Jump to content



συμπίεση με DVDshrink


Paxx

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το dvd shrink ωστε να συμπιέσω τις ταινιες για να χωράνε σε δισκάκι των 4,7.

Το θέμα είναι οτι σε μερικες μικρές σχετικά ταινίες όπως το HERO και κόβωντας/συμπιέζοντας μόλις το 20%, η ταινία βγαίνει χάλια, με εμφανή τετραγωνάκια σε σκηνές δράσης, και οχι μονο.

Ενω ο άρχοντας και με συμπίεση 50% βγήκε μια χαρα!

Ο chroma μου συνεστησε το cloneDVD αλλα η μόνη επιλογη που μου έβγαλε στο συγκεκριμμένο έργο, έιναι να περάσω το έργο όπως είναι στο σκληρό, δλδ κάπου 6,5 γίγα.

Προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα για συμπίεση, ή τυχαινει σε μερικες μονο ταινιες? Μπορώ να κάνω κατι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Φυσικά και έχουμε εναλλακτικές προτάσεις φιλαράκο.

1) Το πρόγραμμα DVD2One

2) Το πρόγραμμα DVD X Copy Xpress (το καλύτερο στον τομέα DVD Shrink - type programms)

3) Η καλύτερη λύση απ' όλες (σε σχέση με τα προηγούμενα proggies):

Rip του DVD στον δίσκο

Και αποσυμπίεση της ταινίας , και επανασυμπίεση (με διαφορετικό bitrate) με τον CinemaCraft Encoder (Professional MPEG-2 encoder).

Το καλό με τον CinemaCraft Encoder είναι ότι μπορείς να εφαρμόσεις πολλά , μα πάρα πολλά πολλαπλά περάσματα (over 13 passes!!!).Αυξάνοντας την ποιότητα.

Επίσης να μην ενσωματώνεις όλα τα Audio Streams (μόνο αυτά που θες) , και αν δεν επιτυγχάνεις καλή ποιότητα εικόνας (αυτό ισχύει περισσότερο για τα DVD Shrink τύπου προγράμματα) , να μειώσεις (ή να αφαιρέσεις εντελώς) την ποιότητα των μενού.

Επίσης μην βάζεις τα Extras.

Link to comment
Share on other sites

Peppas, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις ο Mpeg αλγόρυθμος είναι απωλεστικός οπερ και σημαίνει ότι ακόμα και αν αποσυμπιέσεις (χμ δε μου φαίνεται δόκιμος σαν όρος) την ταινία δεν θα καταφέρεις απολύτως τίποτα. Συμφωνώ ότι το CCE είναι ο καλύτερος τρόπος για εμάς, αλλά ΔΕ συνιστώ την αποσυμπίεση της ταινίας.

Προσωπικά εγώ αν τα AC3 streams είναι άνω το 384kbs τα κάνω demux και τους ρίχνω ένα downsampling με το softencode για να εξοικονομήσω και άλλο χώρο. Κόβω τους τίτλους τέλους και αν ακόμα και τότε χρειαστεί του τραβάω και ένα CCE για να γουστάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO

Προσωπικά εγώ αν τα AC3 streams είναι άνω το 384kbs τα κάνω demux και τους ρίχνω ένα downsampling με το softencode για να εξοικονομήσω και άλλο χώρο.

ποιο προγραμμα χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου Neo.

Τα credits της ταινίας , πρέπει σχεδόν πάντα να μας...χεραιτούν...!

Και για τα audio streams καλή ιδέα η επανασυμπίεση.

Ο CinemaCraft Encoder δουλεύει καλύτερα σε ασυμπίεστες ταινίες , για αυτό καλό θα ήταν να αποσυμπιέζεται η ταινία.

Υ.Γ. Ένα είναι το σίγουρο , ότι με πολλαπλά passes πλησιάζεις πάρα πολύ την ποιότητα του original δίσκου (χρόνο να έχεις για την διαδικασία βεβαίως).

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πρόγραμμα για DVD Re-Authoring είναι το Pinnacle Instant Copy.Είναι το πιο αργό της κατηγορίας του αλλά προσφέρει την καλύτερη ποιότητα από τα άλλα.Ακολουθούν τα CloneDVD και DVD2One.Το Pinnacle Instant Copy και το DVD2One χρησιμοποιούν τον ίδιο transcoder , απλά το πρώτο κάνει περισσότερα περάσματα για αυτό και το τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

Με τα δύο πρώτα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τι ακριβώς θα περιλαμβάνει το τελικό δισκάκι (διαλόγους,υπότιτλους,trailers,συνεντεύξεις....και άλλα).

Με το DVD2One μπορείς να επιλέξεις ,αν δε κάνω λάθος, μόνο ποιούς διαλόγους θέλεις να κρατήσεις.

