Jump to content



συμπίεση με DVDshrink


Paxx

Recommended Posts

υπάρχει και η διαδικασία δημιουργίας ψευδοavi...

γιατί όντως χρειάζονται κτηνοgb και αμφιβάλλω Πέππα αν το κάνεις αυτό. απλά θεωρητικά γίνεται, είναι καλό κλπ, οπότε λες let's sell face...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Φίλε Vouda , αν θες έχω και βιντεάκι που με δείχνει να κάνω την συγκεκριμένη επεξεργασία.

Η επανακωδικοποίηση κατά MPEG-2 με τον CinemaCraft Encoder γίνεται και χωρίς αποσυμπίεση σε AVI. Απλά υπάρχει μια "απειροελάχιστα" διαφορά στην ποιότητα και στον χρόνο που κάνει για να την κωδικοποιείσει.

"Vouda , δεν ξέρω πως το βλέπεις , άλλα όπως έχω χιλιο-αναφέρει , ούτε πουλάω μούρη , ούτε θέλω." (nothing personal)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Φίλε Vouda , αν θες έχω και βιντεάκι που με δείχνει να κάνω την συγκεκριμένη επεξεργασία.

Peppas goes to hollywood?!

Y.Γ. Είδες μπιλ ότι δεν ήταν μόνο δική μου εντύπωση τελικά...;

Link to comment
Share on other sites

Πέππα ξεκόλλα για μια φορά, για ένα post δηλαδή... Ήμαρτον ο άνθρωπος ζήτησε να κάνει μια απλή δουλειά και το μαμάς πάλι. Στο καπάκι πληροφορούμαστε και όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις σου, να τις χαίρεσε φίλε αλλά κανείς δε νοιάζεται, ούτε έχουν σχέση με το θέμα (nobody gives jack sh1t, που λένε και στο village μου) Φιλικά πάντα, όπως μιλώ και στους φίλους μου σου λεω οτι είσαι ρόμπα με αυτά που γράφεις και κανείς δε σε παίρνει στα σοβαρά. Δε πρόκειται να ξανασχοληθώ πάντως, πρώτη και τελευταία φορά. Γίνομαι και εγώ ρόμπα μόνο που ασχολούμαι αλλά αν είναι να βγει κάτι από αυτό χαλάλι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [23-01-2004 και 06:58]

Peppas goes to hollywood?!

[irony]

Tώρα που το καλοσκέφτομαι και εγώ μετά από όλα αυτά, μιά και κάθε σενάριο από ότι φαίνεται που έστω και θεωρητικά είναι πραγματοποιήσιμο είναι και εφικτό (Peppas theory, chapter 2, και μην ρωτήσει κανείς ποιό είναι το 1) απορώ πως δεν προτάθηκε η αγορά των Fox Interactive, Lucas arts και λοιπών εταιριών ή έστω μιάς μεγάλης αλυσίδας κινηματογράφων. Τέλειος ήχος και εικόνα όποτε θελήσει ο χρήστης καθώς και όλες οι τελευταίες κυκλοφορίες στο σαλόνι σας (ή στο ιδιωτικό σας σινεμά στην συγκεκριμένη περιπτώση).

[/irony]

Spamming my way to 100 posts.

Υγ, επί του θέματος, το DVDshrink είναι μιά χαρά προγραμματάκι, απλό, εύχρηστο και όσο και να κοπεί η ποιότητα από ένα DVD είναι κατά πολύ μέσα στα όρια της αξιοπρέπειας και πολλά μάτια δεν θα δουν καν την διαφορά. Γιατί να τα σκοτώνουμε τα μυαλουδάκια μας με το αν χρειαζόμαστε 4 Χ 250GB @ RAID 5 δίσκους για να κάνουμε ένα backup ( :whistling ) μιάς ταινίας;

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει την πέταξε, φταίω και γω που τον τσίτωσα, αλλά μου του τη χώνεστε του κακομοίρη όλοι.

