Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

[MENTION=16174]NikosD[/MENTION]

Τα Video Settings βρισκονται στο κλειδι \Video\amdkmdap και διαγραφονται.

Οι επιλογες οθονων δεν γραφονται σε κανενα σημειο των Windows, παρα μονο στα user profiles xtml τα οποια και διατηρω.

Ο Hdmi driver απεγκαθισταται και αυτος, πιθανον να παραμεινει ο atihdmi.sys ο οποιος χρησιμοποιηται απο τον high definition driver της Microsoft. Η διενεξη αυτη δεν τον αφηνει να σβησει διοτι αναφερεται οτι χρησιμοποιηται απο αλλο device.

Ειναι ομως αχρηστος απο μονος του (ως .sys).

[MENTION=497]mellodos[/MENTION]

Μιλας για το ctrdl0.lst.

Το extension αυτο δημιουργειται αφου διαβασει ενα συγκεκριμενο κλειδι στην registry.

Για να μην το βρισκει σημαινει οτι δεν δημιουργηθηκε αρα το κλειδι δεν υπηρχε. Ειναι βασικο κομματι της αλυσιδας των στοιχειων που συλλεγονται ομως, και γι αυτο κολλαει προσπαθωντας να "αλλαξει δρομο" και να διαβασει ολα τα πεδια του μητρωου που χρειαζεται για να βρει τις παραμετρους που απαιτει. Το αν βρισκει "καπου" αυτα τα στοιχεια θα σου το πω μολις μελετησω τα αρχεια που μου εστειλες. Αλλιως οντως θα κολλησει.

Και παλι το θεμα Nvidia με προβληματιζει που απ οτι ξερω χρειαζεται και καποιο patch για να δουλεψει.

Τα αρχεια σου θα μου το πουν κι αυτο.

Μολις τα μελετησω θα σου πω λεπτομεριες...

Link to comment
Share on other sites

1) Τα video settings του 11.6 δεν διαγράφονται από τον uninstaller. Μια δοκιμή θα σε πείσει.

2) Για τις επιλογές των οθονών, ποιο είναι αυτό αρχείο XTML και που βρίσκεται στον δίσκο, ωστέ να μπορεί κάποιος να το διαγράψει manually ?

3) Για τον HDMI driver το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι για όποιο λόγο, μετά την χρήση του uninstaller σου, ο καινούργιος Catalyst driver δεν βρίσκει σύστημα τέτοιο ώστε να μπορεί να περάσει τον καινούργιο HDMI driver.

Τελικά το σύστημα που προκύπτει μετά την χρήση του uninstaller και την εγκατάσταση του καινούργιου Catalyst, είναι ένα σύστημα χωρίς καθόλου HDMI driver!

Ούτε τον παλιό driver έχει κρατήσει ούτε τον καινούργιο driver έχει περάσει!

Γνώμη μου είναι ότι επειδή είσαι τελειομανής, αν θες να δώσεις έναν άρτιο uninstaller στον κόσμο, θα πρέπει να δεις και τα 3 παραπάνω θέματα και ειδικά το 2ο και 3ο.

Ευχαριστώ

Υ.Γ

Μόλις δοκίμασα να τρέξω τον εγκαταστάτη του Uninstaller σε Windows Server 2008 R2 και μου έριξε πόρτα.

Εκτός από τις πολιτικές της Microsoft και της AMD, που δεν επιθυμούν - για να το θέσω κομψά - την εγκατάσταση του Catalyst driver στα Windows Server, υπάρχει κάποιος άλλος τεχνικός λόγος που δεν επιτρέπεις εσύ την εγκατάσταση του Uninstaller σου στα Windows Server?

Γνωρίζω πολύ καλά πως ο κώδικας βάσης των 2008 R2 είναι κοινός με τα Windows 7, κι έτσι προέκυψε και το κοινό SP1 για τα δύο λειτουργικά, οπότε θα σου ζητήσω να ανοίξεις την εγκατάσταση και για τα 2008 R2.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η AMD δεν επιτρέπει να εγκατασταθεί ο πλήρης οδηγός Catalyst στα 2008 R2.

Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό:

http://forums.mydigitallife.info/threads/28362-11.7-amp-11.8-preview-Server-2K8-R2-Ready-Drivers

Έχουν κάνει καλή δουλειά με την Orca ή έχουν πετσοκόψει τον driver ?

