Jump to content



Στρατός, λογικά & παράλογα.


csaris

Recommended Posts

Δεν καταλαβες, δεν μιλαω για καποιον σκοπο που βαρεσε με το οπλο του, μιλαω για ενα παλικαρι απτην σειρα που υπηρετουσε 7 μηνες 900 χιλιομετρα απτο σπιτι του και σε αλλους 2 θα επαναπατριζοτανε, στα καλα καθουμενα πηγε ενα βραδυ βουτηξε τα κλειδια απτον θαλαμοφυλακα ενω αυτος χαζευε, πηρε το οπλο του απτον οπλοβαστο, βουτηξε και την τελαμωνα απο κατι σκοπους που ητανε στα παπακια τους εκατσε σε μια υσηχη γωνια και αυτοκτονησε.

Ποσοι τρεξανε μετα απο αυτο νομιζεις ?? ο θαλαμαρχης - ο διμοιριτης - ο λοχαγος - διοικητης - το περιπολο - οι σκοποι - ο ΑΥΔΜ ολοι αυτοι εχουνε απο ενα μεριδιο ευθυνης ..... Το ειχε πει ενας συναδελφος μου ειχα και ειχα συμφωνησει μαζι του 100%, οποιος δεν εχει βυσμα και πρεπει να παει φανταρος να τελειωνει και ειναι τοσο αντιδραστικος / επαναστατης χωρις αιτια / στα παπακια του ολα, ας βγαλει ενα I4 που δεν φαινεται και ας κανει την θητεια του χωρις οπλο.

Και αυτο δεν ειναι σποντα για τον μαυροσκουφη(αλλη ορεξη δεν ειχα να προσβαλω πεθαμενους ) , αυτος προφανως ητανε αλλη περιπτωση για μην ειχε βαρεσει αναβολη ενω ητανε ηδη 9 μηνες φανταρος, αποτι ακουστηκε κατι ασχημο παιχτηκε με την κοπελα του.

Οι ενστολοι δεν ειναι ολοι αχρηστοι, ουτε ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα για την συνταξη τους , καταρχην οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι στις ενοπλες δυναμεις απτα 17 τους και δεν εχουνε καμια σχεση οι συνθηκες εργασιας τους με τον τυπικο δημοσιο υπαλληλακο, επισης αμα γινει κατι το δικο τους τομαρι θα την πληρωσει, οχι το δικο σου, το αν προσφερει ο στρατος οσο θα επρεπε ειπαμε ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια. 3 βασικα θα πω

1) Τους τουρκαλαδες στρατιωτικους που δεν το εχουν σε τπτ αυριο κιολας να κανουν πραξικοπημα αμα τους πειραξει καποιος.

2) τα υπεραριθμα ανωτατα στελεχη στον ΕΣ.

3) την ΕΕ που δεν μπορει να μας εγγυηθει τα συνορα μας

Τελος ξεχασες να αναφερεις πως αυτη η συνταξη στα 45 δεν την δικαιουνται ολοι ( ειδικα αυτοι που διοριστικαν απο το ταδε ετος και μετα την εχουν χασει ηδη ) οπως και οτι προκειται για ΜΕΙΩΜΕΝΗ και οχι για κανονικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν γουσταρουν να παραιτηθουν και να ερθουν να τους βαλω στο καραβι μουτσους να τους γινει η οπισθοτρυπα "ΝΑ" για τα ιδια λ7. Σιγα μην τους λυπηθω ρε, δουλεια τους ειναι! Σιγουρη δουλεια εχουν, δεν προσφερουν τπτ, εχουν το καλυτερο ταμειο, παιρνουν συνταξη στα 45, δεν εχουν αγχος, παιρνουν ενα σωρο επιδοματα και δεν εχουν υφισταμενους αλλα ΔΟΥΛΟΥΣ! Θες κι αλλα?

