Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Περιμενε...

Αν ανοιξεις ενα παραθυρο εντολων (cmd) και δωσεις dir %AppData%\Atmanun θα δεις μεσα τρια exe που το πρωτο θα ειναι αυτο που χτυπαει?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

όλα οκ όμως δεν εγκαταστάθηκε το Catalyst Control Center

Εφτιαξα ενα μικρο προγραμματακι για να βλεπετε τι υπαρχει εγκατεστημενο στο συστημα οσον αφορα τους Catalyst.

Catalyst info.exe

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα ενα μικρο προγραμματακι για να βλεπετε τι υπαρχει εγκατεστημενο στο συστημα οσον αφορα τους Catalyst.

Catalyst info.exe

Atiman (δεν μας ειπες νομιζω το ονομα σου τοσα χρονια - νομιζω)

Καλυτερα να φτιαξεις και νεο θεματακι για το νεο σου δημιούργημα.

Link to comment
Share on other sites

Atiman (δεν μας ειπες νομιζω το ονομα σου τοσα χρονια - νομιζω)

Καλυτερα να φτιαξεις και νεο θεματακι για το νεο σου δημιούργημα.

Νομίζω μας το έχει πει, αλλά είναι θαμμένο σε ένα thread με πολύ ένταση :p

Ποιος νοιάζεται όμως για το όνομα, όταν το software κάνει καλή δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει καν τον κοπο.

Ειναι απλα σκριπτακια που υπαρχουν και μεσα στον uninstaller και εμφανιζονται στην πρωτη μασκα.

Τα γραφεις, τα γραφεις μετα σε Visual C++, τα περνας απο τον compiler, τα κανεις exe, και οριζεις πως και απο που θελεις να τα δεις. Απλο...

Σαν παραδειγμα, εαν δωσεις τις εντολες (σε cmd παραθυρο)

REG QUERY "HKLM\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall" /f "Microsoft Visual" /s >>"c:\visual.log"

FOR /F "tokens=3,4,5,6,8,9,10,11,12,13" %A IN ('findstr "DisplayName" "c:\visual.log"') DO echo %A %B %C %D %E %F %G %H %I %J

θα δεις ολες τις εκδοσεις Microsoft Visual C++, που εχεις εγκατεστημενες σε 64bit συστημα.

Κ.λ.π..........

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω την νεα εκδοση αλλα οταν πατησα στην επιλογη automatic μετα απο κανα 2 οθονες εφαγα μπλε οθονη και ελεγε κατι για ενα αρχειο Atispare.sys αν και δεν θυμαμαι καλα...Τελικα με το που μπηκε το ξεκινησα παλι εβαλα ξανα auto ολοκληρωθηκε εκανε reboot και ολα μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Τετοιο αρχειο δεν υπαρχει γενικα στην "ομαδα" των αρχειων υπολογιστων, αρα μαλλον καποιο αλλο θα ειδες.

Στην πρωτη διεργασια, τιποτα δεν σβηνεται και τιποτα δεν απεγκαθιστανται εκτος απο οτι εχει εγκαταστησει ο Install Manager της ΑΤΙ. (μιλαμε παντα για την πρωτη διεργασια, πριν απο το πρωτο restart, εκει που "αλλαζει αναλυση η οθονη" μας).

Αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει λογος να υπαρξει ειτε μπλε οθονη ειτε κατι αλλο.

Εαν ομως καποιο εξωτερικο προγραμμα που εχει "επεμβει" στην πλατφορμα του Manager, (ειτε πριν ειτε μετα απο την εγκατασταση του) υπαρχει, τοτε ο "ειδικος" ES Manager που υπαρχει στον uninstaller τον αφαιρει αποριπτωντας τον ως 'παρασιτο'.

Εκει, μονο ενας μαγος θα μπορουσε να ξερει τι ειναι αυτο το αρχειο, γιατι υπαρχει και τι κανει.

Επειδη ειναι αδυνατον να γνωριζει κανεις τετοια φαινομενα, οποιοδηποτε προβλημα παρουσιαζεται γενικα, ειναι και πιστοποιηται ως προβλημα οταν υποκεινται στην αρχη της επαναληψιμοτητας.

Για να μπορεσουμε λοιπον να εκφερουμε αποψη πρεπει τουτο να συνεχισει να παρουσιαζεται συνεχως, σε καθε εγκατασταση - απεγκατασταση. Συμβαινει? εσυ πρεπει να το εξακριβωσεις ωστε να μου το μεταφερεις.

