Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

[MENTION=16174]

[MENTION=497]mellodos[/MENTION]

Μιλας για το ctrdl0.lst.

Το extension αυτο δημιουργειται αφου διαβασει ενα συγκεκριμενο κλειδι στην registry.

Για να μην το βρισκει σημαινει οτι δεν δημιουργηθηκε αρα το κλειδι δεν υπηρχε. Ειναι βασικο κομματι της αλυσιδας των στοιχειων που συλλεγονται ομως, και γι αυτο κολλαει προσπαθωντας να "αλλαξει δρομο" και να διαβασει ολα τα πεδια του μητρωου που χρειαζεται για να βρει τις παραμετρους που απαιτει. Το αν βρισκει "καπου" αυτα τα στοιχεια θα σου το πω μολις μελετησω τα αρχεια που μου εστειλες. Αλλιως οντως θα κολλησει.

Και παλι το θεμα Nvidia με προβληματιζει που απ οτι ξερω χρειαζεται και καποιο patch για να δουλεψει.

Τα αρχεια σου θα μου το πουν κι αυτο.

Μολις τα μελετησω θα σου πω λεπτομεριες...

Good job man! :clap:

Τελικά τα αρχεία που μου έστειλες έκαναν καλή δουλειά και ο χρόνος του next generation cleaning μειώθηκε σημαντικά.

Το μόνο αρνητικό έιναι πως μετά την προσθήκη της επιλογής "show hidden devices" , κάθομαι όλη μέρα και κάνω uninstall τα φαντάσματα του παρελθόντος :p

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και ευχαριστούμε - και ευχαριστώ και προσωπικά εγώ - για τον χρόνο που αφιερώνεις και για το δωρεάν πρόγραμμα, αλλά μην παίρνεις και τόσο βαριά την κριτική όταν εντοπίζεται κάποιο λάθος.

Εξάλλου και εσύ αυτό θες και το προκαλείς λέγοντας μας (στους απλούς χρήστες) να δοκιμάζουμε τα προγράμματα και να αναφέρουμε bugs. Καλό για εσένα και το πρόγραμμα σου είναι αυτό.

Και νομίζω ότι σε αυτό τον τομέα έχω βοηθήσει αρκετά γιατί μου αρέσει να τεστάρω σε βάθος και από όλες τις μεριές και το software & το hardware.

Και μην ξεχνάς ότι και εμείς αφιερώνουμε χρόνο στο να δοκιμάσουμε τα προγράμματα, να τα μάθουμε και να εντοπίσουμε τα τυχόν προβλήματα.

Αν τύχει και σου ξεφύγει κάποιο σοβαρό bug, τότε ο χρόνος που θα αφιερώσει ο απλός χρήστης να ξαναστρώσει το σύστημα του, μπορεί να είναι υπερβολικά πολύς αναλογικά ακόμα και με τον δικό σου χρόνο, δεδομένου ότι είσαι developer και εμείς απλοί χρήστες.

Δεν το συνεχίζω.

Θα κάνω κάποιες δοκιμές και θα επανέλθω.

Όποτε έχεις κάτι νεώτερο για τους Server drivers από AMD ή αν αποφασίσεις να σετάρεις εσύ έναν full driver, αν θες ενημέρωσε με.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα των Windows ειναι δεδομενο, το πως ομως οριζει ο καθε χρηστης το λειτουργικο στο συστημα του, οχι.

Καθε software γραφεται πανω σε συγκεκριμενη 'σωστη' βαση, συμφωνα με αυτα στα οποια πρεπει να επεμβει.

Οι διαφοροποιησεις της βασης αυτης ανα τους χρηστες κανει τον σχεδιαστη του προγραμματος να ζητα πληροφοριες, λεπτομεριες και αναφορες προβληματων που παρατηρουνται, οχι για να βελτιωσει το προγραμμα του αλλα για να μπορεσει να προσεγγισει τις αναγκες της ιδιαιτεροτητας των ιδιων των χρηστων.

Προσπαθει να φτιαξει ενα multiple custom software, δηλαδη.

Η δυνατοτητα αφιερωσης χρονου γι αυτο αφορα τους ιδιους και το ποσο θελουν να αξιοποιησουν το software, δεν το επιβαλει κανεις, δεν το επιζητα κανεις.

PS.

Εαν ξεφυγει ενα σοβαρο bug, ο πρωτος που θα το δει ειμαι εγω πανω στις δοκιμες.

Γινονται εξαντλητικες δοκιμες σε πολλα δικα μου συστηματα για να μπορεσει να βγει το προγραμμα προς τα εξω.