Πάντως malware ακόμα δεν έχω βρει σε αυτούς τους custom drivers (για την ακρίβεια στους προηγούμενους 11.6 που τους έχω περασμένους- τον 11.8 preview για Windows Server 2008 R2 δεν τον έχω περάσει ακόμα λόγω του uninstaller σου)

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Προσθήκη 2008 R2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χθες τον 5.2.4 (ειχα τον 5.1) για να περασω τους 11.8 και εχω το ιδιο προβλημα με τον z3et.

Μετα την απεγκατασταση των οδηγων με τον unistaller > reboot αλλα τα windows δεν..

Startup Repair

Problem Event Name- Startup Repair Offline

Problem Signature 01- 6.1.7600.16385

Problem Signature 02- 6.1.7600.16385

Problem Signature 03- unknown

Problem Signature 04- 38

Problem Signature 05- Auto Failure

Problem Signature 06- 1

Problem Signature 07- Bad Driver

Οταν κανω επαναφορα συστηματος μου βγαζει error για το C:\windows\system32\drivers\NISDrvWFP.sys

Windows 7 64bit + sp1 εχω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ληφθουν υπ οψιν οι πληροφοριες σου.

Ευχαριστω.

Δεν σε έχω συνηθίσει σε τόσο διπλωματικές και σύντομες απαντήσεις.

Ευελπιστώ σε επί τω έργω απάντηση με την επόμενη έκδοση 5.x που θα τα λύνει όλα.

Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Τυχαινει να ειμαι παντα σιγουρος σ αυτα που λεω οταν για τον σχεδιασμο ενος προιοντος εχω την αποκλειστικη ευθυνη εγω.

Στην περιπτωση σου θελει λιγο "φακιρικα" , θα προσπαθησω να μαντεψω τι συμβαινει στο συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά , το θέμα του NIkosD το είχα και εγώ στα versions που θέλανε πρώτα αφαίρεση απο install manager. Απο τότε που αναλαμβάνει ο uninstaller την διαδικασία, o CCC γίνεται "παρθένος" , σε μένα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 συστήματα που έχω (Vista, 7, 2008 R2) είναι x64 με τα service packs και τα updates τους.

Είναι όλα καθαρά από πρόσφατο format με μόνο 1 driver περασμένο σε όλα, τον 11.6 και μόνο μια εγκατάσταση του Unistaller v5.2.4 χωρίς άλλη εγκατάσταση παλαιότερα.

Πιο ιδανικές συνθήκες από αυτές, δεν γίνεται να υπάρξουν.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι οπως τα λες NikosD, τοτε κανεις πανηγυρικα λαθος διοτι τα στοιχεια που σε προβληματιζουν απεγκαθιστανται υποχρεωτικα απο τον Install Manager, ειτε χρησιμοπειεις τον δικο μου uninstaller ειτε της ΑΤΙ.

Ψαξτο λιγο καλυτερα.

Τα xml data, βρισκονται στο path "C:\Users\computerName\AppData\Local\ATI\ACE"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ μου λες ότι μετά την χρήση του uninstaller, την απεγκατάσταση των 11.6 και την εγκατάσταση του νέου driver 11.8 preview:

1) Τα video settings είναι τα default του νέου driver (και όχι τα παλιά settings που είχα εγώ στον 11.6)

2) Ο Installer του 11.8 preview μπορεί και περνάει τον HDMI driver.

Ειδικά για το 2) σε εμένα δεν βγάζει ούτε καν την επιλογή του HDMI driver κατά την διάρκεια της εγκατάστασης.

Θα το ψάξω εγώ ΑΛΛΑ να το ψάξεις ΚΑΙ ΕΣΥ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=497]mellodos[/MENTION] εχεις ΠΜ.

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ μου λες ότι μετά την χρήση του uninstaller, την απεγκατάσταση των 11.6 και την εγκατάσταση του νέου driver 11.8 preview:

1) Τα video settings είναι τα default του νέου driver (και όχι τα παλιά settings που είχα εγώ στον 11.6)

2) Ο Installer του 11.8 preview μπορεί και περνάει τον HDMI driver.

Ειδικά για το 2) σε εμένα δεν βγάζει ούτε καν την επιλογή του HDMI driver κατά την διάρκεια της εγκατάστασης.

