Jump to content


HD2,Xperia,iphone ποιο απο ολα?


pastelidis.n.s.

Ποιο απο τα τρια?  

48 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Το iPhone γιατί είναι ένα και μοναδικό και όχι WinMobile 5.0, 6.0, 6.1, 6.5 με QVGA, WVGA, XGA, VGA κλπ.

Φτάνεις σε ένα σημείο που βλέπεις ότι δεν αρκεί ένα κινητό να είναι smart, αλλά να έχει και τον τρόπο να το δείξει.

Μιλάμε για μιλιούνια εφαρμογές που μπαίνουν και παίζουν 100%, ενώ στα WM ψάχνεις να βρεις μία-δυο που δουλεύουν καλά στη συσκευή σου ή έστω με 80% compatibility. Αν δεν σε ενδιαφέρει τίποτα παραπάνω από τα OOB τότε παίρνεις όποιο να'ναι, τα ίδια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Iphone και απο μενα ΑΛΛΑ να ξερεις οτι σε 1 μηνα ανακοινωνεται το καινουριο μοντελο (που θα ερθει Ελλαδα Αυγουστο μερια).

Αμα δε το χρειαζεσαι αμεσα, περιμενε...αλλιως βουρ

Το ΗD2 ξεχασε το....καλη συσκευη, αλλα πεθαμενο λειτουργικο...

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να θελω να πω? Τον Οκτωβριο-Νοεμβριο ανακοινωνει η microsoft την καινουρια εκδοση των windows mobile, που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ σχεση (και συμβατοτητα) με τα wm6 (ή τα 6.5). Θα ειναι ενα λειτουργικο φτιαγμενο απο την αρχη για τηλεφωνο + αλλες λειτουργιες, κι οχι σαν τα wm που απο αναγκη τους ειχαν προστεθει τοσα πραματα... [ευτυχως, πριν 1-2 χρονια ηρθε η HTC (με manila κτλ) και βελτιωθηκαν λιγο τα πραματα.., αλλα και παλι, την ευχρηστια του μηλοφωνου δε την φτανει...].

Ειναι και το (πολλα υποσχομενο) android στην μεση, τα παλια windows mobile δεν εχουν καμια απολυτως τυχη. Αγορα συσκευης με WM αυτη τη στιγμη ειναι ΠΕΤΑΜΑ ΛΕΦΤΩΝ (εκτος κι αν υπαρχει απολυτη αναγκη απο το χρηστη για καποιο συγκεκριμενο προγραμμα που τρεχει σ'αυτην την πλατφορμα).

Link to comment
Share on other sites

To Xperia ειναι Android αλλα εχει αρκετα προβληματα κ μειονεκτηματα, δες το HTC Desire.

Εγω για εκει παω τουλαχιστον, ειναι οτι ποιο ολοκληρωμενο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στην αγορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι Android=Google με ότι άλλο σημαίνει αυτό.

Απλά να ξέρετε πως ότι υπάρχει στο κινητό σας θα το χρησιμοποιεί στα "στατιστικά" της η Google.

Για το WM6.5 συμφωνώ, αν και για τα 7 κρατάω μικρό καλάθι. Το θέμα είναι ότι τα κινητά με WM φοράνε ένα λειτουργικό με module για κλήσεις και SMS.

Όποιος πιστεύει ότι είναι το ίδιο με ένα dedicated phone OS, μάλλον στο σπίτι του δεν έχει συσκευές τηλεφωνίας, αλλά laptops με skype..

Link to comment
Share on other sites

ειχα το xperia x1...ειχε τα καλα του αλλα τα κακα ηταν πολυ περισσοτερα και για μενα ηταν και σημαντικα (κολληματα, ασταθειες, τα μεγαλα προγραμματα στην καρτα σερνοντουσαν κυριολεκτικα, μεχρι και hard reset μου εκανε στα καλα καθουμενα!)

πριν 1 μηνα πηρα το iphone 3gs 32gb και ΔΕΝ ξανακοιταζω πισω!

προγραμματα και παιχνιδια μπαινουν απλα και γρηγορα και δουλευουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ, χωρις κολληματα και ιστοριες!