Ειναι ομως πολυ δυσκολο να κανεις τον 'φακιρη', και να φανταστεις ολες εκεινες τις "αλχημιες" που μπορει να εχει κανει ο Χ χρηστης.

Δηλαδη, οταν "μου" λες οτι το προγραμμα "μου" εκανε αυτο.... και κανοντας δοκιμες σε εφτα συστηματα με αντιστοιχα λειτουργικα κ.λ.π, βλεπω οτι δεν γινεται , πως μπορω να ριξω την 'ευθυνη' στο προγραμμα? , πως μπορω να βρω τι φταιει σε ""εσενα""?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις ότι κάνεις εξαντλητικές δοκιμές σε 7 συστήματα πριν απελευθερώσεις το πρόγραμμα σου προς τους χρήστες και προλαβαίνεις τα σοβαρά bugs.

Στην δική μου περίπτωση όμως δυστυχώς αυτό δεν το έκανες.

Μου έδωσες να δοκιμάσω μια έκδοση που όπως έγραψες δεν είχες την δυνατότητα να δοκιμάσεις, λόγω έλλειψης συστήματος 2008 R2 από την μεριά σου.

Προφανώς αυτό το έκανες, λόγω βεβαιότητας για το πρόγραμμα σου και όχι για να μου διαλύσεις το δικό μου σύστημα.

Αν μου έλεγες από την αρχή ότι δεν είχες την δυνατότητα να δοκιμάσεις το πρόγραμμα σου στα 2008 R2, θα ήσουν απολύτως καλυμένος για κάθε ενδεχόμενο.

Όχι φυσικά ότι και τώρα σου ζητάω τα ρέστα.

Σε κάθε περίπτωση δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου γιατί είμαι μεγάλο παιδί και δεν με υποχρέωσε κανένας για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να δουλεύει το πρόγραμμα με το UAC ενεργό; Το εγκατέστησα από command prompt με admin rights και το έτρεξα παρομοίως αλλά θα ήταν καλύτερα αν δούλευε με UAC prompts.

Εχω γραψει και πιο πανω οτι μπορει να φτιαχτει Installer που να εγκαθισταται με ενεργο το UAC, για οποιον το ζητησει.

Ταυτοχρονα, ομως πιθανον να υπαρχουν προβληματα στην ροη της εκτελεσης των εφαρμογων, λογω ερωτησεων για καθε εφαρμογη. Εξαρταται πως εχει "φτιαξει" ο καθενας το συστημα του και δεν το διακινδυνευω.

Το UAC ενεργοποιειται - απενεργοποιειται ευκολα και γρηγορα, θεωρω πιο ασφαλη την κατα την εγκατασταση - χρηση απενεργοποιηση του και ενεργοποιηση του αμεσως μετα.

Στην δική μου περίπτωση όμως δυστυχώς αυτό δεν το έκανες.

Μου έδωσες να δοκιμάσω μια έκδοση που όπως έγραψες δεν είχες την δυνατότητα να δοκιμάσεις, λόγω έλλειψης συστήματος 2008 R2 από την μεριά σου.

Προφανώς αυτό το έκανες, λόγω βεβαιότητας για το πρόγραμμα σου και όχι για να μου διαλύσεις το δικό μου σύστημα.

Σε κάθε περίπτωση δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου γιατί είμαι μεγάλο παιδί και δεν με υποχρέωσε κανένας για τίποτα.

Σε ποιο σημειο και με ποιον τροπο διελυσα το συστημα σου?

Χρησιμοποιεις εναν οδηγο πειραγμενο απο και γω δεν ξερω ποιον, και λες οτι το προγραμμα απεγκαταστασης σου διελυσε το συστημα και ταυτοχρονα δεν αφηνει τον πειραγμενο Installer να εγκαταστησει καποια options?

Ποσο σοβαρο ειναι αυτο?

Η ελαχιστη γνωση υπολογιστων θα αρκουσε για να καταλαβεις οτι αυτο που λες δεν στεκει, εχεις αυτη την γνωση?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Με χρήση Uninstaller για τους custom 11.8 preview και εγκατάσταση custom 11.7, είχα τα ίδια και χειρότερα αποτελέσματα.

Έκανα το ίδιο και στους custom 11.7 και πέρασα τους Custom 11.6 και ήμουν σίγουρος ότι αυτοί θα μπουν σωστά, αφού αυτούς είχα και πριν την χρήση του Uninstaller μετά την εγκατάσταση σε καθαρό σύστημα.

Τελικά ούτε οι αρχικοί παίζουν σωστά, οπότε τους ξήλωσα και αυτούς πάντα με χρήση Uninstaller και πέρασα τους official 11.8 preview για Windows 7 για να είμαι σίγουρος ότι θα παίξουν έστω και κομμένοι (χωρίς OpenCL, MFT codecs κτλ).

