Jump to content



Στρατός, λογικά & παράλογα.


csaris

Recommended Posts

....

Ότι είναι ανοργάνωτο είναι. Αλλά αυτό είναι καθαρά αποτέλεσμα του ότι στρατό πάμε εγώ κ συ. Και εμάς δε μας ενδιαφέρει να κάνουμε σωστή δουλειά όσο είμαστε εκεί, αλλά να την σκαπουλάρουμε όσο μπορούμε. Με τέτοια νοοτροπία στους φαντάρους, τι περιμένετε οι εκάστοτε Δ/κες να κάνουν;

Εμενα γιατι μου φαινετε οτι αυτο ξεκιναει απο πολυυυυυυυυυ ψηλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Εμενα γιατι μου φαινετε οτι αυτο ξεκιναει απο πολυυυυυυυυυ ψηλοτερα.

Δεν σου φαίνετε, ετσι είναι.

Αλλά μου κάνει εντύπωση που κάποιοι συνεχίζουν να θεωρούν τον στρατό αλλά και τους ευατούς τους, ξεχωριστό κομμάτι της διεφθαρμένης ελληνικής κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη:

1000φορες να πήγαινα 6-7 μήνες (όσοι 'χρειάζονται' τελοπάντων) για να εκπαιδευτώ ΣΩΣΤΑ και να έπηζα σαν τυρί παρα 12-18 whatever και να χάνω χρόνο, χρήμα κλπ κλπ.

*Έκατσα 3 μήνες κέντρο έριξα 2 φορές βολές και εκπαιδεύτικα Θεωρητικα στα οχήματα περισυλλογής.

*5 μήνες στον Έβρο και έκανα 2 φορές βολές και 12 μέρες σκηνάκια χωρίς ούτε μία άσκηση.

*4 μήνες αθήνα και δέν έκανα ΤΙΠΟΤΑ.

Θεωρούμαι εκπαιδευμένος? @@!

Και στα 3 στρατόπεδα που άλλαξα κυριαρχούσε η ανοργανωσιά και η αναξιοκρατία.

Άν δέν είναι χαμένος χρόνος αυτός τί είναι?:hm:

Αυτή είναι και η δική μου άποψη, παρ' όλο που δεν έχω πάει ακόμη στρατό.

Θα μου άρεσε μια πραγματική εκπαίδευση.

Μια εκπαίδευση αλληλεπίδρασης μέσων και βυσμάτων όμως, δεν λέει και πολλά.

Και προσωπικά δεν χρησιμοποιώ βύσματα από άποψη, και μπορεί εγώ, εσύ, ο δίπλα να κάνουν το ίδιο.

Συνολικά όμως ο στρατός δουλεύει πολύ με βύσμα (μη μου πείτε "που το ξέρεις"...), και για αυτό και μόνο το λόγο, θα προτιμούσα να μην πάω καθόλου.

Γιατί θεωρώ άδικο οι φίλα προσκείμενοι στους πολιτευτές = η συμμορία και η παρέα της να έχει ευνοϊκή μεταχείριση και ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να την πληρώνω εγώ.

Όταν λέω ανασύνταξη δυνάμεων το εννοώ.

Άλλο να έχεις έναν ισχυρό μάχιμο στρατό με επίλεκτες μονάδες, καλούς και εκπαιδευμένους στρατιώτες, και άλλο να έχεις τους χάβαλους φαντάρους που ό,τι κάνουν το κάνουν από υποχρέωση θητείας.

Ειδικά ο στρατός ξηράς, για να υπάρξει εμπλοκή του και να χρειαστούν "εκπαιδευμένοι" πολίτες πρώην φαντάροι, σημαίνει ότι τα πράγματα θα είναι τόσο ζόρικα που μάλλον οι περισσότεροι θα αφήσουμε τα χρέη μας πίσω. . .

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σωτήρη συγνώμη αλλά αν δεν έχεις πάει να δεις τα καλά ή τα κακά γιατί είσαι τόσο θερμός και θετικός/αρνητικός με λοιπά θέματα? Είχα νομίσει πως είχες κάνει 24 μήνες φούτσα…

Είναι σαν τον τύπο από το Greek Idol που στα 30 του δήλωνε παρθένος και έλεγε τι ΘΑ (Παπανδρέου) κάνει το 1ο βράδυ στην γκόμενα και τι θα έχει φάει για να είναι ντούρος…

Διαβάζω για αυτοκτονίες, για καταθλίψεις για για για.

Το πράμα όπως έχω ξαναπεί ξεκινάει και τελειώνει στο πολύ απλό.

ΠΡΕΠΕΙ να πας.

Δεν με νοιάζει αν παράλληλα πρέπει να πληρώνεις φόρους, να πληρώνεις τους ανύπαρκτους 100,000+ δημοσίους υπαλλήλους, να πληρώνεις ότι τρώει το ΥΠΕΧΩΔΕ εδώ και 30 χρόνια, να πληρώνεις τους λαθρομετανάστες που έχουν κάνει το κέντρο Καμπούλ, ΔΕΝ με νοιάζει.

Ο κρατικός νόμος λέει πώς να πάμε.

