Jump to content


car sub amp σε gigaworks woofer


aggelopas

Recommended Posts

το να θεμα της επισκευης δεν το σκεφτομαι σαν λυση παρα μονο σαν κατι να γεμισει ελευθερο χρονο μου, για το λογο οτι το προβλημα που εχει παρουσιαστει σε αυτα τα ηχεια δεν ειναι ενα. ειναι διαφορετικα εξαρτηματα που εχουν τυχει να χαλασουν σε χρηστες, και ακομα και μερικοι που το επισκευασαν μετα χαλασε κατι αλλο.

δεν μπορω να το θεωρησω αξιοπιστο το κυκλωμα τους με τιποτα.

http://forums.creative.com/t5/Speaker-Systems/Successful-Repair-of-s750-with-Blown-Fuse/m-p/287662

http://forums.hardwarezone.com.sg/showthread.php?t=1802305

εχει πολυ ψωμι

βγάλε τα καλώδια απο το μεγάφωνο και αν έχεις πολυμετρο μέτρα σε κάθε πηνίο την αντίσταση. το 8Ω μάλλον είναι στο κάθε πηνίο.

επρεπε να το ειχα κανει ηδη αυτο. ενημερωνω αποψε μαλλον σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δείχνει το πολύμετρο είναι ενδεικτικά ούτως ή άλλως, η σύνθετη αντίσταση κατά τη διάρκεια της λειτουργίας λαμβάνει με δυναμικό τρόπο άσχετες τιμές αναλόγως συχνότητας αναπαραγωγής, συχνότητας συντονισμού κτλ κτλ κτλ (ενίοτε χαμηλότερες, αλλά και αρκετά μεγαλύτερες)...

Το θέμα είναι ότι α) διαθέτεις 3 πηνία (τελειώς άβολο και ασύνηθες για οδήγηση ενισχυτή car-audio) και β) αν υποθέσουμε ότι συνδέεις τα πηνία παράλληλα, προκύπτει μία ονομαστική συνολική αντίσταση 2,66 ohm (νούμερο αποδεκτό στο χώρο του αυτοκινήτου, αλλά να δούμε πως θα τα βολέψεις με ενίσχυση και ρεύματα σε οικιακό περιβάλλον... :hang3:).

Δεν ξέρω τι να σου πω, μου φαίνεται ψιλοαδιέξοδη η φάση.

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα είναι ηλεκτροτεχνικής φύσεως: σε πρώτη φάση τα 2,66 ωμ ονομαστικής αντίστασης είναι "κάπως" από μόνα τους. Αναγκαστικά θα οδηγήσεις το σαμπ με όλα τα πηνία του συνδεδεμένα πάνω σε ένα και μόνο κανάλι (που δεν έχει κανένα πρόβλημα με αυτή την ωμικότητα), αλλά το θέμα είναι πόσα βατ χρειάζεται πραγαμτικά το σαμπ για να παίξει σωστά?

Ένας φτηνιάρης 2κάναλος αυτοκινήτου ξεκινάει από τα 2χ50RMS, επαγωγικά στα 2,66 ωμ άντε να φτάσει τα 70rms. Αν αυτή η ισχύς αρκεί, από wattage είσαι χοντρικά ΟΚ. Για να γεφυρώσεις τον ενισχυτή (με στόχο την αύξηση της ισχύος), δεν το συζητάω (ταλάχιστον για τους φτηνιάρηδες που αντέχουν μόνο μέχρι 2 ωμ), γιατί στα 1,33 ωμ βρίσκεσαι ήδη σε danger-zone για καρβούνιασμα...

Το μέγιστο ζήτημα είναι η τροφοδοσία του ενισχυτή: τα τροφοδοτικά των υπολογιστών θεωρητικά είναι ικανά να παράσχουν την παιτούμενη ισχύ, πρακτικά με τα OVP και τις άλλες ιστορίες περιορίζουν σημαντικά το throttle του voltage. Ουσιαστικά, ή ο ενισχυτής θα ξεκάνει το τροφοδοτικό σε κάποιο peak (τα 14 και 16 βολτ είναι πολύ συνήθη) ή το τροφοδοτικό (αν αντέξει στη πίεση) θα φιμώνει συνεχώς τον ενισχυτή στα τυπικά 12volt... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα σα να λέμε... :hang3:

Βασικά, ότι μπορεί να γίνει, γίνεται. Αλλά είναι τόσοι οι αστάθμητοι παράγοντες και τα "χάσματα" των δύο ηλεκτρικών κόσμων που πρέπει να γεφυρώσεις (12/220volt) και σε τελική ανάλυση τόσο υψηλό το κόστος για να επιτύχει κανείς αξιόπιστα και μακροχρόνια αποτελέσματα που δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, το χρόνο και το χρήμα.

Θα μπορούσες ίσως να συνδέσεις τα 3 πηνία στα 3 από τα 4 κανάλια ενός 4κάναλου που να διαθέτει συγχρονισμό σήματος εισόδου (για να παίζουν όλα τα κανάλια το ίδιο και να μην έχεις ακυρώσεις), αλλά τότε δεν ξέρω αν θα αρκεί η ισχύς...... :suicide2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν πηγαινα σε σπιτισιο ενισχυτη κατι τετοιο θα μου αρκουσε?

(αν ναι και για τα 2 woofer ή το ενα μονο)

http://www.geta.gr/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1384&category_id=185&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέχω και τόσα από οικιακά συστήματα, αλλά δες τώρα τί παίζει με αυτόν τον ενισχυτή που λίνκαρες:

έχει 2 κανάλια που κατεβαίνουν μέχρι τα 4 ωμ, εσύ διαθέτεις αν θυμάμαι καλά στάνταρ ένα σαμπ με 3 πηνία των 8 ονομαστικών ωμ (που αν τα συνδέσεις παράλληλα προκύπτουν 2,66 ωμ), άρα στην ουσία αυτός ο ενισχυτής δε τα "σηκώνει"... Εκτός αν είναι άλλα τα δεδομένα με τα σαμπ και τα πηνία και μου διαφεύγει.

Επιπλέον, επειδή το βλέπω και για επαγγελματικό μηχάνημα, είναι δεδομένο ότι λόγω του ενσωματωμένου ανεμιστήρα θα κάνει και θόρυβο (δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό), οπότε σίγουρα δεν είναι 100% κατάλληλος για οικιακή χρήση.

Ίσως έχει κάποιος φίλος που ασχολείται με οικιακά συστήματα καμία καλή ιδέα.

Για μπες λίγο και στο .avsite.gr και κάνε καμιά ερώτηση, εχεί υπάρχει πολύ μεγαλύτερη εξειδίκευση και όλο και κάτι θα προκύψει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρωτη λύση ειναι η επισκευή το ξαναλέω.

να ξέρεις οτι καλο θα ειναι να έχει και αποκοπές το sub. μην το οδηγήσεις με ολο το ακουστικό φάσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Ρε παιδιά έχω ένα θέμα εκεί που έπαιζα μουσική στο άμαξι ξαφνικά δεν ακούγετε τπτ έκανε ένα σιγανό μπουπ μόνο και καικε ο ενυσχητης και  το sub έχει τραβηχτεί μέσα τώρα καικε το sub  η επισκευάζετε ;

 

Έγινε επεξεργασία από Alvanakos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.