Kαι για ποιον λογο ακριβως να ερθει καποιος μουτσος στο αεροπλανοφορο σου ο οποιος εχει γραψει στις πανελληνιες σε θετικη Δέσμη ( αλγεβρα φυσικο χημεια κλπ you know) 16-17 ? :hmm: , . Ποια επιδοματα μωρε ? εχεις καποια μισθοδοτικη κατασταση μπροστα σου ? διαφωτισε μας ( σοβαρα χρηματα παιρνουν μονο οσοι πανε εξωτερικο και για το οποιο θες βυσμα , ολα τάλλα ειναι να αγαπιομαστε και να γεμιζει σελιδες το θρεντ ) . Εδω στο ρδελο που ζουμε αυτοι που παιζουν καθημερινα την ζωη τους κυριολεκτικα ακα οι πιλοτοι τους κοψανε το επιδομα πτησης . ( αυτοι επρεπε να γραψουν καπου στο 18.5 -19 ) παρτους να σφουγγαριζουν , παρε και μια ip απο την πραγματικοτητα μπας και δεις τα πραγματα πως εχουνε γιατι πολυ στο θεωρητικο μας τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες, δεν μιλαω για καποιον σκοπο που βαρεσε με το οπλο του, μιλαω για ενα παλικαρι απτην σειρα που υπηρετουσε 7 μηνες 900 χιλιομετρα απτο σπιτι του και σε αλλους 2 θα επαναπατριζοτανε, στα καλα καθουμενα πηγε ενα βραδυ βουτηξε τα κλειδια απτον θαλαμοφυλακα ενω αυτος χαζευε, πηρε το οπλο του απτον οπλοβαστο, βουτηξε και την τελαμωνα απο κατι σκοπους που ητανε στα παπακια τους εκατσε σε μια υσηχη γωνια και αυτοκτονησε.

Ποσοι τρεξανε μετα απο αυτο νομιζεις ?? ο θαλαμαρχης - ο διμοιριτης - ο λοχαγος - διοικητης - το περιπολο - οι σκοποι - ο ΑΥΔΜ ολοι αυτοι εχουνε απο ενα μεριδιο ευθυνης ..... Το ειχε πει ενας συναδελφος μου ειχα και ειχα συμφωνησει μαζι του 100%, οποιος δεν εχει βυσμα και πρεπει να παει φανταρος να τελειωνει και ειναι τοσο αντιδραστικος / επαναστατης χωρις αιτια / στα παπακια του ολα, ας βγαλει ενα I4 που δεν φαινεται και ας κανει την θητεια του χωρις οπλο.

Και αυτο δεν ειναι σποντα για τον μαυροσκουφη(αλλη ορεξη δεν ειχα να προσβαλω πεθαμενους ) , αυτος προφανως ητανε αλλη περιπτωση για μην ειχε βαρεσει αναβολη ενω ητανε ηδη 9 μηνες φανταρος, αποτι ακουστηκε κατι ασχημο παιχτηκε με την κοπελα του.

Οι ενστολοι δεν ειναι ολοι αχρηστοι, ουτε ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα για την συνταξη τους , καταρχην οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι στις ενοπλες δυναμεις απτα 17 τους και δεν εχουνε καμια σχεση οι συνθηκες εργασιας τους με τον τυπικο δημοσιο υπαλληλακο, επισης αμα γινει κατι το δικο τους τομαρι θα την πληρωσει, οχι το δικο σου, το αν προσφερει ο στρατος οσο θα επρεπε ειπαμε ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια. 3 βασικα θα πω

1) Τους τουρκαλαδες στρατιωτικους που δεν το εχουν σε τπτ αυριο κιολας να κανουν πραξικοπημα αμα τους πειραξει καποιος.

2) τα υπεραριθμα ανωτατα στελεχη στον ΕΣ.

3) την ΕΕ που δεν μπορει να μας εγγυηθει τα συνορα μας

Τελος ξεχασες να αναφερεις πως αυτη η συνταξη στα 45 δεν την δικαιουνται ολοι ( ειδικα αυτοι που διοριστικαν απο το ταδε ετος και μετα την εχουν χασει ηδη ) οπως και οτι προκειται για ΜΕΙΩΜΕΝΗ και οχι για κανονικη.

Σορρυ ρε μαν δεν το καταλαβα, δεν θελω καν να μπω σε διαδικασια να σχολιασω αυτο το τραγικο περιστατικο... Κριμα και μονο!

Αυτοι που αναφερεις πως μπηκαν απο τα 17 τους δεν ειναι αξιωματικοι αλλα ΕΠΟΠ/5ετης και το 99% απο αυτους ειναι υπερβαροι, μπεκρηδες και το εκαναν γιατι πολυ απλα δεν ειχαν κατι αλλο να κανουν ή ηθελαν να τα ξυνουν και να πληρωνονται χωρις να εχουν ευθυνες κτλ. Και μη μου πεις πως ειναι και αδικημενοι γιατι ηξεραν που πανε... Υπαρχουν βεβαια και ατομα που πανε Ε.Δ. ως ΕΠΟΠ και συνηθως οι περισσοτεροι το κανουν επειδη το γουσταρουν και μαγκια τους! Αλχια, ειχαμε εναν 5ετη, με πολυ γνωστο ονομα και ενα σωρο πουλαδες φιλε... Αυτος ηταν πραγματικα respect... Aλλα τι να το κανεις ΕΝΑΣ ηταν.