Ούτε αυτοί παίζουν σωστά!

Η απάντηση βρίσκεται μάλλον στο εξής μήνυμα που μου βγαίνει μετά από κάθε installation driver (custom ή official):

WARNING

The Catalyst Control Center is not supported by the driver version of your enabled graphics adapter. Please update yor AMD graphics driver, or enable your AMD adapter using the Displays Manager.

Υποψιάζομαι ότι αυτό το μήνυμα βγήκε μάλλον από κάποια προσπάθεια του Windows Update να περάσει driver στο παρελθόν π.χ όταν βγήκαν οι 11.7 ενώ εγώ είχα τους 11.6.

Εγώ ποτέ δεν έχω αφήσει το Windows Update να μου περάσει driver.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω εσένα και τις γνώσεις σου, αλλά ούτε και το πρόγραμμα σου, σου λέω ότι αυτό - το πρόγραμμα σου δηλαδή - ήταν η αιτία του κακού.

Έδωσα λύση μόνος μου στο πρόβλημα μου κάνοντας τα εξής:

1) Uninstall από Device Manager του driver

2) Install full custom 11.8 driver

Με αυτό τον απλούστατο και ταχύτατο τρόπο, έχω τους τελευταίους full drivers 11.8 preview για 2008 R2 - ναι αυτούς τους κακούς driver από το κακό site που δεν ακολουθεί την πολιτική της ATI για τα Server λειτουργικά.

Άρα αν σας βγει ποτέ αυτό το Warning που βλέπετε παραπάνω, προς Θεού:

ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟΝ UNINSTALLER ΤΟΥ ATIMAN.

ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΑΚΡΗ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ...ΑΝΗΜΕΡΑ

ΚΑΝΤΕ UNINSTALL ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ DEVICE MANAGER

Ελπίζω να βοήθησα ή να βοηθήσω στο μέλλον και άλλους με παρόμοιο πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Προφανως το ποστ του [MENTION=16174]NikosD[/MENTION] αναφερεται σε λειτουργικο Windows Server 2008 R2 με χρηση πειραγμενου catalyst driver και μονο.

Η απάντηση βρίσκεται μάλλον στο εξής μήνυμα που μου βγαίνει μετά από κάθε installation driver (custom ή official):

WARNING

The Catalyst Control Center is not supported by the driver version of your enabled graphics adapter. Please update yor AMD graphics driver, or enable your AMD adapter using the Displays Manager.

Υποψιάζομαι ότι αυτό το μήνυμα βγήκε μάλλον από κάποια προσπάθεια του Windows Update να περάσει driver στο παρελθόν π.χ όταν βγήκαν οι 11.7 ενώ εγώ είχα τους 11.6.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω εσένα και τις γνώσεις σου, αλλά ούτε και το πρόγραμμα σου, σου λέω ότι αυτό - το πρόγραμμα σου δηλαδή - ήταν η αιτία του κακού.

ΛΑΘΟΣ, το μηνυμα αυτο αφορα την συνεργασια του Catalyst Control Center με τον driver.

Καμια σχεση με updates η ακομη περισσοτερο με την οποιαδηποτε τροπου, διαδικασιας, προγραμματος κ.λ.π απεγκαταστασης.

Ειναι φανερο οτι το συμπερασμα σου, ειναι παντελως ατοπο.

Έδωσα λύση μόνος μου στο πρόβλημα μου κάνοντας τα εξής:

1) Uninstall από Device Manager του driver

2) Install full custom 11.8 driver

Με αυτό τον απλούστατο και ταχύτατο τρόπο, έχω τους τελευταίους full drivers 11.8 preview για 2008 R2 - ναι αυτούς τους κακούς driver από το κακό site που δεν ακολουθεί την πολιτική της ATI για τα Server λειτουργικά.

Άρα αν σας βγει ποτέ αυτό το Warning που βλέπετε παραπάνω, προς Θεού:

ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟΝ UNINSTALLER ΤΟΥ ATIMAN.

ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΑΚΡΗ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ...ΑΝΗΜΕΡΑ

ΚΑΝΤΕ UNINSTALL ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ DEVICE MANAGER

Ελπίζω να βοήθησα ή να βοηθήσω στο μέλλον και άλλους με παρόμοιο πρόβλημα

Ειναι φανερη η καποια αγνοια γνωσης υπολογιστων, και η αναξιοπιστια των συμπερασματων.

Ο uninstaller χρησιμοποιει εναν ES ATI Install Manager για την απεγκατασταση του driver, βαθυτερου πεδιου απο τον κλασσικο.