Θα το ψάξω εγώ ΑΛΛΑ να το ψάξεις ΚΑΙ ΕΣΥ.

1) Τα video settings ειναι τα δικα σου και οχι τα default του νέου driver.

2) Τι δουλεια εχει ο uninstaller η ο οποιος τροπος απεγκαταστασης με την επιλογη προς εγκαταστση ενος device του νεου Installer?

Δεν εχει διαβασει τιποτα μεχρι εκεινη την στιγμη ο Installer παρα μονο το Device ID της καρτας.

PS.

Ας θεωρησω οτι δεν το εχω ψαξει και σχεδιαζω......οτι μου ερθει !!!

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Άρα:

1) Συμφωνήσαμε ότι εγώ βλέπω τα video settings του 11.6, ενώ θα έπρεπε να βλέπω του 11.8 preview.

2) Συμφωνήσαμε ότι ΔΕΝ σβήνεις τις επιλογές των οθονών από τον παλιό driver.

3) Για το θέμα του HDMI driver, αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ο uninstaller αφήνει σκουπίδια/ υπολείμματα από τον παλιό HDMI driver και αυτό αποτρέπει τον νέο Installer/ driver από το να περάσει τον καινούργιο HDMI, αφού βλέπει ότι υπάρχει ο παλιός. Ή ακόμα χειρότερα το λειτουργικό είναι σε τέτοια κατάσταση, ώστε ο Installer του καινούργιου driver βλέπει ότι δεν υπάρχει καν HDMI - για άγνωστο λόγο - και δεν προτείνει την επιλογή εγκατάστασης του HDMI driver.

Για το 3) δεν λέω πως είναι αναγκαστικά θέμα του uninstaller σου, απλά περιγράφω μια κατάσταση και κάποιες πιθανές αιτίες.

Μπορεί να φταίει ότι εγώ έχω κάνει disabled την οθόνη που έχω επάνω στην θύρα HDMI - προσοχή δεν έχω κάνει disabled τον HDMI driver, μόνο την οθόνη.

Αν φταίει αυτό είναι βλακεία του Installer που δεν βλέπει το HDMI και βλέπει την οθόνη που είναι disabled.

Άρα πιθανόν να λύνεται το πρόβλημα αν σβήσω τις επιλογές των οθονών ή αν ξανακάνω manually enabled την HDMI οθόνη, οπότε ενεργοποιηθεί και το installation του HDMI driver.

Κι αυτό Bug είναι, όχι του uninstaller αλλά του Installer/ driver.

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα συνηθως θεωρουνται δεδομενα, αλλα τα στοιχεια που μου εστειλε ο mellodos, με εβαλαν σε σκεψεις.

Ο uninstaller μου σβηνει ολο το ATI software ενω ο κλασικος uninstaller αφαιρει τμηματα του current.

Κανεις ομως δεν σβηνει το ΑΤΙ hardware, γιατι πολυ απλα δεν μπορει να το "βρει" για να το σβησει.

Υπαρχουν χρηστες (οπως ο mellodos) που δεν εχουν κανει φορματ απο καποια προηγουμενη καρτα στην επομενη τους, αλλα ουτε απεγκατεστησαν την παλια πριν βαλουν την νεα (συνηθες φαινομενο).

Καθε καρτα, ακομα και η ιδια (οταν πχ αλλαζει vendor bios) εχει μια μοναδικη ταυτοτητα την οποια διαβαζουν τα Windows μεσω του driver και φτιαχνουν ενα "κρυφο" προς εμας ιχνος.

Αυτο το ιχνος το βλεπει καθε νεος driver που εγκαθισταται και αναπτυσεται και στα πεδια που θα το εκανε εαν η καρτα ηταν σε λειτουργια. Σ αυτες τις περιπτωσεις εχουμε γεματα αρκετα κλειδια των ControlSet's ενω θα επρεπε να εχουμε μονο ενα για καθε μια καρτα (πυρηνα). 1*

Αυτο συνηθως δεν ενοχλει την λειτουργια του driver, της καρτας η του συστηματος, διοτι τα Windows οριζουν σαν default καρτα λειτουργιας αυτη που υπαρχει στο συστημα, ανεξαρτητα σε ποιο κλειδι ανηκει αριθμητικα.

