Jump to content



yet another mobile thread...the sequel (με ΝΕΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.)


ΝTG

Recommended Posts

Το omnia HD είναι πολύ καλό κινητό, ειδικά με τα firmware αυτά είναι γενναίο παλικάρι !!

π.χ. ένα βίντεο με το τελευταίο firmware του

!

Όσον αφορά το gps είναι μια χαρά, κανένα πρόβλημα !! Για μένα είναι μια καλή λύση !!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Από μπαταρία πως πας Νίκο; Την στύβεις; Αν ναι, το galaxy θα σου βγάζει μέρα μόνο.

Τόσο άσχημα; Μαμώτ, έτοιμος είμαι να το παραγγείλω αύριο για τον αδερφό μου. Δε θέλω να του πάρω άιφοουν.

Link to comment
Share on other sites

Το iphone 3g κράταγε περισσότερο. Όχι τρομερές διαφορές, λίγο καλύτερο ήταν σε θέμα διάρκειας μπαταρίας. Από την άλλη, σκέψου ότι στο galaxy δεν έχει ακόμα την 2.2. Πολύ σκούζουν για την υποστήριξη της samsung μιας και όπου να'ναι θα βγεί η 2.3 και στο galaxy δεν έχει μπεί ακόμα η 2.2

Κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος με το galaxy, είναι πιο εύχρηστο από το desire και έχει μια λογική πιο κοντά στο iphone.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωην χρήστης του Iphone 3GS και νυν χρήστης του iPhone 4 να πω απλα ότι το θέμα της μπαταρίας ειναι πολύ σχετικό.

Εξαρτάται καθαρά απο την χρήση, το τι λειτουργίες έχει ενεργοποιημένες η συσκευή (bluetooth, WiFi, 3G, location services, Data services) και πόσο συχνα τις χρησιμοποιείς.

Στο iphone μιας και υπάρχει επιλογή με το SBSettings να ανοιγοκλείνεις όλες τις παραπάνω λειτουργίες απο την αρχική οθόνη, προσωπικά τα είχα όλα κλειστά.

Υπήρξε περίοδος (διακοπές π.χ. δηλαδή λίγες κλήσεις, κλείσιμο του κινητού το βράδυ) που έβγαλα και 9 ημέρες με μία φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το GPS από μόνο του βγάζει εκτός τον παράγοντα "πόσο κρατάει η μπαταρία"

οπότε αν το έχεις μόνιμα σε φορτιστή για το GPS, πόσο μπορεί να σε χαλάσει η μπαταρία σε όλα τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Το 5800 με το Ovi για gps δε ξερω πως το εχετε εσεις χωρις ιντερνετ και λετε...

Για να σου δειχνει κινηση (πχ οταν εισαι στο αμαξι) ΘΕΛΕΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Για αλλες σουιτες δεν ξερω αν παιρνει (προφανως θα παιρνει),γιατι δεν ασχοληθηκα.

Καμερα εχει αθλια κατα τη γνωμη μου.Ειδικα για νυχτα.

Αποκρισιμοτητα νορμαλ,με themes του κινητου ειδικα.Αν βαλεις δικα σου themes ,σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ θα παρατηρησεις μια μικρη αργοπορια.Πολυ μικρη ομως.Αν ομως το κλεινεις καθε βραδυ,δε θα χεις απολυτως κανενα προβλημα. :T:

Αν παιρνει αλλες σουιτες και αν γινεται χωρις ιντερνετ ,το συνιστω ανεπιφυλακτα!

Με εναν Opera Mobile θα κανεις και δυκτιακες πλοηγησεις που θα εκανες σε πολυ ακριβοτερα κινητα...

Link to comment
Share on other sites

Το 5800 με το Ovi για gps δε ξερω πως το εχετε εσεις χωρις ιντερνετ και λετε...

Για να σου δειχνει κινηση (πχ οταν εισαι στο αμαξι) ΘΕΛΕΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Για αλλες σουιτες δεν ξερω αν παιρνει (προφανως θα παιρνει),γιατι δεν ασχοληθηκα.

