Jump to content


Mobo για AMD Phenom II X4 955


nikpoth

Recommended Posts

Για ένα σύστημα με αυτήν την cpu μπορούμε να βρούμε ένα mobo καλο από 100 ως 160 euro?Το pc προορίζεται για game με 5970 πάνω.Επίσης μια γνώμη και για ram αν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχεις αρκετές επιλογές για μητρικη με το 890GX chipset. Επειδη δίνεις αρκετά χρήματα, κάνε λίγη υπομονή για να πας στο 890FX chipset (μόλις ανακοινώθηκε). Σε λίγες μέρες θα έχεις αρκετές επίλογες και σε αυτό.

Δες και εδώ. Φαίνεται καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι bulldozer θα μπαίνουν και στο τωρινό socket... Θα βγεί ένα νέο revision του ΑΜ3, το ΑΜ3r2 το οποίο θα προσφέρει κάποια παραπάνω features, όχι κάτι special όμως.

EDIT: Το έψαξα λίγο καλύτερα. Η πιο σωστή απάντηση είναι ότι κανείς δεν ξέρει. Έχω διαβάσει 5 διαφορετικά πράγματα.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΑΜ3r2 = ΗΤ3.1 αντί για 3.0 το οποίο όπως έχει πει η ΑΜD το υποστηρίζουν είδη τα 790FX/GX chip της!

Αυτό ξέρω και εγώ, αλλά διάβασα και άλλα και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει.... Mπερδεύτηκα..

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη παιδιά.5970 ήθελα να πω.

Για κοίτα το παρακάτω review ! Πιστεύω πως μια εκ`των τριών μητρικών του συγκριτικού μπορεί να σε καλύψει 200% και σε βάθος χρόνου!

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=78336

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει καπου οτι οι bulldozers θα ειναι μια νεα αρχιτεκτονικη και δεν θα ειναι συμβατη σε προηγουμενα sockets. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει... παντως προσωπικα οι 6πυρηνοι phenom δεν μου γεμισαν και πολυ το ματι, για να παρω 890FX και μετα να θελω αλλη mobo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δυστυχώς στα games oi thuban είναι μια από τα ίδια με τους x4, μακάρι ο μπουλντοζας να τα χώσει στην ιντελ

Αυτη ειναι αποψη εκ πειρας η εκ benchmark?

Γιατι εχω Χ4 και σερνεται στα παιχνιδια και το CF δε δουλευει με τιποτα,ενα [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Fruity_Frank[/ame] δε μπορω να το παιξω με ανεση,κανει σπασιμο. :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι αποψη εκ πειρας η εκ benchmark?

Γιατι εχω Χ4 και σερνεται στα παιχνιδια και το CF δε δουλευει με τιποτα,ενα Fruity Frank δε μπορω να το παιξω με ανεση,κανει σπασιμο. :suicide2:

Ε, δεν τα λες και πολύ σωστά !!!!

1) Εχεις απ`ότι βλέπω 2-πύρηνο που μάλλον τον έκανες 4-πύρηνο χωρίς όμως να ξέρεις αν είναι απόλυτα λειτουργικός!

Και οι PHENOM X4 9500/9600 ήταν σταθεροί στην συχνότητα που τους έδινε default η AMD αλλά είχαν TLB BUG !!!!

2) Εχεις μητρική με 790GX chip το οποίο υποστηρίζει ΨΕΥΤΟ-CROSSFIRE (η μια PCI-E X16 & η δεύτερη pci-e X4 ) .....! Σιγουρα το x4 της δεύτερης κάρτας ΔΕΝ δίνει και πολλά! Αν είχες both pci-e x16 σε ένα 790FX chip θα είχες σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα!

3) Eχεις CROSSFIRE με 2X4850 που ΔΕΝ είναι και ότι ποιο δυνατό ! Τον επεξεργαστή θα τον κρίνεις στο αν μπορεί να οδηγήσει τις μεγάλες κάρτες .....

Συμπερασματικά τους PHENOM II X4 να τους κρίνεις με αντικειμενικότερα κριτήρια και μην περιμένεις ένας επεξεργαστής να ξελασπώσει την ΜΗ επάρκεια της πλατφόρμας (chip) και των καρτών σε crossfire που διάλεξες!

Link to comment
Share on other sites

:rofl::rofl: χαχαχα η τεκμηριωση με αφησε αφωνο.

1.Μεχρι στιγμης ειναι 100%,σε 3 διαφορετικες μητρικες,770-790GX-790FX (ιδια συμπεριφορα με 965 που περασε απο μενα)

2.8x8 100% λειτουργικο και μονο 1,5-2% πιο κατω απο 16x16. (εχω συγκρινει με 790FX που ειχα και το ιδιο setup)

3.Μια χαρα ειναι οι καρτουλες,ισχυς εν τη ενωσει. (-700 3D marks 2006 απο εναν 920 @ 3.4 με 2*4890 CF που εφτιαξα)

Link to comment
Share on other sites

:rofl::rofl: χαχαχα η τεκμηριωση με αφησε αφωνο

Ολα καλά και όλα ωραία όλα όσα λες αλλά αυτό που θέλω να πω παραπάνω είναι πως ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του πως μπορεί να οδηγήσει ένας phenom ii x4/x6 μια σύγχρονη κάρτα γραφικών η περίπτωσή σου !

Δεν είναι ότι ποιο δύσκολο οι 2x4850 τις οποίες έχω και εγώ με q6600 και asus rampage ενώ το chip ΔΕΝ δίνει και το 100% των επιδόσεων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Τελικά φίλε πήρες mobo? Εγώ θα στήσω τώρα ένα gaming rig με 890fx chip εννοείται κ θα πάρω αυτό το mobo: Asus M4A89TD PRO

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ASUS-M4A89TD-PRO-sAM3-890-FX-DDR3-90-MIBCI0-G0EAY0GZ.htm

Άμα είναι να δώσεις τόσα λεφτά, πάρε την crosshair IV.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.