Αφου κανω λαθος για τη συνταξη για ολα τα υπολοιπα συμφωνεις ετσι?

@Athens2004

Ο λογος που θα πηγαινε καποιος στο "αεροπλανοφορο" ειναι γιατι πηγα και εγω φιλε 1 χρονο για να κανω κατι καλο στη ζωη μου σε εναν τομεα που αντεχει λιγο! Αποφοιτος στα ΤΕΙ ΠΕΙΡ μηχ/γος, 6.53 βαθμο πτυχιου... Ουτε βλακας ειμαι ουτε ηλιθιος και ΝΑΙ και εγω εδωσα και τις φοβερες πανελληνιες... Θα μπορουσα να κανω μια δουλεια οπως αυτοι και να τα ξυνω, αλλα δεν γουσταρω να παω 40 χρονων και να μην εχω φραγκο. Aν θες τωρα εσυ να κανεις οτι εχεις σπουδασει σε βλεπω συντομα με ανοιχτη παλαμη... "ελεησων". Για τους πιλοτους συμφωνω αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

Ο μισθος του ανθ/γου αμεσως μετα τη σχολη ειναι γυρω στα 1200ε + καποια επιδοματα που παιρνουν λογο εκτος εδρας κτλ. Εγω σε ρωταω να μου πεις οχι πολλες, αλλα ΜΙΑ δουλεια σε ιδιωτικο τομεα με ωραριο 7-2 και με ασφαλεια και σιγουρια που να πληρωνει 1200ε το μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι απ την αρχη . Πηγες 1 χρονο γιατι το επιβαλλει ο νομος , να κανεις αιτηση στην βουλη να εκδωθει φεκ στο Εθνικο τυπογραφειο να σου στειλουν μουτσους οσους θες . ( καταλαβαινεις οτι με την απλοποιηση & την αμπελοφιλοσοφια δεν γινεται κουβεντα )

( δεν ειναι 7-2 πρακτικα αλλα ας πουμε 7-2) 7-2 ΑΛΛΑ 2-3 υπηρεσιες τον Μηνα , κανα 2 νυχτερινες κανα 2 απογευματινες ( δηλαδη μανι μανι οχι 7-2 αλλα 7-2 και σχεδον ανα 3 μερες πρεπει να ξαναμπεις , 4-5 σχολεια σε ολη την καριερα μερικα και 6 μηνες ( με οτι αυτο συνεπαγεται για την οικογενεια , ) και το καλυτερο καθε 3 χρονακια δρομο παλι με οτι αυτο συνεπαγεται για την οικογενεια τα παιδια το σχολειο τα φροντιστηρια κλπ . Οσο για τις ευθυνες ενας λοχαγος εχει χοντρικα χοντρικα χρεωμενο ( χρεωμενο κανονικα ) ολο τον λοχο του ( ολο ομως απο τις κουβερτες ως την παραμικρη ******* ) , ολα τα αρματα του λοχου του αν ειναι μηχανοκινητο , το γραφειο με ολα τα μηχανηματα κλπ ( γιατι συνηθως στον βαθμο του λοχαγου παιρνεις και καποιο παραλληλο ποστο διοικητικο ) και αλλα πολλα ομορφα που βαριεμαι - δεν ξερω να γραψω καθως ουδεμια σχεση εχω με τον στρατο επαγγελματικα . Οσο για τις δουλειες εγω δεν θα σου απαντησω οπως θες εσυ αλλα οπως θελω εγω .

Γιατι δεν πηγες στην Ευελπιδων αφου την παρουσιαζεις σαν παραδεισο ?