Από την στιγμή που ψάχνεις παραθυράκια γίνεσαι μέρος του προβλήματος, γιατί όπως είπε και κάποιος ο στρατός είναι μικρογραφία της κοινωνίας, δεν προβληματιστίκατε ποτέ γιατί έχει τόσους «μάγκες» και κοινούς λαλάκες??

Ας κάτσουν όλοι οι κουραδόμαγκες του μέσου να λένε ******** και να παραπονιούνται γιατί έχουν πάλι σκοπέτο 2-5 και κρυώνει το ποπουδάκι τους και να πάρει η μάνα να τους βάλει να χώσουν το παλικάρι από την Κωλοπετινίτσα που δεν έχει μέσο γιατί «και αυτός έτσι κάνει ή θα κάνει αν μπορεί».

Μεγάλε, news flash, ΔΕΝ το κάνεις για να ΜΑΘΕΙ αυτός και να του δείξεις πως την έχεις μεγαλύτερη, το κάνεις για ΕΣΕΝΑ να ΜΗΝ είσαι και εσύ άλλος ένας ******* (και ειδικότερα να γίνεσαι σαν αυτούς που βρίζεις εκτός στατού).

Και συνεχίζω.

Αυτοκτονίες,

Έχεις ιδέα πόσες αυτοκτονίες από παιδιά με «θέματα» (δεν το λέω κακόβουλα) γίνονται έτσι και αλλιώς εκτός στρατού? Γιατί φταίει ο στρατός για τις 2-3 που μπορεί να γίνονται ανά ΕΣΣΟ?

Δηλαδή αν δεν φώναζε ο κακός λοχαγός στον «προβληματικό» 25χρονο δεν θα αυτοκτονούσε έτσι?

Ο στρατός τον ώθησε?

Που τον σήκωσε στο μέσο της νύχτας να φυλάξει σκοπιά ε?

Και στατιστικά να το πάρεις αν σε κάθε ΕΣΣΟ κατατάσσονται 10,000+ παιδιά (το παιδία είναι σχετικό, 18 ετών είναι μόνο οι επαρχιώτες που δεν μασάνε και τίποτα τα παλικάρια, και οι άλλοι είναι 24-25-35 καλομαθημένα που κλαίνε), ε και στατιστικά να το πάρεις, 2-3-4 ΘΑ είναι «προβληματικά».

Πίστεψε με δεν φταίει ο στρατός που τους φέρνει στα άκρα, η ζωή μόλις σταματήσει να τους χαϊδεύει η μαμά είναι ΠΟΛΥ χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπεις το πρόβλημα μέσα από το μικρόκοσμο του φαντάρου και όχι μακροσκοπικά, για το αν αυτό είναι χρήσιμο.

Δεν είναι το πρόβλημά μου να πάω εγώ, το πρόβλημά μου είναι το ότι θέλω να περνάω το χρόνο μου κάνοντας κάτι χρήσιμο και όχι να διδάσκομαι τη λούφα και το νεοελληνικό μεγαλείο.

Το ότι είμαι αντίθετος με τη φιλοσοφία και τη χρησιμότητα, δεν σημαίνει ότι όταν θα πάω δεν θα κάνω χαβαλέ ή δεν θα τα κάνω όλα π....άνα, είναι άλλο ο δικός μου μικρόκοσμος και άλλο το . . . δάσος ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πραγματικα να διδαχθες , δηλωσε αλεξιπτωτιστης . Θα κανεις καθε μερα κανα 15ρι χιλιομερα πορεια καθε πρωι γυμναστικη και θα κανεις και μερικες πτωσεις με αλεξίπτωτο . Πραγμα που ισως σου δοθει ευκαιρια μια φορα στην ζωη σου. Αν σου φαινεται σκληρο δηλωσε πεζικο και ξαναδηλωσε Εβρο Νησι η Ελδυκ οπου παλι τις ασκησουλες σου θα τις κανεις .

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πραγματικα να διδαχθες , δηλωσε αλεξιπτωτιστης . Θα κανεις καθε μερα κανα 15ρι χιλιομερα πορεια καθε πρωι γυμναστικη και θα κανεις και μερικες πτωσεις με αλεξίπτωτο . Πραγμα που ισως σου δοθει ευκαιρια μια φορα στην ζωη σου. Αν σου φαινεται σκληρο δηλωσε πεζικο και ξαναδηλωσε Εβρο Νησι η Ελδυκ οπου παλι τις ασκησουλες σου θα τις κανεις .

Δεν στα ειπαν καλα, ή στα ειπαν και τα πιστεψες.

Link to comment
Share on other sites

Οι πεζοναυτες δεν εχουν καμια σχεση.

Τι ακριβως θελετε να μαθετε?

Η μονη περιοδος που μπορεις να πεις οτι γινεται γυμναστικη ειναι στο σβεα οπου παιζει καθε μερα 1 ωρα τρεξιμο, λιγες καμψεις-ελξεις, μετα πρωινο κορνφλαηκς-φρεσκο γαλα,χυμος,τσουρεκακι, και εκπαιδευση σε πυργο, προσγειωσεις, ομοιωμα αεροσκαφους κλπ.

Αυτα τις 3 εβδομαδες που διαρκει το σχολειο καιρου επιτρεποντως.

