Jump to content


Να 6pin κανείς, ή να 8pin; Ιδού η απορία...


LevelOne

Recommended Posts

αν θυμάμαι καλά είχε πει οτι τα εξτρα 2πιν είναι στην ουσία γείωση για oc

επίσης σε κάποια κάρτα γραφικών που είχα είχε adaptor από 6πιν σε 8πιν

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
δηλαδη στην υποδοχη 8πιν μιας καρτας μπορουμε να βαλουμε 6πιν καλωδια χωρις κανενα προβλημα..?..ενδιαφερον...!

thespesie σορρυ δεν παρατήρησα το ερωτηματικό :tomato: και κατάλαβα ότι νάνε.... αποτέλεσμα πήγα να απαντήσω σε κάτι που μου φάνηκε λάθος...

Παιδιά, το συμπέρασμα δεν είναι οτι οι κάρτες δουλεύουν με το 6-pin αντι για το 8-pin... Μερικές κάρτες (δλδ όλες οσες έχουν 8πιν) απαιτούν το 8πινο για να "ξεκλειδώσουν" μερικές επιπλέον λειτουργίες (advanced overclocking κλπ).

Το θέμα μας εδω ήταν ΑΝ και κατα πόσο μπορεί το 6πιν να παρέχει το ίδιο ρεύμα με το 8πιν. Και το παρέχει. Απλά, πρέπει με κάποιον τρόπο να δώσεις γείωση και στα δύο επιπλέον πινς που περισσεύουν...

Αυτό πού ήθελες να αποδείξεις το κατάλαβα. :p

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟΣ ο faganas.......!..... :D

Όταν μιλάω εγώ για "marketing" μερικοί - μερικοί συνεχίζουν και διαβάζουν τα φυλλάδια στο internet για τα ATX κτλ.

:)

Υ.Γ. Προς "fagana":

Όταν με το καλό τελειώσω το megalo custom τροφοδοτικό θα το πάρει ο faganas για να τον ανατινάξω?... :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ, αλλά επειδή μερικοί αναφέρθήκανε σε εμένα μέσα σε αυτό το thread (και αν μάλιστα δεν με ειδοποιούσε φιλικό μέλος δεν θα είχα ιδέα). Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο κάποιος να αρχίσει τις προσωπικές αναφορές και μάλιστα για άτομο που δεν συμμετείχε μέχρι εκείνη την ώρα στο thread.

Εγώ δεν έχω και κανένα επαγγελματικό συμφέρον να στηρίξω μέσα από αυτό το thread.

Αν ένα τροφοδοτικό έχει 6πινη μόνο στον αγωγό τότε αυτό που κάνατε στο τεστ δεν συμβαίνει. Αν όμως στον ίδιο αγωγό υπάρχει και 8πινο τότε καθώς ο αγωγός αυτός επιτρέπεται να δώσει πάνω από 75w τότε συμβαίνει το φαινόμενο που αναφέρεται ΓΙΑΤΙ Ο ΑΓΩΓΟΣ πρέπει να μπορεί να ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ AMPERAGE που είναι καταλληλο για το 8πινο.

Πάρτε ένα τροφοδοτικό μόνο με 6πινα ή ένα που να έχει τα 8πινα σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ αγωγό, και ζητήστε 16amperes από το βύσμα αυτό να δούμε αν θα τα δώσει ή θα κάνει shutdown. Η μεθοδολογία σας είναι λάθος. Για να ήταν σωστή θα έπρεπε να τεστάρετε τροφοδοτικό που δεν διαθέτει 8πινες καθόλου και να ζητάγατε ρεύμα 8πινης απο την 6πινη του...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι έκτροπα αναφέρεσαι? Μην απειλείς και μάλιστα αόριστα γιατί μόνο άσχημη εντύπωση προκαλείς προς όσους σε διαβάζουν.......Αναφορά στη γνώμη σου έκαναν που με βάση το τεστ φάνηκε οτι είναι λάθος. Δε σε είπαν καμπούρη και δεν έχει την υπόσταση της καταδίκης.

Και για να μην νομίζουν όσοι με διαβάζουν οτι πάω να το παίξω το αντίπαλο δέος για να αρχίσουν τα flames.....είμαι σίγουρος οτι με τη πρώτη ευκαιρία θα γίνει και το τεστ που ζητάς.

Και όπως το περιγράφεις πιθανόν να βγεις και σωστός με τη μεθοδολογία που θες να ακολουθήσουν στην δοκιμή.Και γω θα ήμουν περίεργος αν όντως το 6pin rail θα αντέξει τη σύνδεση με 8pin ''αχόρταγου dummy load''.

