Jump to content



yet another mobile thread...the sequel (με ΝΕΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.)


ΝTG

Recommended Posts

Kυλησε μπολικο νερο στο αυλακι ..και ηρθε ο καιρος να παρω κινητο.

(ουτως η αλλως το παλιο αποδειχθηκε οτι δεν βαστα δυνατες συγκινησεις)

Δεν κατεχω ιδεα απο κινητα πλην απο καποια παρα πολυ γνωστα.

Εκεινα που ζητω να εχει ..ειναι με σειρα προτεραιοτητας.

-gps.

-καλη αποκρισιμοτητα.......Σιχαινομαι να περιμενω να ανοιξει μενου κλπ..

-αυτονομια ......Δεν με νοιαζει να εχει την top..απλα να αντεχει καμποσο.

-ελεω gps και μαλλον αχρηστιας δικιας μου ..μαλλον θα την χρειαστω την touch screen.

-φωτογραφικη δεν καιγομαι ...ακομα και αν δεν εχει (που λεει ο λογος) .

Βεβαια ενα καλο videaki @640x480 ή κατι παραπλησιο δεν 8α με χαλαγε.

Αλλα και να μην εχει ..μη δωσετε ιδιαιτερη βαρυτητα σε αυτο.

symbian /win mobile δεν με νοιαζει ..αρκει να μπορω να βαλω ενα συγχρονο αξιοπρεπες gps software.

Kαλο το iphone ..αλλα ενδιαφερομαι μοναχα για συσκευη ..και οχι ακριβη.

Το nokia 5800 μοιαζει να εχει οτι ζηταω...εχει καποιον αντιπαλο την σημερον ημερα??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Το GPS του Nokia 5800 δεν ξέρω αν παίζει χωρίς internet feed. Δεν ξέρω αν μπαίνουν και άλλα προγράμματα.

Budget δεν μας είπες. Σε ταχύτητα απόκρισης κανένα δεν πιάνει το iPhone, εκτός ίσως των πολύ ακριβών HTC, αλλά ελέω WinMobile "χάνουν" λίγη από την ταχύτητα τους μετά από καιρό και θέλουν πάλι το formatάκι τους. Από την άλλη, ειδικά σε GPS έχεις πληθώρα προγραμμάτων σε WinMob και iPhone. Μπορείς να δεις και το HTC Touch Diamond 2 σε κάποιο κατάστημα, δεν είναι πολύ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

καπου καπως καποτε ειδα να μπαινει το garmin ΧΤ στο 5800..

Internet feed ειναι δαυτο??

(Ιδεα δεν εχω)

budget δεν βαζω για αρχη..

Δεν ψαχνω ουτε το φτηνοτερο αλλα ουτε και το ακριβοτερο.Ενα να με καλυπτει θελω.

Προτιμω να τα χωσω σε ενα φακο και να καθεται που λεει ο λογος παρα σε κινητο.

Αν δω οτι το χανουμε θα βαλω καποιο οριο.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά το 5800 έχει το πιο άθλιο GPS και παίζει αυτό που είπε ο jpavly...θέλει κάθε φορά να κατεβάζεις δεδομένα μέσω ίντερνετ και άμα συνδεθεί.....όλα αυτά με το Ndrive....στο δικό μου (omnia hd) μέσα σε 15 δεύτερα είναι up με 8 δορυφόρους και τα δεδομένα έχω να τα ανανεώσω κοντά ενάμιση μήνα...

Link to comment
Share on other sites

5800 απο μενα...απ τη στιγμη που και με 200-250 ευρω κανεις τη δουλεια σου,γιατι να ξοδευτεις περισσοτερο;το 5800 δεχεται αρκετες εφαρμογες gps οι οποιες δεν χρειαζονται ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Το 5800 έχει το Ovi Maps που πλέον έχει δωρεάν πλοήγηση (φυσικά για πληροφορίες σχετικά με την κίνηση κλπ θέλει Internet)

Αλλά δεν στο συνιστώ γιατί είναι αρκετά αργό. Όχι σε φάση που το σπας, αλλά δεν θα σε χαλούσε να πήγαινε πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... παρε το 5800 με 1000!!! εχει GPS που δεν χρειαζετε ιντερνετ...