Οταν ομως γινεται απεγκατασταση ο driver δεν αφαιρειται απο κανενα αλλο κλειδι εκτος απο τα κλειδια που αφορουν τους υπαρκτους πυρηνες. Σ αυτα τα κλειδια το συστημα επαναφερει τον Microsoft VGA driver των Windows χωρις να σβηνει τιποτα απο τα στοιχεια του catalyst.

Παροτι ο uninstaller μου, αφαιρει ολα τα στοιχεια απο τα "ανυπαρκτου" υλικου κλειδια, ο Microsoft driver φορτωνεται παντα, εκτος απο το κλειδι της υπαρκτης καρτας και στο default Vga start κλειδι που ειναι το 0.

Μεχρι εδω καλα θα μου πειτε, τα Windows οριζουν start καρτα στο κλειδι που υπαρχει και οριζουν αυτο το κλειδι ως default boot start, ετσι το συστημα ξεκινα...

Σωστα, μονο που αυτο δεν συμβαινει στο SP1, το οποιο οριζει το κλειδι της start καρτας που ανηκει ως start, αλλα ως default boot start κλειδι παντα το 0.

Το 0 κλειδι ποτε δεν περιεχει την υπαρκτη καρτα του συστηματος εφ οσον ανηκουμε στην κατηγορια 1*, ετσι στο restart (αφου το 0 δεν εχει τιποτα απο drivers) θα εχουμε BSOD και NO boot.

Για να λυθει αυτο το "προβλημα", θα πρεπει να απενεργοποιησουμε τις παλιες και ανυπαρκτες καρτες απο το συστημα μας, κατι που εχει πολλαπλο οφελος. Ο driver θα εγκατασταθει μονο σε ενα, δυο, η τρια κλειδια αναλογα τους υπαρκτους πυρηνες μας και δεν θα εγκατασταθει σε 32 ταυτοχρονα (οπως ηταν πχ στο συστημα του mellodos).

Εχετε προφανως παρατηρησει ποσο αργει το "περασμα" του ATI Vga driver κατα την εγκατασταση του?, σε οσο περισοοτερα κλειδια εγκατασταθει τοσο περισσοτερη ωρα κανει.

Η απενεργοποιηση - διαγραφη των μη υπαρκτων καρτων, δεν μπορει να γινει με απλη διαγραφη των PCI vendors απο το ENUM της registry γιατι θα ξαναεμφανιστουν, τα hardware ID's βρισκονται κωδικοποιημενα σε 16δικη μορφη σε σημειο που δεν μπορουμε εμεις να τα διαβασουμε.

Ο τροπος λοιπον ειναι ο εξης,,

Α) Απεγκατασταση του driver, ειτε με τον Install Manager, ειτε με τον δικο μου uninstaller αλλα προσοχη δεν πρεπει να τρεξει το next Generation ακομη. Αρα προτιμηστε για την διαδικασια αυτη τον Install Manager απο το Control Panel > restart after end.

Β) Ακολουθουμε την πιο κατω απλη αλλα προσεκτικη διαδικασια, θα την αφησω στα Αγγλικα για καλυτερη καταννοηση, πηγη της η Microsoft.

1 Right-click My Computer and select Properties.

2 Click on the Advanced tab.

3 Click on Environment Variables.

4 Below the bottom Environment Variables window pane (System Variables), click on New

5 For Variable Name, enter devmgr_show_nonpresent_devices

6 For Variable Value, enter 1

7 Click OK to close Environment Variables and OK again to close System Properties

Open Device Manager, click on View and then select Show hidden devices from the menu. You can identify the hidden devices by their grayed-out icons.

Go to the Display adapters and show your old cards.

Right-click the selected card and choose "Uninstall" driver on every one.

Restart and ok.

Προτεινω να το κανετε για ολες τις καρτες που θα βρειτε στο Display adapters, ακομα και για τις υπαρκτες καρτες σας , πιθανον δε, να τις δειτε περισσοτερες απο μια φορες και ο λογος ειναι αυτος που ειπα στην αρχη..Καντε το για ολες...

Μετα θα διαπιστωσετε οτι οι νεοι drivers θα εγκαθιστουνται παντα στα κλειδια 0 και ανω (αναλογα τον αριθμο των καρτων σας).

Σας κουρασα !!! , σορυ.

- edit -

PS.

