Jump to content



Να 6pin κανείς, ή να 8pin; Ιδού η απορία...


LevelOne

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

οχι ρε συ μέχρι τα ταπεινά 68Amps είμαι σε κάθε 12V rail εγώ :D

Για την ακρίβεια το ένα είναι 67 και το άλλο 68. Αλλά ο Faganas 2 (που είναι στη φάση σχεδιασμού) θα έχει τουλάχιστον 100-110 σε κάθε rail :) για πάνω από 2400W μόνο από τα +12.

Ας μην ήταν αυτή η κρίση :( και θα ήταν ήδη εκτός σχεδιαστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι σε κανένα PSU (450-500 Watts και άνω) δεν υπάρχει rail που να μην μπορεί να δώσει πάνω από 75W. Όσο παλιό και αν είναι αυτό. Καμιά εταιρία δε θα έβαζε το OCP στα 6.25Amps μόνο. Προσωπικά το θεωρώ άστοχο να έκαναν κάτι τέτοιο.

Τέλος όπως λες και εσύ στα σύγχρονα PSU δεν υφίσταται πια αυτό, οπότε αυτός ηταν ένας από τους σκοπούς του άρθρου. Να γνωρίζουν όλοι ότι στα σύγχρονα PSUs (όπως αυτά των δοκιμών) δεν έχει σημασία αν θα χρησιμοποιήσουν σκέτο το 6pin ή και το +2.

Aυτό που δεν έχετε καταλάβει ακόμα και μιλάτε για marketing κόλπα είναι ότι το 8pin είναι ένα είδος "σήματος" και "πιστοποίησης ικανότητας" που σκέφτηκαν οι υπεύθυνοι της PCI-E κοινοπραξίας για να δηλώσουν το αυξημένο ρεύμα που θα περνάει από εκεί, και για να μην πηγαίνει ο "μικρός Γιαννάκης" να συνδέσει το 6pin που εχει το Τrust τροφοδοτικό του σε μια MSI lightning.

"Σύγχρονα PSUs" δεν είναι μόνο τα 750άρια και 1200άρια που δοκιμάσατε εδώ. Είναι και τα 500W των 15Ε που πούλαγε μέχρι προχτές ακόμα και το Πλαίσιο, και που ακόμα βάζουν διάφοροι σε PC.

Πώς δηλαδή θα δηλώσουν οι κατασκευαστές ότι μια κάρτα θα ζητήσει 150W και όχι 75 αν άφηναν ίδιο τον κονέκτορα?

Σκέψου το κι αλλιώς. Με τα καλά τροφοδοτικά που δοκίμασες, και με αντάπτορα από molex να έβγαζες 6 ή 8pin για το fagana, θα είχε πρόβλημα το καλό τροφοδοτικό να δώσει τη ζητούμενη ισχύ/ρεύμα? Όχι.

Εδώ και με άλλα πολύ παλιότερα τροφοδοτικά που δεν έχουν καν ούτε 6pin, αν είναι καλό το τροφοδοτικό μπορεί να τροφοδοτήσει με αντάπτορα από molex και 1 και 2 6pin και 8pin κάρτα γραφικών.

Τα ράσα (ο τύπος αντάπτορα) δεν κάνουν τον παπά. Το ικανό τροφοδοτικό τον κάνει.

Ξαναλέω, το 8pin δεν είναι τίποτα άλλο από το σήμα που σκέφτηκαν αυτοί που διαμορφώνουν προδιαγραφές, για να καταλαβαίνει η κάρτα ότι ο μικρός Γιαννάκης έβαλε μία πιστοποιημένα ικανή πηγή ρεύματος για την κάρτα του.

Γι΄αυτο και μια 4890 δεν θα ξεκινήσει αν της βάλεις 6pin και αφήσεις κενά τα άλλα 2, ακόμα και αν το κάνεις με το 1200άρι τροφοδοτικό. Γιατί δεν μπορεί να ξέρει αν είσαι εσύ που το κάνεις με το Thermaltake ή ο μικρός Γιαννάκης που το κάνει με το Qtec. Και αν ο μικρός Γιαννάκης θέλει να βραχυκυκλώσει το Qtec, το κρίμα θα είναι στο λαιμό του.

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω λίγο δύσκολο να καταφέρουμε να πάρουμε από τις εταιρείες τροφοδοτικά των 15ευρώ.. ποια θα τολμήσει να το δώσει για σοβαρό τεστ; Από την άλλη.. όποιος έχει και δεν φοβάται την ανατίναξη μπορεί να μας το στείλει!

Link to comment
Share on other sites

θα 'θελα, αν μου επιτρέπεται, να "ρίξω" στο τραπέζι μια άλλη προοπτική... να το δούμε από μια άλλη οπτική αν θέλετε.