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι απ την αρχη . Πηγες 1 χρονο γιατι το επιβαλλει ο νομος , να κανεις αιτηση στην βουλη να εκδωθει φεκ στο Εθνικο τυπογραφειο να σου στειλουν μουτσους οσους θες . ( καταλαβαινεις οτι με την απλοποιηση & την αμπελοφιλοσοφια δεν γινεται κουβεντα )

( δεν ειναι 7-2 πρακτικα αλλα ας πουμε 7-2) 7-2 ΑΛΛΑ 2-3 υπηρεσιες τον Μηνα , κανα 2 νυχτερινες κανα 2 απογευματινες ( δηλαδη μανι μανι οχι 7-2 αλλα 7-2 και σχεδον ανα 3 μερες πρεπει να ξαναμπεις , 4-5 σχολεια σε ολη την καριερα μερικα και 6 μηνες ( με οτι αυτο συνεπαγεται για την οικογενεια , ) και το καλυτερο καθε 3 χρονακια δρομο παλι με οτι αυτο συνεπαγεται για την οικογενεια τα παιδια το σχολειο τα φροντιστηρια κλπ . Οσο για τις ευθυνες ενας λοχαγος εχει χοντρικα χοντρικα χρεωμενο ( χρεωμενο κανονικα ) ολο τον λοχο του ( ολο ομως απο τις κουβερτες ως την παραμικρη ******* ) , ολα τα αρματα του λοχου του αν ειναι μηχανοκινητο , το γραφειο με ολα τα μηχανηματα κλπ ( γιατι συνηθως στον βαθμο του λοχαγου παιρνεις και καποιο παραλληλο ποστο διοικητικο ) και αλλα πολλα ομορφα που βαριεμαι - δεν ξερω να γραψω καθως ουδεμια σχεση εχω με τον στρατο επαγγελματικα . Οσο για τις δουλειες εγω δεν θα σου απαντησω οπως θες εσυ αλλα οπως θελω εγω .

Γιατι δεν πηγες στην Ευελπιδων αφου την παρουσιαζεις σαν παραδεισο ?

Το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ να παω φανταρος και αν ειναι ή οχι χασιμο χρονου, που για μενα ειναι. Απο εκει και περα εχουμε αναλυσει τα παντα ολα και ειλικρινα βαριεμαι να γραφω παλι τα ιδια. Για εμενα το επιπεδο των αξιωματικων ειναι επιπεδο μουτσων μη σου πω και πιο κατω, για εσενα δεν ειναι και ειναι δικαιωμα σου.

Δηλ. εχουμε και λεμε απο τις 30 ημερες το μηνα τις 20 δουλευουν μεχρι το βραδυ, σωστα? Και για πες μου αυτες τις μερες που θα κατσουν παραπανω ΤΙ θα κανουν? Μηπως καμια βολη? Γιατι εγω θυμαμαi ανθ/γους με laptop και ταινιουλες οταν ειχαν υπηρεσια. Τα σχολεια αν εννοεις μεσα στη σχολη ειναι υποχρεωτικα, ενω αφου τελειωσεις ΑΝ θες τα περνας. Αν ειναι να τον βαλουμε σε κανενα γραφειακι στο σπιτι του ρε συ να τα ξυνει κιολας και ξαναλεω οτι εις γνωση του επιλεγει να παει στην Ευελπιδων, κανεις δεν τον αναγκαζει, οπως κανεις δεν των αναγκαζει να μεινει με το ζορι! Τα μηχανοκινητα πρωτα το γραφειο κινησης εχει την ευθυνη + ο διοικητης που υπογραφει τις κινησεις. Ο λοχαγος δεν εχει καμια αναμειξη με αυτα. Γνωριζεις επισης οτι απο υπ/γος και πανω ΔΕΝ πολεμαει ετσι?

Ενας ιδιωτικος υπαλληλος οποιος αμοιβεται με 1200ε, ποσες ωρες δουλευει? Στην διαρκεια των ωρων αυτων μπορει να δει καμια ταινιουλα στο laptop ή θα τον διωξουν? Αν εχει γραψει 19,5 στα αλγεβρα και 18 στα μαθηματικα βοηθανε στην μονιμοτητα του?

Ερωτηση με απαντηση.

Εσυ γιατι δεν πας μουτσος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που αναφερεις πως μπηκαν απο τα 17 τους δεν ειναι αξιωματικοι αλλα ΕΠΟΠ/5ετης και το 99% απο αυτους ειναι υπερβαροι, μπεκρηδες και το εκαναν γιατι πολυ απλα δεν ειχαν κατι αλλο να κανουν ή ηθελαν να τα ξυνουν

Κοιτα επειδη δεν εχεις ιδεα στα βασικα γιατι και αυτοι απο Ευελπιδων στα 17-18 μπαινουν ''στρατο'' αμεσως μετα τις Πανελληνιες δλδ , οποτε αν καποιος εχει κερδισει χρονια μπαινει στα 17 και κατι αν οχι στα 18 και κατι . Επισης παρουσιαζεις νουμερα ( πχ 99%) συμφωνα με τα φανταστικα δεδομένα σου .