Αυτη η διαγραφη, των μη υπαρκτων καρτων, ειναι απαξ δια παντος, δεν θα μας ξαναενοχλησουν ποτε.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Για τον [MENTION=16174]NikosD[/MENTION]

1)

Μόλις δοκίμασα να τρέξω τον εγκαταστάτη του Uninstaller σε Windows Server 2008 R2 και μου έριξε πόρτα.

Εκτός από τις πολιτικές της Microsoft και της AMD, που δεν επιθυμούν - για να το θέσω κομψά - την εγκατάσταση του Catalyst driver στα Windows Server, υπάρχει κάποιος άλλος τεχνικός λόγος που δεν επιτρέπεις εσύ την εγκατάσταση του Uninstaller σου στα Windows Server?

Γνωρίζω πολύ καλά πως ο κώδικας βάσης των 2008 R2 είναι κοινός με τα Windows 7, κι έτσι προέκυψε και το κοινό SP1 για τα δύο λειτουργικά, οπότε θα σου ζητήσω να ανοίξεις την εγκατάσταση και για τα 2008 R2.

Τα Windows Server 2008 R2, δεν ειναι ενα κοινο καθημερινο λειτουργικο, ετσι οι αναγκες χρησης του ειναι ελαχιστες στην πλειοψηφια.

Αλλα επειδη το ζητησες Atiman Uninstaller v.5.2.4 Server 2008 R2.msi

Κανει για ολα τα προηγουμενα λειτουργικα και για Windows Server 2008 R2.

Ταυτοχρονα "σου" εχω αφαιρεσει τα ορισμενα απο τον χρηστη Video Settings, ωστε να εχεις τα default του καθε νεου driver, οπως επιθυμεις.

PS.

Οσες φορες προσπαθησα να δοκιμασω τον HDMI installer του 11.8 preview, δουλεψε και εγκατασταθηκε κανονικα χωρις το παραμικρο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα πριν λίγο το post σου και έτρεξα να εγκαταστήσω τον Uninstaller για τα 2008 R2.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) Εγκατάσταση Uninstaller κανονικά, είδα ότι έχεις προσθέσει και τα 2008 R2 στα υποστηριζόμενα λειτουργικά στην πρώτη splash screen

2) Άψογη λειτουργία Uninstaller, μου είπε ότι τα ξήλωσε όλα από τον full installer του 11.6 driver (custom installer από το παραπάνω site που είναι για 2008 R2)

3) Εγκατάσταση του 11.8 preview από το ίδιο site 11.7 & 11.8 preview Server 2K8 / R2 Ready Drivers

4) Όλες οι επιλογές διαθέσιμες, συμπεριλαμβανομένου και του HDMI driver (Μέχρι εδώ καλά)

5) Εγκατάσταση κανονικά full install, Log on και φόρτωμα του Catalyst Control Center για να δω τις επιλογές και

6) ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Τι σημαίνει καταστροφή:

A) Έχουν εξαφανιστεί ολόκληρα τα Video settings, δεν υπάρχει η επιλογή καθόλου.

Β) Και οι δύο οθόνες (DVI και HDMI) φαίνονται ως disabled (παρόλο που έχω κανονικά εικόνα στην DVI που έχω μόνιμα συνδεδεμένη)

Γ) Λόγω του παραπάνω (υποθέτω) δεν υπάρχουν οι επιλογές για scaling και ρυθμίσεις στην οθόνη (και πως να υπάρχουν αφού φαίνεται ως disabled!)

Δ) Ελάχιστες οι δυνατότητες επέμβασης γενικώς στις επιλογές των οθονών (μάλλον λόγω Β) και αυτό)

Ε) Το Catalyst Control Center κολλάει συχνά-πυκνά ειδικά όταν ψάχνω τις επιλογές των οθονών και πρέπει να το κλείνω με το ζόρι.

Τι γίνεται ?

Νομίζω στην προσπάθεια σου να φτιάξεις τα Video settings και τις επιλογές των οθονών για τον HDMI driver, έκοψες κάποιο νεύρο!

Διατίθεμαι να κάνω testing σε άλλη έκδοση Uninstaller ή άλλη ιδέα που μπορεί να έχεις γιατί έχω μείνει με ένα εξαιρετικά προβληματικό και λειψό σε δυνατότητες CCC.

Την περίπτωση να φταίει ο παραπάνω custom driver (που είναι ο full installer 11.8 preview για 2008 R2) την έχω μάλλον αποκλείσει γιατί και το OpenCL και το OpenGL και τα MFT codecs που περνάει, δουλεύουν όλα.