απο δουλεια κανω οτι εκανα και με τα windows αλλα καλυτερα, γρηγοροτερα και χωρις κολληματα!

απο internet/surfing/email ετη φωτος μπροστα το iphone!

απο παιχνιδια....απλα δεν συγκρινονται!:p

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 μηνα πηρα το iphone 3gs 32gb και ΔΕΝ ξανακοιταζω πισω!

προγραμματα και παιχνιδια μπαινουν απλα και γρηγορα και δουλευουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ, χωρις κολληματα και ιστοριες!

απο δουλεια κανω οτι εκανα και με τα windows αλλα καλυτερα, γρηγοροτερα και χωρις κολληματα!

απο internet/surfing/email ετη φωτος μπροστα το iphone!

απο παιχνιδια....απλα δεν συγκρινονται!:p

αυτα!

+1 και από εμένα,και για αυτούς τους λόγους σκέφτομαι το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλαμε για το Χ1 αλλα για το Χ10, καμια σχεση.

Τα "στατιστικα" του Google ποσως με ενδιαφερουν παντως :p

Οσο για τα WM, δε ξερω γιατι τα θεωρητε τοσο τραγικα. Ισως δεν εχετε δουλεψει 3rd party interface?

Οσα HTC εχω δει (ΤouchFlo κτλ) ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα. Το HD το εχω 1 χρονο τωρα κ δεν μπορω να πω οτι με απογοητευσε σα συσκευη ποτε, αν εξαιρεσω βεβαια την αδυναμια βραδινων ληψεων...

Link to comment
Share on other sites

Το Xperia X10 φοραει Android 1.6, ενω θα βγει update για το 2,1 μετα τον Σεπτεμβρη. Βεβαια...σε κανα 2μηνο κυκλοφορει η εκδοση 2,2 του Android. Οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη η αγορα του Xperia X10.

Απο τα συγκεκριμενα 3 που αναφερεις, θα πηγαινα σε iPhone. Το HTC HD2 καλο αλλα με "πεθαμενη" πλατφορμα. Το Xperia X10 εξηγησα πιο πανω.

Απο την αλλη, σου προτεινω το HTC Desire, που συμφωνα με οσα διαβαζω, εχει ολα τα πλεονεκτηματα του iPhone (καλη οθονη, αμεσοτητα στις εφαρμογες, καλο web browsing κτλ). Τωρα περι Google και στατιστικων δεν τα θεωρω αξια σκεψης και προβληματισμου. Λες και οι αλλες εταιριες δεν μαζευουν πληροφοριες:p

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλαμε για το Χ1 αλλα για το Χ10, καμια σχεση.

Τα "στατιστικα" του Google ποσως με ενδιαφερουν παντως :p

Οσο για τα WM, δε ξερω γιατι τα θεωρητε τοσο τραγικα. Ισως δεν εχετε δουλεψει 3rd party interface?

Οσα HTC εχω δει (ΤouchFlo κτλ) ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα. Το HD το εχω 1 χρονο τωρα κ δεν μπορω να πω οτι με απογοητευσε σα συσκευη ποτε, αν εξαιρεσω βεβαια την αδυναμια βραδινων ληψεων...

Έχω δοκιμάσει το TouchFlo3D φυσικά, το φόραγα αρκετό καιρό. Όταν θες να βγεις εκτός αυτού όμως, έχεις πρόβλημα.

Επίσης, έχω τους τελευταίους μήνες το SPB Mobile Shell 3.5.3 που κάνει σκόνη σε πρακτικότητα το TouchFlo3D. Οπότε μπορείς να πεις ότι έχω δουλέψει 3rd party interfaces. Επίσης, πιάνουν γύρω στο 30% της RAM και αρκετό CPU για να κάνουν τα αυτονόητα.

Το θέμα όπως είπα παραπάνω είναι ότι αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα Out Of the Box, όλα ίδια είναι και ικανοποιητικά. Η διαφορά ξεκινάει όταν θέλεις να τρέξεις κάτι εκτός της μαμάς HTC, μία άλλη εφαρμογή, ένα παιχνίδι κλπ (αν τα βρεις απόλυτα συμβατά φυσικά) ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωην κατοχος iphone (και κατοχος HD2 τωρα) Θα σου πω πως τα ειδα απο μερια μου.