και επισης επειδη τρολαρεις ασυστολα δεν ασχολουμε αλλο μαζι σου , απλα και ωραια . Αν εσενα σε τρεξανε στον στρατο για τον α β η γ λογο και σου μεινανε ψυχολογικα δεν προκειται να κανω τον ψυχαναλυτη σου . :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη δεν εχεις ιδεα στα βασικα γιατι και αυτοι απο Ευελπιδων στα 17-18 μπαινουν ''στρατο'' αμεσως μετα τις Πανελληνιες δλδ , οποτε αν καποιος εχει κερδισει χρονια μπαινει στα 17 και κατι αν οχι στα 18 και κατι . Επισης παρουσιαζεις νουμερα ( πχ 99%) συμφωνα με τα φανταστικα δεδομένα σου .

και επισης επειδη τρολαρεις ασυστολα δεν ασχολουμε αλλο μαζι σου , απλα και ωραια . Αν εσενα σε τρεξανε στον στρατο για τον α β η γ λογο και σου μεινανε ψυχολογικα δεν προκειται να κανω τον ψυχαναλυτη σου . :)

Eγω δεν ζητησα ψυχολογο φιλε, απο το πρωτο κιολας ποστ σου προσπαθεις να με μειωσεις λεγοντας εξυπναδες εκ του ασφαλους πισω απο την οθονη σου, του στυλ: "πιασε εξωτερικη ip", "θες ψυχολογο", "εισαι MEGA FAIL", "δεν εχεις ιδεα" κτλ. Παραλληλα σου εκανα μια πολυ απλη ερωτηση να μου πεις "ποιος υπαλληλος στον ιδιωτικο τομεα αμοιβεται με τοσα χρηματα?", δεν απαντησες παραμονο οτι "θελω ψυχολογο" και οτι τρολαρω! Αν ειναι 17 ή 18 χρονων ή το 99% ειναι 90%, δεν εχει καμια σημασια... Δηλ. το 99% ειναι της φαντασιας μου ενω το 90% ειναι λογικο? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του, οπως και εγω και εσυ αλλωστε. Τωρα αν καποιος αξ/κος θελει να φυγει επειδη δεν του αρεσει ο στρατος μπορει καλλιστα να το κανει, κανεις δεν τον κραταει με το ζορι... Εσυ ξερεις κανεναν που αξ/κο που να εχει παραιτηθει? γιατι εγω δεν ξερω κανεναν παντος...

Ναι, ειπαμε αυτο με τις μεταθεσεις και το "τεντωμα" που τρωνε στη σχολη ειναι λιγο ζορι, αλλα το επιλεγουν. Εμεις δηλ. που τελειωσε αυτο το ΤΕΙ-ΠΕΙΡ-ΣΤΕΦ και ενα σωρο αλλες σχολες, που οποιος ξερει, καταλαβαινει για τι μιλαμε... Δεν ζοριστηκαμε?

Ειναι ευκολο να σε χαρακτηριζω και ακομα πιο ευκολο πισω απο την οθονη μου, αλλα δεν το κανω. Δεν εχω αυτο το επιπεδο.

Αν εχεις τωρα Μπαμπα, Μαμα ή αδεφο στρατιωτικο ή στην Ευελπιδων ειναι λογικο να τα βλεπεις ετσι τα πραγματα και εγω εχω εναν συγγενη, αλλα το τι κραξιμο του ριχνω (και μου ριχνει) δεν λεγεται...

Τελος, θελω να ζητησω ενα μεγαλο Συγνωμη σε περιπτωση που καποιος θιχτηκε απο τα δικα μου posts.

Link to comment
Share on other sites

Που κολλαει το ΤΕΙ με την ευελπιδων οπου στο πρωτο ετος εισαι ουσιαστικα ενα ΤΙΠΟΤΑ, βλεπεις τους δικους σου 4 φορες τον χρονο ( το καλοκαιρι αμα κοπεις σου κοβεται η αδεια, αμα κοπεις πανω απο 2-3 φορες γενικα σε διωχνουν απτην σχολη ) κανεις μαθηματικα - φυσικη - χημεια με το μυαλο κουρκουτι απτην αυπνια και την κουραση, τρως καμπανες - πεφτεις και παιρνεις για εξωφρενικα αστειους λογους ( 2 μερες κρατηση επειδη ενα σωματιδιο σκονης αιωρουνταν πανω απτην καννη του οπλο σου με κινδυνο να την βρωμισει ..... :boxed::boxed: )

Οσο για τις παραιτησεις για ψαξτο λιγο, γιατι αμα δεις επισημα στοιχεια θα καταλαβεις οτι καθε χρονο την τελευταιο πενταετια εχουμε εκατονταδες παραιτησεις, το αποκορυφωμα ειναι φετος οπου εχουν εχουν υποβληθει περισσοτερες παραιτησεις μεσα στους τελευταιους 4 μηνες απο οσες ειχανε υποβληθει συνολικα τον προηγουμενο χρονο !!

