Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Η δική μου ερώτηση, αφού δεν είχα πάρει πρέφα το συγκεκριμένο εργαλείο και από 10.12 σε 11.2 ^%##%^$#@ ο Δίας για να γίνει δουλειά με τα DriverSweeper κλπ. , είναι:

Στα συστήματα AMD επηρεάζονται άλλοι drivers (PCIEfilter, USBFilter, AHCI, RAID κλπ) που έχουν ίσως την "ATI" σφραγίδα ?

Ευχαριστώ

( & στο επόμενο update θα σας προτιμήσουμε...:fun: )

Link to comment
Share on other sites

Το tool και βεβαια δεν επηρεάζει, όμως προσοχή,πριν τρέξεις το tool αναγκαστικά θα κανεις αφαίρεση από πινακα ελεγχου..

Οποτε από εκεί δυστυχώς θα σου αφαιρέσει τον raid οδηγό κτλ

(Στα συστήματα AMD και μόνο)

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Το tool και βεβαια δεν επηρεάζει, όμως προσοχή,πριν τρέξεις το tool αναγκαστικά θα κανεις αφαίρεση από πινακα ελεγχου..

Οποτε από εκεί δυστυχώς θα σου αφαιρέσει τον raid οδηγό κτλ

Aυτό αν επιλέξω "Uninstall All ATI Software"...

Αν κάνω "Custom Uninstall" ? Τρέχει το Αtiman Catalyst Uninstaller για τους VGA Drivers ? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο tool, μολις το χρησιμοποιησα και εγω με επιτυχια :)

Felix, εγω εκανα τα εξης βηματα:

1)Custom uninstall (οτι ειχε στην λιστα) απο το Control Panel των Windows (επελεξα το ATI Catalyst Control Manager).

2)Χωρις να κανω reboot, ανοιξα το Atiman Uninstaller και διαλεξα την επιλογη Advanced. Εκανε τα δικα του για καποια δευτερολεπτα, το εκλεισα, εκανα ρεσταρτ και εγκατεστησα τους νεους drivers (μετα ακομα ενα restart για να ειμαστε κομπλε).

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα unistall τους παλιους μου drivers με το atiman, μετα εκανα εγκατασταση τους 11,3 αλλα δεν μου ανοιγει ο ccc, μηπως εσβησε τπτ αλλο μαζι με τους οδηγους και δεν ανοιγει ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να σβησει τιποτα παραπανω απο αυτα που πρεπει, ειναι απλα αδυνατον.

Το φαινομενο που περιγραφεις οφειλεται συνηθως σε κακη προ-απεγκατασταση, οπως για παραδειγμα η μη χρηση του ATI Uninstall Manager απο το control panel πριν την χρηση του δικου μου uninstaller...

Υπαρχει ενα νημα αρκετα παλιο που περιγραφω την διαδικασια επαναφορας του CCC.

PS.

Εξεταζω στην επομενη εκδοση την περιπτωση να μην χρειαζεται κανενος αλλου ειδους "προεργασια" με τον κλασσικο Uninstaller της ATI μεσω control panel και να γινονται ολα απο τον δικο μου απ ευθειας...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...

PS.

Εξεταζω στην επομενη εκδοση την περιπτωση να μην χρειαζεται κανενος αλλου ειδους "προεργασια" με τον κλασσικο Uninstaller της ATI μεσω control panel και να γινονται ολα απο τον δικο μου απ ευθειας...

That's a nice challenge... Αναμενουμε το αποτελεσμα :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνουμε απλά Uninstall μέσα από το Control Panel η με ένα πρόγραμμα όπως Revo Uninstaller και μετά εγκατάσταση τους καινούργιους..?

Ποιος ο λόγος να παιδευόμαστε με αυτό το πρόγραμμα..?

Εντάξει αν θέλει κάποιος να κάνει SuperUninstall επειδή είχε nVIDIA και πήρε AMD το καταλαβαίνω κάπως, αν και νομίζω λίγο τσάμπα κόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα παρακαλουσα αν καποιος χρησιμοποιησε τον Uninstaller αυτον να μου πει τις παρατηρησεις του.

Αν θεωρει οτι κατι χρειαζεται παραπανω, κατι δεν βολευει, κατι δεν λειτουργει σωστα κ.λ.π, οτιδηποτε που θα μπορουσε να μου δωσει στοιχεια για ενδεχομενη παραπανω βελτιωση συμφωνα με τις "αναγκες" σας.

Link to comment
Share on other sites

Για πες βελτιώσεις/προσθήκες/δορθώσεις...

Edit Ok είναι ο 11.4 beta..

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον uninstaller (πέρασα τον 8.841), πολύ καλός και υπερπλήρης πραγματικά

Το μόνο που παρατήρησα είναι πως φαινόντουσαν ακόμα εγκατεστημένα τα application profile όταν τελείωσε την "δουλειά" του κι έκανα επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λογικο, αφου τα AppProfiles ειναι εντελως ανεξαρτητη εφαρμογη με δικο τους uninstallation link στο Control Panel και δεν ελενχονται απο τον ΑΤΙ Install Manager.

Ειναι ευκολοννοητο οτι πρεπει να απεγκατασταθουν ανεξαρτητα.

Ειναι ομως ενας καλος λογος να το κοιταξω για την αναβαθμιση του uninstaller, ευχαριστω για την επισυμανση.

Απο την αλλη, δεν λειτουργουν και να υπαρχουν, υπαρχει μονο το link στο Control Panel αλλα οχι η εφαρμογη.

ΣΗΜΕΙΩΝΩ οτι με τον νεο uninstaller προτεινεται η απεγκατασταση του driver μεσα απο αυτον και οχι μεσα απο το Control Panel.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.