Iphone:

Το πιο ωραιο gadgetaki που ειχα ever!:T:Πολυ ομορφο γρηγορο και για μενα καλη αυτονομια.Οι εφαρμογες του ειναι παρα πολλες και οι περισσοτερες απο αυτες αξιζουν...Και παρα πολλα παιχνιδια.Δουλεια να εχεις στον ελευθερο χρονο σου δηλαδη.Ολα σε ενα δηλαδη!

ΑΛΛΑΑν δεν το κανειs jailbreak εχει χασει το 80% της αξιας του (για μενα).+οτι για να κανεις πραγματα απλα πραγματα εχει διαδηκασια.

Δηλαδη ακομα και στο να περασεις μουσικη ή ringtones στο κινητο....:fist:

ΗΤC HD2

Πρωτο πραγμα που θα δεις και θα παθεις πλακα ειναι η οθονη του.Θα βλεπεις οθονες απο αλλα κινητα και θα λες οτι ειναι 3 χρονια πισω.Εχει win mobile που σημαινει οτι δεν εχεις ουτε jailbreak ουτε τιποτα.και εδω υπαρχουν χιλιαδες εφαρμογες.Στο θεμα του sync ειναι αλλου.μπορεις να βαλεις απλα το καλωδιο και να περασεις οτι θελεις,μπορεις μεσο wifi να κανεις sync κανονικα,μπορεις να κανεις το κινητο wifi modem και αλλα χιλιαδυο.

Εμενα μου λοιπουν ενα δυο πραγματακια απο το iphone αλλα πολλα περισσοτερα αυτα που με κανουν να μην θελω να γυρισω πισω.

Αυτα που λεω ειναι προσωπικη μου γνωμη και το τι μου εμεινε απο την συμβιωση και με τα δυο κινητα για τη χρηση που τα ηθελα...:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωην κατοχος iphone (και κατοχος HD2 τωρα) Θα σου πω πως τα ειδα απο μερια μου.

Iphone:

Το πιο ωραιο gadgetaki που ειχα ever!:T:Πολυ ομορφο γρηγορο και για μενα καλη αυτονομια.Οι εφαρμογες του ειναι παρα πολλες και οι περισσοτερες απο αυτες αξιζουν...Και παρα πολλα παιχνιδια.Δουλεια να εχεις στον ελευθερο χρονο σου δηλαδη.Ολα σε ενα δηλαδη!

ΑΛΛΑΑν δεν το κανειs jailbreak εχει χασει το 80% της αξιας του (για μενα).+οτι για να κανεις πραγματα απλα πραγματα εχει διαδηκασια.

Δηλαδη ακομα και στο να περασεις μουσικη ή ringtones στο κινητο....:fist:

ΗΤC HD2

Πρωτο πραγμα που θα δεις και θα παθεις πλακα ειναι η οθονη του.Θα βλεπεις οθονες απο αλλα κινητα και θα λες οτι ειναι 3 χρονια πισω.Εχει win mobile που σημαινει οτι δεν εχεις ουτε jailbreak ουτε τιποτα.και εδω υπαρχουν χιλιαδες εφαρμογες.Στο θεμα του sync ειναι αλλου.μπορεις να βαλεις απλα το καλωδιο και να περασεις οτι θελεις,μπορεις μεσο wifi να κανεις sync κανονικα,μπορεις να κανεις το κινητο wifi modem και αλλα χιλιαδυο.

Εμενα μου λοιπουν ενα δυο πραγματακια απο το iphone αλλα πολλα περισσοτερα αυτα που με κανουν να μην θελω να γυρισω πισω.

Αυτα που λεω ειναι προσωπικη μου γνωμη και το τι μου εμεινε απο την συμβιωση και με τα δυο κινητα για τη χρηση που τα ηθελα...:mobile1:

Το αυτο....εγω πιστευω το iphone ειναι ενα παιχνιδι...αν και με τρωει να το παρω γιατι μ αρεσει πολυ....

Το αλλο ειναι κυριλα, εχει χρωματα....λες και βλεπεις led tv...

Oπως ειχε πει και ο dolly αυριο παω να το παρω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.