Το αλλο που ειπες "υπολοχαγος και πανω δεν πολεμαει" δεν το καταλαβα, δηλαδη εμεις που ειχαμε μηχανοκινητο λοχο στα διμοιριτικα λεωνιδας ποιος εμπαινε μεσα ? οι κλωνοι τους ? Ναι, υπολοχαγους ειχαμε για διμοιριτες αφου η τελευταια σειρα των δοκιμων που μας ειχε ερθει ητανε η 299 - 07 Β'.

Δηλαδη το g3a4 και την εξαρτηση που φορανε τα στελεχη στις ταγματικες αναφορες τα εχουν για φιγουρα ?? Μπορει να ακουγομαι φασιστας και εθνικιστης αυτη τη στιγμη αλλα πραγματικα αμα γινει κατι σημερα αυτοι οι 300.000 ειναι τοσο λιγοι που μεχρι και αντισυνταγματαρχης θα βγαλει εξω το 45αρι του αμα χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Που κολλαει το ΤΕΙ με την ευελπιδων οπου στο πρωτο ετος εισαι ουσιαστικα ενα ΤΙΠΟΤΑ, βλεπεις τους δικους σου 4 φορες τον χρονο ( το καλοκαιρι αμα κοπεις σου κοβεται η αδεια, αμα κοπεις πανω απο 2-3 φορες γενικα σε διωχνουν απτην σχολη ) κανεις μαθηματικα - φυσικη - χημεια με το μυαλο κουρκουτι απτην αυπνια και την κουραση, τρως καμπανες - πεφτεις και παιρνεις για εξωφρενικα αστειους λογους ( 2 μερες κρατηση επειδη ενα σωματιδιο σκονης αιωρουνταν πανω απτην καννη του οπλο σου με κινδυνο να την βρωμισει ..... :boxed::boxed: )

Ρε συ GruntGR, δουλεια τους ειναι και ΞΕΡΟΥΝ τι τους περιμενει! 10 φορες το εχω γραψει. Φευγουν αν δεν γουσταρουν, αν οχι καθονται, ειναι παρα πολυ απλο. Η επαγγελματικη αποκατασταση που εχουν δεν υφισταται σε κανεναν αλλο τομεα ομως. ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ, ΕΓΩ ΜΗΠΩΣ???

Οσο για τις παραιτησεις για ψαξτο λιγο, γιατι αμα δεις επισημα στοιχεια θα καταλαβεις οτι καθε χρονο την τελευταιο πενταετια εχουμε εκατονταδες παραιτησεις, το αποκορυφωμα ειναι φετος οπου εχουν εχουν υποβληθει περισσοτερες παραιτησεις μεσα στους τελευταιους 4 μηνες απο οσες ειχανε υποβληθει συνολικα τον προηγουμενο χρονο !!

Δες εδω ΓΙΑΤΙ παραιτουνται και τι αποζημιωση θα παρουν απο το κρατος. Για αξιωματικους μονο, γιατι οι ΕΠΟΠ ειναι αρκετοι που παραιτουνται.

http://radar-gr.blogspot.com/2010/03/blog-post_231.html

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=14081&catid=3

Αν παει ενας οποιοσδηποτε υπαλληλος και πει "παραιτουμαι", τι ακριβως θα παρει απο τον εργοδοτη του?

Το αλλο που ειπες "υπολοχαγος και πανω δεν πολεμαει" δεν το καταλαβα, δηλαδη εμεις που ειχαμε μηχανοκινητο λοχο στα διμοιριτικα λεωνιδας ποιος εμπαινε μεσα ? οι κλωνοι τους ? Ναι, υπολοχαγους ειχαμε για διμοιριτες αφου η τελευταια σειρα των δοκιμων που μας ειχε ερθει ητανε η 299 - 07 Β'.

Δηλαδη το g3a4 και την εξαρτηση που φορανε τα στελεχη στις ταγματικες αναφορες τα εχουν για φιγουρα ?? Μπορει να ακουγομαι φασιστας και εθνικιστης αυτη τη στιγμη αλλα πραγματικα αμα γινει κατι σημερα αυτοι οι 300.000 ειναι τοσο λιγοι που μεχρι και αντισυνταγματαρχης θα βγαλει εξω το 45αρι του αμα χρειαστει.

