Jump to content



άβυσσος η ψυχή των μνημών


mauros

Recommended Posts

Με πολλές μνήμες συμβαίνει αυτό...να μπορούν να δουλέψουν με πιο σφιχτούς χρονισμούς απ' αυτούς που έχουν οριστεί από τον κατασκευαστή και με χαλαρούς χρονισμούς να τα παίζουν...

Εμένα οι twinmos μου δεν μπουτάρουν με cas 3 (rated 8-3-3-3-2,5)

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή άβυσος η ψυχή των μνημών θα παραθέσω το άλλο κουλό:

Transcend 333 με 2.5-3-3-7 πάει 211 και 2.9V

Transcend 333 με 2-2-3-5 πάει 219 και 2.9V!

Aπαιτώ μια φιλοσοφική εξήγηση παρακαλώ...

Α και όποιος έχει μια τέτοια μνήμη ας μου τη δώσει να τις κάνω Dual!

Link to comment
Share on other sites

:mad:

μιας και δεν τις προλαβα τις muskin με τα bh-5 πηγα και πηρα 2χ512 twinmos pc3200,cas 2,5.τα τσιπακια που φορανε και οι δυο ειναι τα 0348d.για οσους εχουν διαβασει τα αλλα ποστ μου οτι και να κανω δεν μπορω να πιασω 200fsb με τιποτα.εχω μια asus a7n8x deluxe rev2 και barton 2600+.μονο με κατι ακυρες μνημες διαφορετικες μεταξυ τους (pc3200 και αυτες) και ταση 2.8v καταφερα memtest error-free στα 200 mhz!!!!! Ηλπιζα οτι με τις twinmos δεν θα ειχα προβλημα αλλα και παλι λαθη στο memtest.Εκλιπαρω να μου δωσετε μια λυση γιατι αυτο το λουκι το περναω απο τον νοεμβριο.παντως εχω ξενερωσει τοσο που σε κανα μηνα θα σκεφτομαι σοβαρα να το πουλησω το pc και με τα λεφτα να αγορασω τσιχλες

Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστής σου είναι κλειδωμένος;;

Αν ναι, τότε ίσως είσαι ασταθής στα 2300mhz και πρέπει να δώσεις κι άλλο vcore...

Χωρίς να μπορώ να το υποστηρίξω, θυμάμαι ότι είχα διαβάσει σε φορουμ περιπτώσεις πολλών χρηστών να έχουν πρόβλημα σε dual channel με τη συγκεκριμένη μητρική...

...δοκίμασε single channel λειτουργία...αν πάλι δεν δεις προκοπή, ίσως θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο αντικατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει η μητρική όμως;;

Οι καλές μνήμες πλέον είναι ακριβότερες από τις μητρικές...οπότε καλύτερα να δοκιμάσεις άλλη μητρική παρά να ψάχνεις μνήμες...

Δοκίμασες τον επεξεργαστή κ μνήμες σε άλλο μηχάνημα;;

Link to comment
Share on other sites

Nα το πω και εγώ....οι μνήμες παίρνουν τα timings ανάλογα με τις εισόδους-εξόδους εντολών (ας πούμε pipelines) που έχουν. Δεν μπορούν να πάρουν οτιδήποτε αλλιώς κάτω από συνθήκες όλες θα δούλευαν απο 2/5/2/2 μέχρι 3/11/6/6, πράγμα που καμία δεν μπορεί να κάνει.

Οι μνήμη σου δεν έχει σχεδιασμό να πάρει CAS3.

Link to comment
Share on other sites

:) δεν ξερω γιατι το λες αυτο jax αλλα οχι,τις πηρα απο τον παπαγεωργιου η αλλιως τεχνοραση.μετα απο ενα βραδυ δοκιμων(μεχρι τωρα που σας γραφω) διαπιστωσα τα εξης:

1ον)σε dual channel δεν δουλευουν πανω απο 166 mhz

2on)αφου τις δοκιμασα μια μια σε single channel mode στα 200mhz δουλευαν κανονικοτατα αλλα μονο στο slot 3 της μητρικης.σε οποιοδηποτε αλλο slot στο memtest ειχα λαθη(αυτο πως εξηγειται?)

