Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Εξαιρετικά αποτελεσματικός ο Uninstaller 5.1.0, τον χρησιμοποίησα για να ξηλώσω τον 11.4 και να βάλω τον 11.6, αλλά έχει γίνει υπερπαραγωγή του Hollywood.

Φτάνει στο σημείο η εφαρμογή, να εγκαθιστά καινούργια εφαρμογή όταν επιλέξεις το Extreme Next Generation :)

Δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί αυτό σε κανένα πρόγραμμα τα τελευταία χρόνια!

Κατά την γνώμη μου πρέπει να σταματήσουν οι τόσες πολλές βασανιστικές ερωτήσεις, πρέπει να απλοποιηθούν τα menu με λιγότερες επιλογές και να μην γίνονται ερωτήσεις για αυτονόητες απαντήσεις.

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ, για να μην νιώθει ο χρήστης του προγράμματος ότι δίνει κάθε φορά εξετάσεις:

Για το 99,9% των χρηστών που το χρησιμοποιούν και θα το χρησιμοποιούν και στο μέλλον για ένα μόνο λόγο, για την ultra super duper extreme next generation επιλογή που υπάρχει κάθε φορά, ας βγει ένα κουμπί μπροστά που θα λειτουργεί μια και έξω με το minimum των ερωτήσεων.

Δηλαδή σε μια επιλογή στο αρχικό μενού, χωρίς καμία κατά το δυνατόν ερώτηση, το απόλυτο καθάρισμα πλήρως αυτοματοποιημένο να το αναλαμβάνει ολόκληρο ξηλώνοντας τον παλιό driver, κάνοντας restart και να μπαίνει μόνο του στο κάθε φορά καλύτερο καθάρισμα. ΧΩΡΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

Με απλά λόγια, ΠΑΤΑΣ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΗ (ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ)

Έχω την εντύπωση ότι θα βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Θετικη παρατηρηση.

Αν και πιστευω οτι την εφαρμογη την χρησιμοποιουν χρηστες απο πολυ εξικιωμενοι εως τελειως ανιδαιοι,, θα συμπεριληφθει η δυνατοτητα επιλογης της απ ευθειας λειτουργιας του ισχυροτερου mode, παραλληλα με την δυνατοτητα της περιηγησης και της επιλογης των μενου.

Συντομα στην εκδοση 5.2.0

**Μερικες αρχικες ερωτησεις οπως, ο αριθμος των καρτων, ο αριθμος των οθονων, η λειτουργια σε normal η σε safe mode κ.λ.π, ειναι απαραιτητες για την σωστη συνεχεια, μιας και αποφευγονται οι ασκοποι ελεγχοι και οι ασκοπες εγγραφες.

Η εγκατασταση προσθετων εφαρμογων ειναι και αυτη απαραιτητη διοτι για καθε λειτουργια, αναλογα με το λειτουργικο και τις παραμετρους που η εφαρμογη "διαβαζει" απο το συστημα του χρηστη, διαμορφωνεται τελειως διαφορετικα το επιλεγμενο mode .

Εαν ηταν "γενικα" φτιαγμενο (ολα μαζι και ας δουλεψουν οσα χρειαζονται) θα ειχαμε χασιμο χρονου, και "παρατραγουδα" που ειμαι υποχρεωμενος να αποφυγω προκειμενου το αποτελεσμα να ειναι 100000% ασφαλες για καθε συστημα και για καθε χρηστη.

Η εφαρμογη ειναι απολυτα προσαρμοσιμη στον καθε ενα συστημα, δεν αποτελει εργαλειο γενικων διαδικασιων.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Atiman Uninstaller 5.2.2.msi

1. Επιλογη απεγκαταστασης τελειως αυτοματα με ενα πληκτρο (οπως ζητηθηκε).

2. Επιλογη απεγκαταστασης με την manual μεθοδο οπως και οι προηγουμενοι.

3. Επιπλεον βαθος απεγκαταστασης.

***Διαφορετικη προσεγκιση, πολλες επιλογες, πολλες ευκολιες, καλυτερο αποτελεσμα.***

Οπως σε ολες τις εκδοσεις της σειρας 5.Χ.Χ, ξεχναμε το control panel και ολα γινονται απο εδω..