Οσον αφορα τη μοιρα, αυτη ειναι χαλαστικη οπως λεγεται χαρακτηριστικα.

Εγερσις 5.30 ή 6.00 στην κριση του στρατιωτη-οργανο και αναλογα τι εχει το προγραμμα.

το μαρτιο καθε μερα 4-5 ωρες παρελαση για την 25η.

το μαιο προπορειες 10 χιλιομετρων για ενδυναμωση για την 50αρα (που δεν ειναι 50αρα)

τον ιουνιο προετοιμασια για τη θαλασσία και το 12ημερο.

τον ιουλιο σαριζα. συχνοι συναγερμοι φωτιας και αρκετα αγηματα που φυσικα δεν υπαρχει τιμητικη.

σεπτεμβριο 12ημερο παλι.

οκτωβριο δεν θυμαμαι

νοεμβριο δεν θυμαμαι

δεκεμβριο χειμερινη.

στο μεταξυ παιζουν αρκετες επιθεωρησεις στρατηγικες οπου γινεται πραγματικα της αγγαρειας.γενικα παιζει αρκετη καμπανα ιδιαιτερα στους πιο ανησυχους νεους.

γυμναστικη δεν θυμαμαι να εκανα πανω απο 2-3 φορες στη μοιρα οπως και να κοιμηθηκα πανω απο (λιτεραλυ)3 ωρες κακης ποιοτητας. Η υπηρεσιες πηγαιναν σχετικα καλα με μεσο ορο 3 μεσα 1 εξω την οποια φυσικα κοιμοσουν μονο.

Με3σημβρινη κατακλυση δεν προλαβαινεις να κοιμηθεις.

αναφορες,ορθοστασια,καθαριοτητες,γενικα στο τρεξιμο χωρις λογο και εκπαιδευση περα απο το σβεα μηδενικου επιπεδου.δεν παλιωνεις ποτε, δεν χαλαρωνεις ποτε. σε πιανουν ολες οι αγγαρειες μεχρι να απολυθεις.

βυσματα παιζαν αρκετα χοντρα που γενικα καλοπερασαν σε σχεση με τους αλλους ομως (οχι ναυτικο κλπ)Υπηρχαν και αυτοι που ερχονταν και εφευγαν με 10ημερες τιμητικες για πανω απο 3μηνο και φυσικα καποιες υπηρεσιες δεν εβγαιναν.

α ξεχασα στο που και που κανεις και μερικα αλματα.τωρα θα ειναι απο 7-10 στην καλυτερη για την πλεμπα(συνολο στο ετος).

καταλαβατε τι παιζει τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο δεν τρεχατε ? Οσοι περάσανε 2ρο σχολειο ( πχ Υπαξιωματικων με 2ρο 'οπλο' 1+1 μηνας δεν τρεχανε ? ) δλδ 4 μηνες συνολο με του κεντρου + το τρεξιμο και η προετοιμασια για καθε ασκηση - σχολειο . Ακομη και αυτα που αναφερεις εσυ , εχουν καμια σχεση με το δεν κανεις τπτ που λενε πιο πισω η δεν μαθαινεις τπτ η το εριξα μονο μια βολη :computer: . Τι ειδικοτητα ειχες ? Σχολειο ξεχωριστα πανω στο οπλο σας δεν ειχατε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σωτήρη συγνώμη αλλά αν δεν έχεις πάει να δεις τα καλά ή τα κακά γιατί είσαι τόσο θερμός και θετικός/αρνητικός με λοιπά θέματα? Είχα νομίσει πως είχες κάνει 24 μήνες φούτσα…

Είναι σαν τον τύπο από το Greek Idol που στα 30 του δήλωνε παρθένος και έλεγε τι ΘΑ (Παπανδρέου) κάνει το 1ο βράδυ στην γκόμενα και τι θα έχει φάει για να είναι ντούρος…

Διαβάζω για αυτοκτονίες, για καταθλίψεις για για για.

Το πράμα όπως έχω ξαναπεί ξεκινάει και τελειώνει στο πολύ απλό.

ΠΡΕΠΕΙ να πας.

Δεν με νοιάζει αν παράλληλα πρέπει να πληρώνεις φόρους, να πληρώνεις τους ανύπαρκτους 100,000+ δημοσίους υπαλλήλους, να πληρώνεις ότι τρώει το ΥΠΕΧΩΔΕ εδώ και 30 χρόνια, να πληρώνεις τους λαθρομετανάστες που έχουν κάνει το κέντρο Καμπούλ, ΔΕΝ με νοιάζει.

Ο κρατικός νόμος λέει πώς να πάμε.

Από την στιγμή που ψάχνεις παραθυράκια γίνεσαι μέρος του προβλήματος, γιατί όπως είπε και κάποιος ο στρατός είναι μικρογραφία της κοινωνίας, δεν προβληματιστίκατε ποτέ γιατί έχει τόσους «μάγκες» και κοινούς λαλάκες??

Ας κάτσουν όλοι οι κουραδόμαγκες του μέσου να λένε ******** και να παραπονιούνται γιατί έχουν πάλι σκοπέτο 2-5 και κρυώνει το ποπουδάκι τους και να πάρει η μάνα να τους βάλει να χώσουν το παλικάρι από την Κωλοπετινίτσα που δεν έχει μέσο γιατί «και αυτός έτσι κάνει ή θα κάνει αν μπορεί».