Εξάλλου σε καθαρό σύστημα - χωρίς να προηγηθεί ο uninstaller - όταν έβαλα τον custom driver του full installer 11.6 για 2008 R2 - από το ίδιο site - δούλεψαν όλα άψογα με την μία.

Μήπως είναι μια ευκαιρία να ασχοληθείς και με τον full installer των Catalyst drivers για 2008 R2, γιατί ο official driver που δίνει η AMD για τα 2008 R2, είναι πετσοκομμένος και αναγκάζομαι και ψάχνω custom drivers όπως ο παραπάνω για να κάνω την δουλειά μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θεμα "προσπαθειας" αλλα θεμα "επιλογων".

Δεν αφησα τυχαια τα Video settings του προηγουμενου driver στο συστημα, ουτε μου "ξεφυγε".

Απο την αλλη δεν βγαζω τιποτα που να μην "ξαναμπαινει", δηλαδη τα Video settings που αφορουν εγκατασταση και ορισμο των παραμετρων του amdkmdap ξαναεγκαθιστανται κανονικα.

Ο uninstaller δεν καταργει αλλα αφαιρει, δεν 'καταστρεφει' κλειδια η πεδια.

Η συμπεριφορα του ειναι σχεδιασμενη να ειναι η ιδια ακριβως ασχετως λειτουργικου συστηματος απο αυτα που υποστηριζει, και μιας και δεν τον εχω δοκιμασει σε Server 2008 R2, οταν διαφοροποιησα τις επιλογες των Video settings, εγιναν ομως οι απαραιτητες δοκιμες στα αλλα λειτουργικα ωστε να μπορω να τον δωσω χωρις το παραμικρο προβλημα, παροτι τον εφτιαξα ειδικα για σενα. Δοκιμασε τον κι αλλου...

Ειμαι απολυτα βεβαιος γι αυτα που λεω και γι αυτα που σχεδιαζω, ψαξε λιγο καλυτερα τι μπορει να συμβαινει με τις ρυθμισεις σου.

PS.

1) Δεν θα ειχα εμπιστοσυνη σε εναν οδηγο που ειναι "πειραγμενος" απο το orca.

2) Δεν θα στεκομουν στις ατελειες η τις αδυναμιες - προβληματα του 11.8 preview, ο επισημος οδηγος ειναι ο 11.7.

3) Για τον Installer της AMD, ειναι μια αλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περασε καθολου στο ντιυκου, τουλαχιστον απο εμενα.

Εγιναν απειρες δοκιμες για να δω πιθανη ευθυνη του uninstaller, αλλα δεν εδειξαν πουθενα 'λαθη'.

Επιβεβαιωνεις κι εσυ αλλα και πολλοι αλλοι χρηστες αυτο, λεγοντας οτι δεν συναντησαν κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν τολμώ να πειράξω τα άλλα λειτουργικά μου με αυτόν τον Uninstaller, μετά από αυτό που έπαθα στα 2008 R2.

Άλλο test μηχάνημα δεν έχω για να μπορώ να κάνω άφοβα δοκιμές.

Όσον αφορά στα Video settings, στα προηγούμενα post σου ανέφερες ότι αφαιρούνται by default από τον Uninstaller και μου έλεγες ότι κάνω πανηγυρικά λάθος όταν εγώ έλεγα ότι δεν αφαιρούνται.

Τώρα παραδέχεσαι ότι δεν αφαιρούνται τα video settings, αλλά λες ότι δεν σου ξέφυγε, έγινε σκόπιμα από εσένα.

Τώρα τι να πιστέψουμε από όλα αυτά ?

Δεν μένω σε αυτό, προχωράω γιατί αυτές τις κωλοτούμπες τις κάνεις συχνά, εγώ τουλάχιστον τις συνήθισα :)

Πάμε στην ουσία.

Ακόμα και τον 11.7 να βάλω, όπως σου εξήγησα στα προηγούμενα post, λόγω της πολιτικής της AMD, δεν μου περνάει όλες τις επιλογές στα 2008 R2.

ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ:

1) OpenCL

2) AVIVO transcoder

3) MFT codecs

Άρα πάλι θα καταφύγω στους full custom installers/ drivers του εν λόγω site.