Ρωτα οποιον θελεις, μεχρι ΚΑΙ υπολοχαγος παει μπροστα πρωτη γραμμη για μαχη. Απο λοχαγος και επανω πισω με τα κυαλια να δινει οδηγιες. Και εμας ο διοικητης G3A4 ειχε χρεωμενο και στα σκηνακια μια οπλοβομβιδα πηγε να ριξει και πηγε να σκοτωθει ο γελοιος! Απο οσο θυμαμαι, δεν ειδα κανεναν διοικητη λοχου με εξαρτηση και G3 και kevlar σε ΚΑΜΙΑ αναφορα. Εδω οι ΕΠΟΠ οποτε καναμε νυχτερινη, δεν θελανε να κουβαλανε Μ71 για να μην ειναι στο ιδιο επιπεδο με τους φανταρους.... lol!

Και ενα τελευταιο που μου ειπε ο αλ/χιας που ειχαμε με παρα πολυ γνωστο ονομα στις Ε.Δ. "Χρησταρα, αν οι Τουρκοι ηξεραν τι κατασταση επικρατει εδω θα ειχαν μπει με σφεντονες"....

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν ζητησα ψυχολογο φιλε, απο το πρωτο κιολας ποστ σου προσπαθεις να με μειωσεις λεγοντας εξυπναδες εκ του ασφαλους πισω απο την οθονη σου, του στυλ: "πιασε εξωτερικη ip", "θες ψυχολογο", "εισαι MEGA FAIL", "δεν εχεις ιδεα" κτλ. Παραλληλα σου εκανα μια πολυ απλη ερωτηση να μου πεις "ποιος υπαλληλος στον ιδιωτικο τομεα αμοιβεται με τοσα χρηματα?", δεν απαντησες παραμονο οτι "θελω ψυχολογο" και οτι τρολαρω! Αν ειναι 17 ή 18 χρονων ή το 99% ειναι 90%, δεν εχει καμια σημασια... Δηλ. το 99% ειναι της φαντασιας μου ενω το 90% ειναι λογικο? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του, οπως και εγω και εσυ αλλωστε. Τωρα αν καποιος αξ/κος θελει να φυγει επειδη δεν του αρεσει ο στρατος μπορει καλλιστα να το κανει, κανεις δεν τον κραταει με το ζορι... Εσυ ξερεις κανεναν που αξ/κο που να εχει παραιτηθει? γιατι εγω δεν ξερω κανεναν παντος...

Ναι, ειπαμε αυτο με τις μεταθεσεις και το "τεντωμα" που τρωνε στη σχολη ειναι λιγο ζορι, αλλα το επιλεγουν. Εμεις δηλ. που τελειωσε αυτο το ΤΕΙ-ΠΕΙΡ-ΣΤΕΦ και ενα σωρο αλλες σχολες, που οποιος ξερει, καταλαβαινει για τι μιλαμε... Δεν ζοριστηκαμε?

Ειναι ευκολο να σε χαρακτηριζω και ακομα πιο ευκολο πισω απο την οθονη μου, αλλα δεν το κανω. Δεν εχω αυτο το επιπεδο.

Αν εχεις τωρα Μπαμπα, Μαμα ή αδεφο στρατιωτικο ή στην Ευελπιδων ειναι λογικο να τα βλεπεις ετσι τα πραγματα και εγω εχω εναν συγγενη, αλλα το τι κραξιμο του ριχνω (και μου ριχνει) δεν λεγεται...

Τελος, θελω να ζητησω ενα μεγαλο Συγνωμη σε περιπτωση που καποιος θιχτηκε απο τα δικα μου posts.

ok sorry , δεν ηθελα να σε μειωσω αλλα και τι απαντηση περιμενεις να παρεις με συνεχεις γενικευσεις???

ελα ελα να φευγει το infraction : P

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ακουγομαι φασιστας και εθνικιστης αυτη τη στιγμη αλλα πραγματικα αμα γινει κατι σημερα αυτοι οι 300.000 ειναι τοσο λιγοι που μεχρι και αντισυνταγματαρχης θα βγαλει εξω το 45αρι του αμα χρειαστει.