Μεγάλε, news flash, ΔΕΝ το κάνεις για να ΜΑΘΕΙ αυτός και να του δείξεις πως την έχεις μεγαλύτερη, το κάνεις για ΕΣΕΝΑ να ΜΗΝ είσαι και εσύ άλλος ένας ******* (και ειδικότερα να γίνεσαι σαν αυτούς που βρίζεις εκτός στατού).

Και συνεχίζω.

Αυτοκτονίες,

Έχεις ιδέα πόσες αυτοκτονίες από παιδιά με «θέματα» (δεν το λέω κακόβουλα) γίνονται έτσι και αλλιώς εκτός στρατού? Γιατί φταίει ο στρατός για τις 2-3 που μπορεί να γίνονται ανά ΕΣΣΟ?

Δηλαδή αν δεν φώναζε ο κακός λοχαγός στον «προβληματικό» 25χρονο δεν θα αυτοκτονούσε έτσι?

Ο στρατός τον ώθησε?

Που τον σήκωσε στο μέσο της νύχτας να φυλάξει σκοπιά ε?

Και στατιστικά να το πάρεις αν σε κάθε ΕΣΣΟ κατατάσσονται 10,000+ παιδιά (το παιδία είναι σχετικό, 18 ετών είναι μόνο οι επαρχιώτες που δεν μασάνε και τίποτα τα παλικάρια, και οι άλλοι είναι 24-25-35 καλομαθημένα που κλαίνε), ε και στατιστικά να το πάρεις, 2-3-4 ΘΑ είναι «προβληματικά».

Πίστεψε με δεν φταίει ο στρατός που τους φέρνει στα άκρα, η ζωή μόλις σταματήσει να τους χαϊδεύει η μαμά είναι ΠΟΛΥ χειρότερη.

Dolly μου, σεβομαι τις αποψεις σου αλλα διαφωνω με το "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ". Το "πρεπει" ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας και καθοριζεται απο την ιδεολογια και το περιβαλλον του καθενος. Ετσι, αν εγω ειμαι π.χ. εγκληματιας και καποιος με βρισει στον δρομο θα "πρεπει" να κατεβω κατω και να τον σπασω στο ξυλο! Αν ειμαι low profile και ειμαι ενας φυσιολογικος ανθρωπος θα "πρεπει" να μην δωσω σημασια καν και να συνεχισω το δρομο μου.

Εσυ, μπορει να γουσταρεις να το παιξεις κομαντο και ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ. Εγω ομως που πηγα, αναγκαστηκα να παω παρα τη θεληση μου και περασα "μαυρα". Χαραμισα ενα χρονο απο τη ζωη μου φυλωντας κατσικοχωρια και βαραγα προσοχη σε αχρηστους ανθρωπους, στην πλειοψηφια τους παντα, γιατι υπηρχαν και ελαχιστοι οι οποιοι πραγματικα αξιζαν. Και ναι, ουτε "αδερφη ειμαι", ουτε "την εχω μικρη" επειδη τους κραζω και τους εχω αφοδευμενους. Αυτοι παλι, οι βυσματιες καλα κανουν και βαζουν βυσμα και κανουν την "Αλικη στο Ναυτικο" γιατι ετσι "πρεπει" γι αυτους, ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ. Αν ειχα αυτη τη δυνατοτητα και εγω το ιδιο θα εκανα καθως και χιλιαδες αλλοι καθοτι πολυτελειες δεν υπαρχουν πολλες και οι καιροι ειναι δυσκολοι για... "Καλους Σαμαρειτες".

Συμφωνω μαζι σου φιλε για τους "καλομαθημενους" για τα τηλεφωνα κτλ. ΑΛΛΑ γιατι τους κανουν τα χατηρια οι εκαστοτε διοικητες, ε? Μονοι τους ξεφτιλιζουν το στρατευμα φιλε... Το ψαρι βρωμαει απο τι κεφαλι λενε στο χωριο μου... Ας κοψουν τις μεταταξεις στυλ "Μαρτακη" μην αφοδευσω και μετα τα αναθεωρουμε και οσο για τα παιδια απο τα χωρια εγω δεν τα λυπαμε καθολου, τα μεγαλυτερα βυσματα ηταν.

Για αυτοκτονιες μιλαμε με εισαγωγικα ρε Dolly εκει που καποιος "αυτοκτονησε" και το σωμα του ηταν γεματο μελανιες...

Link to comment
Share on other sites

αλλα διαφωνω με το "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ". Το "πρεπει" ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας και καθοριζεται απο την ιδεολογια και το περιβαλλον του καθενος

Μα αυτό δεν καταλαβαίνεις, ΔΕΝ είναι θέμα ιδεολογίας, είναι θέμα ΚΡΑΤΟΥΣ και ΝΟΜΩΝ.