Τόσα χρόνια έχω βαρεθεί να βλέπω αντιπαλότητες παιδικής χαράς για το ποιος την έχει μεγαλύτερη ''τη γνώση''.

Εδώ είναι ο Φαγάνας εδώ είναι και τα τροφοδοτικά....Αντί λοιπόν να προκαλεί ο καθένας με επικίνδυνες εκφράσεις όπως έκανες στην αρχή πείτε τις ιδέες σας και αναμείνατε στο να υλοποιηθούν για να βγάλουμε όλοι τα συμπεράσματά μας.

Το να γκρινιάζουμε πριν προτείνουμε κάτι, το θεωρώ το λιγότερο δείγμα αδυναμίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι έκτροπα αναφέρεσαι? Μην απειλείς και μάλιστα αόριστα γιατί μόνο άσχημη εντύπωση προκαλείς προς όσους σε διαβάζουν.......Αναφορά στη γνώμη σου έκαναν που με βάση το τεστ φάνηκε οτι είναι λάθος. Δε σε είπαν καμπούρη και δεν έχει την υπόσταση της καταδίκης.

Αφενός είχα κάνει ήδη edit.

Αφετέρου για να πει κανείς πως η άποψη μου είναι λάθος πρέπει καταρχήν να συμμετέχω στο thread και κατα δεύτερον να έχει καταλάβει κανείς τι έλεγα τότε.

Τόσα χρόνια έχω βαρεθεί να βλέπω αντιπαλότητες παιδικής χαράς για το ποιος την έχει μεγαλύτερη ''τη γνώση''.

Δεν έχει να κάνει με κάτι τέτοιο...

Ήταν το 1ο μου ποστ όταν ήδη υπήρχαν 3 ποστς που με αφορούσαν. Δεν ξέρω εσύ πως το βλέπεις, εμένα πάντως δεν μου καλοφάνηκε....

Εδώ είναι ο Φαγάνας εδώ είναι και τα τροφοδοτικά....Αντί λοιπόν να προκαλεί ο καθένας με επικίνδυνες εκφράσεις όπως έκανες στην αρχή πείτε τις ιδέες σας και αναμείνατε στο να υλοποιηθούν για να βγάλουμε όλοι τα συμπεράσματά μας.

Το να γκρινιάζουμε πριν προτείνουμε κάτι, το θεωρώ το λιγότερο δείγμα αδυναμίας.

Να στο πάω ένα βήμα παραπέρα; Γιατί άραγε έγινε το συγκεκριμένο τέστ και μάλιστα γιατί με τέτοια μεθοδολογία; Το να τραβάς από το εξάπινο βύσμα ενός rail που υποστηρίζει και 8πινο είναι προφανές γιατί δεν είναι η σωστή μέθοδος...

Για να μην ξεχνιόμαστε, ορίστε μια παράθεση του τι έλεγα τότε:

Δεν έχω πει ότι η 8πινη "βγάζει παραπάνω ρεύμα" όπως χαρακτηριστικά είπες ότι λέω, αλλά ότι "σηκώνει" παραπάνω φορτίο. Αν βάλεις 6πινη σε 8πινο και γειώσεις τα δύο ελευθερα pin ΝΑΙ μεν η κάρτα θα παίξει γιατί έχει sensing στα βύσματα αλλά ΔΕΝ θα τροφοδοτείται επαρκώς ΕΚΤΟΣ αν το psu δίνει στο καλώδιο αρκετό φορτίο. Εξαρτάται την κατασκευή.

Απο κει και πέρα εγώ έχω μιλήσει για amperes, δεν είπα ότι το έξτρα βύσμα δίνει παραπάνω ρεύμα.

EDIT: Εν πάσει περιπτώσει δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με το thread περαιτέρω, υπάρχουν τρέχοντα ζητήματα της επικαιρότητας που είναι πολύ πιο σημαντικά από τα 8πινα και τα 6πινα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το test δεν έγινε για να σταματήσει η «κόντρα» μεταξύ Hipro & Candy, έγινε για ενημέρωση όλων μας.

Συνεπώς δεν θα το κάνουμε thread προσωπικών αντιπαραθέσεων και ύβρεων.

Έχουμε πει πως προσωπικοί και μειωτικοί χαρακτηρισμοί και ειρωνείες απαγορεύονται, και αν δεν τους κόψετε θα βρέξει μπάν με την μία.

Συζητήστε, αλλά πολιτισμένα.