Αν γινει κατι θα ειναι προαποφασισμένο να παιθανουν 100 κληρωτοι ωστε να ανέβει το πατριωτικο αισθημα. Επίσης ΟΤι και να γινει θα εχει προαποφασιστει το τέλος του πριν καν ξεκινησει. Οι συμβατικοι πόλεμοι οπως τους γνωρίζαμε στον δυτικο κόσμο εχουν τελειώσει προ πολλού.

Link to comment
Share on other sites

Που κολλαει το ΤΕΙ με την ευελπιδων οπου στο πρωτο ετος εισαι ουσιαστικα ενα ΤΙΠΟΤΑ, βλεπεις τους δικους σου 4 φορες τον χρονο ( το καλοκαιρι αμα κοπεις σου κοβεται η αδεια, αμα κοπεις πανω απο 2-3 φορες γενικα σε διωχνουν απτην σχολη ) κανεις μαθηματικα - φυσικη - χημεια με το μυαλο κουρκουτι απτην αυπνια και την κουραση, τρως καμπανες - πεφτεις και παιρνεις για εξωφρενικα αστειους λογους ( 2 μερες κρατηση επειδη ενα σωματιδιο σκονης αιωρουνταν πανω απτην καννη του οπλο σου με κινδυνο να την βρωμισει ..... :boxed::boxed: )

And the nobel goes to . . . ΕΣ !!!!!

Δηλαδη το g3a4 και την εξαρτηση που φορανε τα στελεχη στις ταγματικες αναφορες τα εχουν για φιγουρα ?? Μπορει να ακουγομαι φασιστας και εθνικιστης αυτη τη στιγμη αλλα πραγματικα αμα γινει κατι σημερα αυτοι οι 300.000 ειναι τοσο λιγοι που μεχρι και αντισυνταγματαρχης θα βγαλει εξω το 45αρι του αμα χρειαστει.

Με μια πρώτη ματιά, θα έλεγα ότι έχει γίνει το μυαλό σου κιμάς από το UT.

Βλέποντας παραδείγματα άλλων χρηστών FPS που δεν έχουν αποβλακωθεί, θα έλεγα ότι έχεις σοβαρότατο πρόβλημα αντίληψης της διάστασης των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον αυτος βρε σωτηρη λέει την γνώμη του εχοντας δοκιμασει και μεσα και εξω απο τον χορο ., Οι υπολοιποι που δεν εχουν περασει καν απο στρατοπεδο εξω τι πρεπει να κανουν ? Η μηπως πρεπει να παρουμε σοβαρα τις γνώμες τους απο απολογιες φιλων ( φεξε μου και γλίστρησε ο στρατοκαυλος θα σου πει μια χαρα ειναι , το παιδι της μαμας κολαση!! οχι σαν του σεμπαστιαν βεβαια.. κλπ κλπ κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον αυτος βρε σωτηρη λέει την γνώμη του εχοντας δοκιμασει και μεσα και εξω απο τον χορο ., Οι υπολοιποι που δεν εχουν περασει καν απο στρατοπεδο εξω τι πρεπει να κανουν ? Η μηπως πρεπει να παρουμε σοβαρα τις γνώμες τους απο απολογιες φιλων ( φεξε μου και γλίστρησε ο στρατοκαυλος θα σου πει μια χαρα ειναι , το παιδι της μαμας κολαση!! οχι σαν του σεμπαστιαν βεβαια.. κλπ κλπ κλπ )

Από τέτοιες γνώμες και ιδέες βρισκόμαστε εδώ, και ψάχνουμε για το ρεσάλτο.

Link to comment
Share on other sites

Από τέτοιες γνώμες και ιδέες βρισκόμαστε εδώ, και ψάχνουμε για το ρεσάλτο.
Τι ψαχνουμε ακριβως ? :p
Charly, που κολλάει αυτό βρε με το νήμα για τον Ε.Σ. ;

Απλα βρηκα το ρεσαλτο που ψαχνουμε, κακο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Απλα βρηκα το ρεσαλτο που ψαχνουμε, κακο ειναι?

Ξέρω [ame=http://www.imdb.com/title/tt0813129/]Evil (2005)@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTM1ODA2NjAzNF5BMl5BanBnXkFtZTcwOTY2NTE0MQ@@._V1._SX99_SY140_.jpg@@AMEPARAM@@BMTM1ODA2NjAzNF5BMl5BanBnXkFtZTcwOTY2NTE0MQ@@@@AMEPARAM@@SX99@@AMEPARAM@@SY140[/ame], υποτίθεται ότι οι απαντήσεις συνδέονται με το θέμα ώστε να υπάρχει λογική συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.