Το να δείρεις τον άλλο στον δρόμο ΕΙΝΑΙ θέμα ιδεολογίας, το να αφοδεύσεις στο Σύνταγμα, ή να ρευτείς στο τραπέζει, ΕΙΝΑΙ θέμα ιδεολογίας, το να πας στρατό, (όπως και να πληρώσεις φόρους πχ) ΔΕΝ είναι, είναι θέμα ΝΟΜΟΥ.

Και για να μην παρεξηγούμε, επειδή δεν ξέρω αν διάβασες, και εγώ μαυρότατα πέρασα στην Λήμνο, και έφτασα κυριολεκτικά 7 μηνών φαντάρος για να μάθω τι είναι έξοδος.

Δεν γούσταρα, δεν έπηζα στο φυλάκιο και έλεγα «γαμώ!!!», δεν μου άρεσε που δεν έκανε γκελ το ευρώ στην κουβέρτα το πρωί και έτρωγα ΣΕΞ. Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία, γιατί είναι κάτι που κάνουν όλοι και πρέπει να κάνω και εγώ.

Και ναι από αυτές τις αΐδιες, και ΠΟΛΛΕΣ άλλες πήρα πολλά πράγματα.

Και για αυτό που λες για τον Μαρτάκη και τον κάθε άλλο μαλάκα τραγουδισταρέο, πολιτικό, τι-βι περσονομαλάκα, και δεν ξέρω τι άλλο, δεν είπε κανείς πως έχεις άδικο, αλλά στο τέλος της μέρας δεν θέλεις να ΜΗΝ είσαι σαν αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν καταλαβαίνεις, ΔΕΝ είναι θέμα ιδεολογίας, είναι θέμα ΚΡΑΤΟΥΣ και ΝΟΜΩΝ.

Το να δείρεις τον άλλο στον δρόμο ΕΙΝΑΙ θέμα ιδεολογίας, το να αφοδεύσεις στο Σύνταγμα, ή να ρευτείς στο τραπέζει, ΕΙΝΑΙ θέμα ιδεολογίας, το να πας στρατό, (όπως και να πληρώσεις φόρους πχ) ΔΕΝ είναι, είναι θέμα ΝΟΜΟΥ.

Και για να μην παρεξηγούμε, επειδή δεν ξέρω αν διάβασες, και εγώ μαυρότατα πέρασα στην Λήμνο, και έφτασα κυριολεκτικά 7 μηνών φαντάρος για να μάθω τι είναι έξοδος.

Δεν γούσταρα, δεν έπηζα στο φυλάκιο και έλεγα «γαμώ!!!», δεν μου άρεσε που δεν έκανε γκελ το ευρώ στην κουβέρτα το πρωί και έτρωγα ΣΕΞ. Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία, γιατί είναι κάτι που κάνουν όλοι και πρέπει να κάνω και εγώ.

Και ναι από αυτές τις αΐδιες, και ΠΟΛΛΕΣ άλλες πήρα πολλά πράγματα.

Και για αυτό που λες για τον Μαρτάκη και τον κάθε άλλο μαλάκα τραγουδισταρέο, πολιτικό, τι-βι περσονομαλάκα, και δεν ξέρω τι άλλο, δεν είπε κανείς πως έχεις άδικο, αλλά στο τέλος της μέρας δεν θέλεις να ΜΗΝ είσαι σαν αυτούς?

Ο νομος επισης λεει ρε Dolly οτι οι βουλευτες δεν πανε φυλακη οσο και αν φανε και δεν πληρωνουν φορους. Εσυ συμφωνεις? Εγω αυτο δεν δεχομαι να αποφασιζουν αλλοι για τη δικη μου ζωη και πραλληλα να υπαρχουν "παραθυρακια" για λιγους.

Δεν με πειραζει Dolly να ημουν σαν αυτους γιατι θα ειχα γλιτωσει 1 χρονο απο τη ζωη μου κανοντας κατι χρησιμο για μενα και για τους δικους μου. Ουτε μια φωτογραφια δεν εχω υπαρχει στο σπιτι μου απο τοτε που ημουν φανταρος, τις εχω καταχωνιασει ολες.

Εχουμε διαφορετικες αποψεις ρε μαν...

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο δεν τρεχατε ? Οσοι περάσανε 2ρο σχολειο ( πχ Υπαξιωματικων με 2ρο 'οπλο' 1+1 μηνας δεν τρεχανε ? ) δλδ 4 μηνες συνολο με του κεντρου + το τρεξιμο και η προετοιμασια για καθε ασκηση - σχολειο . Ακομη και αυτα που αναφερεις εσυ , εχουν καμια σχεση με το δεν κανεις τπτ που λενε πιο πισω η δεν μαθαινεις τπτ η το εριξα μονο μια βολη :computer: . Τι ειδικοτητα ειχες ? Σχολειο ξεχωριστα πανω στο οπλο σας δεν ειχατε?

στο πευκο ειχε λιγο τρεξιμο αλλα δεν ηταν τιποτα μπροστα στη μοιρα,κατασκηνωση ηταν.

στα πεν στα χανια ειχε αρκετο παλι τρεξιμο και επειδη ειναι απο την πρωτη γευση που παιρνεις απο στιβους μαχης, αυπνιες, βολες σου αρεσει,αλλα οταν αυτα γινονται καθημερινοτητα και βλεπεις και την αναξιοκρατια στο πετσι σου με περισσοτερες αγγαρειες και υπηρεσιες, λιγοτερα αλματα, τοτε δεν αξιζει ολο αυτο το παραμυθι.