PS.

Τον κρατω ακομα σε beta επιπεδο, για να ακουσω τις παρατηρησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα !

Τα cap πρεπει να γινουν uninstall μεσα απο το control panel, διοτι ειναι ανεξαρτητη εφαρμογη, δεν αφορα τους catalyst και δεν ελενχεται απο τον Catalyst Install Manager.

Εαν γινουν πριν η μετα δεν εχει τοση σημασια, οση το να ειναι uninstall πριν την εγκατασταση του νεου driver.

Η διαδικασια αυτη ειναι η ιδια, ειτε χρησιμοποιει καποιος τον δικο μου uninstaller ειτε την κλασικη μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιώντας την έκδοση 5.1 σε windows 7 x64 sp1 normal mode, με την ενσωματωμένη 4290 της μητρικής έκανα extreme Νext Generation uninstall και φαινόντουσαν όλα να πήγαν καλά. Όταν έκλεισα το πρόγραμμα και έκανα reboot όμως δεν έμπαινε στα windows παρά μόνο στο startup repair απο όπου και έκανα system restore.

Το δοκίμασα και με extreme και με normal next generation. Στο τελευταίο restore δεν με επανέφερε σε restore point στις 7/7 αλλά σε σημερινό αφού είχα κάνει uninstall. Έκανα ένα reboot για να σιγουρευτώ ότι είναι σταθερό και όταν άνοιξε πάλι έκανα εγκατάσταση τους drivers που ήθελα.

Έχω κρατήσει τα log από την πρώτη φορά νομίζω αν τα θέλεις.

Έγινε επεξεργασία από EiLorD
Link to comment
Share on other sites

Η λυση για παρομοιο προβλημα σε SP1 RC εχει δωθει http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/atiman-catalyst-uninstaller_software-78824-12.html#post1063034690 , αφου υπηρξε σχετικη αναφορα.

Σε normal Next Generation δεν εχεις την συμπεριφορα που αναφερεις (αν τρεξεις μονον αυτην), μετα την extreme δεν κανεις κατι, αφου το bug εχει ηδη δουλεψει.

Για την ημερομηνια επιστροφης του windows restore point δεν βλεπω που μπορει να εμπλεκεται ο uninstaller.

Η τελικη 5.2.2 ειναι εδω για να μην εχει κανενα θεμα πουθενα !!!

Link to comment
Share on other sites

Η λυση για παρομοιο προβλημα σε SP1 RC εχει δωθει http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/atiman-catalyst-uninstaller_software-78824-12.html#post1063034690 , αφου υπηρξε σχετικη αναφορα.

Σε normal Next Generation δεν εχεις την συμπεριφορα που αναφερεις (αν τρεξεις μονον αυτην), μετα την extreme δεν κανεις κατι, αφου το bug εχει ηδη δουλεψει.

Για την ημερομηνια επιστροφης του windows restore point δεν βλεπω που μπορει να εμπλεκεται ο uninstaller.

Η τελικη 5.2.2 ειναι εδω για να μην εχει κανενα θεμα πουθενα !!!

Είχα κατεβάσει την έκδοση 5.1 που είναι σε εκείνο το πόστ, δηλαδή μετά το hotfix.

Τώρα πρόσεξα πως στο νορμαλ next generation δεν χρειάζεται επανεκκίνηση, ίσως αν εγκαθιστουσα τότε τους drivers να μην κολλούσε μετα την επανεκκίνηση. Δεν λέω ότι εμπλέκεται ο uninstaller στο σημείο επαναφοράς απλά το ανέφερα μιας και τις 3 προηγούμενες φορες που έκανα uninstall και επανεκκίνηση με το startup repair με επανέφερε στο τελευταίο point που ήταν 7/7.

Όπως και να έχει τώρα δουλεύει καλά θέλω να πιστεύω, ευχαριστώ για το πρόγραμμα :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17175]jordanis[/MENTION]

Απ' ότι είχε πει ο atiman με τις δύο τελευταίες - stable (5.0.0, 5.1.0) είσαι οκ για 11.4.

Για 11.6 και πέρα είχε πει με έκδοση 5.1.0 και μετά.