επισης μπορεις να περασεις και το GPS το Garmin... ενα απο τα καλυτερα GPS που εχει αναπτυχθει οχι μονο σε ιδιωτικες χρησης αλλα σε επαγγελματικες..

Link to comment
Share on other sites

To HTC Touch Diamond (είχα κάνει και ένα σχετικό review αν θελεις να δεις) έχει πραγματικά εξαιρετικό δέκτη. Το χρησιμοποιούσα με το iGO08 και δεν είχα κανένα απολύτως παράπονο. Aν του κρατάς και ενημερωμένο το aGPS (που δεν ειναι φυσικά απαραίτητο) τότε κλειδώνει σε 3-4 sec. Στο καινούργιο (Omnia Pro) δεν έχω κάνει καμιά δοκιμή ακομα οπότε δεν μπορώ να πω.

Μόνο μειονέκτημα του Ρ3700 η σχετικά μικρή του οθόνη αλλά αν έχεις βάση για το παρμπριζ δεν θα σου φανεί ιδιαίτερα.

τιμούλες εδώ--> http://www.skroutz.gr/s/48850/HTC-P3700-Touch-Diamond.html

Μτχ εννοείται οτι το βρίσκεις σχεδόν 100€ κάτω από την φθηνότερη τιμή του Skroutz

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος 1+ χρονο του Diamond, θα πω μακρια και αγαπημενοι. Καταρχας ναι εχει καλο GPS οπως ειπε και ο hayabusa, ειναι μικρο, εχει καλη οθονη (αλλα μικρη για GPS) αλλα μεχρι εκει. Η μπαταρια του ειναι για τα γελια. Με λιγο Wifi, κανα mail, μερικα τηλεφωνα κτλ, 1 μερα την βγαζεις. Για παραπανω το ξεχνας.

Δευτερο αρνητικο ειναι τα Win mobile 6.1 σε συνδυασμο με το hardware του Diamond. Ειναι πιο αργο και απο replay. Αμα κιολας ξεκινησεις και μερικες εφαρμογες...εκει γινεται το ελα να δεις. Ασε που λογω 6.1, θες οπωσδηποτε πενακι. Μπορεις βεβαια να βαλεις νεα ROM με τα Win 6.5 αλλα δεν κερδιζεις κατι εκτος απο το καλυτερο (σε εμφανιση) μενου.

Εγω σου πρωτεινω να κοιταξεις κατι σε Android, οπως το HTC Tattoo και Acer Liquid (εξαρταται και απο το ποσο που διαθετεις). Για GPS μπορεις να κοιταξεις εδω

Για Win mobile (6.1+6.5) θα ελεγα να μην κοιτας. Μπορει να εχουν πολλες εφαρμογες αλλα πλεον ειναι αρκετα παλια σαν πλατφορμα. Ασε που μετα το καλοκαρι βγαινουν τα Win mobile 7 και ολο το βαρος θα πεσει εκει.

Link to comment
Share on other sites

thanks (τον καθενα ξεχωρα) για τις μεχρι τωρα προτασεις.

Στο ψαξιμο βρηκα το htc touch pro2.

Yποθετω λογω ιδιου επεξεργαστη με το diamond (που δεν με ενθουσιαζει να πω την αληθεια) ειναι no go εε?

(Ομοιως και για touch HD ee?)

παω να δω τα υπολοιπα τι κανουν..

Link to comment
Share on other sites

Το Diamond εχει και λιγοτερη μνημη (192 MB RAM, 256 MB ROM) ενταντι στα 288 MB RAM, 512 MB ROM που εχουν το HD και το Touch pro 2.

Δεν θελει και πολυ για να αρχισει να σερνεται:p

Μια καλη σελιδα που τα εχει ολα μαζεμενα ειναι http://www.gsmarena.com/. Στο αριστερο ακρο εχει ολες τις εταιριες με πληροφοριες για καθε κινητο.

edit: Τον επεξεργαστη αυτον, στα 528, θα τον βρεις σε καθε παρομοιο κινητο αυτης της κατηγοριας τιμης. Δεν ειναι κακος. Οπως ειπα παιζει ρολο και η μνημη και φυσικα το λειτουργικο. Το Android λεγεται οτι ειναι αρκετα ελαφρυτερο απο οτι τα Win mob 6.1+6.5.