Admin Note: Οι άσχετες με το θέμα καταχωρήσεις μεταφέρθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ, αλλά επειδή μερικοί αναφέρθήκανε σε εμένα μέσα σε αυτό το thread (και αν μάλιστα δεν με ειδοποιούσε φιλικό μέλος δεν θα είχα ιδέα). Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο κάποιος να αρχίσει τις προσωπικές αναφορές και μάλιστα για άτομο που δεν συμμετείχε μέχρι εκείνη την ώρα στο thread.

Εγώ δεν έχω και κανένα επαγγελματικό συμφέρον να στηρίξω μέσα από αυτό το thread.

Αν ένα τροφοδοτικό έχει 6πινη μόνο στον αγωγό τότε αυτό που κάνατε στο τεστ δεν συμβαίνει. Αν όμως στον ίδιο αγωγό υπάρχει και 8πινο τότε καθώς ο αγωγός αυτός επιτρέπεται να δώσει πάνω από 75w τότε συμβαίνει το φαινόμενο που αναφέρεται ΓΙΑΤΙ Ο ΑΓΩΓΟΣ πρέπει να μπορεί να ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ AMPERAGE που είναι καταλληλο για το 8πινο.

Πάρτε ένα τροφοδοτικό μόνο με 6πινα ή ένα που να έχει τα 8πινα σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ αγωγό, και ζητήστε 16amperes από το βύσμα αυτό να δούμε αν θα τα δώσει ή θα κάνει shutdown. Η μεθοδολογία σας είναι λάθος. Για να ήταν σωστή θα έπρεπε να τεστάρετε τροφοδοτικό που δεν διαθέτει 8πινες καθόλου και να ζητάγατε ρεύμα 8πινης απο την 6πινη του...

Κανένα PSU από όσα έχω δοκιμάσει δεν έχει OCP στα μόλις 75W. Επίσης στην πλακέτα του PSU τα OCP δεν πάνε σε κάθε καλωδίωση αλλά σε κάθε virtual rail. Και πολλές φορές το OCP είναι πάρα πολύ ψηλά για να αντέχει τα spikes του απότομου φορτίου και να μην κλείνει το PSU.

Τέλος για το αν είναι λάθος η μεθοδολογία που ακολουθήσαμε επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη. Πάντως επειδή σε ένα φορουμ πρέπει να ακούγονται όλες οι προτάσεις και να παίρνουμε/μαθαίνουμε από όλους, με το που πέσει παλιότερο PSU στα χέρια μου που έχει μόνο 6pin θα το τεστάρω για να δω αν θα μπορέσει να δώσει όχι μόνο 180W αλλά και πολύ παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

...Τέλος για το αν είναι λάθος η μεθοδολογία που ακολουθήσαμε επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη. Πάντως επειδή σε ένα φορουμ πρέπει να ακούγονται όλες οι προτάσεις και να παίρνουμε/μαθαίνουμε από όλους, με το που πέσει παλιότερο PSU στα χέρια μου που έχει μόνο 6pin θα το τεστάρω για να δω αν θα μπορέσει να δώσει όχι μόνο 180W αλλά και πολύ παραπάνω :)

ΠΟΥ και ΠΩΣ θα το τεστάρεις?........

Έλα να σου δώσω το δικό μου που έχει ΜΟΝΟ 6πινα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα PSU από όσα έχω δοκιμάσει δεν έχει OCP στα μόλις 75W. Επίσης στην πλακέτα του PSU τα OCP δεν πάνε σε κάθε καλωδίωση αλλά σε κάθε virtual rail. Και πολλές φορές το OCP είναι πάρα πολύ ψηλά για να αντέχει τα spikes του απότομου φορτίου και να μην κλείνει το PSU.

Τέλος για το αν είναι λάθος η μεθοδολογία που ακολουθήσαμε επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη. Πάντως επειδή σε ένα φορουμ πρέπει να ακούγονται όλες οι προτάσεις και να παίρνουμε/μαθαίνουμε από όλους, με το που πέσει παλιότερο PSU στα χέρια μου που έχει μόνο 6pin θα το τεστάρω για να δω αν θα μπορέσει να δώσει όχι μόνο 180W αλλά και πολύ παραπάνω :)

To λάθος που κάνετε είναι ότι θεωρείτε πως το 6πινο βύσμα ΔΕΝ θα δώσει παραπάνω ρεύμα επειδή είναι.. εξάπινο. Όπως είχα ξαναπεί και στην παράθεση η ποσότητα του ρεύματος ΔΕΝ είναι θέμα βύσματος, αλλά θέμα τροφοδοτικού. Πολλά τροφοδοτικά βάζουνε σε ένα rail που σαφέστατα μπορεί να αποδώσει παραπάνω από τα 75w και το 8πινο βύσμα, ή εναλλακτικά ακόμα και αν είναι διαφορετικά καλώδια τα συνδέουνε στο ίδιο rail πάνω στο pcb (όχι πάντα αλλά πολλές φορές). Για να είναι σωστό το τεστ σου θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η 6πινη αυτή τροφοδοσία δεν βρίσκεται σε rail που έχει το overcurrent π.χ. στα 20amps, κάτι που δεν υφίσταται επί της ουσίας.