Θα δοκιμάσω να κάνω πάλι Uninstall με τον συγκεκριμένο τελευταίο Uninstaller στο "χαλασμένο" έτσι και αλλιώς σύστημα (2008 R2) και θα περάσω τους custom full drivers 11.7

Εσύ μπορείς να μου πεις αν και πότε η AMD officialy θα υποστηρίξει full τα 2008 R2 ?

Αν δεν πρόκειται να γίνει σύντομα αυτό ή ποτέ, μπορείς να φτιάξεις έναν αξιόπιστο full installer/ driver για 2008 R2 ?

Στον καινούργιο uninstaller που έφτιαξες για εμένα και ευχαριστώ, εκτός από τα Video settings (που δεν τα ζήτησα γιατί σου είπα ότι με βολεύει να κρατάει τα παλιά μου και να μην τα ξαναπερνάω - εγώ για εσένα το ανέφερα που θεωρούσες ότι τα ξηλώνει όλα, δηλαδή το ανέφερα ως bug), αλλά και εκτός από την λειτουργικότητα στα 2008 R2 (που φυσικά και την ζήτησα), έχεις πειράξει και τις επιλογές των οθονών ?

Έσβησε ο uninstaller αυτόματα το αρχείο XML από τον δίσκο ή έκανε κάτι άλλο σε σχέση με τις οθόνες ?

Γιατί μου κάνει εντύπωση ότι και οι δύο οθόνες DVI και HDMI αναφέρονται ως disabled και γενικά φαίνεται ότι έχει μπει "χέρι" στα settings των οθονών.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις "κωλοτούμπες" θα σε συμβουλευα να διαβασεις καλυτερα και τα δικα μου και τα δικα σου ποστ, στην ιδια σελιδα ειναι, θα σε γλυτωσουν απο το να εκτειθεσαι.

Συντομως,,

Πουθενα δεν λεω οτι διαγραφονται τα Video settings, το αντιθετο μαλιστα.

Πανηγυρικα λαθος κανεις οσον αφορα τον Installer.

Ολα μα ολα μα ολα, πως αλλιως να το πω, γραφονται απο τον installer καπελο (απο πανω) απο οτιδηποτε υπαρχει στον δισκο η στην registry.

Σκοπος του uninstaller ειναι να διαγραφονται τα παλια τελειως, γιατι τα νεα ειναι σχεδον παντα διαφορετικα απο τα παλια, πραγμα που σημαινει οτι στο συστημα θα υπαρχουν και τα παλια.

Δεν υπαρχει καταχωρηση, πεδιο, κλειδι κ.λ.π που ο uninstaller θα μπορουσε να απαγορευσει στον Installer να εγκαταστησει.

Το ξαναειπα με οσο πιο χαζα λογια μπορω να το πω.

Ολα τα αλλα που αναφερεις περι οδηγων, δεν βλεπω σε τι αφορουν το δικο μου software.

PS.

Οταν αποφασισω να "πουλησω" το παρων software τοτε ο αγοραστης θα ειχε καθε διακαιωμα στο να το κρινει και με χειροτερο ισως τροπο απο οτι εσυ.

Αλλα, δυστηχως για μενα το φτιαχνω και το χαριζω για δικη σας ευκολια, εαν δεν αρεσει σε καποιους μπορουν να το διαγραψουν ακομη και απο την μνημη τους.

Παρ ολα αυτα, χωρις καμια υποχρεωση μου [MENTION=16174]NikosD[/MENTION], εφτιαξα για σενα αποκλειστικα ενα νεο software σε ενα νεο package, και δεν το εκανα για να με ευχαριστησεις.

Πραγματικα λυπαμαι πιο πολυ απο εσας οταν ακουω οτι δημιουργηθηκαν διαφορα θεματα στο συστημα σας μετα την χρηση του προγραμματος. Καταναλωνω απιστευτο χρονο στο να δω εαν καπου φταιω εγω για την ταλαιπωρια σας.

Εαν ειχα βρει κατι αρνητικο και δεν μπορουσα να το φτιαξω, το software θα ειχε αποσυρθει πληρως.

Επισης, αν κατι "δεν"... ισως θα μπορουσατε να βρειτε το λαθος και να βοηθησετε και εσας αλλα και εμενα στις οποιες 'παραλειψεις' μου, μονον 5000 γραμμες κωδικα γραμμενες με το χερι μια μια ειναι, ευκολοτατο....!

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.