αν αναλύσουμε το πως τροφοδοτείται μια σύγχρονη VGA, θα δούμε ότι τα 75W (6,25Α) τα τραβάει από το slot της PCI-E. τα υπόλοιπα W που χρειάζεται θα τα πάρει από τα βύσματα εξωτερικής τροφοδοσίας PCI-E 6pin/8pin. αν υποθέσουμε ότι έχει 2x6pin, με "θεωρητικό" μέγιστο τα 75W, η κάρτα αυτή μπορεί να τραβήξει 225W!! ακόμα και οι power hog fermi, που θέλουν καμιά 250αριά W, είναι μόλις 25W πάνω από αυτό το όριο!! οπότε το ερώτημα που γεννάται δεν είναι αν μπορείς να τραβήξεις 150W από ένα 6pin, αλλά αν στην πράξη τα χρειαζόμαστε ;)

προσωπική μου άποψη και χωρίς να είμαι ειδικός, είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ να χρειαστούμε πάνω από 7-8Α ανά βύσμα PCI-E και ότι τα πόσα Α θα τραβήξεις από ένα βύσμα εξαρτάται από την ποιότητα του βύσματος και το πάχος τον καλωδιώσεων.

edit: όσων αφορά το ερώτημα αν μπορείς να τραβήξεις πάνω από 6,25Α από ένα 6pin PCI-E, παραθέτω το απόσπασμα από το review του jonnyguru για το ETASIS ET850 το οποίο έχει μόνο απλά 6pin PCI-E

Now what about 12V1 and 12V2 and these four PCI-e connectors I'm left with? Well.. the manual shows one PCI-e and designates that the wires are +12V and ground but not what rails they are on. So I do what I can. I plug 12V1, 2 and 3 into my load tester and put a 1, 2, 3, 5 and 8A load on each one.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το συμπέρασμα δεν είναι οτι οι κάρτες δουλεύουν με το 6-pin αντι για το 8-pin... Μερικές κάρτες (δλδ όλες οσες έχουν 8πιν) απαιτούν το 8πινο για να "ξεκλειδώσουν" μερικές επιπλέον λειτουργίες (advanced overclocking κλπ).

Το θέμα μας εδω ήταν ΑΝ και κατα πόσο μπορεί το 6πιν να παρέχει το ίδιο ρεύμα με το 8πιν. Και το παρέχει. Απλά, πρέπει με κάποιον τρόπο να δώσεις γείωση και στα δύο επιπλέον πινς που περισσεύουν...

Εφόσον "σηκώνει" το τροφοδοτικό στο 6pin τότε βάζεις κάτι τέτοιο και λύθηκε το ζήτημα!:T:

Edit: Συγνώμη αλλά δεν διαβασα μερικές σελίδες και έκανα ποστ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο, αλλά θα είσαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό σου μπορεί να δώσει τα απαιτούμενα βατ;

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία (λίγο καθυστερημένα βέβαια) τώρα κατάλαβα γιατί η γομαροκάρτα του αδερφού μου (275) δεν δούλεψε ποτέ στον υπολογιστή μου. Ήθελε 8πινο και του έβαλα 6πινο χωρίς να βραχυκυκλώσω τις άλλες 2 γειώσεις. Καλύτερα βέβαια, γιατί μπορεί να έψηνα το τροφοδοτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο, αλλά θα είσαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό σου μπορεί να δώσει τα απαιτούμενα βατ;

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία (λίγο καθυστερημένα βέβαια) τώρα κατάλαβα γιατί η γομαροκάρτα του αδερφού μου (275) δεν δούλεψε ποτέ στον υπολογιστή μου. Ήθελε 8πινο και του έβαλα 6πινο χωρίς να βραχυκυκλώσω τις άλλες 2 γειώσεις. Καλύτερα βέβαια, γιατί μπορεί να έψηνα το τροφοδοτικό μου.

Αν προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις τέτοιο τροφοδοτικό για να δώσεις από 6pin σε 8pin στην κάρτα σου λογικό θα είναι να καεί! Εκτός και αν το χρησιμοποιείς για να τροφοδοτεί ΜΟΝΟ το 8pin:p

Όπως είπε νομίζω κάποιος πιο πάνω ένα σοβαρό τροφοδοτικό 500-550Watt το πιο πιθανό είναι να μην έχει πρόβλημα.

Φυσικά για να θέλεις να βάλεις κάρτα με 8pin (= γομαρόκαρτα) ίσως και το υπόλοιπο σύστημα είναι βαρβάτο (και μάλιστα OC) τότε και το 500-550W ίσως τα βρει σκούρα.

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω λίγο δύσκολο να καταφέρουμε να πάρουμε από τις εταιρείες τροφοδοτικά των 15ευρώ.. ποια θα τολμήσει να το δώσει για σοβαρό τεστ; Από την άλλη.. όποιος έχει και δεν φοβάται την ανατίναξη μπορεί να μας το στείλει!

I have one.Ένα L&C 600άρι μούφεν μπούφεν.Θα το στείλω κάποια στιγμή αρκεί να έρθει σώο πίσω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το δικό μας άρθρο ο Power Supply Marketing Manager της Antec αποφάσισε να κάνει ένα επιπλέον πείραμα. Να τραβήξει 55Αmps από ένα 6pin PCIE connector!! Δηλαδή 660Watts!!

[ame=http://www.youtube.com/user/watchAntecTV#p/a/u/2/RdqsUX6fMj4]YouTube - watchAntecTV's Channel[/ame]

First of all as you concluded from the test the +2 does add in fact nothing to the stability or performance. The whole thing is a huge mess on information, see the video above… I was able to pull a nice 55A through ONE PCIE connector. That’s 660 watts!!

Επίσης μπορείτε να διαβάσετε ανάλογα Myth busted άρθρα από την Antec εδώ

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το δικό μας άρθρο ο Power Supply Marketing Manager της Antec αποφάσισε να κάνει ένα επιπλέον πείραμα. Να τραβήξει 55Αmps από ένα 6pin PCIE connector!! Δηλαδή 660Watts!!

Ναι και το 6πινο βύσμα κάπνιζε έτοιμο να πάρει φωτιά! Δεν μου λες, το overcurrent protection πήγε περίπατο; Δεν θα έπρεπε να κάνει shutdown;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.