Ξαναδές τι είχα πει και τότε. Το τεστ που έχετε κάνει δεν λέει πολλά γιατί τα σύγχρονα τροφοδοτικά δεν έχουν μεμονωμένες 6πινες, άλλωστε υποτίθεται πως ο χρήστης δεν θα βραχυκυκλώνει τα άδεια 2 πινς της 8πινης στην κάρτα του έχοντας συνδέσει 6πινο και μάλιστα από psu που δεν μπορεί να δώσει το απαραίτητο φορτίο... αλλά αν θεωρητικά το έκανε κάποιος αυτό το psu θα έκανε shutdown από overcurrent και το ξέρουμε αμφότεροι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν ήμουν Αθήνα θα ερχόμουν πολύ ευχαρίστως, αλλά είμαι Μυτιλήνη δυστυχώς, μόνιμα. Αν μπορείς πάντως να στείλεις κάποιο από τα δικά σου κατα εδώ γιατί όχι. Να του έκανα και ένα review :)

Όσο για το πώς, ο Faganas έχει τη δυνατότητα 2 ανεξάρτητων load banks στα +12V. Στη μία βάζω το ATX (το οποίο δίνει και την εκίννηση στο PSU μέσω του Fagana) και στην άλλη έχω μόνο το PCI-E που θέλω να δοκιμάσω. Στη συνέχεια τραβάω όσα Amps θέλω από το 2ο load bank.

Link to comment
Share on other sites

To λάθος που κάνετε είναι ότι θεωρείτε πως το 6πινο βύσμα ΔΕΝ θα δώσει παραπάνω ρεύμα επειδή είναι.. εξάπινο. Όπως είχα ξαναπεί και στην παράθεση η ποσότητα του ρεύματος ΔΕΝ είναι θέμα βύσματος, αλλά θέμα τροφοδοτικού. Πολλά τροφοδοτικά βάζουνε σε ένα rail που σαφέστατα μπορεί να αποδώσει παραπάνω από τα 75w και το 8πινο βύσμα, ή εναλλακτικά ακόμα και αν είναι διαφορετικά καλώδια τα συνδέουνε στο ίδιο rail πάνω στο pcb (όχι πάντα αλλά πολλές φορές). Για να είναι σωστό το τεστ σου θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η 6πινη αυτή τροφοδοσία δεν βρίσκεται σε rail που έχει το overcurrent π.χ. στα 20amps, κάτι που δεν υφίσταται επί της ουσίας.

Ξαναδές τι είχα πει και τότε. Το τεστ που έχετε κάνει δεν λέει πολλά γιατί τα σύγχρονα τροφοδοτικά δεν έχουν μεμονωμένες 6πινες, άλλωστε υποτίθεται πως ο χρήστης δεν θα βραχυκυκλώνει τα άδεια 2 πινς της 8πινης στην κάρτα του έχοντας συνδέσει 6πινο και μάλιστα από psu που δεν μπορεί να δώσει το απαραίτητο φορτίο... αλλά αν θεωρητικά το έκανε κάποιος αυτό το psu θα έκανε shutdown από overcurrent και το ξέρουμε αμφότεροι αυτο.

Το θέμα είναι ότι σε κανένα PSU (450-500 Watts και άνω) δεν υπάρχει rail που να μην μπορεί να δώσει πάνω από 75W. Όσο παλιό και αν είναι αυτό. Καμιά εταιρία δε θα έβαζε το OCP στα 6.25Amps μόνο. Προσωπικά το θεωρώ άστοχο να έκαναν κάτι τέτοιο.

Τέλος όπως λες και εσύ στα σύγχρονα PSU δεν υφίσταται πια αυτό, οπότε αυτός ηταν ένας από τους σκοπούς του άρθρου. Να γνωρίζουν όλοι ότι στα σύγχρονα PSUs (όπως αυτά των δοκιμών) δεν έχει σημασία αν θα χρησιμοποιήσουν σκέτο το 6pin ή και το +2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.