3ον)εντελως προχειρα εκανα ενα τεστ βαζοντας οτι να'ναι ρυθμισεις και δεν ειχα λαθη στο memtest με 11x217 vcore1.75 απο bios και ταση 2,8 στις μνημες(8-3-3-2.5).

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΣ:

1ον)κραταω τις μνημες

2ον)παω στο πλαισιο και αλλαζω την mobo.

δεν σας φαινεται και σας απο τα παραπανω φταει η mobo;εγω τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα βγαζω

και τωρα :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βρεις άκρη με τις συγκεκριμένες μνήμες και όποια nforce2 ultra μητρική (non ultra δε γνωρίζω). Δες και εδώ (http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=473) έχουν δοκιμαστεί πάρα πολλές, από μια εβδομάδα παραγωγής και μετά παρουσιάζουν ασυμβατότητες σε nf2 ultra με αυτά τα φαινόμενα που αναφέρεις. H twinmos ή η nvidia να άλλαξε κάτι στο BPL, άγνωστό. Το θέμα είναι οτι δεν παίζουν ούτε στα default. Ούτε στρώνουν μετά από 12ωρο memtest, δοκιμάστηκε και αυτό. Το 3ο slot παίζει γενικά καλύτερα σε nforce2, στα περισσότερα manual προτείνεται για single channel το 3o άλλωστε. Προτείνω να επιστρέψεις τις μνήμες και δοκίμασε με άλλες.

υγ. Κάποιος μου είπε οτι ο τεχνόρασης μπαίνει σε αυτά τα φόρουμ, αν είναι αλήθεια.. Φίλε είσαι φαρμακείο! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι νοημα περασα αλλα προς αποφυγη παρεξηγησεων ο τεχνορασης ειναι φιλαρας.εννοω πος ειναι και προθυμος να βοηθησει και να εξυπηρετησει.εμενα παντως αυτη την εντυπωση μου εδωσε

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τίποτα να κάνει με αυτά που γράφεις, όσες φορές έχω περάσει το κατώφλι του έχει κοιτάξει πως να με καρφώσει. Δε ξέρω αν είναι λόγω άγνοιας ή το κάνει επίτηδες, πουλάει και τρελό μούσι στον ανυποψίαστο.. Τι με arctic silver θα πέσεις 10 βαθμους κάτω, τι κουτιά από τιτάνιο φέρνει, τι πάρε delta να σωθείς (και να κουφαθείς)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis-husky

:) δεν ξερω γιατι το λες αυτο jax αλλα οχι,τις πηρα απο τον παπαγεωργιου η αλλιως τεχνοραση.μετα απο ενα βραδυ δοκιμων(μεχρι τωρα που σας γραφω) διαπιστωσα τα εξης:

1ον)σε dual channel δεν δουλευουν πανω απο 166 mhz

2on)αφου τις δοκιμασα μια μια σε single channel mode στα 200mhz δουλευαν κανονικοτατα αλλα μονο στο slot 3 της μητρικης.σε οποιοδηποτε αλλο slot στο memtest ειχα λαθη(αυτο πως εξηγειται?)

3ον)εντελως προχειρα εκανα ενα τεστ βαζοντας οτι να'ναι ρυθμισεις και δεν ειχα λαθη στο memtest με 11x217 vcore1.75 απο bios και ταση 2,8 στις μνημες(8-3-3-2.5).

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΣ:

1ον)κραταω τις μνημες

2ον)παω στο πλαισιο και αλλαζω την mobo.

δεν σας φαινεται και σας απο τα παραπανω φταει η mobo;εγω τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα βγαζω

και τωρα :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz:

Να ξηγηθω και εγω...οι συκγεκριμενες μνημες απλα δεν παιζουν σε amd μαλιστα τις μνημες αυτες τις εχει παρει απο quest.Η οποια οταν τις πηγαν πισω παρομοιες μνημες απο αλλο μαγαζι λεει οτι ειναι για Π4 μονο..

και τις συνιστα μονο γαι Π4....οποτε καλα σε δουλεψε ο τεχνορασης....αιντε με τον μ@λ@κ@ που μπλεξαμε τον παλιο κλεφτοραση......και να του πεις οτι h quest εχει και με 0354 τσιπακι επανω που απλα παιζει και οτι καλο ειναι να τις αλλαξει.....διοτι πολυ απλα εδωσε σκαρτο προιον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.