου θα πρέπει να ψήνουν μπριζόλες δίπλα του και να καήκανε ή να έχει στρίψει κάνα τσιγάρο με 150 χαρτάκια :jump:

Επίσης έχει και περίεργη μορφή (πέρα από την πυκνότητα του).

Εξάλλου το είπαμε και πριν! Ο κάθε ένας βλέπει αυτό που τον βολεύει να βλέπει! :alien:

φιλε έχω καμια δεκαρια ίδιες φωτός,

ο μπουνταλάς που φωτογράφιζε κρατούσε τσιγάρο :D

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας βλέπει αυτό που τον βολεύει να βλέπει! :alien:

Aυτό λέω κι εγώ αδερφέ. Ότι πιθανότατα βλέπετε αυτό που θέλετε να δείτε. Στη φωτό αυτό είναι καπνός, και δε χρειάζεται ούτε 10 μπριζόλες, ούτε 150 στριφτά.. Ένα τσιγαράκι, και ένα σκοτεινό φόντο για να κάνει αντίθεση ο καπνός, αρκούν.

Έχω κι εγώ αρκετές φωτό που φαίνεται έτσι ο καπνός, όπως κι ο dunkel.

Eπίσης αυτές οι φωτό (ενότητα Φαντάσματα):

http://esperos.ucoz.com/ghostA.jpg

http://esperos.ucoz.com/ghostB.jpg

http://esperos.ucoz.com/ghostF.jpg

http://esperos.ucoz.com/GhostC.jpg

είναι όλες παιχνίδια του φωτός σε συνδυασμό με άσχετο φωτογράφο, και είναι τουλάχιστον αστείο να λέμε ότι σε αυτές φαίνονται φαντάσματα με τη μορφή εκτοπλάσματος ή ως "μπάλες φωτός". Έχω επίσης παρόμοιες φωτό.

Δε σου κάνω επίθεση, μου αρέσει και εμένα το μεταφυσικό, και η σελίδα σου είναι πολυ καλή, εχθές ήμουν τουλάχιστον 2 ωρίτσες μέσα, αλλά τα παραπάνω είναι το λιγότερο αστεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς τον λόγο άνοιξα το site για να λέμε όλοι τις γνώμες μας! Δεν είναι ανάγκη να τα λέμε όλα απο το Lab!!! Άντε να φτιάξουμε και ένα community διαφορετικό!

Άτιμε Lab έχεις γίνει σαν τα πολυκαταστήματα.....Θες να τα έχεις όλα και κλείνεις τις μικροεπιχειρήσεις!!! :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.