Το Event log και τα menu ελεγχων που εμφανιζονται στο τελος της απεγκαταστασης ειναι πολυ σημαντικα, οσο και να φαινεται πως δεν ειναι.

Θεωρω υποχρεωτικο να τα διαβαζουμε, ωστε να ξερουμε εαν 'σβηστηκε' κατι που δεν επρεπε παροτι ειχε ονομασια ati* και παροτι βρισκονταν 'παρατυπα' σε λαθος κλαδι του δεντρου του driver.

Τα μενου αυτα ειναι ο κωδικας επικοινωνιας μεταξυ του χρηστη κι εμενα, αλλα κυριως ακρως χρησιμα για την δικη σας ασφαλη ενημερωση. Γι αυτο υπαρχουν.

Κατι επισης σημαντικο ειναι οτι ο uninstaller δημιουργει μια σωστη πλατφορμα στο συστημα για την συνεχιση των σωστων εγκαταστασεων οσον αφορα τους drivers.

Αυτο σημαινει πως οτι "κακο" υπηρχε, πλεον δεν θα μας ξαναενοχλησει.

Η αφαιρεση των πιθανων 'παρασιτων' μπορει να δημιουργησει παρομοιο φαινομενο προσωρινης ασταθειας.

Τα 'εργαλεια' που συνοδεουν την εκδοση 6.1.3 μας παρεχουν την δυνατοτητα επαναφορας των παντων στη προηγουμενη κατασταση, οποτε δεν μπορει να υπαρξει θεμα για οποιοδηποτε λογο στην λειτουργια του συστηματος.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ΑΤΙΜΑΝ, μόλις τώρα έτρεξα τον uninstaller.

Το μνμ παραμένει το ίδιο είτε σαν administrator είτε όχι..

Το μνμ που εμφανίζει είναι αυτό....(όχι σαν administrator)

captureier.png

Uploaded with ImageShack.us

Σαν administrator εμφανιζει μονο το volume in drive C has no label

volume serial number is 3852-910B, μήπως να μην έτρεχα τον uninstaller σαν administrator???

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα με τρελανεις τελειως.

Τιποτα δεν θα τρεχεις σαν administrator, τιποτα.

Τρεξε το αρχειο Eegw_finder.exe , θα φτιαξει στον C: ενα αρχειο Eegw.vbls.

Στειλτο μου..., να δω τι σου "τρωει" το συστημα κατα την εγκατασταση....

- edit -

Εννοειτε με εγκατεστημενο τον uninstaller.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙΜΑΝ, σου έχω στείλει pm......

EDIT

Έτρεξα τον uninstaller σαν κανονικός χρήστης και η εφαρμογή λειτούργησε κανονικά,

μα γιατί είχα την εντύπωση οτι έπρεπε να το τρέχουμε σαν administrator....?

(μέχρι τον uninstaller 6.0.0 και σαν administrator έτρεχε κανονικά...)!!

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Να επισημανω οτι ειχα βαλει και την προηγουμενη εκδοση και δεν μου γινοταν install παρα μονο οταν την ετρεχα με το revo uninstaller pro..Ετσι και στην καινουργια την πρωτη φορα που μου εβγαλε μπλε οθονη το ειχα τρεχει μεσω Revo ισως να φταιει αυτο...Και δεν υπονοησα οτι το προγραμμα δεν δουλευει απλα στην αρχη τουλαχιστον συνεβει το περιστατικο με την μπλε οθονη αλλα τελικα εγιναν ολα μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν αισθανθηκα κατι τετοιο, αλλιμονο.

Καθε παρατηρηση βοηθα κι εμενα να καταλαβω το πως δουλευετε αλλα και τους χρηστες.

Το προγραμμα για να εγκατασταθει χρειαζεται το UAC disable, το εχω αναφερει παλαιοτερα, καθως και τους λογους που επελεξα να γινεται ετσι.

Μαλιστα γι αυτο σ αυτην την εκδοση, ελεγχω το UAC και το κλεινω αυτοματα αν ειναι ενεργο (βεβαια θα πρεπει πρωτα να εγκατασταθει το προγραμμα).

Εγκατασταση λοιπον μεσω του revo uninstaller pro, χμμ , δεν μπορω να πω οτι το επικροτω.

PS.

Αληθεια πειτε μου εναν λογο που εχετε το UAC ενεργο....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.