Καμερα εχει αθλια κατα τη γνωμη μου.Ειδικα για νυχτα.

Αποκρισιμοτητα νορμαλ,με themes του κινητου ειδικα.Αν βαλεις δικα σου themes ,σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ θα παρατηρησεις μια μικρη αργοπορια.Πολυ μικρη ομως.Αν ομως το κλεινεις καθε βραδυ,δε θα χεις απολυτως κανενα προβλημα. :T:

Αν παιρνει αλλες σουιτες και αν γινεται χωρις ιντερνετ ,το συνιστω ανεπιφυλακτα!

Με εναν Opera Mobile θα κανεις και δυκτιακες πλοηγησεις που θα εκανες σε πολυ ακριβοτερα κινητα...

όταν λες κίνηση στο δρόμο hydra τι εννοείς? traffic control/report?

αν εννοείς γενικά πλοήγηση μια χαρά δουλεύει και χωρίς internet

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν οδηγαω για να ξερω,αλλα οταν το βαζω να μου δειχνει και που ειμαι με το αμαξι (δοκιμες κανω) μου λεει πρεπει να συνδεθει με ιντερνετ.(εννοω να μου λεει καθε φορα που κινουμε με το αμαξι που ειμαι,σε ποσα μετρα εχει στροφη κτλπ).Οταν το ανοιγω και θελω να δω μια οδο,μια λεωφορο κτλπ δε χρειαζεται.Αν αυτο εννοεις...:)

Link to comment
Share on other sites

κάτι έχεις κάνει λάθος στην εγκατάσταση ή στην ρύθμιση

του Ovi maps είναι δωρεαν και χωρίς ανάγκη σύνεδης. δοκίμασε να αλλάξεις από τις επιλογές το πλοήγηση με σύνδεση στον net.

το χρησιμοποιώ καθημερινά, κάρτα στο κινητό οπότε γνωρίζω αν και πότε χρεώνει ή αν απαιτεί σύνδεση ;)

Link to comment
Share on other sites

Hydra θα πρεπει να του απενεργοποιήσεις την δυνατότητα να συνδέετε μεσω GPRS ή 3G απο το menu του OVI maps, κατα την διάρκεια της πλοήγησης .

Εαν το κανεις αυτο θα δουλεύει 100% χωρίς καμία χρέωση!

Link to comment
Share on other sites

Nα μαι παλι...:p

To ιphone λιγο πολυ ξερω τι κανει.

Απλα ρωταω αν ειναι μονοδρομος ή υπαρχει καποια εναλλακτικη λυση.

Υποθετω κανεις δεν εχει info για το bada OS.Κριμα ..και το wave εμοιαζε παρα πολλα υποσχομενο απο specs.

Δεν ειμαι gadget freak..αντεχω και χωρις iphone.

Οσο για την μπαταρια συνηθως κανω οτι tweak υπαρχει για να βελτιωσω την κατασταση ασχετως το ποσο κραταει χωρις αυτα.

Gps και μπαταρια κατανοω οτι ειναι αντιφατικοι οροι ..αλλα καλο θα ηταν να ειχε μια χρησιμοτητα το gps στο κινητο.Δεν ζηταω να αντεχει μερα ολοκληρη με το Gps ανοιχτο ..αλλα οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο.Πχ το μια ωρα ειναι καλυτερο απο το μιση κ.ο.κ (τυχαια νουμερα).

Επισης καλο θα ηταν να επιανε και λιγακι πιο συντομα απο οτι στο 5800 :p

To εχω συνηθισει βεβαια και αν ξερω οτι θα το χρειαστω το ανοιγω νωριτερα...ή και πριν το ταξιδι (για να ορισω διαδρομη κλπ)

Λογικα μεχρι στιγμης (το λεω γιατι συνηθως κανω παραλογα πραματα) ειμαι μεταξυ omnia HD (δε με χαλαει στο ελαχιστο και ειναι φτηνοτερο) και του iphone.

Θα ριξω μια ματια ακομα στο galaxy αν και μαλλον παλι θα χασει στα σημεια απο το 3gs.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.