Χρησιμοποιώ το Pinnacle Instant Copy και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Το μόνο πρόβλήμα που έχει είναι ότι δεν υπολογίζει ακριβώς το τελικό μέγεθος με αποτέλεσμα αυτό να είναι σχεδόν πάντα 200 με 300 MB κάτω από τα 4.37GB του DVD.Για αυτό όμως υπάρχει λύση με ένα επιπλέον προγραμματάκι (Instant Copy/Instant Copy Settings Editor 1.4.2) που μπορείς να βρεις εδώ http://www.dvdrbase.com/forumdisplay.php?f=155 .Με το τελευταίο μπορείς να πειράξεις και άλλες κρυμμένες ρυθμίδεις του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Εαν θες η συγκεκριμενη ταινια να σου βγει απολυτο αντιγραφο δοκιμασε να την σπασεις σε 2 dvd , δοκιμασε το dvdfab.Απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητο το rip της ταινιας στον σκληρο το προγραματακι anydvd κανει πολυ καλη δουλεια.

Οσο για της ταινιες που ειναι κατω απο ωρες και καταλαμβανουν χωρο μεγαλυτερο απο 4.7 gb και στην τελικη βγαζουν πιξελιασμα και τετραγωνακια οσα pass και να την κανεις ακομα και με τον super duper codec αυτα δεν προκειται να φυγουν .Η μαγκια ειναι να πεταχτει το διακρως επαναλαμβανομενο μαυρο frame φοντο που στην τελικη σε καθε σετ καρε που κραταν 1 sec χωνεται και αυτο και δημιουργει τα προβληματα........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [22-01-2004 και 16:45]

Peppas, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις ο Mpeg αλγόρυθμος είναι απωλεστικός οπερ και σημαίνει ότι ακόμα και αν αποσυμπιέσεις (χμ δε μου φαίνεται δόκιμος σαν όρος) την ταινία δεν θα καταφέρεις απολύτως τίποτα. Συμφωνώ ότι το CCE είναι ο καλύτερος τρόπος για εμάς, αλλά ΔΕ συνιστώ την αποσυμπίεση της ταινίας.

Προσωπικά εγώ αν τα AC3 streams είναι άνω το 384kbs τα κάνω demux και τους ρίχνω ένα downsampling με το softencode για να εξοικονομήσω και άλλο χώρο. Κόβω τους τίτλους τέλους και αν ακόμα και τότε χρειαστεί του τραβάω και ένα CCE για να γουστάρουμε.

μεταπτυχειακό στις ταινίες?:happy:

Link to comment
Share on other sites

Από mpeg-2 που είναι στο DVD , τις αποσυμπιέζεις σε AVI (uncompressed) , και έπειτα ακολουθεί η συμπίεση με τον CinemaCraft Encoder σε MPEG-2.

’λλη μια καλή ιδέα είναι το σπάσιμο της ταινίας σε 2 DVD όπως είπε και ο Vag.

Είναι λίγο σπαστικό βέβαια να αλλάζεις δισκάκι , αλλά για χάρη της ποιότητας...

Αν η ταινία είναι πραγματικά μεγάλη , δύσκολο να αποφευχθούν κάποια pixelιάσματα πάντως.

Εγω συμπίεση κάνω με 9 passes (στον C.C.E.) , και βγάζει πολύ καλή ποιότητα.Επίσης δεν έχω παρατηρήσει pixelιάσματα (δεν έχω το Lord Of The Rings που είναι πολύ μεγάλη ταινία , για να δοκιμάσω)

Link to comment
Share on other sites

Εχω γράψει πολλες ταινιες με τέλεια ποιότητα....

αλλα μια ταιναι που ήταν 3 ωρες φένονται τετραγονάκια

χρησιμοποιω το dvd shrink και μετα το nero recode για να την συμπιέσω..

η ποιοτητα βγαίνει τέλεια....

παλια χρησιμοποιούσα το decrypter και το dvd2one (και αυτα πολυ καλα...)

Εγω πιστεύω οτι ,οτι και να κάνεις δεν γινεται να γράψεις ταινία μεγάλη σε καλή ποιοτητα ,

μονο σε 2dvds

OTAN ΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΖΩ ΤΙ ΕΝΟΕΙΤΑΙ??????

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι το σύστημα που έχεις στην υπογραφή σου απλά δεν επαρκεί για τέτοια δουλειά έτσι; Βλέπω 240GB και ακόμα και αν δεν είχες 10-20GB καβαντζωμένα για τα win και τα προγράμματα σου και πάλι δε θα σου έφταναν για τέτοια δουλειά. Να υποθέσω ότι έχει δεύτερο pc για αυτή τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά υποθέτεις πως έχω και άλλο PC.Αλλά το θέμα δεν είναι εδώ.

Έχω και σε αυτό το PC και άλλους (2) δίσκους , καθώς και την κάρτα S-ATA της Adaptec με τις 2 S-ATA ports.

Για video εδώ (σε αυτό το PC) , έχω 2 Maxtor S-ATA 200GB each. (in raid 0).

Έχω και άλλα πράγματα (σε αυτό το PC) , απλά δεν τα έχω όλα στην sig.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον εφοσον η διαδικασαι αποσυμπιεσης θελει 1000ΚτηνοByte γιατι την πεταμε σαν ιδεα στο παιδι . Ας του προτεινουμε κατι εφικτο και ρεαλιστικο το οποιο θα δωσει τα αναμενομενα αποτελεσματα σε κανα 2 ωρο το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.