Ασυρματιστης ημουν και το σχολειο ηταν αλλες 3 εβδομαδες κατασκηνωση στη ρεντινα.

Παπατζες εγω δεν θα σου πω επειδη δεν κοιμηθηκα καμποσες μερες και εκανα μερικα αλματα.

θα στα πω σαν εξωτερικος παρατηρητης.

Οπως και να το κανεις ειναι μια καλη εμπειρια.

Τωρα αν αξιζει δεν νομιζω οτι μπορει να το κρινει καποιος ευκολα, γιατι για να κανεις τα 10 αυτα αλματα τραβας τα χιλια μυρια τα οποια δεν ειναι στρατικοποιηση,ειναι απλα καθημερινα πραγματα που καποιοι φορτωνονται υπερβολικα και καποιοι αλλοι καθολου,ενω ολα απαιτουνται να ειναι προβλεπομενα σε υπερβολικο βαθμο.

(πχ. σκοπια με 45 βαθμους μετρημενη στο ξεφωτο, με πληρη εξαρτηση γιλεκο 12 κιλα, κρανος και μετα απο ενα σημειο με μπερε, συναγερμος λαεκ ολοι ετοιμοι για αναφορα εντος μιας ωρας ακομα και οσοι ηταν εξοδουχοι με μπεργκιν προβλεπομενο 22κιλα οπλο κρανος εξαρτηση)

Επισης σε αυτο οπως και σε πολλα στρατοπεδα εχει ευκαλυπτους που ειναι αειθαλη, οποτε τα φυλλα πεφτουν ολο το χρονο και φυσικα σχεδον 2 φορες τη μερα πεφτει σκουπισμα το στρατοπεδο.

Αν δεν γουσταρεις να καψεις καμποσα εγκεφαλικα κυτταρα απο την αυπνια δεν πας,πας πεζικο και ειναι που ειναι στανταρ λουφα, λουφαρεις και αλλο και περνας ανοδυνα αυτο τον αχρηστο χρονο της ζωης σου.

Και οσοι σου πουν παπατζες,τρωμε φιδια, εκανα 20 αλματα, 50αρα ξυπολητος δεν νομιζω οτι πρεπει να τους ακους.

Αν σου πει ημουν σκοπια 2-4, 4 πηγαμε για αλμα, γυρισαμε 11,12 φαγαμε,1 ειχε φρουρα,μετα εκπαιδευση, μετα σκοπια, μετα μπιφτεκι απο γιωτα και παλι ο ιδιος κυκλος την επομενη μερα τοτε ναι να το πιστεψεις γιατι παιζει πολυ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος οτι χωρις βυσμα περνας δυσκολοτερα, οσο επιτρεπει κι ο χαρακτηρας σου βεβαια. Ειδικα τη σημερον ημερα(τροπος του λεγειν) τι να φοβηθεις; Δεν προκειται να πας ΣΦΑ αν αντιμιλησεις, αυστηρη φυλακιση δεν υπαρχει. Απο μονιμά δεν κινδυνευεις με σωματικη βια γιατι οποιος κι αν ειναι θα τις αρπαξει απο τους υπολοιπους. Αν συμβει βεβαια αυτο ειναι λογω της χαμηλης πνευματικης υποσταθμης του συγκεκριμενου ατομου, οπως μπορεις να τις φας απο καποιον στο δρομο επειδη κορναρες επιμονα τη στιγμη που παρκαρε.

Ψυχολογικη βια λιγο ή πολυ ασκειται ακομα αλλα το ξεπερνας και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εκει φαινεται η αληθινη συναψη φιλιας με μεχρι προτινος αγνωστους. Ειδα 28χρονους να κοιτανε το εδαφος αγελαστοι και να λενε οτι δεν αντεχουν αλλη πιεση. Απο ποιους; Απο παιδαρελια 23χρονους μια ΕΣΣΟ αρχαιοτεροι που ειχαν δει σαν παιχνιδι την ελαχιστη εξουσια που ειχαν αποκτησει. Σε αλλες στιγμες ειδα ευτραφεις να τους εγκατελειπουν οι δυναμεις τους και τους διπλανους τους να τους τραβουν μαζι τους απο τα χερια. Ουτε σκηνη απo ταινια αυτα... Η αλληλεγγυη επιβαλλεται κι εμφανιζεται υποχρεωτικα και μετα σου βγαινει ως εμφυτη οποτε χρειαστει. Ειλικρινα πειραζει αν η αλληλεγγυη διδαχθει με το ζορι; Οσο ποιητικα και ρομαντικα αν φαινονται δε με πειραζει αν τελικα κανεις κατι ηθικα σωστο. Παντως αν περιμενεις καποιος, που δεν ηταν μαζι σου εκεινες τις στιγμες, να καταλαβει πως περασες, ξεχνα το. Ο καθενας αντιλαμβανεται τη δυσκολια διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Χεστηκαν οι αξιωματικοι αν καποιος βαλει μια σφαιρα και τιναξει τα μυαλα του στον αερα... Ο τελευταιος τροχος της αμαξης την πληρωνει παντα δηλ. οι φανταροι. Π