Link to comment
Share on other sites

Το pro2 το έχω εγώ και με έχει καραβολέψει. Είναι μεγάλο έτσι? Αλλα ήθελα οπωσδήποτε hard keyboard και με τις rom του δικού μας b16b στο xda (πολλοί πίνουν νεράκι στο όνομά του και του έχουν κάνει ουκ ολίγες δωρεές!!!) δεν έχω κολλήματα ιδιαίτερα. Τα κλασσικά των windows και του htc tf3D. Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότερες καθυστερήσεις οφείλονται στο htc sense (tf3d) το οποίο αν και θεαματικό και ταυτόχρονα πολύ λειτουργικό, βαραίνει το σύστημα. Ο b16b όμως κάθε ρομ που φτιάχνει, μας δίνει και μία γυμνή για να βάλουμε εμείς αν θέλουμε και όποιο γραφικό περιβάλλον θέλουμε!

Αν θες hard keyboard (πολύυυυυυυυυυυυυ βολικόοοοοοοοοοοοοοο) το κινητάκι πάει μια χαρούλα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό βλέπω να με κερδίζει το omnia HD.

(ελπίζω να μην με χαλάσει το μέγεθός του)

Στο γενικό ψάξιμο των ημερών ξέθαψα και το motorola milestone.

(android 2.0 ,multitouch capacitive οθονη ,qwerty)

Πρέπει να τα δώ απο κοντά.

Σαν παιδάκι στη παιδική χαρά αισθάνομαι...Όλα μου αρέσουν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Νεο επεισοδιο..

Περασε καμποσος καιρος απο τοτε που ενδιαφερθηκα για ενα κινητο...και να σου παλι μετα απο λιγους μηνες να ψαχνω δευτερο.

Στην μεχρι τωρα πορεια ειχα το Nokia 5800 (τελικα πηρα το πρωτο που με ικανοποιουσε...τοτε).

Για gps ειχα το sygic....internet free ...(ετσι για να κλεισει ο κυκλος με τα αποπανω ποστ).

Οι απαιτησεις παραμενουν ως ειχαν...

To κυριοτερο ειναι να μπορω να βαλω gps προγραμμα της αρεσκειας μου.(Sygic/igo κλπ ) .

Βασικα να κανει καλα τη δουλεια του και να μην ειναι μεσω internet.

Eννοειται πρεπει να εχει και wifi ...δεν το ειχα αναφερει τοτε...αλλα ειναι πλεον αυτονοητο.

Εχω βρει καποια κινητα...στο περιπου .

Απο μια ευκολη (ελεω symbian) και ισως ανεξοδη μεταβαση ....στο nokia X6.

(να αποφυγω την πλαστικουρα του 5800 ,στα συν η capacitive ,τα γραφικα ..αντε πες και την καμερα).

Samsung Omnia HD.

Το βλεπω σαν ενα υπερπληρες Χ6 ...απο αποψη ογκου ,δυνατοτητων κλπ.

Samsung wave (s8500)

Μοιαζει πολλα υποσχομενο αλλα μην εχοντας ιδιαιτερη σχεση με το κοσμο της κινητης ..δε ξερω τι μερος του λογου ειναι το bada Οs (αν μπορω να βαλω gps της επιλογης μου για αρχη).

Η super amoled παντως που εχει ,το antireflective...,το 1ghz που εχει καθως επισης και bluetooth V3 και b/g/n για wifi ειναι ακρως δελεαστικα.

Smsung galaxy S(i9000)

Σαν λειτουργικο ...οκ android...απο κει και επειτα??(gps...)

HTC desire

Kαι το γνωστο και μη εξαιρετεο iphone 3gs..

Το ξερω οτι βγηκε και 4...αλλα μαλλον για μτχ με κοβω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.