Ο 5.2.2 κανει για οποιονδηποτε driver προς τα πισω και μεχρι τον 12.1 προς τα εμπρος.

Δεν χρειαζεται καποια αλλη ενδιαμεση εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ο 5.2.2 κανει για οποιονδηποτε driver προς τα πισω και μεχρι τον 12.1 προς τα εμπρος.

Δεν χρειαζεται καποια αλλη ενδιαμεση εκδοση.

Ουπς. Καλά για πότε βγήκε 5.2.2 ούτε που το κατάλαβα:tomato:

Μάλλον θα φταίει η εξεταστική :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O 5.2.2 περασε με επιτυχια το σταδιο beta κι ετσι ετοιμαζεται η τελικη εκδοση 5.2.4 που θα απεγκαθιστα αυτοματα και τα Application Profiles, μαζι με καποιες ακομη διαφοροποιησεις.

Η εκδοση 5.2.4 θα παρουσιαστει σε λιγες μερες και σε patch upgrade της 5.2.2 αλλα και σαν ολοκληρωμενη - αυτονομη.

Link to comment
Share on other sites

Atiman Uninstaller v.5.2.4.msi

Νεα,,

Αναφορα στο πρωτο screen για τις κυριες αλλα και τις εξτρα εφαρμογες που υπαρχουν εγκατεστημενες στο συστημα μας, την δεδομενη στιγμη και αφορουν λογισμικο ATI, οπως ATI Install Manager, ATI Catalyst Driver, App Profiles, AMD APP SDK, ATI Stream SDK, καθως και τις εκδοσεις του καθενος προγραμματος, ξεχωριστα.

Πληρης απεγκατασταση των Application Profiles.

Πληρης απεγκατασταση του APP SDK 2.4, αλλα και του παλαιοτερου ATI Stream SDK, με ολες τις υποπαραμετρους ανα υποεφαρμογη, με απεικονιση των version τους.

Δυνατοτητα εγκαταστασης του νεου driver χωρις δευτερο restart. Δηλαδη, μολις ο uninstaller τελειωσει πληρως με την απεγκατασταση μπορουμε να εγκαταστησουμε τον νεο.

Ξεχναμε για οτιδηποτε τελειως το Control Panel.

Ενα κλικ, ενα restart και μερικα δευτερολεπτα μας δινουν ενα καθαροτατο συστημα...

Σημειωση.

Θεωρησα καλυτερο να μην υπαρξει patch update για αποφυγη εσφαλμενης καταννοησης.

Η εκδοση ειναι πληρης, οποτε απαιτει απεγκαταστση της προηγουμενης 5.2.2.

Για οποιοδηποτε προβλημα - παρατηρηση, στην διαθεση σας.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

atiman αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα με όλη την σειρά "5" των uninstaller σου αλλά για νa γίνω κατανοητός θα περιγράψω τι συμβαίνει και με τον τελευταίο 5.2.4.

1)Επιλέγω full auto.Όλα ξεκινάνε κανονικά και κατά την διάρκεια του πρώτου σταδίου αφαίρεσης μου πετάει σφάλμα για τερματισμό του windows installer.To περίεργο είναι πως ο uninstaller δεν πτοείται και συνεχίζει την αφαίρεση ακάθεκτος μέχρι το restart.

2)Μετά το restart και πατώντας "s" για συνέχεια του next generation , η όλη διαδικασία παίρνει γύρω στο τέταρτο! Μάλιστα κάποια στιγμή βγάζει και ένα error ότι κάτι δεν βρήκε στον φάκελο temp του uninstaller , νομίζω crtd10 <--not sure. Τελικά η διαδικασία τελειώνει επιτυχώς με ολόαδειο log αλλά με... γεμάτο τασάκι καθώς και 2 άδειες μπύρες...:hehe: Είναι οκ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

εμ ατιμαν γιατι μου βγάζει σφάλμα και μου λέει να το τρέξω σαν αντμιν την στιγμή που το τρέχω από αντμιν λογαριασμό ? ? δεν μπορώ να κανω εγκατάσταση :tomato:

δοκίμασες να τρέξεις το πρόγραμμα ως αντμιν ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.