Στην ουσία τώρα peppas κάτι τέτοιο είναι και μεγάλη μανούρα (για να μη πω ανεφάρμοστο) και ΔΕΝ δίνει και καλύτερη ποιότητα. Εκτός και αν έχεις κάποιο link για να μου το αποδείξεις

ΥΓ και άσχετο: Ρε grace να σου στείλω μια εικόνα της Μόνικα, έτσι για να πηγαίνει "κουτί" με το όνομα σου;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [23-01-2004 και 10:33]

ΥΓ και άσχετο: Ρε grace να σου στείλω μια εικόνα της Μόνικα, έτσι για να πηγαίνει "κουτί" με το όνομα σου;

H Μόνικα είναι η Μόνικα και εγώ είμαι η Grace. ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως θα πήγαινε κουτί με το όνομά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [23-01-2004 και 03:28]

Ωραια λοιπον εφοσον η διαδικασαι αποσυμπιεσης θελει 1000ΚτηνοByte γιατι την πεταμε σαν ιδεα στο παιδι . Ας του προτεινουμε κατι εφικτο και ρεαλιστικο το οποιο θα δωσει τα αναμενομενα αποτελεσματα σε κανα 2 ωρο το πολυ.

Aυτό ακριβώς θέλω κ γω.

Λοιπον για αρχη απο τις προτάσεις σας, δοκίμασα το instant copy που πρότεινε ο HOTAS. Αν και σε ποσοστό συμπίεσης μου εβγαλε το ιδιο με το shrink δλδ ~65% για το έργο Συμμορίες της Νέας Υόρκης, το αποτέλεσμα που έκανε το icopy ήταν σαφώς καλύτερο απο αυτο του shrink.

αλλα το συγκεκριμμένο, δεν σου δίνει επιλογή για να σου βγάλει αρχεια vob,bup ifo στο σκληρό για να δεις τι έκανες, παρα μόνο στο πετάει κατευθείαν στο δισκάκι, ...ριψοκύνδυνο.

εκτός αν κάνω κάτι λάθος.

ΗΟΤΑ υπάρχει τέτοια επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Αν από το δεξί παράθυρο του Instant Copy διαλέξεις Destination---->Hard Disk η επεξεργασμένη ταινία θα σου βγει στο σκληρό σε μορφή .pdi (κάτι σαν το .iso).Στη συνέχεια είτε το γράφεις κατευθείαν στο δισκάκι με το DVD Decrypter είτε το κάνεις extract με το PDITool (150 KB) πάλι στο σκληρό για να δεις τα περιεχόμενα (vob,ifo,bup) και στη συνέχεια χρησιμοποιείς πχ το Nero για την εγγραφή.

Για να επιλέξεις τι θα κρατήσεις και τι όχι πρέπει να διαλέξεις Advanced ---> DVD ---> Copy Method ---> Customized Resize.Αφού πατήσεις το Start για να ξεκινήσει η διαδικασία, το πρόγραμμα θα κάνει μια μικρή ανάλυση της ταινίας και στη συνέχεια θα σου εμφανίσει τα περιεχόμενα για να διαλέξεις.Για το κάθε title υπάρχει η δυνατότητα preview ώστε να ξέρεις τι περιλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

"Πληροφορούμαστε για τις τελευταίες αναβαθμίσεις σου"

-Αφού το παιδί (Neo) μου λέει ότι δεν χωράνε αυτά στο σύστημα της sig μου , τι θέλετε δηλ να του πω , ότι είναι δίσκοι που αυξομειώνουν την χωρητικότητά τους?

Του απάντησα απλά , πως έχω και άλλους δίσκους , εκτός αυτών της sig.

Αμάν πια.

--Είπαμε την διαδικασία που είπα , την κάνω.Δεν υπάρχει ανάγκη ούτε να με πιστέψετε , αλλά ούτε με νοιάζει κιόλας.

--- "Προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα για συμπίεση, ή τυχαινει σε μερικες μονο ταινιες? Μπορώ να κάνω κατι άλλο?"

Αυτό ρώτησε το παιδί.

Η απάντησή μου είναι εκτός μήπως?