EPIC FAIL ! Πεστα αυτα σε οσους απ'την σειρα μου ( 302 ) που υπηρετησαν στην 355 ΕΜΑ στην κυπρο και ακουσαν το g3 να βαραει μεσα στο στρατοπεδο και τους σκοπους να ψαχνουν να βρουν που πηγαν τα πυρομαχικα τους ( τα οποια στα δινουν για να τα εχεις ΕΠΑΝΩ σου, :wall::wall::wall::rant::rant::rant: )

Πεστα και στους αξιωματικους που ειχα στο 2ο M/K πεζικου στην λευκωσια, που οταν ειχαμε επιθεωρηση απτον τσαλικιδη τρεχανε και δεν φτανανε, εσενα αμα σου ειχε βγει ο πατος να γραψεις καλα στις πανεληνιες και να φας 4 χρονια το απειρο καψωνι στην ευελπιδων, θα σου αρεσε να καθεσαι στον ορχο 6 η ωρα το απογευμα ενω τα μισα στελεχη εχουν ηδη φυγει, και να φτιαχνεις τα M71 των φανταρων ? Θα σου αρεσε να εχεις μια γυναικα ( 90% ανεργη γιατι ποιος θα την παρει αμα αλλαζει σπιτι καθε 3 και λιγακι ?) και ενα παιδι απο πισω και να τα σερνεις οπου πας καθε 3 χρονια ?

Οτι υπαρχουνε μεσα στον στρατο ανθρωποι που δεν τιμανε τα γαλονια τους υπαρχουν, και χαραμοφαηδες ΕΠΟΠ σιγουρα, δεν διαφωνω , αλλα υπαρχουν και αξιωματικοι/υπαξιωματικοι που πραγματικα μου ερχονται δακρυα και χαμογελα οταν τους φερνω στην μνημη μου, τους θαυμαζω για οσα εχουν περασει, την δυσκολη ζωη που κανουν και τους καμαρωνω, τελος να ξερεις πως δεν κανουν ολες οι μοναδες 1 βολη το χρονο ( εμεις βαραγαμε σχεδον καθε μηνα χωρια τις ασκησεις / ΕΚΕ / ΛΥΒ / σκηνακια ) ουτε ολα τα οπλα ειναι σαν το γιωτο-πεζικο, για παραδειγμα στις Ε.Δ κοιλαραδες λοχαγοι δεν υπαρχουν, ο καθε αξιωματικος υποβαλεται σε σωματικες δοκιμασιες ανα τακτικα διαστηματα για να διατηρησει αυτον τον τιμημενο πρασινο μπερε, αν αποτυχει παιρνει τον πουλοπουλο αρμ και τον στελνουν πεζικο ή οπου αλλου ειναι να τον στειλουν.

Για τους κληρωτους οντως υπαρχει ενα ζητημα, αλλα ειναι μεγαααααλη ιστορια το τι φταιει και το πως θα μπορουσαμε να κανουμε τον στρατο πληρως επαγγελματικο και ευελικτο αντι να εχουμε σχεδον 300.000 ενω στην πραγματικοτητα αρκει μολις το 1/10 απο αυτους.

Προτεινω thread ban στους αορκιστους οσο προκλητικος και αν ακουγομαι, εξω απτον χωρο πολλα τραγουδια λεμε ολοι ..... τα α και ου πηγε ο θειος μου καταδρομεας - ειδα λουφα και παραλλαγη νο 2 - εχω θειο συνταγματαρχη καλυτερα να ειπωθουν εξω σε καμια καφετερια μπας και ψαρωσει καμια ανιδεη πιτσιρικα.

Link to comment
Share on other sites

Dolly μου, σεβομαι τις αποψεις σου αλλα διαφωνω με το "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ".
Μα αυτό δεν καταλαβαίνεις, ΔΕΝ είναι θέμα ιδεολογίας, είναι θέμα ΚΡΑΤΟΥΣ και ΝΟΜΩΝ.

Δυστυχως δεν ειναι θεμα ιδεολογίας αλλα νόμων. Στην Ελλάδα, ο νομος λεει οτι πρέπει να εκληρώσεις την στρατιωτικη υποχρέωση σου. Το πως δεν στο καθορίζει. Αν οντως εισαι ιδεολογικα αντίθετος με τον στρατό επιλέγεις την εναλλακτική στρατιωτικη θητεία με οποια συνέπεια εχει αυτο (2πλασια θητεία πλην 1 μηνα). Προσωπικα, αυτο εκανα. Μιας και ειμαι αντιθετος με την εννοια του στρατου επέλεξα να πάω 23 μηνες στην Κομοτηνη, 500χλμ μακρια απο εκει που εμενα.