Η χρηση του ιδιου, πριν το Νext Generation η οποιοδηποτε αλλου option ειναι ολοιδιου αποτελεσματος με την απεγκατασταση μεσω του Control Panel.

Αγνοεις ομως και αυτην την δυνατοτητα της ΑΤΙ και σβηνεις τον driver μεσα απο το Device Manager, εκτος αν αλλα θελεις να πεις και αλλα λες.

Και καλα πρατεις αφου, κανεις ΑΤΙ Install Manager δεν μπορει να σβησει σωστα εναν driver με πειραγμενο installer.

Για αυτους που διαβαζουν πρεπει να πουμε οτι μεσω του Device Manager (και δεξι κλικ για τον driver) τα Windows αφαιρουν τα στοιχεια που εκεινα εγκατεστησαν σε συγκεκριμενα πεδια για τον Χ οδηγο.

Δεν γινεται χρηση κανενος επισημου προγραμματος απεγκαταστασης, ουτε της ΑΤΙ αλλα ουτε και του δικου μου.

Με πολυ απλα λογια, (επειδη ανελυσα τον custom driver) τα στοιχεια που τοποθετει κατα την εγκατασταση ΔΕΝ βρισκονται εκει που ψαχνει ο Uninstall Manager της ATI και ειναι και ελλειπη.

Προσωπικα, δεν μπορω να βασιστω σε κανενα απο τα συμπερασματα αυτα.....

Ταυτοχρονα, η περιληψη οσων μας λες ειναι οτι ΔΕΝ κανει δουλεια κανενα επισημο η ανεπισημο προγραμμα απεγκαταστασης παρα μονον η βιαιη αφαιρεση του οδηγου μεσω του Device Manager. Πως θα 'φυγουν' τα υπολοιπα παρακλαδια του catalyst δεν μας λες? Αδιαφορο?

Σε ποιο σημειο ομως και γιατι φταιει το δικο μου software και πως 'διελυσε' το συστημα σου (Windows Server 2008 R2), δεν αναφερεις.

PS.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια !!!

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβαλα την έκδοση 5.2.4. Φιλικό περιβάλλον και οι οδηγίες λιτές στο βαθμό μιας καλής αυτοματοποίησης. Έφτασα στο σημείο να είναι καθαρό το pc μου από τους 11.7 και έκανα εγκατάσταση τους 11.8. Μόλις τους εγκατέστησα είπα να κάνω ένα restart από συνήθειο και μόνο. Δυστυχώς δεν έμπαινα στα windows(7-64bit pro). Είχα διαλέξει την πρώτη επιλογή αν δεν απατώμαι ήταν το "Α". Δυστυχώς ότι και να προσπάθησα να κάνω,μέχρι και αλλαγή σε μία nvidia 6800 μπας και μπω,δεν απέδωσαν καρπούς. Μόλις έρχομαι από φορματ. Δεν κατάφερα να κρατήσω logs για να είναι πιο τεκμηριομένη η αναφορά μου απλά στο repair των windows έγραφε για bad drivers.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτά έγραφε,όπως είπα και παραπάνω,δεν κατάφερα να κρατήσω logs μιας και έκανα φορμάτ.Ούτε η επαναφορά ούτε ξανά load τους drivers από το σύστημα ή το cd των windows κατάφεραν να επαναφέρουν το λειτουργικό. Παρεπιπτόντως,αυτή τη στιμή εόμαι με τους 11.8 στη φρέσκια,πλέον,εγκατάσταση(ίδιο αρχείο που είχα κατεβάσει,δεν ξανακατέβασα άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έχεις updated. Τώρα το βγάζει και το Panda suspicious. To πρωί μόνο το Microsoft το έβγαζε κακό : VirusTotal - Free Online Virus, Malware and URL Scanner

εδιτ: Και το symantec VirusTotal - Free Online Virus, Malware and URL Scanner

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορηματικα, ΔΕΝ υπαρχει καμια περιπτωση να υπαρχει ιος στο προγραμμα.

Υπαρχει τροπος να εντοπισεις τα στοιχεια εκεινα που αποδιδουν στον Uninstaller τα χαρακτηριστικα ιου, προκειμενου να τα βγαλεις και να μην "φρεναρουν" τον κοσμο τα warnings αυτα?

Απ'οτι καταλαβα, το καθε antivirus βλεπει τον uninstaller σαν ιο διαφορετικης βαρυτητας, συνεπως εχουμε μια αντιμετωπιση απο Ignore μεχρι automatically Delete.

Μπορεις να κανεις κατι για αυτο, μιας και δεν μιλαμε για ενα antivirus αλλα για πληθωρα antivirus...

Thanks!

(Ελπιζω να πηγες διακοπες εστω και για λιγο :-) )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.