Εκτός αυτού ανέφερα ότι γίνεται και ΧΩΡΙΣ να αποσυμπιέσης το video.

Και πρότεινα και άλλα 2 προγράμματα.

----Neo: link δεν έχω , αλλά και να υπάρχει , άντε βρέστο...! (αν είναι δυνατόν να βρεθεί κάτι τέτοιο.

-----Αναλογικά ισχύει ότι συμπίεση πάνω στην συμπίεση χάνεται ακόμα περισσότερη ποιότητα.

Αυτά.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάνε μερικοί εδώ μέσα... (χωρίς παρεξήγηση)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [23-01-2004 και 20:51]

Υ.Γ. Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάνε μερικοί εδώ μέσα... (χωρίς παρεξήγηση)...

Καταλαβαινεις τι λες παλικαρι μου? Αυτο και μονο μπορω να σου πω πως προσβαλει πολους εδω μεσα. Για να προσεχουμε τι γραφουμε και λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε πέππα τι π****ά είπες τώρα; Μπορεις να συνειδητοποιήσεις ότι ΔΕ μπορείς να ανακτήσεις τις χαμένες πληροφορίες απο τη συμπίεση με το να μετατρέψεις το mpeg σε avi. Σου ζήτησα κάπου ρε παιδάκι μου μια πηγή που να λέει ότι το CCE δουλεύει καλύτερα με ασυμπίεστο avi. Ε ρε μάστορα αφού δεν το έχεις διαβάσει στο internet και δεν το γράφει και κάπου το ίδιο το CCE ε πως στο καλό εσύ κατάφερες να διαπιστώσεις τη διαφορά. Μήπως χρησιμοποιήσες για τις ανάγκες των test σου κάμια αίθουσα στο Village Park? Ήμαρτον δε γίνεται ρε άνθρωπε να είναι στραβός ο γυαλός. Μάλλον εσύ στραβά αρμενίζεις.

ΥΓ: Ανοιχτή πρόκληση: Απο Μάρτη έλα να κάνουμε ένα test. Θα κάνουμε ένα mpeg με το CCE, μια φορά κατευθείαν απο το mpg και μια απο το avi σου. Θα τα δούμε και τα δυο σε μια WEGA 32" και αν καταφέρεις να διαπιστώσεις ποιο προέρχεται απο που, κάνω shift+del τη συλλογή απο φωτογραφίες της Μόνικα Μπελούτσι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λλ_νεο τι εννοεις οτι εαν κανω απο ενα mp3 κανω ενα wav και μετα παλι mp3 δεν θα ακουσω την διαφορα στα Sonus faber μου μαζι με το mark & levinson ενισχυτικα μου?Θα την ακουχω την διαφορα και μαλιστα θα αντιλαλει στις αυταρες μου.Θα ειναι απο κατω ολο το υπολοιπο aggoyrex_team και θα φωναζει Α ΡΕ ΜΠΟΥΡΤΖΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ αμαρτωλέ ο απωλεστικός αλγόρι8μος δεν είναι απόλυτος κάνει π.χ truncate σε κάποιες πράξεις float δε μπορει να γυρίσεις σε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα αλλα πάντα σε κάτι ελαφρώς φτωχότερο

(νομίζω!)

(οχι τιποτα αλλό για να μη πάρει η μπάλα του καυγα:)

Link to comment
Share on other sites

vag εξαρτάται απο το αν θα έχεις βάλει monster cables στη σύνδεση ενισχυτή προενισχυτή και τελικού προενισχυτή. Βέβαια για να είσαι τέλειος θα πρέπει το DVD Audio player σου να κοιτάει κατά τη Μέκκα, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και μεις οι κοινοί θνητοί δεν τα ξέρουμε αυτά

Link to comment
Share on other sites

Παχχ πανε βρε αγόρι μου να αγορασεις τις ταινίες να ησυχάσεις απο τα κτηνobyte kai ta teragiga για δισκους λλα και τα κτηνομέτρα των καλωδίων

Σορυ για το εκτος θέματος αλλα αρκετά ρε γμτ ήμαρτον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.