Το να μην θελεις να εισαι νομοταγής ειναι ενα τελειως διαφορετικο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

EPIC FAIL ! Πεστα αυτα σε οσους απ'την σειρα μου ( 302 ) που υπηρετησαν στην 355 ΕΜΑ στην κυπρο και ακουσαν το g3 να βαραει μεσα στο στρατοπεδο και τους σκοπους να ψαχνουν να βρουν που πηγαν τα πυρομαχικα τους ( τα οποια στα δινουν για να τα εχεις ΕΠΑΝΩ σου, :wall::wall::wall::rant::rant::rant:)

Πεστα στην 305 στο ΚΕΤΧ που εξαιτιας λαθος μετρησης στις σφαιρες στις γεμιστηρες εξαιτιας του αξιωματικου ο οποιος ειχε υπηρεσια εχοντας κατεβασει μια μπουκαλα Ουισκι εφαγαν οι φανταροι 20Φ εκαστος! Επισης αν βαρεσω εγω με το οπλο μου οταν εχω σκοπια ποιον θα τρεχουνε, εμενα ή τον διοικητη? Σε ποιον χρεωνονται τα πυρομαχικα οταν αναλαμβανω υπηρεσια?

Πεστα και στους αξιωματικους που ειχα στο 2ο M/K πεζικου στην λευκωσια, που οταν ειχαμε επιθεωρηση απτον τσαλικιδη τρεχανε και δεν φτανανε, εσενα αμα σου ειχε βγει ο πατος να γραψεις καλα στις πανεληνιες και να φας 4 χρονια το απειρο καψωνι στην ευελπιδων, θα σου αρεσε να καθεσαι στον ορχο 6 η ωρα το απογευμα ενω τα μισα στελεχη εχουν ηδη φυγει, και να φτιαχνεις τα M71 των φανταρων ? Θα σου αρεσε να εχεις μια γυναικα ( 90% ανεργη γιατι ποιος θα την παρει αμα αλλαζει σπιτι καθε 3 και λιγακι ?) και ενα παιδι απο πισω και να τα σερνεις οπου πας καθε 3 χρονια ?

Αν δεν γουσταρουν να παραιτηθουν και να ερθουν να τους βαλω στο καραβι μουτσους να τους γινει η οπισθοτρυπα "ΝΑ" για τα ιδια λ7. Σιγα μην τους λυπηθω ρε, δουλεια τους ειναι! Σιγουρη δουλεια εχουν, δεν προσφερουν τπτ, εχουν το καλυτερο ταμειο, παιρνουν συνταξη στα 45, δεν εχουν αγχος, παιρνουν ενα σωρο επιδοματα και δεν εχουν υφισταμενους αλλα ΔΟΥΛΟΥΣ! Θες κι αλλα?

Οτι υπαρχουνε μεσα στον στρατο ανθρωποι που δεν τιμανε τα γαλονια τους υπαρχουν, και χαραμοφαηδες ΕΠΟΠ σιγουρα, δεν διαφωνω , αλλα υπαρχουν και αξιωματικοι/υπαξιωματικοι που πραγματικα μου ερχονται δακρυα και χαμογελα οταν τους φερνω στην μνημη μου, τους θαυμαζω για οσα εχουν περασει, την δυσκολη ζωη που κανουν και τους καμαρωνω, τελος να ξερεις πως δεν ειναι κανουν ολες οι μοναδες 1 βολη το χρονο ( εμεις βαραγαμε σχεδον καθε μηνα χωρια τις ασκησεις / ΕΚΕ / ΛΥΒ / σκηνακια ) ουτε ολα τα οπλα σαν το γιωτο-πεζικο, για παραδειγμα στις Ε.Δ κοιλαραδες λοχαγοι δεν υπαρχουν, ο καθε αξιωματικος υποβαλεται σε σωματικες δοκιμασιες ανα τακτικα διαστηματα για να διατηρησει αυτον τον τιμημενο πρασινο μπερε, αν αποτυχει παιρνει τον πουλοπουλο αρμ και τον στελνουν πεζικο ή οπου αλλου ειναι να τον στειλουν.

Και εγω εχω γραψει οτι υπαρχουν ατομα που αξιζουν φιλε, και επισης οτι οποιος θελει να παει Ε.Δ. ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ, οπως επισης ΜΑΓΚΙΑ του ειναι και οποιος δεν θελει να παει. Αν ηταν και οι Ε.Δ. μπυροκοιλιες τοτε κλαφτα Χαραλαμπε!

Link to comment
Share on other sites

Πεστα στην 305 στο ΚΕΤΧ που εξαιτιας λαθος μετρησης στις σφαιρες στις γεμιστηρες εξαιτιας του αξιωματικου ο οποιος ειχε υπηρεσια εχοντας κατεβασει μια μπουκαλα Ουισκι εφαγαν οι φανταροι 20Φ εκαστος! Επισης αν βαρεσω εγω με το οπλο μου οταν εχω σκοπια ποιον θα τρεχουνε, εμενα ή τον διοικητη? Σε ποιον χρεωνονται τα πυρομαχικα οταν αναλαμβανω υπηρεσια?

επειδη συνεβη αυτο δυο διαφορετικες φορες εγω δεν θυμαμαι να ετρεξε κανενας. απλα το καλυψανε.

οπως καλυψανε και τον κατα λαθος πυροβολισμο στρατιωτη απο αλλον που επαιζε με το οπλο (μ16) απο αποσταση 50 μετρων. (καλα ο ενας πηρε αναβολη και ο αλλος νοσοκομειο αλλα δεν ακουστηκε τιποτα εξω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.